Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Από άποψη ζύγισματος σίγουρα υπερτερεί η vinci...από άποψη κάννης δεν νομίζω να έχουν μεγάλες διαφορές...ούτε και θα σε τρελάνει μια από τις δύο...από αξιοπιστία benelli είναι και οι δύο!
Απο άποψη κανης ε ειναι μπενελι
ha haaa
 
Ε
Καλημέρα σε όλους κ καλό μήνα.Ανάμεσά στην vinci κ την μ2 κομφορτ ποια θα διαλεγατε;Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μιας κ έχουν την ίδια τιμή. Τις βρίσκω 1100 κ τις δύο την vinci σε προσφορά που έχουν αλλά όχι κρυογενη κανη καλκαντζακος π.χ.Ας απαντήσει κάποιος που έχει κάποια από τις δύο ή ακόμη καλύτερα έχει κ τις δύο.ισχιουν αυτά που γράφουν ότι έχουν καλύτερες κάνες ή vinci ή είναι διαφημιστικά τρικ;
Εγω οταν αλλαξα τη m2 πηρα και ειμαι υπερ ικανοποιημενος. Γουστο ειναι περισοτερο αλλα η m2 σιγουρα πιο δοκιμασμενη σε βαθος χρονου για αξιοπιστια...
 
Ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας.Ναι τις επωμισα κ τις δύο κ μου καθίσαν κ οι δύο εξίσου καλά απλά ρώτησα γιατί η μ2 είναι κάτι δοκιμασμένο κ αξιόπιστο απ ότι διαβάζω ενώ για την vinci δεν ξέρω είναι κάτι ποιο εξελιγμένο αλλά δεν ξέρω τι αυτό ρώτησα αυτούς που έχουν αυτά τα όπλα ποιο θεωρούν καλύτερο μιας κ είναι κοντά στην τιμή.Τα κυνηγιά που θα κάνω όταν πάρω μια από τις δύο είναι καρτέρι τσιχλα-φασσα.
 
Ειχα την vinci και ειναι πολυ καλο οπλο, τρομερή ντουφεκια εβγαζε. Θυμάμαι οτι σκότωνε πολυ ωραία και στο λεω γιατί τις πήραμε μαζι με τον αδελφό μου και οι δυο μας είδαμε απίθανα σκοτωματα.
Εγω προσωπικά δεν θέλω κρυογεννη καννη. Θεωρώ καλύτερες βλητικα τις μη κρυογεννη, προσωπική εκτίμηση.
Την έδωσα για εναν και μονο λόγο, είμαι κολλημένος με τα ξύλινα όπλα και δεν το άντεχε το ματι μου. Παρασύρθηκα και την αγόρασα μετα απο επιμονή συγγενούς και φιλου.
 
Καλημέρα σε όλους κ καλό μήνα.Ανάμεσά στην vinci κ την μ2 κομφορτ ποια θα διαλεγατε;Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μιας κ έχουν την ίδια τιμή. Τις βρίσκω 1100 κ τις δύο την vinci σε προσφορά που έχουν αλλά όχι κρυογενη κανη καλκαντζακος π.χ.Ας απαντήσει κάποιος που έχει κάποια από τις δύο ή ακόμη καλύτερα έχει κ τις δύο.ισχιουν αυτά που γράφουν ότι έχουν καλύτερες κάνες ή vinci ή είναι διαφημιστικά τρικ;
Για μενα ειναι τα 2 αυτογεμη της benelli που θα αγοραζα,κ τα 2 ειναι πολυ καλα,απλα η m2 εχει πολλα χρονια κ κυνηγια στο κοντερ της,παντως η vinci μου καθοταν καλυτερα κ μαλλον σ' εκεινη θα εγερνε η επιλογη μου,απλα δεν ξερω την αντοχη που εχει το κουμπωμα του κοντακιου με την κανη,διαβασα παντως πως κ μετα απο πολλα χρονια αν χαλαρωσει εχει βιδακια για μαζεμα του μποσκου,αν κανει καποτε,αυτο το ξερουν οσοι την εχουν πιο πολυ καιρο κ ξερουν καλα το οπλο
Δεν ετυχε να το λυσουν κ να το δεσουν μπροστα μου για να εχω πιο σωστη αποψη γι' αυτο το θεμα,αν κ πιστευω πως η benelli δεν θα επαιζε με την ποιοτητα των οπλων που ειναι ταυτοσημη με το ονομα της
Καποιος που κυνηγαει 5 χρονια κ παραπανω κ στην Αφρικη κ ειπε πως ριχνει 3000 φυσιγγια μονο εκει δεν εμφανιστηκε τιποτε απολυτως στο οπλο ( vinci )
 
Καλημέρα σε όλους κ καλό μήνα.Ανάμεσά στην vinci κ την μ2 κομφορτ ποια θα διαλεγατε;Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μιας κ έχουν την ίδια τιμή. Τις βρίσκω 1100 κ τις δύο την vinci σε προσφορά που έχουν αλλά όχι κρυογενη κανη καλκαντζακος π.χ.Ας απαντήσει κάποιος που έχει κάποια από τις δύο ή ακόμη καλύτερα έχει κ τις δύο.ισχιουν αυτά που γράφουν ότι έχουν καλύτερες κάνες ή vinci ή είναι διαφημιστικά τρικ;
Όχι επειδή κυνηγάω με Μ2 αλλά τη Μ2 να πάρεις..sarcastic..sarcastic.
 
Δεν είναι ακριβώς ο ίδιος μηχανισμός στα 2 όπλα. Παρόμοιος ναι είναι. Το κλειστρο της βιντσι δεν έχει ουρά και κατά συνέπεια δεν υπάρχει ελατήριο επαναταξης στο κοντακι.

Έτσι ακριβώς, να ρωτήσω η ουρά στο κλείστρο αν υπάρχει ή δεν υπάρχει έχει διαφορά στην ανάκρουση το όπλο ;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.laMbros2 έχεις ακράδαντα επιχειρήματα .sarcastic.
Ε ναι πάντα!.sarcastic.
Λοιπόν λίγα λόγια για το όπλο. Έχει εξαιρετικό ζύγισμα, δεν ξέρω για vinci γιατί δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου, η σκοπευτική γραμμή του είναι άριστη και η υπερυψωμένη ρίγα δίνει άλλη χάρη.
Ανάκρουση δεν ξέρω τι πάει να πει ακόμη και σε πιο βαριές γομώσεις. Στα 66cm που την έχω κάνω όλα τα κυνήγια, καρτέρι και περπατητό, και δεν κουράζει στο πολύ περπάτημα.
Επίσης απο εμπλοκές μου έχει κάνει μόνο 2 φορές λόγω κακής επόμισης-κουμπώματος και έχω ρίξει σε 2,5 χρόνια πάνω απο 2000 φυσίγγια.
Καθάρισμα δεν χρειάζεται συχνά αλλά έγω είμαι ψείρας και το κάνω 2-3 φορές το μήνα.
 
Σαν κατοχο
Καλημέρα σε όλους κ καλό μήνα.Ανάμεσά στην vinci κ την μ2 κομφορτ ποια θα διαλεγατε;Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μιας κ έχουν την ίδια τιμή. Τις βρίσκω 1100 κ τις δύο την vinci σε προσφορά που έχουν αλλά όχι κρυογενη κανη καλκαντζακος π.χ.Ας απαντήσει κάποιος που έχει κάποια από τις δύο ή ακόμη καλύτερα έχει κ τις δύο.ισχιουν αυτά που γράφουν ότι έχουν καλύτερες κάνες ή vinci ή είναι διαφημιστικά τρικ;
Σαν κάτοχος και τον 2 οπλων θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες.και τα 2 όπλα είναι εξίσου καλά,με την vinci τράβηξα νίλα για την φέρω στα μέτρα μού ενώ η m2 μου έχει κάτσει ακριβώς από την αρχή,απο θέμα ανάκρουσης η Vinci κλωτσάει πιο λίγο από την m2 αλλά και πάλι με την Vinci την νιώθεις,τωρα στο θέμα βλητικα η Vinci έχει καλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη διατρηση η τουφέκια της και έχει πιο ωραίο ζυγισμα....
Με την m2 έχω ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια απροβληματιστα ενώ η Vinci δεν έχει ρίξει πολλά αλλά ούτε εμπλοκές μου έχει κάνει,αν με ρώταγες πιο όπλο θα κράταγες από τα δύο θα σου έλεγα την m2 γιατί την έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν το πρώτο μου όπλο που αγόρασα..... Πιστεύω να σε βοήθησα.....
Υ. Σ.Σαν την maxus που έχω τώρα δεν την πιάνει καμία από τις δυο....
 
Σαν κατοχο

Σαν κάτοχος και τον 2 οπλων θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες.και τα 2 όπλα είναι εξίσου καλά,με την vinci τράβηξα νίλα για την φέρω στα μέτρα μού ενώ η m2 μου έχει κάτσει ακριβώς από την αρχή,απο θέμα ανάκρουσης η Vinci κλωτσάει πιο λίγο από την m2 αλλά και πάλι με την Vinci την νιώθεις,τωρα στο θέμα βλητικα η Vinci έχει καλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη διατρηση η τουφέκια της και έχει πιο ωραίο ζυγισμα....
Με την m2 έχω ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια απροβληματιστα ενώ η Vinci δεν έχει ρίξει πολλά αλλά ούτε εμπλοκές μου έχει κάνει,αν με ρώταγες πιο όπλο θα κράταγες από τα δύο θα σου έλεγα την m2 γιατί την έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν το πρώτο μου όπλο που αγόρασα..... Πιστεύω να σε βοήθησα.....
Υ. Σ.Σαν την maxus που έχω τώρα δεν την πιάνει καμία από τις δυο....
Τι Υ.Σ ήταν αυτό τώρα? ?? Μαχαίρια στην καρδιά για το benelli team. .sarcastic.
 
Σαν κατοχο

Σαν κάτοχος και τον 2 οπλων θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες.και τα 2 όπλα είναι εξίσου καλά,με την vinci τράβηξα νίλα για την φέρω στα μέτρα μού ενώ η m2 μου έχει κάτσει ακριβώς από την αρχή,απο θέμα ανάκρουσης η Vinci κλωτσάει πιο λίγο από την m2 αλλά και πάλι με την Vinci την νιώθεις,τωρα στο θέμα βλητικα η Vinci έχει καλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη διατρηση η τουφέκια της και έχει πιο ωραίο ζυγισμα....
Με την m2 έχω ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια απροβληματιστα ενώ η Vinci δεν έχει ρίξει πολλά αλλά ούτε εμπλοκές μου έχει κάνει,αν με ρώταγες πιο όπλο θα κράταγες από τα δύο θα σου έλεγα την m2 γιατί την έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν το πρώτο μου όπλο που αγόρασα..... Πιστεύω να σε βοήθησα.....
Υ. Σ.Σαν την maxus που έχω τώρα δεν την πιάνει καμία από τις δυο....
Την μια στην καρδιά, την αλλη την παραδέχεσαι, σαν Χρηστος "vinci"φαινεσαι ομως.....sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top