Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προσωπικά με τη Μ2 και το 4άρι τσοκ έμεινα ενθουσιασμένος με το πόσο μακρυά πιάνει. Το δοκίμασα στο περπατητό σε τσίχλες και πήρα πουλιά που δεν το πίστευα ότι θα έφτανε και που στις αρχές δεν έριχνα καν.

Και μένα το μαμά τσοκ το 4**** από την montefeltro comfort (νομίζω ίδιο τσοκ με την m2) μου φαίνεται εξαιρετικό τόσο κοντά όσο και μακριά. Γενικά σκέφτομαι καμιά φορά πόσο κάθετος ήμουν για benelli και γενικά για πλαστικά μέρη στο όπλο. Τώρα όμως με το όπλο δηλώνω ερωτευμένος. Δεν το αλλάζω για κανένα λόγο.
 
Έχει πάρει το αυτί κανενός για γκρίνιες σχετικά με εμπλοκές για την m2 με την μεγάλη αποθήκη;
Υπάρχουν κατασκευαστικες διαφορές μεταξύ της m2 με την μακριά αποθήκη και αυτής με την κοντή; .xm.
Είναι ή δεν είναι τα ίδια όπλα; .xm.
Πόσο κοστίζει η μία και πόσο η άλλη;
 
Και μένα το μαμά τσοκ το 4**** από την montefeltro comfort (νομίζω ίδιο τσοκ με την m2) μου φαίνεται εξαιρετικό τόσο κοντά όσο και μακριά. Γενικά σκέφτομαι καμιά φορά πόσο κάθετος ήμουν για benelli και γενικά για πλαστικά μέρη στο όπλο. Τώρα όμως με το όπλο δηλώνω ερωτευμένος. Δεν το αλλάζω για κανένα λόγο.
Στν crio που εχω με το τεσσαρι το briley και φυσιγγι nsi classica κανει πολυ μακρινα και καθαρα σκοτωματα!
 
Ηλια αυτο το φυσιγγι με τα 4 αστρα κανει σε ολα τα οπλα εξαιρετικα μακρινες τουφεκιες... ;)
Γιωργο, αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι καποιες Μ2 δεν εχουν την ιδια ποιοτητα στα πλαστικα μερη κ μαλλον λογο διαφορας βαρους δεν εχουν την ιδια ευχαριστη αισθηση...
 
Ηλια αυτο το φυσιγγι με τα 4 αστρα κανει σε ολα τα οπλα εξαιρετικα μακρινες τουφεκιες... ;)
Γιωργο, αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι καποιες Μ2 δεν εχουν την ιδια ποιοτητα στα πλαστικα μερη κ μαλλον λογο διαφορας βαρους δεν εχουν την ιδια ευχαριστη αισθηση...
Να προσθεσω και εγω που τα ξυλα της ειναι........απο κατι ντουλαπια που τους ειχαν μεινη απο καποια ανακαινιση στο εργοστασιο.yelling.
 
Έχει πάρει το αυτί κανενός για γκρίνιες σχετικά με εμπλοκές για την m2 με την μεγάλη αποθήκη;
Υπάρχουν κατασκευαστικες διαφορές μεταξύ της m2 με την μακριά αποθήκη και αυτής με την κοντή; .xm.
Είναι ή δεν είναι τα ίδια όπλα; .xm.
Πόσο κοστίζει η μία και πόσο η άλλη;
Καλησπέρα. Πάνω σε αυτό που λέει ο Γιώργος, φίλος από ο σκοπευτήριο και κάτοχος comfort, μου είχε πει ότι οι m2 έχουν άλλο μέταλο στις κάννες από τις υπόλοιπες Benelli . Ο φίλος είναι μηχανολόγος μηχανικός , μου είπε ότι το μέταλλο είναι ποιο μαλακό με διαφορετική σύσταση από την comfort. Δεν ξέρω αν έχει δίκιο απλά λόγω επαγγέλματος ξέρει πιστεύω καλύτερα, δίχως αυτό να σημαίνει ότι οι m2 είναι κατώτερα όπλα, εξαλου οι μαρτυρίες των κατόχων εδώ στο φόρουμ δεν αμφισβητούνται.
 
Έχει πάρει το αυτί κανενός για γκρίνιες σχετικά με εμπλοκές για την m2 με την μεγάλη αποθήκη;
Υπάρχουν κατασκευαστικες διαφορές μεταξύ της m2 με την μακριά αποθήκη και αυτής με την κοντή; .xm.
Είναι ή δεν είναι τα ίδια όπλα; .xm.
Πόσο κοστίζει η μία και πόσο η άλλη;
οι διαφορες ειναι οι εξης.αυτη που πηρα εγω η αποθηκη ειναι κολημενη απανω και δεν βγαινει παρα μονο σε οπλουργο με ειδικο εργαλειο.τωρα ποιο ειναι αυτο δεν ξερω.η απλη χωρις αποθηκη μεγαλη μπορεις να βαλεις αποθηκη και μπαινει βιδωτα.η απλη με τη μεγαλη αποθηκη 980 και η comfort 1070.η απλη χωρις μεγαλη αποθηκη 1010 και η comfort 1095.για εμπλοκες δεν εχω ακουσει.εχω ομως ακουσει οτι σε αυτες με τη μεγαλη αποθηκη καποια στιγμη κουναει η παπια απο τη χρηση και το προβλημα λυνεται με μια φλαντζα.εχω επισης ακουσει οτι λογω σκληροτητας ελατηριου αποθηκης σε μερικες περιπτωσεις φαγωνεται μεσα το καπακι που κραταει το ελατηριο και παρουσιαζονται εμπλοκες.το προβλημα λυνεται αν υπαρξει με τοποθετηση ποιο μαλακου ελατηριου.μονο ο χρονος θα δειξει τουλαχιστον στη δικια μου αν αυτα τα προβληματα υφιστανται.η m2 comfort camo τιμη 1542
 
και μετα απλα βιδωνει και ξεβιδωνει η πρεπει να ξανακοληθει?γιατι καποια στιγμη πρεπει να καθαριστει και το ελατηριο εκει μεσα.κι αν ο οπλουργος ειναι γκαγκα και σου κανει ζημια τι γινεται?τον πινεις η φτιαχνει η κατασταση?
 
Άρα η διαφορά τους είναι 30€ και δεν νομίζω ότι μια τέτοια διαφορά δικαιολογεί κατασκευαστικες ποιοτικές διαφορές.
Μια τελευταία ερώτηση. Υπάρχει παλιότερη m2 και μεταγενεστερη ή μία είναι η m2 σε βάθος χρονου;
 
Άρα η διαφορά τους είναι 30€ και δεν νομίζω ότι μια τέτοια διαφορά δικαιολογεί κατασκευαστικες ποιοτικές διαφορές.
Μια τελευταία ερώτηση. Υπάρχει παλιότερη m2 και μεταγενεστερη ή μία είναι η m2 σε βάθος χρονου;
η m2 αν δεν κανω λαθος αντικατεστησε την m1 και ειναι μια.δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη γενια m2.οι περισσοτερο γνωστες ας με διορθωσουν αν λαθευω
 
εγω παντως μυρο με μια m2 comfort που ηρθε στο σκοπευτηριο δεν ειδα διαφορα στα πλαστικα.τωρα τι να σου πω δεν ξερω.αν δω και αλλες θα κανω συγκριση.με τη μια παντως που ειδα δεν βρηκα διαφορες
 
Ειχα δει πριν χρόνια μία comfort στην οποία τα πλαστικά της από την πολλή και σκληρή χρήση είχαν ξεθωριάσει, άφηναν στα χέρια μαύρα τριματα και τα χέρια κολαγαν. Την έστειλε σε κάποιον στη Θεσσαλονικη και πέρασε κοντάκι και πάπια με το υλικό που έχει ή supersport, το πλαστικά στην όψη και την αφή ήταν όπως είναι της supersport. Αν θυμάμαι καλά είχε πληρώσει 100 ή 120€. Όπως μου είπε γίνεται και σε ξύλινο κοντάκι.
 
Άρα η διαφορά τους είναι 30€ και δεν νομίζω ότι μια τέτοια διαφορά δικαιολογεί κατασκευαστικες ποιοτικές διαφορές.
Μια τελευταία ερώτηση. Υπάρχει παλιότερη m2 και μεταγενεστερη ή μία είναι η m2 σε βάθος χρονου;
Εχεις αρχηση και εσυ να εχεις υποψειες σαν και εμενα ε??
 
Μία ερώτηση για την benelli 121 με γαλλική κάννη sentetiene, μέχρι πόσα γραμμάρια φυσίγγια μπορώ να ρίχνω;είναι 2 3/4 αλλά έχω ακούσει ότι οι γαλλικές κάννες θέλουν λίγα γραμμάρία , για λόγους καταπόνησης; ;;; η τα πάνε καλυτερα; η μήπως ισχύει μόνο στα πλαγιοκαννα robist. ......κτλ....
 
Μία ερώτηση για την benelli 121 με γαλλική κάννη sentetiene, μέχρι πόσα γραμμάρια φυσίγγια μπορώ να ρίχνω;είναι 2 3/4 αλλά έχω ακούσει ότι οι γαλλικές κάννες θέλουν λίγα γραμμάρία , για λόγους καταπόνησης; ;;; η τα πάνε καλυτερα; η μήπως ισχύει μόνο στα πλαγιοκαννα robist. ......κτλ....
Μυρο μέχρι ντεμι η σεμι δεν έχεις πρόβλημα αφού έχεις 70αρα θαλαμη, όμως εξαρτάται και τι αυλό έχει το όπλο και παλιότερα συνηθιζοταν το 18,3 λόγω φυσιγγίων και βυσματωσης , στα δικαννα ήταν ιδανικές οι χαμηλές γομωσεις λόγο των στενων αυλων και σε σχέση με την ανακρουση και καλύτερη έμφραξη .
Μιας και κυνηγάς λαγό πιστεύω ένα φυσίγγι 36γρ η ένα ισορροπημένο ντεμι,σεμι είναι ότι πρέπει άλλωστε οι τουφεκιες σε αυτό το κυνήγι δεν είναι πολλές για να σε ταλαιπωρεί.
 
Μία ερώτηση για την benelli 121 με γαλλική κάννη sentetiene, μέχρι πόσα γραμμάρια φυσίγγια μπορώ να ρίχνω;είναι 2 3/4 αλλά έχω ακούσει ότι οι γαλλικές κάννες θέλουν λίγα γραμμάρία , για λόγους καταπόνησης; ;;; η τα πάνε καλυτερα; η μήπως ισχύει μόνο στα πλαγιοκαννα robist. ......κτλ....
ΜΥΡΟ μεχρει σεμη μαγκνουμ ριχνεις καλ 70 χιλ. 42γρ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top