Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μανο καλοριζικο και καλοτουφεκο. Ενα tip εγω θα σου πω για τη βιδα της παπιας επειδη ειχα την elite με ιδια βιδα. Βαζε λαδι αρκετο στην πατουρα της βιδας εκει που μπαινει το δοντακι που σφιγγει κανοντας αυτο το χαρακτηριστικο ηχο σαν καστανια. Λυνε παντα επειτα απο κυνηγι την βιδα και μη τη σφιγγεις πολυ. Βαζε και λαδι στο ελατηριο της βιδας. Η βιδα αυτη αν δεν ειναι λαδωμενη καλα την εχεις σφιξει πολυ ειδικα μετα απο βροχη δεν λυνει με τιποτα (φουσκωνει ελαφρως η παπια και σφηνωνει) και γι αυτο ακριβως το λογο εχει φυγει το χρωμα, ειχε σφηνωσει και χρησιμοποιησε ο προηγουμενος κατοχος καβουρα η σκυλλα και την ελυσε.
Μου έχουν προτείνει και χρησιμοποιώ βαζελίνη στα σπειρώματα της βίδας και σε αυτά απο τα τσοκάκια. Μια φορά μου είχε κολλήσει και με τη χρήση βαζελίνης δεν το ξαναέπαθα.
 
Μου έχουν προτείνει και χρησιμοποιώ βαζελίνη στα σπειρώματα της βίδας και σε αυτά απο τα τσοκάκια. Μια φορά μου είχε κολλήσει και με τη χρήση βαζελίνης δεν το ξαναέπαθα.
σωστος , αλλα και γρασογραφιτης ακομα καλυτερος , και το τελειοτερο το ειδικο γρασσο της βερετα σε συσκευασια 10 γρ αν θυμαμαι καλα σε λευκο χρωμα , αντεχει και σε πολύ υψηλες θερμοκρασιες
 
Μου έχουν προτείνει και χρησιμοποιώ βαζελίνη στα σπειρώματα της βίδας και σε αυτά απο τα τσοκάκια. Μια φορά μου είχε κολλήσει και με τη χρήση βαζελίνης δεν το ξαναέπαθα.
Λαμπρο,καλυτερα ενα γρασσακι,οπως γραφιτη.Αποφευγε την τη βαζελινη στα μεταλλικα μερη.Αν και με μια σταγονα λαδι,που βαζω στο σπειρωμα,δεν ειχα ποτε προβλημα.
 
Από χθες μπαίνω και επίσημα στο Benelli team με μια όμορφη Raffaello Deluxe. Το όπλο το πήρα μεταχειρισμένο και όχι καινούριο καθώς δεν ήθελα να ξοδέψω τόσα πολλά χρήματα.
Είναι με κάννης 71 εκ, ενώ πραγματικά είναι σαν καινούριο αφού δεν έχει ρίξει πολλές τουφεκιές. Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι όπως το παρέλαβα, το όπλο θέλει ένα πολύ καλό καθάρισμα για να έρθει στα ίσα του και να δείξει.
Ακολούθως σκοπεύω να κάνω τα εξής, θα το φέρω σε οπλουργό/σκοπευτή στα μέτρα μου (βλέπω όλη τη ρίγα) και θα μετρήσω ακριβώς την κάννη μου ώστε να προχωρήσω σε αγορά τσοκ για αρχή ένα τύπου 3-4* αναλόγως και του πόσο θα βρω τον αυλό και εν συνεχεία ένα για μακρυνές τουφεκιές και ένα για πολύ κοντινές (σκέφτομαι και καμπάνα αν υπάρχει). Στα χαρτιά τουλάχιστον είναι 18,4. Τα χαρτιά μου για την άδεια κατοχής τα έχω καταθέσει επομένως οι δοκιμές μου θα γίνουν απευθείας στα τσιχλάκια!!!
image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Εμφανισιακά εκτός από το καθάρισμα θέλει ένα βάψιμο η βίδα πάνω από την πάπια και ίσως και ένα φρεσκάρισμα με λαδάκι/κερί στα ξύλα.
Αναμένω τα σχόλιά σας και προτάσεις για τσοκ!:):)
Καλοτούφεκο φίλε, να το χαρείς με υγεία!
Πολύ ωραίο όπλο και με 71 εκ. κάννη για καρτέρι ''μανούλα''...
Τα ξύλα εκτός από πανέμορφα, έχουν και νερά με τέτοια φορά και διεύθυνση -που για μένα- είναι ότι ιδανικότερο για κοντάκι κυν. όπλου και από θέμα αντοχής και από θέμα σωστής κατανομής των δυνάμεων της πυροδότησης στον ώμο...
Κάνε της δοκιμές σου, βρες τι σου ταιριάζει... αν και η τελική δοκιμή βλητικής απόδοσης, εργονομίας και αξιοπιστίας, θα γίνει στον γνωστό κάμπο με -10 βαθμούς...Κριτής όλων ο κυνηγότοπος....sarcastic.
 
Last edited:
αν θελεις παντως μπορουμε να σε βοηθησουμε ν αλλαξεις αυτο το sx που αποκαλεις οπλο με ενα ωραιοτατο μπενελι μπας και κατεβασεις καμμια ουκρανεζα
.yelling..yelling.
 
Καλορίζικο, ζεστές κάνες να εχεις. Και εγώ βλέπω οληηηηηη την ρίγα, μην το φοβασε Μανο, ποιος είπε οτι πρέπει να βλέπεις μόνο ρίγα

.
Screenshot_K2.png
Τασο βλέπεις ολη την ριγα κ σκεπαζεις στοχο?
Η πεζεις απο ξατω του?
 
Από χθες μπαίνω και επίσημα στο Benelli team με μια όμορφη Raffaello Deluxe
Σου ευχομαι καλοτουφεκο και να το χεις πολλα χρονια να το ευχαριστηθεις. Εγω την εχω 5 χρονια, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ακομη και τωρα οταν το κραταω δεν το χορταινω.Το μονο που εκανα επιπλεον ηταν μια μικρη βελτιωση στα ξυλα με λινελαιο γιατι μου φαινονταν καπως θαμπά.
 
Σου ευχομαι καλοτουφεκο και να το χεις πολλα χρονια να το ευχαριστηθεις. Εγω την εχω 5 χρονια, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ακομη και τωρα οταν το κραταω δεν το χορταινω.Το μονο που εκανα επιπλεον ηταν μια μικρη βελτιωση στα ξυλα με λινελαιο γιατι μου φαινονταν καπως θαμπά.

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Αν επιτρέπεται τι τσοκ χρησιμοποιείς για τα κυνήγια σου;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top