Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λοιπον αυτο που αδυνατω να καταλαβω εγω με το μαθηματικο μυαλο μου ειναι το οτι λενε πως CRIO PLUS με OPTIMA PLUS ειναι τα ιδια.
Γιατι???
Επειδη εχουν ιδιο σπειρωμα????
Πως ειναι δυνατον ενα 4* σε αυλο 18,3-18,4 να ειναι ιδιο σε αυλο 18,6?????????????????
 
Λοιπον αυτο που αδυνατω να καταλαβω εγω με το μαθηματικο μυαλο μου ειναι το οτι λενε πως CRIO PLUS με OPTIMA PLUS ειναι τα ιδια.
Γιατι???
Επειδη εχουν ιδιο σπειρωμα????
Πως ειναι δυνατον ενα 4* σε αυλο 18,3-18,4 να ειναι ιδιο σε αυλο 18,6?????????????????
Δεν ειναι το ιδιο, καλα τα λες Κυριακο...
Γι αυτο πρεπει να ψωνιζουμε τσοκ βαση διαμετρου στομιου του τσοκ κ οχι βαση ονομασιας...
Υπαρχουν εταιριες που διαχωριζουν τα δυο αυτα σπειρωματα κ αλλαζουν την συφιξη ωστε να ειναι η αναγραφομενη για τον καθε αυλο χωριστα, υπαρχουν κ εταιριες που δεν το κανουν...
 
Λοιπον αυτο που αδυνατω να καταλαβω εγω με το μαθηματικο μυαλο μου ειναι το οτι λενε πως CRIO PLUS με OPTIMA PLUS ειναι τα ιδια.
Ποιος είπε ότι είναι τα ίδια;
Γιατι???
Δεν είναι τα ίδια.
Επειδη εχουν ιδιο σπειρωμα????
Όχι, δεν είναι τα ίδια :)
Πως ειναι δυνατον ενα 4* σε αυλο 18,3-18,4 να ειναι ιδιο σε αυλο 18,6?????????????????
Πρόσεξε γιατί μάλλον έπιασα τι εννοείς αλλά πρέπει να το γράψεις αλλιώς. Ένα 4* με διαφορετικες συσφιξεις και στους δύο αυλούς, μπορεί να είναι το ίδιο. Το ίδιο 4* και στους δύο αυλούς δεν μπορεί να είναι το ίδιο. ;)
 
Οι εταιριες βγαζουν τα chokes με βαση τον συνηθη αυλο των μοντελων.
Τυχαινει ομως,καποιες απο τις καννες,να εχουν μεγαλυτερο αυλο.Επειδη λογω ανωμαλιων των ,φτανουν στην επιθυμητη"γυαλαδα" σε 1-2/10 περισσοτερο.Πχ οι centro εχουν,κατα κανονα,18,3 αυλο.Κατεχω μια με 18,5.Τα chokes,ειναι τυποποιημενα με βαση μετρησης τον 18,3.Βαζοντας το "μαμα" choke,εχω ενα βαθμο συσφιξης πιο κλειστο απο τον αναγραφομενο πανω του.Το 3*,θα ειναι 2*.
Οποτε αγοραζουμε με το τσοκομετρο!
Σε after market,αγορασα (IC) για να εχω συσφιξη (Μ).Ονομαστικο.
Επειδη στο χαρτι,μπορει να δουμε αλλες αποδοσεις.Μπαινει στο παιχνιδι και το φυσιγγι...
 
Ποιος είπε ότι είναι τα ίδια;

Δεν είναι τα ίδια.

Όχι, δεν είναι τα ίδια :)

Πρόσεξε γιατί μάλλον έπιασα τι εννοείς αλλά πρέπει να το γράψεις αλλιώς. Ένα 4* με διαφορετικες συσφιξεις και στους δύο αυλούς, μπορεί να είναι το ίδιο. Το ίδιο 4* και στους δύο αυλούς δεν μπορεί να είναι το ίδιο. ;)

Αν δεις Λεωνιδα και τις αγγελιες και την γνωμη του 80% των χρηστων λενε πως ειναι τα ιδια!!!
Εγω διαφωνω σε αυτο.
 
Αν δεις Λεωνιδα και τις αγγελιες και την γνωμη του 80% των χρηστων λενε πως ειναι τα ιδια!!!
Εγω διαφωνω σε αυτο.
δεν είναι τα ιδια φιλε σε αποδοση παντα εννοω , σε εξωτερικες διαστασεις και σε σπειρωμα τα ιδια είναι για να μην μπερδευόμαστε , στην αποδοση της τουφεκιας οσο αφορα την ονομαστικη συσφιξη καμια σχεση δεν εχουν
 
Από χθες μπαίνω και επίσημα στο Benelli team με μια όμορφη Raffaello Deluxe. Το όπλο το πήρα μεταχειρισμένο και όχι καινούριο καθώς δεν ήθελα να ξοδέψω τόσα πολλά χρήματα.
Είναι με κάννης 71 εκ, ενώ πραγματικά είναι σαν καινούριο αφού δεν έχει ρίξει πολλές τουφεκιές. Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι όπως το παρέλαβα, το όπλο θέλει ένα πολύ καλό καθάρισμα για να έρθει στα ίσα του και να δείξει.
Ακολούθως σκοπεύω να κάνω τα εξής, θα το φέρω σε οπλουργό/σκοπευτή στα μέτρα μου (βλέπω όλη τη ρίγα) και θα μετρήσω ακριβώς την κάννη μου ώστε να προχωρήσω σε αγορά τσοκ για αρχή ένα τύπου 3-4* αναλόγως και του πόσο θα βρω τον αυλό και εν συνεχεία ένα για μακρυνές τουφεκιές και ένα για πολύ κοντινές (σκέφτομαι και καμπάνα αν υπάρχει). Στα χαρτιά τουλάχιστον είναι 18,4. Τα χαρτιά μου για την άδεια κατοχής τα έχω καταθέσει επομένως οι δοκιμές μου θα γίνουν απευθείας στα τσιχλάκια!!!
image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Εμφανισιακά εκτός από το καθάρισμα θέλει ένα βάψιμο η βίδα πάνω από την πάπια και ίσως και ένα φρεσκάρισμα με λαδάκι/κερί στα ξύλα.
Αναμένω τα σχόλιά σας και προτάσεις για τσοκ!:):)


Καλορίζικο Μάνο εύχομαι να το χαρείς και να το λιώσεις στις τουφεκιές.
 
Από χθες μπαίνω και επίσημα στο Benelli team με μια όμορφη Raffaello Deluxe. Το όπλο το πήρα μεταχειρισμένο και όχι καινούριο καθώς δεν ήθελα να ξοδέψω τόσα πολλά χρήματα.
Είναι με κάννης 71 εκ, ενώ πραγματικά είναι σαν καινούριο αφού δεν έχει ρίξει πολλές τουφεκιές. Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι όπως το παρέλαβα, το όπλο θέλει ένα πολύ καλό καθάρισμα για να έρθει στα ίσα του και να δείξει.
Ακολούθως σκοπεύω να κάνω τα εξής, θα το φέρω σε οπλουργό/σκοπευτή στα μέτρα μου (βλέπω όλη τη ρίγα) και θα μετρήσω ακριβώς την κάννη μου ώστε να προχωρήσω σε αγορά τσοκ για αρχή ένα τύπου 3-4* αναλόγως και του πόσο θα βρω τον αυλό και εν συνεχεία ένα για μακρυνές τουφεκιές και ένα για πολύ κοντινές (σκέφτομαι και καμπάνα αν υπάρχει). Στα χαρτιά τουλάχιστον είναι 18,4. Τα χαρτιά μου για την άδεια κατοχής τα έχω καταθέσει επομένως οι δοκιμές μου θα γίνουν απευθείας στα τσιχλάκια!!!
image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Εμφανισιακά εκτός από το καθάρισμα θέλει ένα βάψιμο η βίδα πάνω από την πάπια και ίσως και ένα φρεσκάρισμα με λαδάκι/κερί στα ξύλα.
Αναμένω τα σχόλιά σας και προτάσεις για τσοκ!:):)
Καλώς ήρθες στο κλαμπ ζαργααααανααααα μου!!!!
Επιτέλους ένα σοβαρό όπλο έπιασες!!!
Έχει τις φλατζες μέσα στο πακέτο?
Ίσως ρυθμίσεις την κλίση έτσι και δε βλέπεις ρίζα πριν τον οπλουργο.
Η βίδα δυστυχώς γίνεται έτσι και λόγο των μεταλλικών αορτηρων.
Και η δικιά μου θέλει βάψιμο!!
Επειδή γράφω από κινητό θα σου γράψω περισσότερα αύριο!!!
Καλοκαφτο εύχομαι!!!
Να το φέρεις να γνωρίσει την δικιά μου!!!
 
Καλώς ήρθες στο κλαμπ ζαργααααανααααα μου!!!!
Επιτέλους ένα σοβαρό όπλο έπιασες!!!
Έχει τις φλατζες μέσα στο πακέτο?
Ίσως ρυθμίσεις την κλίση έτσι και δε βλέπεις ρίζα πριν τον οπλουργο.
Η βίδα δυστυχώς γίνεται έτσι και λόγο των μεταλλικών αορτηρων.
Και η δικιά μου θέλει βάψιμο!!
Επειδή γράφω από κινητό θα σου γράψω περισσότερα αύριο!!!
Καλοκαφτο εύχομαι!!!
Να το φέρεις να γνωρίσει την δικιά μου!!!

Σε ευχαριστώ ρε φίλε, θα τις βγάλουμε βόλτα να γνωσριστούν! Έχει όλες τι κλίσεις, και πάνω έχει την χαμηλότερη. Εντάξει απλά έχω συνηθίσει χωρίς πολύ ρίγα...
 
Γεια σε όλους στην παρέα με μια Vinci! Αλλά με προβλήματα! Το όπλο αγορασμένο σε προσφορά αλλά μου κάνει εμπλοκές... πήγε μια φορά στον κυργια αλλά τίποτα(Μου είπε ότι βρήκε ένα γρεζι και ότι το πρόβλημα λύθηκε αλλά τίποτα) ! Το έστειλα ξανά σήμερα αλλά δεν βλέπω να βρίσκω άκρη! Τι προτείνεται παιδιά;;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top