Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Είδα Maxus 2, Montefeltro 22 black, Benelli M2, Benelli Sp. Ήθελα να δω και A400 lite αλλά είναι σε έλλειψη. Montefeltro και Maxus μου καθισαν πολύ καλύτερα προτιμώ Montefeltro λόγω ίδιας εικόνας με ακαδημία, φθηνότερο και ομορφιάς. Παρεπιπτόντως μου κάθισε πολύ καλά η m2 με την επέκταση, πολύ καλύτερα από το ίδιο όπλο χωρίς επέκταση.
Τέλεια!Αφού σου φαίνεται οικείο η montefeltro χτυπά την.Αν και είναι καινούργιο σε περίπτωση παιδικών ασθενειών
 
Σπύρο η ακαδημία φίλε μου έχει κάτσει πάρα πολύ καλά και είναι και μια κούκλα, δεν φεύγει εύκολα αυτό το όπλο. Η V3 πήρε το δρόμο για άλλα χέρια, ευτυχώς φαίνεται ότι πάει σε πολύ καλά χέρια. Επομένως ψάχνω πλαστικό να την αντικαταστήσω.
Ηv3 γιατί έφυγε αν επιτρέπεται.
 
Βάγγο το έχεις ρίξει; διάβασα κριτικές ότι σε σχέση με την 1 έχει χειρότερη ντουφεκιά, σκορπάει λίγο παραπάνω. Δεν έχω ιδία άποψη βέβαια. Το κομμάτι αέρια με συγκινεί στο κομμάτι λακτίσματος όχι γτ πονάει, αλλά για να προστατέψω τον αυχένα μου γτ πολλοί έχουν θέμα.
μανο διαβασες κριτικες απο το αμερικα? Μιλαω παντα για αξιοπιστια .τα υπολοιπα ειναι θεμα κοντακιου και χρηστη
 
Ηv3 γιατί έφυγε αν επιτρέπεται.
Γτ με την Ακαδημία βαράω καλύτερα, δεν έχει φλάντζες για να αλλάξω κάτι και δεν θέλω να επέμβω με αυτόν τον τρόπο στο όπλο. Επίσης, ποιότητα φινιρίσματος και σαφώς δεν την συγκρινω με την Ακαδημία αλλά για όπλο 1300 ευρώ έπρεπε να έχει καλύτερη ποιότητα. Εγώ είχα πέσει σε όπλο που έκανε 0 εμπλοκές πάντως, δεν είχα κανένα θέμα λειτουργικά, πραγματικά για κάποιον που θα το βρει σκοπευτικά πιστεύω θα κάνει κηδείες.
 
Αδρανεια εχεις .Προσωπικα θα κοιταγα την Μaxus,ειναι εργαλειο οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις σε συστημα αεριων
Απλά επειδή θέλει πλαστικό όπως είπε απ ότι βλέπω τα συνθετικά τα φέρνει μόνο super magnum.Μονο η ξύλινη είναι 76αρα
 
Ναι ειναι οντως ερωτας η Be Diamond και εγω εκει εχω καταληξει αλλα λοξοκοιταω και καμια αλλη. χαχαχα. Το μονο πλεονεκτημαπου δινω στην SBe3 ειαναι το λιγο παραπανω βαρος ιδιως για σκοπευτηριο η τσιχλες που το κλωτσημα γινεται κουραστικο. το 3.5 η θαλαμη ειναι και γι εμενα μειον και για πρακτικους λογους. Πιο αργη επαναφορα του κλειστρου και πιθανη αδυναμια να κανει κυκλο στα 24-28 γρ. Επισης δεν ειναι Power bore. Οτι και αν σημαινει αυτο αν μαθουμε ποτε.
Δεν ξέρουμε αν και αυτά είναι power bore το ότι δεν το λέει δεν σημαίνει ότι δεν είναι μπορεί για διάφορους λόγους να μην το αναφέρει για εμπορικούς λόγους αλλά και δεν ξέρουμε τι διάολο έχει παραπάνω αυτό το power bore .yel.
 
Δεν υπάρχει κλωτσημα στο comfort 3...απίστευτος ο τρόπος που έρχεται η be τουλάχιστον σε εμένα...
Έτσι και εγώ στην black Eagle 3 δεν καταλαβαίνω καθόλου κλώτσημα ακόμη και στα 36γρ που έχω ρίξει μέχρι τώρα γιατί και αυτή με 66αρα κάνη ειναι 3060γρ. Δεν την λες και βαριά σαν όπλο.
 
Έχω ενα δικό στο fb που την πήρε πρόσφατα και είναι πολύ ευχαριστημένος
Καλημέρα παιδιά. Χθες σε μια επίσκεψη στον Καλκαντζάκο μεταξύ άλλων επώμισα και την Benelli montefeltro black, το καινούριο μοντέλο του 2022. Μου άρεσε πάρα πολύ. Μήπως υπάρχει κάποιος κάτοχος να μας πει τις εντυπώσεις του; Στο νετ που έψαξα δεν βρήκα τπτ.
 
Δεν ξέρουμε αν και αυτά είναι power bore το ότι δεν το λέει δεν σημαίνει ότι δεν είναι μπορεί για διάφορους λόγους να μην το αναφέρει για εμπορικούς λόγους αλλά και δεν ξέρουμε τι διάολο έχει παραπάνω αυτό το power bore .yel.
Παναγιώτη, προσωπική εκτίμηση ... μπορεί να είναι και λάθος.
Έχουν "απόλυτα" συγκεκριμένο αυλό.
Τίποτα παραπάνω.
Εκεί που βγάζουν κάνες με αυλούς από 18,4 - 18,3 το 18,35 πχ το ονομάζουν power bore και τις πουλάνε με αυτό το feature.
Αυτό κατάλαβα με τα ακαταλαβίστικα που γράφουν αλλά το ξαναλέω μπορεί να κάνω λάθος.

O Βάγγος μπορεί να ξέρει καλύτερα.
 
Αυλό ακριβώς 18.35 τον ίδιο είχε και η ςς μετρημένο στο παπατσαρουχα που είχα.Αυτο λέει power bowr κατά τη μπενελι μετά από πολλές δοκιμασίες κατέληξε ότι ο ιδανικότερος αυλός για την καλύτερη κατανομή -ταχυτητα για το όπλο της είναι ο 18.35 και τον ονόμασε έτσι . power bowr είναι απλός η συγκεκριμένη διαστάση αυλού της κάνης και κριογενη η επεξεργασία που κάνει για να σταθεροποιήσει το μέταλο της κάνης για να έχει σταθερότερη συμπεριφορά μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.Εχω αναιβασει πάλι για την κριογονικη επεξεργασία τι προσφέρει στο μέταλο
 
Είδα Maxus 2, Montefeltro 22 black, Benelli M2, Benelli Sp. Ήθελα να δω και A400 lite αλλά είναι σε έλλειψη. Montefeltro και Maxus μου καθισαν πολύ καλύτερα προτιμώ Montefeltro λόγω ίδιας εικόνας με ακαδημία, φθηνότερο και ομορφιάς. Παρεπιπτόντως μου κάθισε πολύ καλά η m2 με την επέκταση, πολύ καλύτερα από το ίδιο όπλο χωρίς επέκταση.
Εχω 2 Benelli την S90 και την Becaccia Καθώς και την MAXUS ONE Η ντουφεκιές της η MAXUS είναι πολύ καλύτερες
 
Last edited:
Βάγγο το έχεις ρίξει; διάβασα κριτικές ότι σε σχέση με την 1 έχει χειρότερη ντουφεκιά, σκορπάει λίγο παραπάνω. Δεν έχω ιδία άποψη βέβαια. Το κομμάτι αέρια με συγκινεί στο κομμάτι λακτίσματος όχι γτ πονάει, αλλά για να προστατέψω τον αυχένα μου γτ πολλοί έχουν θέμα.
Η maxus 1 είχε μεγαλύτερο κώνο γύρο στα 6εκ ο οποίος άλλαξε στην maxus one και έγινε 3,5εκ η 3εκ δεν θυμάμαι καλά όμοιος εχει και η maxus 2. Εμένα δεν μου κάθησε καλά καθόλου η maxus 2 όσο και αν την δοκίμασα παρόλο που ήταν μέσα στα χρήματα που διέθετα. Μου κάθησε καλύτερα η Α5 και η Μ2 και η black Eagle αλλά η black Eagle έχει καλύτερη εργονομία και λαβή από την M2. Είδα και την modefeltro 22 αλλά δεν μου κάθησε καλά μου καθόταν καλύτερα η υπεριψομενες ρίγες
 
Παναγιώτη, προσωπική εκτίμηση ... μπορεί να είναι και λάθος.
Έχουν "απόλυτα" συγκεκριμένο αυλό.
Τίποτα παραπάνω.
Εκεί που βγάζουν κάνες με αυλούς από 18,4 - 18,3 το 18,35 πχ το ονομάζουν power bore και τις πουλάνε με αυτό το feature.
Αυτό κατάλαβα με τα ακαταλαβίστικα που γράφουν αλλά το ξαναλέω μπορεί να κάνω λάθος.

O Βάγγος μπορεί να ξέρει καλύτερα.
τοτε ολα θα γραφανε power bore...αφου ολα εκει ειναι...18,3 με 18.4 (και η μ2 18,3 ηταν)...εμενα γραφει 18,3 η be..αρα υπαρχει περιπτωση να ειναι 18,35;;;τεσπα...Π.Κ.Μ (Παπαριες Κυρα Μαρικα)...
 
τοτε ολα θα γραφανε power bore...αφου ολα εκει ειναι...18,3 με 18.4 (και η μ2 18,3 ηταν)...εμενα γραφει 18,3 η be..αρα υπαρχει περιπτωση να ειναι 18,35;;;τεσπα...Π.Κ.Μ (Παπαριες Κυρα Μαρικα)...
Ναι συμφωνώ με αυτό που λες 100% αλλά αφού σαν εταιρία δεν λέει τι έχει αυτή η κάνη και την λέει power bore λέω και εγώ την άποψη μου δεν σημαίνει ότι είναι σωστή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top