Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κι όμως υπάρχει τεράστια διαφορά, αλλά δεν μπορεί να την ανακοινώσει η εταιρεία! Εγώ γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να πω. Πάντως όποιος θέλει Benelli και μπορεί να φτάσει οικονομικά σε power bore, να το προτιμήσει. Έχει πραγματική διαφορά με πολύ καλές τουφεκιές στο κυνήγι. Επίσης εξαιρετικές και οι κάννες των 828.

Τον έφτιαξες τον Βάζελο τώρα ... !!!! 😂
👍
 
Εγω δε βλέπω σούπερ διάφορες στις συγκεντρώσεις... Βλέπω στη διάτρηση... Το λέω απο το καλοκαίρι σε κεινουν του Βασιλ κ μι γραφ... Θελει διάγραμμα να τκανου για να μι πιστεψ... Αι σαπερα ρε τλεου
Έχω 2 τενεκέδια από λάδι για τέτοιες δουλειές ...12 τουφεκιές 6+6
Φέρτην κάνα απόγευμα ... αν είναι κακά τα μαντάτα δεν θα στα πω. 🤣
 
Αυτός ο Λεωνίδας @leo μου την δίνει ώρες ώρες ... 😂
Ούτε ένα βιομηχανικό μυστικό δεν μπορεί να αποκαλύψει 🤣

Κάτι με παραλληλότητα αυλού (ίδια διάμετρο σε όλο το μήκος) ή κάτι στην περιοχή κοντά στα τσοκ πρέπει να είναι ...
Το δεύτερο, πολύ δύσκολο
 
Last edited:
Κι όμως υπάρχει τεράστια διαφορά, αλλά δεν μπορεί να την ανακοινώσει η εταιρεία!

Εγώ γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να πω.

Πάντως όποιος θέλει Benelli και μπορεί να φτάσει οικονομικά σε power bore, να το προτιμήσει. Έχει πραγματική διαφορά με πολύ καλές τουφεκιές στο κυνήγι.

Επίσης εξαιρετικές και οι κάννες των 828.
Το είχες γράψει και στο Hunter's Passion στην δοκιμή που είχες κάνει ότι πάει καλύτερα σε σχέση με την απλή
Δεν θυμάμαι να έγραψες για τεράστια διαφορά αλλά σαφώς υπήρχε και ήταν υπέρ της power bore
 
Αυτός ο Λεωνίδας @leo μου την δίνει ώρες ώρες ... 😂
Ούτε ένα βιομηχανικό μυστικό δεν μπορεί να αποκαλύψει 🤣

Κάτι με παραλληλότητα αυλού (ίδια διάμετρο σε όλο το μήκος) ή κάτι στην περιοχή κοντά στα τσοκ πρέπει να είναι ...
Θα μπορούσα να σας πω αλλά ύστερα θα έπρεπε να σας σκοτώσω!😁😁😁

Όταν είχα πάει στο Urbino, κοίταζα πίσω από τα παραπετάσματα, διάβαζα τα μικρά γράμματα, άκουγα ανάμεσα στις λέξεις.

Υπάρχουν πράγματα που ανακοινώνονται από έναν δημοσιογράφο, υπάρχουν και αυτά που δεν μπορείς να πεις, από σεβασμό σε αυτόν που σε φιλοξενεί.

Η ουσία είναι όμως διάφανη και ξεκάθαρη: Η εταιρεία μας δηλώνει ότι η power bore είναι καλύτερη βλητικά και είναι απόλυτα ειλικρινής! Εμάς μας ενδιαφέρει η ουσία, όχι οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
 
Αυτός ο Λεωνίδας @leo μου την δίνει ώρες ώρες ... 😂
Ούτε ένα βιομηχανικό μυστικό δεν μπορεί να αποκαλύψει 🤣

Κάτι με παραλληλότητα αυλού (ίδια διάμετρο σε όλο το μήκος) ή κάτι στην περιοχή κοντά στα τσοκ πρέπει να είναι ...
Το δεύτερο, πολύ δύσκολο
Τσου.....
 
Πάντως με 3 μπακαλίστικες δοκιμές σε χαρτιά που έκανα με 3* περιπου 45 βηματα, με φυσιγγια a1 lambro 32 8αρια, είδα οτι οι τουφεκιές είχαν έντονο κέντρο. Δεν έχω βγάλει όμως κανένα ουσιαστικό συμπέρασμα. Ελπίζω να βρώ μια μέρα πουλιά να δω τι γίνεται, αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά, είναι ωραίο ελαφρύ κι ευχρηστο όπλο με δεδομένη την κορυφαία ποιότητα και πολύ βελτιωμένη στην ανάκρουση απο τις παλιές benelli που είχα.
 
Βάγγο δεν το συζητώ ότι το να στείλεις τα σκάγια εκεί που πρέπει είναι το πιο σημαντικό. Αλλά θεωρώ πως όλα παίζουν το ρόλο τους. Σε οριακές τουφεκιές θα υπάρχουν διαφορές.
Μανο εισαι σιγουρος οτι παντα επωμιζεις σωστα ,κανειις σωστη εκτιμηση αποστασης κανεις σωστη προσκοπευση,δεν σταματα; την κινηση,δεν δεν δεν Εαν δεν κανεις καποιο απο αυτα τοτε δεν παιρνεις και το 100% του οπλου Τι νοημα εχει να συζηταμε για οριακες ντουφεκιες
 
Τελικά τι έχει η power bore παραπάνω από τις απλές ξέρουμε και όταν λέμε όρια τι εννοούμε 10-15 μετρα παραπανω ,τα όρια του λειοκαννου;
Τα όρια ποικίλουν δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα,ο καθένας έχει τα δικά του
Από 40 μέχρι 140 χοντρικά, διάλεξε και πάρε
 
Τα οφέλη θα είναι ανάλογα στον μέτριο και στον καλό σκοπευτή- κυνηγό με τι καύσιμα Πάτρας -Πυργου -Ιταλιας -Αμερικης.
Η λογική λέει ότι ο αυλός πρέπει να έχει την ίδια διάμετρο από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ιδανικές κατασκευές δεν υπάρχουν στην βιομηχανία.
Έχουν δώσει πιο σφιχτές ανοχές για τις power bore και αυτό είναι όλο.
Όταν πήγα να μου μετρήσουν τον αυλό τον μέτρησαν σε 5 - 10 σημεία.
Έτσι μου ήρθε η ιδέα.

Αυλός μη παράλληλος έχει μια μικρή επίδραση στην παραμόρφωση των σκαγιών όταν κινούνται μέσα σε αυτόν.

Τα πάντα έχουν να κάνουν με την σκοπευτική ικανότητα.
Αν βαράς στον γάμο του καραγκιόζη, δεν σε σώνει τίποτα.
Όσο η απόσταση μεγαλώνει, η ταχύτητα του θηράματος και τα τσαλιμάκια αυξάνονται, η δυσκολία μεγαλώνει ραγδαία.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top