Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Η λογική λέει ότι ο αυλός πρέπει να έχει την ίδια διάμετρο από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ιδανικές κατασκευές δεν υπάρχουν στην βιομηχανία.
Έχουν δώσει πιο σφιχτές ανοχές για τις power bore και αυτό είναι όλο.
Όταν πήγα να μου μετρήσουν τον αυλό τον μέτρησαν σε 5 - 10 σημεία.
Έτσι μου ήρθε η ιδέα.

Αυλός μη παράλληλος έχει μια μικρή επίδραση στην παραμόρφωση των σκαγιών όταν κινούνται μέσα σε αυτόν.

Τα πάντα έχουν να κάνουν με την σκοπευτική ικανότητα.
Αν βαράς στον γάμο του καραγκιόζη, δεν σε σώνει τίποτα.
Όσο η απόσταση μεγαλώνει, η ταχύτητα του θηράματος και τα τσαλιμάκια αυξάνονται, η δυσκολία μεγαλώνει ραγδαία.
Αυλός μη παράλληλος υπάρχει τέτοιο πράγμα και αν ναι πως κανείς χονινγκ -λειανση σε περίπτωση οξείδωσης.
 
Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη.
Κάτι τέτοιο μου είχε πει ένας πολύ γνωστός οπλουργος πριν 30+ χρόνια για τις περιζήτητες τότε κάννες της BREDA 62cm+εξω τσοκ, τις οποίες αγόραζαν όσοι είχαν Α300-303.
Ολοισια κάννη με παραλληλα εσωτερικά τοιχώματα, σταθερή διάμετρο και ίσως αυξημένο πάχος κάννης.
Μπορεί στη Benelli μετά την κατασκευή μιας παρτίδας από κάννες, να τις ελέγχουν μια μια για τα παραπάνω χαρακτηριστικά και όσες περνούν τον έλεγχο σε όλα να χαρακτηριζονται power bore.
Όταν η Benelli βγάλει κάτι καλύτερο ίσως τότε μας πει...
Σημ. Αν ήμουνα 40 χρόνια νεώτερος και πρωτοξεκιναγα τώρα να ασχοληθώ με το κυνηγι, θα αγόραζα ένα μεταχειρισμένο όπλο σε πολύ καλή κατάσταση, μοντέλο χωρίς προβλήματα, με 600 ευρώ. Με το υπόλοιπο 1000ρικο θα αγόραζα μια άριστη μηχανή γεμίσματος και τα συναφή τσιμπραγκαλα και θα έφτιαχνα φυσίγγια να μου κάνουν το κέφι. Όταν το κατάλαβα ήτανε αργά, είχα γεμίσει μια ντουλάπα με όπλα, άλλη μια με μερικές χιλιάδες φυσίγγια εμπορίου και τώρα πλέον η ηλικία δεν βοηθάει να ξεκινήσω κάτι τέτοιο.
 
Κι όμως υπάρχει τεράστια διαφορά, αλλά δεν μπορεί να την ανακοινώσει η εταιρεία!

Εγώ γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να πω.

Πάντως όποιος θέλει Benelli και μπορεί να φτάσει οικονομικά σε power bore, να το προτιμήσει. Έχει πραγματική διαφορά με πολύ καλές τουφεκιές στο κυνήγι.

Επίσης εξαιρετικές και οι κάννες των 828.
Ρε,μη γράφεται τέτοια τα διαβάζει και ο Κόλλιας.
 
Τώρα μου λύθηκαν όλες οι απορίες.
Τέτοιες απορίες υποτίθεται ότι πρέπει να μας τις λύσουν οι εταιρείες που βγάζουν τα όπλα και τα δοκιμάζουν εξονυχιστικά
Εγώ μπορεί και να κάνω λάθος αλλά δεν έχω δει εταιρεία να λέει με το τάδε τσοκ στα τόσα μέτρα είναι θάνατος με το άλλο στα τόσα και πάει λέγοντας
Οπότε ο καθένας τα βγάζει μόνος του, άλλος με κορδέλα, άλλος με βήματα άλλος με το μάτι.......
 
Έχει μελετήσει καλύτερα τα τσοκ σε σχέση με τον αυλό αυτό είναι το πιο λογικό που μου έρχεται εκτός και αν έχει χρησιμοποιήσει άλλο μέταλο στην κανη . Ή έχει κάνει τον κώνο κάνα πόντο μεγαλύτερο .Δεν έχω δει κανη μέσα από power bowr.
 
Έχει μελετήσει καλύτερα τα τσοκ σε σχέση με τον αυλό αυτό είναι το πιο λογικό που μου έρχεται εκτός και αν έχει χρησιμοποιήσει άλλο μέταλο στην κανη . Ή έχει κάνει τον κώνο κάνα πόντο μεγαλύτερο .Δεν έχω δει κανη μέσα από power bowr.
Τσου....
 
Ίσως έχουν αλλάξει την σύνθεση του κράματος που φτιάχνουν τις συγκεκριμένες κάννες.
Πάνω σε αυτό ίσως έχουν επίσης διαφοροποιήσει και την μεταλλουργική επεξεργασία τους για διαφορετική ελαστικότητα κατά τις βολές.

Υποθέσεις κάνουμε....:rolleyes:
 
Αμάν κι αυτή η benelli, τόσο μυστικό ειναι πια; Οι άλλες εταιρείες λενε π.χ tribore είναι έτσι , η optima hp σου λέει φτιάχτηκε ετσι κι ετσι κλπ, η benelli δεν εξηγεί καν. Τόοοοσο γαμιστερή είναι δηλαδή η κάννη που θα κλέψουν το μυστικό άλλες εταιρείες;
 
Έχει μελετήσει καλύτερα τα τσοκ σε σχέση με τον αυλό αυτό είναι το πιο λογικό που μου έρχεται εκτός και αν έχει χρησιμοποιήσει άλλο μέταλο στην κανη . Ή έχει κάνει τον κώνο κάνα πόντο μεγαλύτερο .Δεν έχω δει κανη μέσα από power bowr.
Τα τσοκ σηγουρα ειναι πολυ πιο ακρυβες στις διασταδεις τους και πιο εφαρμοστα στο σειμειο της φουστας
 
Θα μπορούσα να σας πω αλλά ύστερα θα έπρεπε να σας σκοτώσω!😁😁😁

Όταν είχα πάει στο Urbino, κοίταζα πίσω από τα παραπετάσματα, διάβαζα τα μικρά γράμματα, άκουγα ανάμεσα στις λέξεις.

Υπάρχουν πράγματα που ανακοινώνονται από έναν δημοσιογράφο, υπάρχουν και αυτά που δεν μπορείς να πεις, από σεβασμό σε αυτόν που σε φιλοξενεί.

Η ουσία είναι όμως διάφανη και ξεκάθαρη: Η εταιρεία μας δηλώνει ότι η power bore είναι καλύτερη βλητικά και είναι απόλυτα ειλικρινής! Εμάς μας ενδιαφέρει η ουσία, όχι οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
H Φαση ειναι εγω εχω ερθει για τη ζωη οχι τις πληροφοριες που ελεγε και η αλλη στη Μυκονο αχαχαχχα.
 
Free floating λεγεται και εχει σχεση με την ταλαντωση κατα τη βολη και σε καθε βολη, ασχετα αν ριξει ενα ή ολοκληρο κουτι, και για να ζεσταθει η κανη και να φτασει σε σημειο διαστολης πρεπει να ριξει συνεχομενα σαν αυτοματο παρα πολλα φυσιγγια κι'αν....
Η κάνη ελεύθερης πλεύσης δεν έχει σχέση με την ταλάντωση αλλά με την στρέβλωση ταλάντωση έχουν όλες οι κάνες! Το εξήγησα ποιο πάνω όταν διαστέλλεται κατά μήκος η κάνη κατεβαίνει προς τα κάτω γιατί την πιέζει μπροστά στην βάση που βιδώνει. Για αυτό γίνεται η crio κατεργασία αλλά και η ελεύθερης πλεύσης κάνες που έχουν τα ραβδωτά γιατί και η δυο τεχνολογίες έχουν εφαρμοστεί εδώ και πολλά χρόνια στα ραβδωτά από εκεί την πήρε και η Benelli και την εφάρμοσε.
 
Free floating λεγεται και εχει σχεση με την ταλαντωση κατα τη βολη και σε καθε βολη, ασχετα αν ριξει ενα ή ολοκληρο κουτι, και για να ζεσταθει η κανη και να φτασει σε σημειο διαστολης πρεπει να ριξει συνεχομενα σαν αυτοματο παρα πολλα φυσιγγια κι'αν....
Ναι το διόρθωσα το θυμήθηκα μετά :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top