Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παναγιώτη δεν μιλάω για κωνικούς αυλούς κτλ.
Παράλληλο εσωτερικό τμήμα έχουν οι αυλοί σε όλα τα όπλα αλλά αν μετρήσεις χιλιοστό χιλιοστό σε όλο το μήκος την διάμετρο θα βρεις κάποιες μικρές διαφορές.
Εεεε στην powerbore αυτές οι διαφορές είναι ακόμα μικρότερες από τις υπόλοιπες κάννες των Benelli.
Και έτσι θα γεννηθεί ένας νέος μύθος θρύλος σαν τις benelli με τις Γαλλικές κάννες;;;;
 
Διαβαζω τις τελευταιες μερες συνεχεια σχολια για τη κανη powerbore...εγω παντως που την εχω απ το 2018 δεν ειδα κατι που να με κανει να θεωρησω οτι ειναι ανωτερη απ την απλη που ειχα πρωτα στη raffaello deluxe...και για τα τσοκ της powerbore που καπου διαβασα ειναι καλυτερα,το μονο που εχω να πω οτι εαν δεν αγοραζα briley ισως και να την ειχα πουλησει..και διαλεγει και φυσιγγια σε αντιθεση με την απλη στη deluxe που τα καιγε ολα.Τα καλυτερα εργοστασιακα τσοκ benelli απ αυτο που εχω δει με τα ματια μου,ειναι τα mobile της black eagle 1...μακραν, σε σχεση με τα crio plus,και το λεω γιατι τα χω δοκιμασει (τα crio plus )πανω στη κανη της black eagle...κι ας θεωρουνται τα crio plus καλυτερα..7 ποντους,κρυογενη επεξεργασια....εγω άλλα ειδα.Ενα εχω να πω...δεν υπαρχουν πλεον θηραματα οπως παλιοτερα κι ασχολουμαστε με τριχες.
 
Last edited:
Και έτσι θα γεννηθεί ένας νέος μύθος θρύλος σαν τις benelli με τις Γαλλικές κάννες;;;;
Μερικές ΣΩΣΤΕΣ συγκριτικές δοκιμές και τα πάντα γίνονται φως φανάρι.
Συγκέντρωση και διάτρηση.
Δεν πάμε σε ψιλά γράμματα (αξιολόγηση κατανομής, ανάλογα το θήραμα)
Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε.

Οι ιταλοί είναι ικανοί να πουλήσουν μαϊμού σε ινδό 🤣
 
Την δομή του μετάλλου βελτιώνει η κρυογενη κατεργασία.Το μέταλλο από την θερμική κατεργασία κατά την διαμόρφωση του στρεσαρετε δηλαδή τα μόρια του αποκτούν μια ακανόνιστη δομη. Με την κρυογενη κατεργασία τα μόρια του αποκτούν ξανά μια πιο δομημένη μορφή βελτιώνοντας τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες του μετάλλου και κατά συνέπεια της κάννης. Λόγο της καλύτερης δομής των μορίων το μέταλλο ταλαντώνεται και στρεβλωνεται λιγότερο και πιο ομοιόμορφα κατά τις πολλές επαναλαμβανόμενες τουφεκιες και έτσι προσφέρει πιο σταθερές σε απόδοση τουφεκιές. Αυτό είναι όλο.
 
Την δομή του μετάλλου βελτιώνει η κρυογενη κατεργασία.Το μέταλλο από την θερμική κατεργασία κατά την διαμόρφωση του στρεσαρετε δηλαδή τα μόρια του αποκτούν μια ακανόνιστη δομη. Με την κρυογενη κατεργασία τα μόρια του αποκτούν ξανά μια πιο δομημένη μορφή βελτιώνοντας τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες του μετάλλου και κατά συνέπεια της κάννης. Λόγο της καλύτερης δομής των μορίων το μέταλλο ταλαντώνεται και στρεβλωνεται λιγότερο και πιο ομοιόμορφα κατά τις πολλές επαναλαμβανόμενες τουφεκιες και έτσι προσφέρει πιο σταθερές σε απόδοση τουφεκιές. Αυτό είναι όλο.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μύθος-ή-Πραγματικότητα.3114/page-10#post-547004
 
Κάτι σαν τις κάννες ρεμ ένα πράγμα.
Περιμένω να δω καμιά τέτοια αγγελία ...
========================
Ανταλλάσσω το βλητικά άριστο όπλο μου με ένα επίσης άριστο γουρουνόσκυλο, λαγόσκυλο ή πουλόσκυλο.
Λες να υπάρξει ανταπόκριση ? 🤣
========================
 
Να πω κι εγω τι πιστευω περι καννων, κωνων και αυλων, χωρις να ειμαι ειδημων.
Οι σοβαροί κατασκευαστές καννων προσπαθουν να φτιαξουν μια καννη που να αποδιδει καλά με ενα μεγαλο ευρος φυσιγγίων. Και οπως ειναι γνωστο οταν κανεις λιγο απ ολα, δεν κανεις τιποτα αριστα.
Στα εξειδικευμενα οπλα τους ομως πχ, σκοπευτικά ή κυνηγι υδροβίων, μεγαλων τριχωτων κλπ βλεπουμε και διαφορετικα χαρακτηριστικά στις καννες όπως μεγαλυτερο αυλο, καννες slug, θαλαμες σουπερ μαγνουμ κλπ.
Οι περισσοτεροι απο εμας τωρα που ψαχνουμε ενα οπλο της πρωτης κατηγοριας, θα πρεπει να επικεντρωθουμε στο να βρουμε τα φυσιγγια που ταιριαζουν περισσοτερο στην καννη μας, αναλογα με το τι θελουμε να κανουμε, πχ ποιο φυσιγγι θα παρουμε στην τσιχλα, στο σκοπευτηριο, στη φασσα και παει λεγοντας.
Ειμαι λοιπον της αποψης οτι δεν υπαρχει οπλο απο σοβαρο κατασκευστη που να μην αποδιδει καλα με το καταλληλο φυσιγγι και τσοκ
Το ιδιο συμβαινει και με τα αεροβολα και με ολα τα οπλα.
 
Προσωπικα επειδη δεν γεμιζω, παιρνω ενα κουτι απο 2-3 σοβαρες μαρκες φυσιγγιων που αντεχει η τσεπη μου, κανω τις δοκιμές μου και οτι μου φαινεται οκ το χρησιμοποιώ. (οταν εχω κεφι και χρημα για τετοια).
Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.
 
Να πω κι εγω τι πιστευω περι καννων, κωνων και αυλων, χωρις να ειμαι ειδημων.
Οι σοβαροί κατασκευαστές καννων προσπαθουν να φτιαξουν μια καννη που να αποδιδει καλά με ενα μεγαλο ευρος φυσιγγίων. Και οπως ειναι γνωστο οταν κανεις λιγο απ ολα, δεν κανεις τιποτα αριστα.
Στα εξειδικευμενα οπλα τους ομως πχ, σκοπευτικά ή κυνηγι υδροβίων, μεγαλων τριχωτων κλπ βλεπουμε και διαφορετικα χαρακτηριστικά στις καννες όπως μεγαλυτερο αυλο, καννες slug, θαλαμες σουπερ μαγνουμ κλπ.
Οι περισσοτεροι απο εμας τωρα που ψαχνουμε ενα οπλο της πρωτης κατηγοριας, θα πρεπει να επικεντρωθουμε στο να βρουμε τα φυσιγγια που ταιριαζουν περισσοτερο στην καννη μας, αναλογα με το τι θελουμε να κανουμε, πχ ποιο φυσιγγι θα παρουμε στην τσιχλα, στο σκοπευτηριο, στη φασσα και παει λεγοντας.
Ειμαι λοιπον της αποψης οτι δεν υπαρχει οπλο απο σοβαρο κατασκευστη που να μην αποδιδει καλα με το καταλληλο φυσιγγι και τσοκ
Το ιδιο συμβαινει και με τα αεροβολα και με ολα τα οπλα.
Έχεις παρατηρήσει ότι όλοι όσοι ψάχνονται για την υπέρτατη βλητική υπεροχή δεν κυνηγάνε με σκύλο ή τον έχουν μόνο για απόρτ ?
Τυχαίο ?
Δεν νομίζω ...
Η βλητική υπεροχή των άλλων είναι ο σκύλος τους. ;)

Συγκέντρωση
Μετά τα 36,5μ η συγκέντρωση μειώνεται κατά 14% κάθε 4,5μ (περισσότερο σε υψηλότερες συγκεντρώσεις και λιγότερο σε χαμηλότερες).

Διάτρηση
Η διάτρηση εξαρτάται από το το μέγεθος και την σφαιρικότητα του σκαγιού.
Δεν υπάρχει κάνη που να πλάθει τα σκάγια και να τα ξανακάνει σφαιρικά μετά την εκπυρσοκρότηση.
Ο αυλός για εμένα είναι μια μεγάλη μούφα.
Ο κώνος ίσως επηρεάζει λίγο την σφαιρικότητα σε μη προσεγμένα φυσίγγια και ίσως λίγο περισσότερο σε φυσίγγια δυναμίτες.
Σε άριστα μελετημένα φυσίγγια δεν επηρεάζει καθόλου.
Προσωπικές απόψεις που μένει να αποδειχθούν.
 
Έχεις παρατηρήσει ότι όλοι όσοι ψάχνονται για την υπέρτατη βλητική υπεροχή δεν κυνηγάνε με σκύλο ή τον έχουν μόνο για απόρτ ?
Τυχαίο ?
Δεν νομίζω ...
Η βλητική υπεροχή των άλλων είναι ο σκύλος τους. ;)

Συγκέντρωση
Μετά τα 36,5μ η συγκέντρωση μειώνεται κατά 14% κάθε 4,5μ (περισσότερο σε υψηλότερες συγκεντρώσεις και λιγότερο σε χαμηλότερες).

Διάτρηση
Η διάτρηση εξαρτάται από το το μέγεθος και την σφαιρικότητα του σκαγιού.
Δεν υπάρχει κάνη που να πλάθει τα σκάγια και να τα ξανακάνει σφαιρικά μετά την εκπυρσοκρότηση.
Ο αυλός για εμένα είναι μια μεγάλη μούφα.
Ο κώνος ίσως επηρεάζει λίγο την σφαιρικότητα σε μη προσεγμένα φυσίγγια και ίσως λίγο περισσότερο σε φυσίγγια δυναμίτες.
Σε άριστα μελετημένα φυσίγγια δεν επηρεάζει καθόλου.
Προσωπικές απόψεις που μένει να αποδειχθούν.
Εχω φιλο που εχει το ιδιο οπλο 25+ χρονια και εχει 2 ποιντερ και 2 σεττερ
 
Κατι αναλογο τωρα παιζει και με τους κατασκευαστες φυσιγγιων. Φαυλος κυκλος
Στα όπλα δικαιολογείται η άποψη σου στα φυσίγγια όχι διότι ένα σωστό φυσίγγια θα είχε μαγαλυτερη αποτελεσματικότητα σε μεγαλύτερη γκάμα όπλων απλά δεν βγάζουν ούτε αυτό οι περισσότεροι όταν σε κάθε νέα παρτίδα ψάχνεις άλλο .Βέβαια δικαιολογείται και αυτό είμαστε πίσω τεχνολογικά και δεν είναι εύκολο να στέλνεις σε κανονάκι κάθε τόσο τα φυσίγγια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top