Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
και τον εχεις φιλο;;;;;;;;;;; 🤣 🤣
Το καλό είναι ότι δεν του έχω πουλήσει κανένα από τα οπλα μου .Αυτός κυνηγά μπεκάτσα και έχει λοκαρει τη μπενελι μπεκάτσα και ένα ελαφρύ lanber με 60 εκ κάννη. Ένα από τα 2 η το χάος. Την 390 του ούτε για αστείο να την αλλαξει
 
Έχεις παρατηρήσει ότι όλοι όσοι ψάχνονται για την υπέρτατη βλητική υπεροχή δεν κυνηγάνε με σκύλο ή τον έχουν μόνο για απόρτ ?
Τυχαίο ?
Δεν νομίζω ...
Η βλητική υπεροχή των άλλων είναι ο σκύλος τους. ;)
προ ετων είχα διαβασει ενα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με τον κυνηγό -χομπίστα
ανέλυε τις "παράπλευρες του κυνηγίου" ενασχολήσεις - χόμπυ
ο λαγάς δεν πολυενδιαφερεται για όπλα - φυσίγγια αλλά είναι κολλημένος με τα σκυλιά και το θήραμα
ο φερματζής το ίδιο σε μικρότερο βαθμό (τον ενδιαφέρουν οι καλές ανοιχτες τουφεκιές)
οι παπιατζήδες και φασσάδες, ελλείψη σκύλου, αλλά και λόγω μακρυνών βολών ενδιαφέρονται για όπλα - φυσίγγια - βλητική περισσότερο από όλους
όλοι όμως εκτός το κυνήγι αυτό καθαυτό ασχολούνται ΚΑΙ με άλλες παραμέτρους!!!

Συγκέντρωση
Μετά τα 36,5μ η συγκέντρωση μειώνεται κατά 14% κάθε 4,5μ (περισσότερο σε υψηλότερες συγκεντρώσεις και λιγότερο σε χαμηλότερες).

Διάτρηση
1. Η διάτρηση εξαρτάται από το το μέγεθος και την σφαιρικότητα του σκαγιού.
2. Δεν υπάρχει κάνη που να πλάθει τα σκάγια και να τα ξανακάνει σφαιρικά μετά την εκπυρσοκρότηση.
Ο αυλός για εμένα είναι μια μεγάλη μούφα.
Ο κώνος ίσως επηρεάζει λίγο την σφαιρικότητα σε μη προσεγμένα φυσίγγια και ίσως λίγο περισσότερο σε φυσίγγια δυναμίτες.
Σε άριστα μελετημένα φυσίγγια δεν επηρεάζει καθόλου.
Προσωπικές απόψεις που μένει να αποδειχθούν.
τα 1 και 2 δεν είναι "άποψη" αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
αλλά και τα άλλα έχουν σχεδόν αποδειχθεί

*εγώ πιστεύω πως ο αυλός είναι ψιλομούφα (όχι μεγάλη μούφα)
 
Μετά τα 36,5μ η συγκέντρωση μειώνεται κατά 14% κάθε 4,5μ (περισσότερο σε υψηλότερες συγκεντρώσεις και λιγότερο σε χαμηλότερες).
και επειδη παντα με full ριχνουμε μετα τα 36,5, η συγκεντρωση μειωνεται πανω απο 20% καθε 5μ
Ο αυλός για εμένα είναι μια μεγάλη μούφα.
Ο κώνος ίσως επηρεάζει λίγο την σφαιρικότητα σε μη προσεγμένα φυσίγγια και ίσως λίγο περισσότερο σε φυσίγγια δυναμίτες.
Σε άριστα μελετημένα φυσίγγια δεν επηρεάζει καθόλου.
Προσωπικές απόψεις που μένει να αποδειχθούν.

Να το μαζέψω σε ενα να το υπογράψω και γω
Ο διευρ..αυλός διαχειρίζεται καλύτερα βαρύτερες γομώσεις και ο μεγ. κώνος μεγαλύτερες πιέσεις .
Πόσο ;
:rolleyes: Τόσο όσο να επιτρέπει παιγνίδι μάρκετινγκ. ;)
Να διευκρινίσω οτι είμαι πολύ υπέρ του μαρκετινγκ , γιατι εκτος των άλλων ομορφαίνει τη ζωή
 
και επειδη παντα με full ριχνουμε μετα τα 36,5, η συγκεντρωση μειωνεται πανω απο 20% καθε 5μ
Εξαρτάται από το μέγεθος του σκαγιού κράτα σαν αναφορά το 14% ανά 5μ σε σκάγια #5-6 με νορμάλ συγκεντρώσεις.
Αναλυτικά παρακάτω ... Ο δεύτερος πίνακας είναι οι διαφορές του πρώτου.
Οι τεράστιες συγκεντρώσεις απλώνουν λίγο πιο μετά από τα 36,5μ.
Μετά τα 40μ έχουν φάει και αυτές μια μείωση 16-17% και συνεχίζουν να τρώνε μείωση με τεράστιο ρυθμό.
Πάντα για μέση διάμετρο σκαγιών.
Δεν είναι τυχαίο αυτό που λέει ο @ΝίκοςΠ ότι μετά τα 40μ αρχίζουν τα όργανα.
Αποδεικνύεται και θεωρητικά .my man.

1667893790796.png
Να το μαζέψω σε ενα να το υπογράψω και γω
Ο διευρ..αυλός διαχειρίζεται καλύτερα βαρύτερες γομώσεις και ο μεγ. κώνος μεγαλύτερες πιέσεις .
Πόσο ;
:rolleyes: Τόσο όσο να επιτρέπει παιγνίδι μάρκετινγκ. ;)
Να διευκρινίσω οτι είμαι πολύ υπέρ του μαρκετινγκ , γιατι εκτος των άλλων ομορφαίνει τη ζωή
Έχω ρίξει με διευρυμένο και μη διευρυμένο καλά φυσίγγια με αρκετά γραμμάρια.
Δεν είδα αξιοσημείωτες διαφορές.
Δεν ήταν όμως εξαντλητικές δοκιμές.
Αν ήταν εξωφρενική διαφορά θα το έβλεπα αμέσως.
πχ το nitro 53γρ που το έριξε και ο @Johnny brow τα ίδια έδωσε ... αυλός 18,4 vs 18,8.
Μπορεί να έχουν κάποια διαφορά αλλά σίγουρα δεν είναι εμφανής με καλό φυσίγγι.
Εγώ τουλάχιστον δεν την είδα.

Έχω κάνει επίσης συγκριτικά με κώνο 2cm και 6cm.
Καλά και φθηνά εμπορικά φυσίγγια.
Δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο.
Όποια διαφορά είδα, την είδα λόγω τσοκ.
Αν πάρουμε φυσίγγι δυναμίτη χωρίς buffer και με μέτριας σκληρότητας σκάγια, λαμβάνοντας υπόψη ότι στο ύψος του κώνου αναπτύσσονται οι μέγιστες πιέσεις το λογικό είναι να υπάρχει κάποια διαφορά.
Όχι όμως αυτά που ακούγονται.
Στα χοντρότερα σκάγια οι όποιες διαφορές θα είναι ακόμα μικρότερες.

Άντε να πούμε και κάτι σοβαρό σήμερα ... 🤪
 
Να το μαζέψω σε ενα να το υπογράψω και γω
Ο διευρ..αυλός διαχειρίζεται καλύτερα βαρύτερες γομώσεις και ο μεγ. κώνος μεγαλύτερες πιέσεις .
Πόσο ;
:rolleyes: Τόσο όσο να επιτρέπει παιγνίδι μάρκετινγκ. ;)
Αυτό (έτσι διατυπωμένο) το υπογράφω (με επιφύλαξη) και εγώ. 👍
 
Εξαρτάται από το μέγεθος του σκαγιού κράτα σαν αναφορά το 14% ανά 5μ σε σκάγια #5-6 με νορμάλ συγκεντρώσεις.
Αναλυτικά παρακάτω ... Ο δεύτερος πίνακας είναι οι διαφορές του πρώτου.
Οι τεράστιες συγκεντρώσεις απλώνουν λίγο πιο μετά από τα 36,5μ.
Μετά τα 40μ έχουν φάει και αυτές μια μείωση 16-17% και συνεχίζουν να τρώνε μείωση με τεράστιο ρυθμό.
Πάντα για μέση διάμετρο σκαγιών.
Δεν είναι τυχαίο αυτό που λέει ο @ΝίκοςΠ ότι μετά τα 40μ αρχίζουν τα όργανα.
Αποδεικνύεται και θεωρητικά .my man.

View attachment 59719

Έχω ρίξει με διευρυμένο και μη διευρυμένο καλά φυσίγγια με αρκετά γραμμάρια.
Δεν είδα αξιοσημείωτες διαφορές.
Δεν ήταν όμως εξαντλητικές δοκιμές.
Αν ήταν εξωφρενική διαφορά θα το έβλεπα αμέσως.
πχ το nitro 53γρ που το έριξε και ο @Johnny brow τα ίδια έδωσε ... αυλός 18,4 vs 18,8.
Μπορεί να έχουν κάποια διαφορά αλλά σίγουρα δεν είναι εμφανής με καλό φυσίγγι.
Εγώ τουλάχιστον δεν την είδα.

Έχω κάνει επίσης συγκριτικά με κώνο 2cm και 6cm.
Καλά και φθηνά εμπορικά φυσίγγια.
Δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο.
Όποια διαφορά είδα, την είδα λόγω τσοκ.
Αν πάρουμε φυσίγγι δυναμίτη χωρίς buffer και με μέτριας σκληρότητας σκάγια, λαμβάνοντας υπόψη ότι στο ύψος του κώνου αναπτύσσονται οι μέγιστες πιέσεις το λογικό είναι να υπάρχει κάποια διαφορά.
Όχι όμως αυτά που ακούγονται.
Στα χοντρότερα σκάγια οι όποιες διαφορές θα είναι ακόμα μικρότερες.

Άντε να πούμε και κάτι σοβαρό σήμερα ... 🤪
Μπα ,δεν έριξα ποτέ το 53 μαγκ ρεμ....μέχρι 42.5 ούτε καν το 46γρ.απλα θεωρούσα ότι θα είναι καλύτερο του απλού‼️
ο 18.8 για μένα διαλέγει όχι φυσίγγια αλλά τάπες....που ακόμη κ σήμερα διαφέρουν σε απόδοση σωστής έμφραξης ,πχ ρίχνοντας 3 -4 φυσίγγια της winchester premium,μαύρος κάλυκας ,Μπάφερ,χάλκινα σκάγια επίσης στα 42 ,η απόδοση ήταν για το Ντικ‼️το ρεμ νίτρο μαγκ δε δεν έχει αντίπαλο‼️κ ως εκ τούτου αδυνατω να πιστέψω ότι θα το χώσεις στο όπλο, σε οποιοδήποτε όπλο κ δεν θα σκοτώσει στο ψοφοκρυο‼️(επειδή ας πούμε δεν το λένε βε3😆)κάποτε εδώ, (επί ΠΑΣΟΚ😁)όλοι ριχναν στο παπί αυτή τη μάρκα (νόμιζαν μάλιστα ότι το νίτρο είναι το Μπάφερ😆)
Επομένως που καταλήγουμε ,όταν τα μέτρα όπλου είναι σωστά ,οι επωμισεις σταθερές κ έχουμε κ μια μέση σκοπευτική ικανότητα❓
 
Έχεις παρατηρήσει ότι όλοι όσοι ψάχνονται για την υπέρτατη βλητική υπεροχή
Έχεις παρατηρήσει ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν μαζεύτηκαν ποτέ όλες μαζί να κάνουν έναν συγκριτικό διαγωνισμό βλητικής υπεροχής;
Αφού όλοι λένε ότι σύμφωνα με τις έρευνες και τις δοκιμές τους η κάννη που έχουν φτιάξει είναι ανώτερη του ανταγωνισμού ας μαζευτούν τέσσερα διήμερα με διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες και να κάνουν συγκριτικές δοκιμές
Όλοι μαζί, ίδια μέρα,ίδιες συνθήκες,ίδια φυσίγγια, όλα τα τσοκαρίσματα, σε όλες τις αποστάσεις και μέτρηση στις διατηρήσεις
Έχουν χρόνο χρήμα και τα μέσα για να το κάνουν,αλλά επίσης έχουν και πολύ μυαλό ούτως ώστε να μην το τολμήσουν
Είναι αντί-μάρκετινγκ δοκιμή.........
 
Επειδη
Έχεις παρατηρήσει ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν μαζεύτηκαν ποτέ όλες μαζί να κάνουν έναν συγκριτικό διαγωνισμό βλητικής υπεροχής;
Αφού όλοι λένε ότι σύμφωνα με τις έρευνες και τις δοκιμές τους η κάννη που έχουν φτιάξει είναι ανώτερη του ανταγωνισμού ας μαζευτούν τέσσερα διήμερα με διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες και να κάνουν συγκριτικές δοκιμές
Όλοι μαζί, ίδια μέρα,ίδιες συνθήκες,ίδια φυσίγγια, όλα τα τσοκαρίσματα, σε όλες τις αποστάσεις και μέτρηση στις διατηρήσεις
Έχουν χρόνο χρήμα και τα μέσα για να το κάνουν,αλλά επίσης έχουν και πολύ μυαλό ούτως ώστε να μην το τολμήσουν
Είναι αντί-μάρκετινγκ δοκιμή.........
Επειδή αυτοί δεν είναι μαλακές δεν σημαίνει πως πρέπει να είμαστε εμείς,αυτοί φοβούνται μήπως εκτεθούν εμείς οφείλουμε να μην τα τσουβαλιαζουμε όλα ότι είναι ίδια και να ψάχνουμε το καλύτερο ο καθένας για τον εαυτό του..Θα σου θέσω άλλο ερώτημα ενάς σοβαρός κατασκευαστής φυσίγγιων Έλληνας γιατί δε μάζεψε μια μέρα σε ένα σκοπευτήριο φίλους με διαφορετικά οπλα να του δωρίσει 10 κουτιά φυσιγγια να τα ρίξουν σε πίνακα πατάκια κτλ για να αποδείξει την αξία των φυσιγγίων του και να κάνει και διαφημίση και ας το βιντεοσκοπουσε .Όχι ότι θα ήταν ιδανική δοκιμή αλλά έστω για να δούμε την προσαρμοστικότητα του φυσιγγίου του σε κανες .
 
Επειδη
Επειδή αυτοί δεν είναι μαλακές δεν σημαίνει πως πρέπει να είμαστε εμείς,αυτοί φοβούνται μήπως εκτεθούν εμείς οφείλουμε να μην τα τσουβαλιαζουμε όλα ότι είναι ίδια και να ψάχνουμε το καλύτερο ο καθένας για τον εαυτό του..Θα σου θέσω άλλο ερώτημα ενάς σοβαρός κατασκευαστής φυσίγγιων Έλληνας γιατί δε μάζεψε μια μέρα σε ένα σκοπευτήριο φίλους με διαφορετικά οπλα να του δωρίσει 10 κουτιά φυσιγγια να τα ρίξουν σε πίνακα πατάκια κτλ για να αποδείξει την αξία των φυσιγγίων του και να κάνει και διαφημίση και ας το βιντεοσκοπουσε .Όχι ότι θα ήταν ιδανική δοκιμή αλλά έστω για να δούμε την προσαρμοστικότητα του φυσιγγίου του σε κανες .
Γι'αυτό που έγραψες στην αρχή, δεν είναι μαλάκες
Δεν τσουβαλιάζω τίποτα Γιάννη,απλά δεν θα πιστέψω και ότι μου λένε οι εταιρείες που κάθε φορά που βγάζουν καινούργιο όπλο μου λένε ότι το βελτιώνουν βλητικά σε σχέση με το προηγούμενο
Όλες οι κάννες δεν είναι ίδιες και εγώ αυτής της άποψης είμαι,το πόσο διαφορετικές είναι όμως είναι άλλο θέμα
Όποιοι ψάχνουν και την παραμικρή βλητική διαφορά και μπορούν να την υποστηρίξουν κιόλας γιατί έχουν χέρια καλά κάνουν είναι μερακλήδες και γουστάρουν το ψάξιμο
Όσοι όμως δεν βαράνε με το τάδε όπλο και νομίζουν ότι θα πάρουν το τάδε και εκ του θαύματος θα αρχίσουν να έχουν επιτυχίες καλύτερα να αλλάξουν πλευρό να γλυτώσουν και τα έξοδα
Και αν δεν θέλουν να γλυτώσουν τα έξοδα ας ξεκινήσουν πρώτα μαθήματα με έναν δάσκαλο να πιάσουν και τόπο τα λεφτά
 
Από την αρχή είπα ότι υποθέσεις κάνουμε.
Power bore το όνομα, με το bore θα έχει να κάνει.
Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα στο bore.
Λείανση, ευθύτητα και παραλληλότητα.
Ίσως έχει να κάνει με τη ελαστικότητα του κράματος και τη συμπεριφορά της κάνης κατά τη μετάβαση της γόμωσης... Υποθέσεις κάνουμε
 
Ίσως έχει να κάνει με τη ελαστικότητα του κράματος και τη συμπεριφορά της κάνης κατά τη μετάβαση της γόμωσης... Υποθέσεις κάνουμε
Ξέρεις πως προέκυψε για τους αστυνομικούς το προσωνύμιο,Μπασκινας❓
Ψαχναν μια φορά σε έναν τεκέ για τον Λουλά ...κ ρωταγε ο ένας τον άλλο....μπας κι είνει ειδώ❓μπας κι είνει είκει❓😆😆😆😆
 
Για να σοβαρευτούμε….:D Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε αυτά τα δύο! Θα ήθελα την γνώμη σας, το Helix είναι 18.4 και το extended 18.35 Το όπλο μου έχει αυλό 18.3. Επειδή η διαφορά στα χρήματα δεν είναι αμελητέα, ποιό από τα δύο θα μου προτείνατε λαμβάνοντας υπό όψιν σας τις συσφίξεις τους? Θα πάρω δύο, το LF και το LM, για ανοικτό έχω καταλήξει στο Brain Bell. Σωστές οι σκέψεις μου?
 

Attachments

  • 05C2216C-82E3-4DF1-B8A3-C3E6F2E28FFF.jpeg
    05C2216C-82E3-4DF1-B8A3-C3E6F2E28FFF.jpeg
    227,3 KB · Προβολές: 21
Για να σοβαρευτούμε….:D Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε αυτά τα δύο! Θα ήθελα την γνώμη σας, το Helix είναι 18.4 και το extended 18.35 Το όπλο μου έχει αυλό 18.3. Επειδή η διαφορά στα χρήματα δεν είναι αμελητέα, ποιό από τα δύο θα μου προτείνατε λαμβάνοντας υπό όψιν σας τις συσφίξεις τους? Θα πάρω δύο, το LF και το LM, για ανοικτό έχω καταλήξει στο Brain Bell. Σωστές οι σκέψεις μου?
Δεν είσαι ευχαριστημένος από τα μαμά τσοκ ;
 
Δεν είσαι ευχαριστημένος από τα μαμά τσοκ ;
Έχω διαβάσει ότι τα Briley είναι καλύτερα από τα μαμά, αλλά και από άλλους συναδέλφους στο φόρουμ!. Και μην ξεχνάς...δεν έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις από τα μαμά!.
 
Έχω διαβάσει ότι τα Briley είναι καλύτερα από τα μαμά, αλλά και από άλλους συναδέλφους στο φόρουμ!. Και μην ξεχνάς...δεν έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις από τα μαμά!.
Εγώ από δοκιμές στα χαρτόνια τα μαμά της m2 τα είδα πολύ καλά μόνο το bell χρησιμοποιώ στα κοντινά και στα μαύρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top