Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κάνε υπολογισμούς Γιάννη.
Και τα 2 λάθος είναι.
Βάλε μέσο αυλό 18.35 και κάνε πράξεις.
Θα βρεις το θεωρητικό ποτέ ;
Εγώ πάντως δεν έκανα λάθος στο μέτρημα.

1 δέκατο σε ένα σωληνάκι που κοστίζει 70-100€ δεν είναι αποδεκτό για εμένα.
Βάλε και ένα δέκατο παίξιμο ο αυλός και γίνονται όλα αχταρμάς.
Φίλε καταλαβαίνω τις λες αλλά βλέπεις ότι ολόκληρη εταιρία κατασκευής όπλων δεν γράφει ακριβώς τον αυλό γιατί βαριέται να τον μετρήσει σε κάθε όπλο και περιμένεις ακριβώς το τσοκ .Και η μπενελι σου γράφει 18.4 αν δε κάνω λάθος αλλά είναι 18.42 θα .πορουσε να είναι και 18.35 .Γι'αυτό δίνεις την κανη σου σου έχω πει που και σου φτιάχνει τσοκ ακριβώς όπως το θέλεις και στο μήκος και την κλιμάκωση που θέλεις απλά θέλεις και 130€ και ησυχάζεις .
 
Φίλε καταλαβαίνω τις λες αλλά βλέπεις ότι ολόκληρη εταιρία κατασκευής όπλων δεν γράφει ακριβώς τον αυλό γιατί βαριέται να τον μετρήσει σε κάθε όπλο και περιμένεις ακριβώς το τσοκ .Και η μπενελι σου γράφει 18.4 αν δε κάνω λάθος αλλά είναι 18.42 θα .πορουσε να είναι και 18.35 .Γι'αυτό δίνεις την κανη σου σου έχω πει που και σου φτιάχνει τσοκ ακριβώς όπως το θέλεις και στο μήκος και την κλιμάκωση που θέλεις απλά θέλεις και 130€ και ησυχάζεις .
Γιαννη ποιος φτιαχνει custom τσοκ?
 
Έφαγες τη πρώτη κίτρινη Βασίλη να είσαι προσεκτικός προσπάθεις την τάση ισοπεδωματος των όπλων να την φέρεις και στα τσοκ δε γίνεται φίλε .Δεν αποδίδουν ούτε όλα τα όπλα ίδια ούτε τα τσοκ είναι όλα χάλια .
Μακάρι τα προβλήματα να ήταν στα όπλα.

Ποιός είπε ότι όλα τα τσοκ είναι χάλια ;
Ότι έχουν ανεπίτρεπτες αποκλίσεις για τόσο κόστος λέω.
Πήγαινε σε κανέναν τόρνο και κοίτα τo cross-slide wheel να δεις τι υποδιαιρέσεις έχει.
Και αναρωτιέμαι ... το cnc κόβει χειρότερα από τόρνο ;
 
Η κουβεντα για τσοκ εχει ψωμι. Κριμα που δεν μπορω να συμμετεχω ενεργα. Δεν εχω αποκρυσταλλώσει αποψη.
Ψωμί για άλλους, όχι για εμάς 🤣
Εμείς ταΐζουμε και μένουμε με την χαρά στο τέλος.

Καλύτερα μην προσπαθήσεις να αποκρυσταλλώσεις.
Τζάμπα θα ξοδευτείς, σε προσπάθεια, χρόνο και χρήμα :)
Ξανατονίζω μιλάω για κλασικά τσοκ.
Ούτε εγώ εχω αποκρυσταλλώσει.
Έχει αποκρυσταλλώσει όμως η βιομηχανία όπλων.

Ότι πιάνω στα χέρια μου (4 τον αριθμό με περίπου την ίδια μετρημένη σύσφιξη αυλού-στομίου) βαράνε περίπου το ίδιο, με το ίδιο καλό φυσίγγι και με ζέστη :)
Αν βάλω μάπα φυσίγγι ή ρίξω με κρύο δεν ξέρω τι θα κάνουν.

Για να μην φωνάζει ο Άλεξ τα "φρενάτα" τα εξαιρώ, γιατί βγάζουν πιο σφιχτές τουφεκιές από την ονομαστική τους σύσφιξη.
Πόσο πιο σφιχτές ;;;
Ας μας πουν όσοι έχουν κάνει δοκιμές να μάθουμε και οι υπόλοιποι.
5% 10% 15% 20% και σε ποιό # σκάγια και ονομαστική σύσφιξη.
Είναι πιο ενδιαφέρουσα πληροφορία από το "σκοτώνουν στον θεό" και άλλα πιασάρικα.

Τα brain επίσης τα εξαιρώ γιατί δεν τα ξέρω.

Μερικά τσοκ είναι όντως πολύ όμορφα.
Αυτά μπορεί να έχουν διαφορές.
Εγώ αγοράζω τα φθηνά και άσχημα 🤪
 
Φίλε καταλαβαίνω τις λες αλλά βλέπεις ότι ολόκληρη εταιρία κατασκευής όπλων δεν γράφει ακριβώς τον αυλό γιατί βαριέται να τον μετρήσει σε κάθε όπλο και περιμένεις ακριβώς το τσοκ .Και η μπενελι σου γράφει 18.4 αν δε κάνω λάθος αλλά είναι 18.42 θα .πορουσε να είναι και 18.35 .Γι'αυτό δίνεις την κανη σου σου έχω πει που και σου φτιάχνει τσοκ ακριβώς όπως το θέλεις και στο μήκος και την κλιμάκωση που θέλεις απλά θέλεις και 130€ και ησυχάζεις .
Δηλαδή τι διαφορές περιμένεις εσύ από διαφορά σύσφιξης 0.1-0.2mm που πρέπει να την πληρώσω 130€ βρε φίλε ;
Βάζεις το επόμενο τσοκ.
 
Αυτό που εννοώ είναι ότι με άγνωστο αυλό, άγνωστο στόμιο, άγνωστη φούστα, και άγνωστη αποτύπωση, τα γράμματα που γράφουν τα τσοκ πάνω τους είναι ΠΟΛΥ ενδεικτικά.
Δεν αποκλείω να κάτσει κανένα στην τύχη πάντως.
 
Και εγω παντως δεν πιστευω οτι ενα καλοφτιαγμενο τσοκ περα απο την ονομαστικη του αποδοση δεν προσφερει κατι αλλο. Θεωρω οτι εχει να κανει καθαρα με παιχνιδι συσφηξεων που δινει διαφορετικα αποτελεσματα απο την ονομαστικη. Αν καποια εταιρεια δινει καλυτερα αποτελεσματα απο το μαμα ειναι γιατι εχει χαρτογραφησει καλυτερα την καννη του οπλου η οπως ειπα παιζει με τη συσφηξη.
 
Και εγω παντως δεν πιστευω οτι ενα καλοφτιαγμενο τσοκ περα απο την ονομαστικη του αποδοση δεν προσφερει κατι αλλο. Θεωρω οτι εχει να κανει καθαρα με παιχνιδι συσφηξεων που δινει διαφορετικα αποτελεσματα απο την ονομαστικη. Αν καποια εταιρεια δινει καλυτερα αποτελεσματα απο το μαμα ειναι γιατι εχει χαρτογραφησει καλυτερα την καννη του οπλου η οπως ειπα παιζει με τη συσφηξη.
Αν τα μαμά είναι 5 τα αφτερ είναι 10 και αν το πάρεις ζεστά δεν θα καταλάβεις πως έδωσες για τσοκ τα λεφτά για άλλο ένα όπλο.
 
Αν τα μαμά είναι 5 τα αφτερ είναι 10 και αν το πάρεις ζεστά δεν θα καταλάβεις πως έδωσες για τσοκ τα λεφτά για άλλο ένα όπλο.
μια 66εκ 3 αστρα και μια 72 2 αστρα και ξεμπλέκεις απο της σκοτούρες και με καλύτερες επιδόσεις απο τα τσοκ ετσι τα εχει γνωστος μου εδω και 20 χρονια σε μια astrolux
 
μια 66εκ 3 αστρα και μια 72 2 αστρα και ξεμπλέκεις απο της σκοτούρες και με καλύτερες επιδόσεις απο τα τσοκ ετσι τα εχει γνωστος μου εδω και 20 χρονια σε μια astrolux
Ωχ,εδώ βαριέμαι να καθαρίσω μια κάννη θα έχω να κουβαλάω και δεύτερη; Ορκίζομαι δεν πάσχω από τσοκιτιδα.
 
Αν καποια εταιρεια δινει καλυτερα αποτελεσματα απο το μαμα ειναι γιατι εχει χαρτογραφησει καλυτερα την καννη του οπλου η οπως ειπα παιζει με τη συσφηξη.
Μάλλον γιατί τα μαμά είναι με τον έναν ή άλλο τρόπο προβληματικά.
Άλλη δουλειά δεν είχαν οι τσοκάδες παρά να χαρτογραφούν κάνες 🤣
Τι να χαρτογραφήσουν δηλαδή ?
Τον αυλό που είναι απλά ένας κύλινδρος ?
Ή παράγουν διαφορετικά τσοκ για κάθε διαφορετική διάμετρο αυλού πράγμα σύνηθες από όπλο σε όπλο (ίδιου μοντέλου) της ίδιας εταιρίας ?

Όλα τα κλασικά τσοκ είναι ΙΔΙΑ .... (εκτός τα "φρενάτα" και τα "brain" που δεν τα ξέρω)

https://brainchokes.com/el/sixnes-erotiseis/

1668275563704.png

Σε αυτό συμφωνώ με τον Χρίστο 100%.
Εξάλλου δεν θα το έγραφε δημόσια αν δεν ήταν έτσι, με αρκετή βεβαιότητα.
 
Last edited:
Μάλλον γιατί τα μαμά είναι με τον έναν ή άλλο τρόπο προβληματικά.
Άλλη δουλειά δεν είχαν οι τσοκάδες παρά να χαρτογραφούν κάνες 🤣
Τι να χαρτογραφήσουν δηλαδή ?
Τον αυλό που είναι απλά ένας κύλινδρος ?
Ή παράγουν διαφορετικά τσοκ για κάθε διαφορετική διάμετρο αυλού πράγμα σύνηθες από όπλο σε όπλο (ίδιου μοντέλου) της ίδιας εταιρίας ?

Όλα τα κλασικά τσοκ είναι ΙΔΙΑ .... (εκτός τα "φρενάτα" και τα "brain" που δεν τα ξέρω)

https://brainchokes.com/el/sixnes-erotiseis/

View attachment 59975

Σε αυτό συμφωνώ με τον Χρίστο 100%.
Εξάλλου δεν θα το έγραφε δημόσια αν δεν ήταν έτσι, με αρκετή βεβαιότητα.
Που εγκειται η διαφωνια γιατι σε αυτα που γραφεις εγω συμφωνω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top