Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
View attachment 74950

Αν το στόχαστρο είχε τοποθετηθεί στην κόκκινη κουκίδα τότε το όπλο ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει.
(Δες και το προηγούμενο βίντεο.)

Τα 8cm πιο ψηλά στα 18m είναι ΠΑΛΙ 8cm πιο ψηλά και στα 36m (σε οριζόντια βολή) !!!!! o_O και περίπου 13cm με μονόβολο πάλι στα 36m.
Άρα λοιπόν η ουσία είναι ότι ακόμα και αν δεχθούμε ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει (το σωστό είναι ότι ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει), ...
1. οι τυχόν αστοχίες δεν οφείλονται στο "ψηλοτουφέκισμα"
2. Το κέντρο στις Benelles είναι ελάχιστα πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου (μην σας ξεγελάει η παραπάνω εικόνα γιατί δεν είναι αυτό που βλέπουμε στην πραγματικότητα, δεν βλέπουμε δηλαδή τόσο μικρή κόκκινη κουκίδα)
3. Στις Benelles ποτέ δεν καλύπτουμε τον στόχο με το στόχαστρο αλλά το σημείο που θέλουμε να σκάσει το βλήμα το βλέπουμε καθαρά πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου.

ps
Τον κύκλο των 15cm φανταστείτε τον σαν μια πέρδικα.
Για εμένα η ουσία ειναι η εξης:
Αν κάποιος θέλει το όπλο του να ρίχνει 50/50 μπορεί να το πετύχει με τις φλαντζες που συνοδεύουν το όπλο;
 
Για εμένα η ουσία ειναι η εξης:
Αν κάποιος θέλει το όπλο του να ρίχνει 50/50 μπορεί να το πετύχει με τις φλαντζες που συνοδεύουν το όπλο;
Και να μην στο δώσουν οι φλάντζες ,αν είναι ξύλινο το κοντάκι και το θέλεις οπωσδήποτε 50/50 , πιστεύω θα στο φτιάξει κάποιος κοντακας.
 
Υπάρχει κόσμος που βολεύεται με το στήσιμο των όπλων που ρίχνουν ψηλότερα και κόσμος που δεν βολεύεται.
Είναι θέμα εικόνας που επιθυμεί να έχει ο καθένας όταν ρίχνει.
Αν θέλεις να "βλέπεις ρίγα",με την περιφερειακή όραση,κατά την κατάδειξη του στόχου και την στιγμή που πατάς,δεν βολεύει ένα όπλο στημένο έτσι επειδή η τουφεκιά θα φύγει πολύ ψηλά.
Με τις φλάντζες αυτό που θα κάνεις είναι ν'αλλαξει την εικόνα.
Αν αυτό βολεύει,αν δεν ξενίζει,αν δεν οδηγήσει σε σήκωμα του κεφαλιού για να την αποκτήσουμε(εικόνα),έχει καλώς.
Διαφορετικά,δεν μας κάνει το όπλο.
 
Δηλαδή έχει σφραγίδα η κάννη το κρίνο;
Για το crio εννοείς?
Η κάνη δεν είναι crio
Όσο αφόρα τα ατσάλινα, εδώ που είμαι δεν έχω το όπλο να δω σφραγίδες αλλά γράφει το εγχειρίδιο πως ρίχνει μολύβδινα Και ατσάλινα.
 
Για εμένα η ουσία ειναι η εξης:
Αν κάποιος θέλει το όπλο του να ρίχνει 50/50 μπορεί να το πετύχει με τις φλαντζες που συνοδεύουν το όπλο;
Θα σου πω τι πιστεύω.

ΣΚΑΓΙΑ
Αν κατά την επώμιση αγνοείς τελείως το στόχαστρο ΝΑΙ.
Αν δεν το αγνοείς, ΟΧΙ.
Εγώ πχ δεν το αγνοώ.
Μπορείς όμως να βάλεις ένα μεγαλύτερο στόχαστρο αν το ""πρόβλημα"" σου φαίνεται τόσο σημαντικό, που για εμένα δεν είναι.

ΜΟΝΟΒΟΛΟ
Αν θες να κάνεις μακρινή βολή ακριβείας με μονόβολο, πάλι δεν μπορείς να αγνοήσεις το στόχαστρο.
Πρέπει να κάνεις δοκιμές με μονόβολα (κατά προτίμηση φθηνά και σχετικά ευθύβολα) για να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε όπλο.
 
View attachment 74950

Αν το στόχαστρο είχε τοποθετηθεί στην κόκκινη κουκίδα τότε το όπλο ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει.
(Δες και το προηγούμενο βίντεο.)

Τα 8cm πιο ψηλά στα 18m είναι ΠΑΛΙ 8cm πιο ψηλά και στα 36m (σε οριζόντια βολή) !!!!! o_O και περίπου 13cm με μονόβολο πάλι στα 36m.
Άρα λοιπόν η ουσία είναι ότι ακόμα και αν δεχθούμε ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει (το σωστό είναι ότι ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει), ...
1. οι τυχόν αστοχίες δεν οφείλονται στο "ψηλοτουφέκισμα"
2. Το κέντρο στις Benelles είναι ελάχιστα πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου (μην σας ξεγελάει η παραπάνω εικόνα γιατί δεν είναι αυτό που βλέπουμε στην πραγματικότητα, δεν βλέπουμε δηλαδή τόσο μικρή κόκκινη κουκίδα)
3. Στις Benelles ποτέ δεν καλύπτουμε τον στόχο με το στόχαστρο αλλά το σημείο που θέλουμε να σκάσει το βλήμα το βλέπουμε καθαρά πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου.

ps
Τον κύκλο των 15cm φανταστείτε τον σαν μια πέρδικα.
Όταν σημαδεύεις πρόλαβενη σ να κανείς αυτές της σκέψεις!!!!!
 
Για το crio εννοείς?
Η κάνη δεν είναι crio
Όσο αφόρα τα ατσάλινα, εδώ που είμαι δεν έχω το όπλο να δω σφραγίδες αλλά γράφει το εγχειρίδιο πως ρίχνει μολύβδινα Και ατσάλινα.
Γιώργο με ενδιαφέρει να έχει τη σφραγίδα, τον κρίνο δηλαδή. Ατσάλινα και αυτά που δεν έχουν σφραγίδα ρίχνουν κανονικά απλά όχι τα high performance που είναι αρκετά στο εμπόριο.

Ετοιμάζομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη και περιμένω να μου στείλει φωτογραφίες και είπα μήπως τυχαίνει να ξέρει κανένα παιδί εδώ μέσα Αν έχει τη συγκεκριμένη σφραγίδα δοκιμών το όπλο.
 
Για εμένα η ουσία ειναι η εξης:
Αν κάποιος θέλει το όπλο του να ρίχνει 50/50 μπορεί να το πετύχει με τις φλαντζες που συνοδεύουν το όπλο;
κατά τη γνώμη μου μπορεί αλλά δε βλέπει τη ρίγα
Θα σου πω τι πιστεύω.

ΣΚΑΓΙΑ
Αν κατά την επώμιση αγνοείς τελείως το στόχαστρο ΝΑΙ.
Αν δεν το αγνοείς, ΟΧΙ.
Εγώ πχ δεν το αγνοώ.
Μπορείς όμως να βάλεις ένα μεγαλύτερο στόχαστρο αν το ""πρόβλημα"" σου φαίνεται τόσο σημαντικό, που για εμένα δεν είναι.

ΜΟΝΟΒΟΛΟ
Αν θες να κάνεις μακρινή βολή ακριβείας με μονόβολο, πάλι δεν μπορείς να αγνοήσεις το στόχαστρο.
Πρέπει να κάνεις δοκιμές με μονόβολα (κατά προτίμηση φθηνά και σχετικά ευθύβολα) για να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε όπλο.
Εγώ κυνήγησα μια σεζόν τσίχλες με τη Vinci και ήμουν ευχαριστημένος με την ευστοχία μου, για καινούριο όπλο που δεν το είχα μάθει ακόμα. Αρχές της επόμενης χρονιάς αγοράζει ένας φίλος modelfetro extra light και μου λέει πάμε να ρίξει σε κάνα χαρτόνι.
Παίρνω κι εγώ τη Vinci και έπαθα σοκ με το ψιλοτουφέκισμα γιατί δεν είχα διαβάσει σχετικά, ούτε όμως δοκιμές είχα κάνει.
Αφού όμως τα πετύχαινα τα πουλιά και επώμιζα με φυσικότητα, δεν μπήκα σε διαδικασία αλλαγής φλατζας και τα λοιπά.
Σκοπεύω και με τα 2 μάτια ανοιχτά και όσες φορές έχω προσπαθήσει να φέρω στη μνήμη μου πώς έγινε η σκόπευση (Τι έβλεπα σε σχέση με ρίγα/σκόπευτρο), δε θυμάμαι τίποτα. 😂
 
Γιώργο με ενδιαφέρει να έχει τη σφραγίδα, τον κρίνο δηλαδή. Ατσάλινα και αυτά που δεν έχουν σφραγίδα ρίχνουν κανονικά απλά όχι τα high performance που είναι αρκετά στο εμπόριο.

Ετοιμάζομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη και περιμένω να μου στείλει φωτογραφίες και είπα μήπως τυχαίνει να ξέρει κανένα παιδί εδώ μέσα Αν έχει τη συγκεκριμένη σφραγίδα δοκιμών το όπλο.
Δυστυχώς δεν το έχω διαθέσιμο να δω σφραγίδες
 
Για το crio εννοείς?
Η κάνη δεν είναι crio
Όσο αφόρα τα ατσάλινα, εδώ που είμαι δεν έχω το όπλο να δω σφραγίδες αλλά γράφει το εγχειρίδιο πως ρίχνει μολύβδινα Και ατσάλινα.
Όχι, λέω για την σφραγίδα πάνω στη κάννη το κρίνο, τα εγχειριδια στα νέα όπλα γράφουν για ατσάλινα αλλά δεν έχουν όλα σφραγίδες fleur-de-lys-.jpg
 
Last edited:
Όταν σημαδεύεις πρόλαβενης να κανείς αυτές της σκέψεις!!!!!
Όχι, η εικόνα γίνεται συνήθεια.
Ανάλυση κάνουμε εδώ ... για εμένα το πρόβλημα δεν υφίσταται για σκάγια και πάντα για το δικό μου όπλο που ρίχνει περίπου όπως του @Kastoras .
Screenshot_2022-10-03-19-34-12-233_com.google.android.apps.photos~2.jpg
8cm στα 36m σε οριζόντιες βολές είναι ... τίποτα.
Η κυνηγετική τουφεκιά με σκάγια δεν είναι τουφεκιά με ραβδωτό.
Το πιθανότερο είναι να επιδεινωσεις το πρόβλημα...
Αν εννοείς να σου αποσπά την προσοχή, τότε ναι.
Αν θες να έχεις αναφορά για βολές ακριβείας με μονόβολο, θα έλεγα όχι Γιάννη.
 
Όχι, η εικόνα γίνεται συνήθεια.
Ανάλυση κάνουμε εδώ ... για εμένα το πρόβλημα δεν υφίσταται για σκάγια και πάντα για το δικό μου όπλο που ρίχνει περίπου όπως του @Kastoras .
View attachment 74955
8cm στα 36m σε οριζόντιες βολές είναι ... τίποτα.
Η κυνηγετική τουφεκιά με σκάγια δεν είναι τουφεκιά με ραβδωτό.

Αν εννοείς να σου αποσπά την προσοχή, τότε ναι.
Αν θες να έχεις αναφορά για βολές ακριβείας με μονόβολο, θα έλεγα όχι Γιάννη.
Βασίλη εσύ που ρίχνεις μονοβολα ,για βολές ακριβείας δεν χρειάζεται σκοπευτικά τριών σημείων;
 
Αν εννοείς να σου αποσπά την προσοχή, τότε ναι.
Αν θες να έχεις αναφορά για βολές ακριβείας με μονόβολο, θα έλεγα όχι Γιάννη.
Σε σταθερό στόχο με σταθερό όπλο,θα χαμηλώσουμε την τουφεκιά.
Σε κινούμενο στόχο με επωμιση, παρακολούθηση,πάτημα,9 στις 10 θα ξεκολλήσουμε το ζυγωματικο (είναι πιο άμεση αντίδραση)για να ΔΟΥΜΕ αυτό που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε.
Επειδή θα αντιδράσουμε όπως εχουμε μάθει και ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ!
 
Βασίλη εσύ που ρίχνεις μονοβολα ,για βολές ακριβείας δεν χρειάζεται σκοπευτικά τριών σημείων;
Δεν πολυρίχνω μονόβολα.
Γιατί να βάλω ένα ματσούκι πάνω στην ρίγα που θα μου αποσπά την προσοχή ?
Έχω κάνει δοκιμές όμως με μονόβολα και δεν είδα πρόβλημα.
Στα 50m με 2 Rem 2 3/4" όπου σημάδεψα (με τον τρόπο που σημαδεύω) πήγαν.
Με 3 Lambro σκοπευτικά επίσης.
Στηριγμένο όπλο οι παραπάνω δοκιμές.
Και με ένα Sellier χωρίς να έχω το όπλο στηριγμένο ... μου έφυγε λίγο στα αριστερά.
Τι άλλο να κάνω ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top