Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν πολυρίχνω μονόβολα.
Γιατί να βάλω ένα ματσούκι πάνω στην ρίγα που θα μου αποσπά την προσοχή ?
Έχω κάνει δοκιμές όμως με μονόβολα και δεν είδα πρόβλημα.
Στα 50m με 2 Rem 2 3/4" όπου σημάδεψα (με τον τρόπο που σημαδεύω) πήγαν.
Με 3 Lambro σκοπευτικά επίσης.
Στηριγμένο όπλο οι παραπάνω δοκιμές.
Και με ένα Sellier χωρίς να έχω το όπλο στηριγμένο ... μου έφυγε λίγο στα αριστερά.
Τι άλλο να κάνω ?
Να βγαζεις αποτελεσματα που κολακεβουν τον καθενα ξεχωριστα
 
Σε σταθερό στόχο με σταθερό όπλο,θα χαμηλώσουμε την τουφεκιά.
Σε κινούμενο στόχο με επωμιση, παρακολούθηση,πάτημα,9 στις 10 θα ξεκολλήσουμε το ζυγωματικο (είναι πιο άμεση αντίδραση)για να ΔΟΥΜΕ αυτό που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε.
Επειδή θα αντιδράσουμε όπως εχουμε μάθει και ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ!
Κάπου το έχω γράψει ... μόλις πήρα την Μ2 και έβλεπα τόση περίπου ρίγα όσο στην 1187 είχα την αίσθηση ότι δεν έπαιρνα όσα πουλιά έπρεπε να πάρω.
Ίσως να μην είχα συνηθίσει το όπλο.
Τώρα δεν βλέπω καθόλου ρίγα και αφού πάω καλά στο σκοπευτήριο δεν ασχολούμαι παραπάνω.
Δεν θέλω επιπλέον σκοτούρες στο κεφάλι μου. 😁
 
Όχι, η εικόνα γίνεται συνήθεια.
Ανάλυση κάνουμε εδώ ... για εμένα το πρόβλημα δεν υφίσταται για σκάγια και πάντα για το δικό μου όπλο που ρίχνει περίπου όπως του @Kastoras .
View attachment 74956
8cm στα 36m σε οριζόντιες βολές είναι ... τίποτα.
Η κυνηγετική τουφεκιά με σκάγια δεν είναι τουφεκιά με ραβδωτό.

Αν εννοείς να σου αποσπά την προσοχή, τότε ναι.
Αν θες να έχεις αναφορά για βολές ακριβείας με μονόβολο, θα έλεγα όχι Γιάννη.
Για μένα είναι πολύ αλλά αν σου άρση εσένα και σκωτονης όπως θες παο πασο…. και 60/40 να ρίχνει είναι αποδεκτό αν δεν γίνεται 50/50… αυτό που μου δηχνεις είναι 80/20 …
 
Βρε καθενας κανει το γουστο του και οτι τον βολεβει ετσι κι αλιως οσοι τρωγανε απο διαφορα θεματα δε γραφουν αλλο γτ δεν εχει αλλο μαρμιτα οι υπολοιποι ας βοηθισουμε ενας τον αλλο και ολα καλα πληροφορια υπαρχει διαθεσημη πλεων και οσοι προσπαθουν να μας κανουν το μαυρο ασπρο δε μπωρουν και βαρεθικαν να προσπαθουν δεν υπαρχει και μεροκαματο οποτε εμεις που μειναμε ας συγκεντρωθουμε
 
Για μένα είναι πολύ αλλά αν σου άρση εσένα και σκωτονης όπως θες παο πασο…. και 60/40 να ρίχνει είναι αποδεκτό αν δεν γίνεται 50/50… αυτό που μου δηχνεις είναι 80/20 …
Σκοπευτική ορολογία χρησιμοποιείς και εσύ ... 😁
Η M2 για κάποιον ψηλοτουφεκάει λίγο σε σχέση με την 1187 και η 1187 για κάποιον άλλο χαμηλοτουφεκάει λίγο σε σχέση με την Μ2.
Και οι 2 ρίχνουν όμως κέντρο αν "σημαδέψεις" όπως πρέπει.
Και σας ρωτάω ... ποιός είναι ο σωστός τρόπος να "σημαδεύεις" ? Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Και 100/0 να ήταν πάλι δεν θα άλλαζα τίποτα όταν βαράω ότι εγώ θεωρώ ότι πρέπει να χτυπήσω.
Αν ρίξω πάντως στα 35m 50/50 θα είναι.

Αν δεν το πιστεύετε ρίξτε ένα #6 στα 35m βάζοντας το πάνω μέρος του στοχάστρου στο κάτω μέρος ενός κύκλου 15cm και πείτε μου πόσο στα πόσο είναι η τουφεκιά. 😜
Aim.jpg
Το έχω κάνει.
 
Last edited:
Μην ασχολείστε με μερικά εκατοστά, τα θηράματα χάνονται από λάθη μέτρου ή μέτρων, όχι μερικών εκατοστών.
Μάθετε το όπλο σας και που περίπου τουφεκάτε ... τα άλλα είναι εύκολα.
Over ...

ps
Tο καλύτερο """τουφέκι""" πάντως το έχει ο @Tolis SBE1 ... δεν χάνει χιλιοστό ανεξαρτήτως επώμισης .sarcastic.
Ταιριάζει και σε αυτούς που επωμίζουν δεξιά και αριστερά.
Νομίζετε ότι κάνω πλάκα αλλά δεν κάνω καθόλου !!!
 
Last edited:
Έτσι!
Βαράς η δεν βαράς!
Αν βαράς,έχει καλώς!
Αν δεν βαράς,κοιτάς να το φτιάξεις,για να βαρας!
Αν δεν θέλεις,βαριέσαι,φοβάσαι....το σπρώχνεις!
Υπάρχει και άλλοι περίπτωση αν δεν βαράς αφήνεις το οπλο κατο και μαζεύεις τα πουλια τον άλλον( το έχω δει στην πράξη)!!!!!
 
Υπάρχει και άλλοι περίπτωση αν δεν βαράς αφήνεις το οπλο κατο και μαζεύεις τα πουλια τον άλλον( το έχω δει στην πράξη)!!!!!
Ή ραδίκια ... και μετά ξεχνάς που άφησες το όπλο ... το έχω δει και εγώ. 😁 😁
Μισή ώρα το ψάχναμε 3 άτομα.
.sarcastic.
 
Μην ασχολείστε με μερικά εκατοστά, τα θηράματα χάνονται από λάθη μέτρου ή μέτρων, όχι μερικών εκατοστών.
Μάθετε το όπλο σας και που περίπου τουφεκάτε ... τα άλλα είναι εύκολα.
Over ...

ps
Tο καλύτερο """τουφέκι""" πάντως το έχει ο @Tolis SBE1 ... δεν χάνει χιλιοστό ανεξαρτήτως επώμισης .sarcastic.
Ταιριάζει και σε αυτούς που επωμίζουν δεξιά και αριστερά.
Νομίζετε ότι κάνω πλάκα αλλά δεν κάνω καθόλου !!!
Και ξερεις ε βαση μπενελι κανη μπρεντα και πελμα μπερετα
 
Τώρα δεν βλέπω καθόλου ρίγα και αφού πάω καλά στο σκοπευτήριο δεν ασχολούμαι παραπάνω.
Δεν θέλω επιπλέον σκοτούρες στο κεφάλι μου. 😁
Ολα σχεδόν τα δισκάκια εχουν λίγο πολύ ανοδική πορεία σε μεγάλο μέρος της αρχικής τροχιάς τους. Αν τους ρίχνεις σε αυτό το διάστημα είσαι μια χαρά.
Αν χαζολογας με ερωτήματα πόση προσκοπευση να βάλω; , είναι οκ το τσοκ σε αυτά τα μέτρα; , κλπ... αρχίζει η κατηφορικη τροχιά και το παιχνίδι χάνεται!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top