Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτούς που κρατάνε Browning, προτείνουν Beretta και ο μαθητής αγοράζει Guerini έτσι για το σπάσιμο ?
.sarcastic.

Θα του βγήκε BLR ο σιδεριάς ή θα ξιμισκλίσκι να τον κουβαλάει και ψάχνεται για κανένα σοβαρό όπλο.
:cool:
Θα 'θελες????? και σιδεριας???? τι το περασες m4????.yel.
 
Εμένα να ρωτήσετε που έχω δοκιμάσει 15 διαφορετικά όπλα (παλιά με τα ορθόδοξα ατσάλια, νέα, μεγάλους μικρούς κώνους και αυλούς).
Οι διαφορές μόνο με αλλαγή στην σύσφιξη και τα φυσίγγια φαίνονται.

Ακόμα περιμένω να δω τις οπλάρες που βγάζουν άνετα 80-85% με εμπορικά φυσίγγια (μη αμερικάνικα).
Αν έχετε δει εσείς κανένα ποσταρισμένο να μου το πείτε.

Οι μεγάλες διαφορές στην διάτρηση με διαφορετικό όπλο και το ίδιο φυσίγγι μόνο γέλια μου προκαλούν διότι δεν υπάρχουν.

Όλοι βαράνε και ποστάρουν τις τυχαία προκύπτουσες πιο σφιχτές δοκιμές με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Καλημέρα παιδάκια, περιμένω τις συγκριτικές σας με διαφορετικά όπλα. 😁

Και προσοχή, θα καταλάβω πότε λέτε ψεματάκια. 😜
 
Imperial #8 30gr περίπου 30-35m (ίδιο σημείο)
Winchester sx3 - 3* - 71%
Browning Maxus - 3* - 68%
Benelli ethos - 3* - 70%
Browning Maxus - μέ άλλο 3* - 66%

ΜΒ long range #5 - 35m <<== η φυσιγγάρα που λέγαμε
Breda astro (7cm κώνο) - buck kicker - 60%
Benelli M2 (1.5cm κώνο) - ίδιο buck kicker (ξεβιδώθηκε από το ένα και βιδώθηκε στο άλλο) - 61%

Με τις υγείες σας.
.cofee.
 
Last edited:
Εμένα να ρωτήσετε που έχω δοκιμάσει 15 διαφορετικά όπλα (παλιά με τα ορθόδοξα ατσάλια, νέα, μεγάλους μικρούς κώνους και αυλούς).
Οι διαφορές μόνο με αλλαγή στην σύσφιξη και τα φυσίγγια φαίνονται.

Ακόμα περιμένω να δω τις οπλάρες που βγάζουν άνετα 80-85% με εμπορικά φυσίγγια (μη αμερικάνικα).
Αν έχετε δει εσείς κανένα ποσταρισμένο να μου το πείτε.

Οι μεγάλες διαφορές στην διάτρηση με διαφορετικό όπλο και το ίδιο φυσίγγι μόνο γέλια μου προκαλούν διότι δεν υπάρχουν.

Όλοι βαράνε και ποστάρουν τις τυχαία προκύπτουσες πιο σφιχτές δοκιμές με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Καλημέρα παιδάκια, περιμένω τις συγκριτικές σας με διαφορετικά όπλα. 😁

Και προσοχή, θα καταλάβω πότε λέτε ψεματάκια. 😜
Μα και αυτά που γραφής είναι ένα ψέμα περιτηληγμενο με την αλήθεια της στιγμης
 
Γι αυτό περιμένω τις δικές σας αλήθειες της στιγμής.
Αλλά δεν τις βλέπω.
Στης έχουν δείξει ο Βαγγέλης και αλλά παιδιά ….. τέλος παντον συμφωνούμε ότι διαφωνούμε πλήρως…. Άκρη δεν θα βγάλουμε ποτέ!!!!
 
Έτσι έριχνε ένα ποζε που αγόρασα μεταχειρισμένο πριν λιγα χρόνια και το διορθωσα αλλάζοντας απλώς το πιτς. Για μένα το δύσκολο αλλά όχι αδύνατο είναι το όπλο να στραβοντουφεκαει δεξιά η αριστερά . Μιλάω πάντα για νορμάλ σωματοτυπους και ξύλινα κοντακια.
Τα μέτρα του κοντακιου πάνω μας δεν έχουν καμία σχέση με το που είναι από κατασκευής στημένο ένα τουφέκι να ρίχνει.
 
View attachment 74950

Αν το στόχαστρο είχε τοποθετηθεί στην κόκκινη κουκίδα τότε το όπλο ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει.
(Δες και το προηγούμενο βίντεο.)

Τα 8cm πιο ψηλά στα 18m είναι ΠΑΛΙ 8cm πιο ψηλά και στα 36m (σε οριζόντια βολή) !!!!! o_O και περίπου 13cm με μονόβολο πάλι στα 36m.
Άρα λοιπόν η ουσία είναι ότι ακόμα και αν δεχθούμε ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει (το σωστό είναι ότι ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει), ...
1. οι τυχόν αστοχίες δεν οφείλονται στο "ψηλοτουφέκισμα"
2. Το κέντρο στις Benelles είναι ελάχιστα πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου (μην σας ξεγελάει η παραπάνω εικόνα γιατί δεν είναι αυτό που βλέπουμε στην πραγματικότητα, δεν βλέπουμε δηλαδή τόσο μικρή κόκκινη κουκίδα)
3. Στις Benelles ποτέ δεν καλύπτουμε τον στόχο με το στόχαστρο αλλά το σημείο που θέλουμε να σκάσει το βλήμα το βλέπουμε καθαρά πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου.

ps
Τον κύκλο των 15cm φανταστείτε τον σαν μια πέρδικα.
Βασίλη το ίδιο πράγμα λέμε . Είναι κατασκευασμένο να ρίχνει ψηλά .
Αυτό άλλους τους βολεύει και άλλους όχι.
Εμένα δεν με βολεύει, την ώρα που ρίχνω κάνω ασυναίσθητα κάτι και η τουφεκιά φεύγει ακόμα πιο ψηλά .
Ένα όπλο που ρίχνει 8 εκ ψηλά στα 18 στα 50 η τουφεκιά θα φεύγει όλη πάνω από το θήραμα και θα το σκεπάζουν ελάχιστα περιφερειακά. Τσεκαρισμενο
 
Στης έχουν δείξει ο Βαγγέλης και αλλά παιδιά ….. τέλος παντον συμφωνούμε ότι διαφωνούμε πλήρως…. Άκρη δεν θα βγάλουμε ποτέ!!!!
Άρα γιατί επιμένετε ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν ?
Δεν περιμένω της δοκιμές του Βαγγέλη, τις δικές σου περιμένω και άλλων.
Και ο χομπίστας έδειξε φωτό με σκορποχώρια με την 391 (ίδια περίπου με των benelli, για αυτό τα ονομάζω σκορποχώρια ... προσωπικά τις βρίσκω φυσιολογικές τουφεκές), τι σημαίνει αυτό ? ότι οι Berettes δεν σκοτώνουν ?

Η συζήτηση δεν βγάζει νόημα για πολλούς λόγους Ηλία.
Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 5-6 καθαρά τεχνικούς λόγους.

Όσο θα πετάτε σπόντες θα ακούτε και τον αντίλογο.
Όταν σταματήσετε αυτή την πιπίλα "ότι οι benelli δεν σκοτώνουν" με τις διάφορες παραλλαγές της και υπερόπλων, θα σταματήσω και εγώ ...
Υπερόπλα ακούω μόνο στα λόγια ...
 
Last edited:
Άρα γιατί επιμένετε ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν ?
Δεν περιμένω της δοκιμές του Βαγγέλη, τις δικές σου περιμένω και άλλων.
Και ο χομπίστας έδειξε φωτό με σκορποχώρια με την 391 (ίδια περίπου με των benelli, για αυτό τα ονομάζω σκορποχώρια ... προσωπικά τις βρίσκω φυσιολογικές τουφεκές), τι σημαίνει αυτό ? ότι οι Berettes δεν σκοτώνουν ?

Η συζήτηση δεν βγάζει νόημα για πολλούς λόγους Ηλία.
Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 5-6 καθαρά τεχνικούς λόγους.

Όσο θα πετάτε σπόντες θα ακούτε και τον αντίλογο.
Όταν σταματήσετε αυτή την πιπίλα "ότι οι benelli δεν σκοτώνουν" με τις διάφορες παραλλαγές της, θα σταματήσω και εγώ ...
Έχω πει εγώ ότι η μπενελι δεν σκωτονουν!!!!!! Το μόνο που λέω είναι ότι υπάρχουν και καλητερες κανες αν δεν σου αρεση ούτε αυτό πες να μας διαγράψουν όσοι έχουμε διαφορετική άποψη από εσένα….από εμένα δεν θα δεις ποτέ δοκιμές ανάμεσα σε διαφορά οπλα .. τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει στο κυνηγότοπο…….. και εμένα μου εχουν πει ότι φτιάχνο φυσηγγια ( Τζουφια ) τι πρέπει δηλαδή να αρχήσω να ντουφεκαο χαρτόνια για να αποδηξω το αντηθετο… όχι βέβαια δεκτή και πάμε παρακατο
 
Last edited:
Εμένα να ρωτήσετε που έχω δοκιμάσει 15 διαφορετικά όπλα (παλιά με τα ορθόδοξα ατσάλια, νέα, μεγάλους μικρούς κώνους και αυλούς).
Οι διαφορές μόνο με αλλαγή στην σύσφιξη και τα φυσίγγια φαίνονται.

Ακόμα περιμένω να δω τις οπλάρες που βγάζουν άνετα 80-85% με εμπορικά φυσίγγια (μη αμερικάνικα).
Αν έχετε δει εσείς κανένα ποσταρισμένο να μου το πείτε.

Οι μεγάλες διαφορές στην διάτρηση με διαφορετικό όπλο και το ίδιο φυσίγγι μόνο γέλια μου προκαλούν διότι δεν υπάρχουν.

Όλοι βαράνε και ποστάρουν τις τυχαία προκύπτουσες πιο σφιχτές δοκιμές με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Καλημέρα παιδάκια, περιμένω τις συγκριτικές σας με διαφορετικά όπλα. 😁

Και προσοχή, θα καταλάβω πότε λέτε ψεματάκια. 😜
Αμα κανω καμια 20 βηματα μπροστα με τη μεπενελλι μου στα 40 μετρα θα σε πω εγω κατανομη αχαχαχαχαψαψαψ
 
Άρα γιατί επιμένετε ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν ?
Δεν περιμένω της δοκιμές του Βαγγέλη, τις δικές σου περιμένω και άλλων.
Και ο χομπίστας έδειξε φωτό με σκορποχώρια με την 391 (ίδια περίπου με των benelli, για αυτό τα ονομάζω σκορποχώρια ... προσωπικά τις βρίσκω φυσιολογικές τουφεκές), τι σημαίνει αυτό ? ότι οι Berettes δεν σκοτώνουν ?

Η συζήτηση δεν βγάζει νόημα για πολλούς λόγους Ηλία.
Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 5-6 καθαρά τεχνικούς λόγους.

Όσο θα πετάτε σπόντες θα ακούτε και τον αντίλογο.
Όταν σταματήσετε αυτή την πιπίλα "ότι οι benelli δεν σκοτώνουν" με τις διάφορες παραλλαγές της και υπερόπλων, θα σταματήσω και εγώ ...
Υπερόπλα ακούω μόνο στα λόγια ...
90 χρονών γεροντάκι θα πας και θα απαντάς σε παρόμοια πειράγματα, είναι στη φύση του ανθρώπου κάποια πράγματα θεωρώ.
 
Έχω πει εγώ ότι η μπενελι δεν σκωτονουν!!!!!! Το μόνο που λέω είναι ότι υπάρχουν και καλητερες κανες αν δεν σου αρεση ούτε αυτό πες να μας διαγράψουν όσοι έχουμε διαφορετική άποψη από εσένα….από εμένα δεν θα δεις ποτέ δοκιμές ανάμεσα σε διαφορά οπλα .. τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει στο κυνηγότοπο…….. και εμένα μου εχουν πει ότι φτιάχνο φυσηγγια ( Τζουφια ) τι πρέπει δηλαδή να αρχήσω να ντουφεκαο χαρτόνια για να αποδηξω το αντηθετο… όχι βέβαια δεκτή και πάμε παρακατο
Και οι άλλοι στον κυνηγότοπο τα βγάζουν τα συμπεράσματά τους, λες να τα βγάζουν από την πολυθρόνα ?
Απλά στο χαρτί φαίνονται καλύτερα.
Είδες την Maxus ?
 
90 χρονών γεροντάκι θα πας και θα απαντάς σε παρόμοια πειράγματα,
95 θες να πεις ... μην μου τρως 5 χρόνια :)
είναι στη φύση του ανθρώπου κάποια πράγματα θεωρώ
Φυσικά, για αυτό απαντώ στα πειράγματα με πειράγματα.
Το e-artemis φταίει για όλα και αυτός ο βλογιοκομμένος (ξέρεις ποιόν εννοώ) 🤣 🤣 🤣
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top