Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
95 θες να πεις ... μην μου τρως 5 χρόνια :)

Φυσικά, για αυτό απαντώ στα πειράγματα με πειράγματα.
Το e-artemis φταίει για όλα και αυτός ο βλογιοκομμένος (ξέρεις ποιόν εννοώ) 🤣 🤣 🤣
Μετά τα 90 θα σταματήσεις να απαντάς.

Κυνηγάω με καραμπίνα που έχει μηχανισμό benelli και κάννη beretta για αυτό δεν μπορεί να με πειράξει κανείς .yel.
 
Όταν σταματήσετε αυτή την πιπίλα "ότι οι benelli δεν σκοτώνουν
Θα λέμε ότι δεν θανατώνουν
Είδες την Maxus ?
Αυτή είναι μπάσταρδη με Πορτογαλία και την πιάνει το μάτι πιό εύκολα
Οι Βελγίου είναι το κάτι άλλο
.yelling.
 
Εμένα δεν με βολεύει, την ώρα που ρίχνω κάνω ασυναίσθητα κάτι και η τουφεκιά φεύγει ακόμα πιο ψηλά .
Ένα όπλο που ρίχνει 8 εκ ψηλά στα 18 στα 50 η τουφεκιά θα φεύγει όλη πάνω από το θήραμα και θα το σκεπάζουν ελάχιστα περιφερειακά. Τσεκαρισμενο
Προφανώς την στιγμή που πατάς την σκανδάλη ξεκολλάς το μάγουλο από το κοντακι και σηκώνεις το κεφάλι.
 
Μετά τα 90 θα σταματήσεις να απαντάς.

Κυνηγάω με καραμπίνα που έχει μηχανισμό benelli και κάννη beretta για αυτό δεν μπορεί να με πειράξει κανείς .yel.
Και μόνο από το γεγονός ότι όσοι διατείνονται πως έχουν οπλάρες είναι και ιδιογομωτές, .... εξάγεται εύκολα το συμπέραμα ότι δεν έχουν οπλάρες αλλά φυσιγγάρες και αυτοί νομίζουν ότι έχουν οπλάρες.

ps
Το περίεργο είναι ότι δεν μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli.
Μάλλον έτσι θα έγραψε στο παρελθόν ο ξερόλας που κυνηγούσε τσίχλες (δεν είναι μέλος του HL) και αυτοί θα τον πίστεψαν. 😁 🤣

Περιμένω 80-85% συγκέντρωση με εμπορικά με κλασικό τσοκ ... 1-2 τέτοιες φωτό είχε ποστάρει ο Άλεξ με την 1100g3 αλλά χωρίς να έχει μετρήσει σκάγια και με την φλογέρα μπροστά.
Θέλω να δω μια επαγγελματική δοκιμή με μη αμερικάνικα εμπορικά (όχι όμως από την κορυφή του Ολύμπου). 😁

Και θέλω δοκιμές γιατί και εγώ στο κυνήγι κατεβάζω εύκολα τσίχλες από τα 50-60μ (υπολογίζω) 😜 🤣
 
Last edited:
Φίλος φασας έχει την Verda max αξιοπιστία 100% κάνη μόνο καρτέρι κυχλα/υδρόβια και την αγαπημένη του φασα σε όλλοι την Ελλάδα την έχει από όταν πρώτο βγήκε με χιλαδες ντουφεκες η περισσότερες φουρνέλα πρόβλημα 0…
Ηλία απλά έτυχε δεν θα βγουν όλα τα όπλα αλλά όταν είναι 50-50 να βγει ελαττωματικό ρισκάρεις με 1250€ στην Αμερική αν διαβάσεις τους έχουν τεντώσει στης ζημιές και εκεί κιόλας που έχουν οπλουργους που κάνουν παπάδες και πάλι δεν μπορούν να τα συμμαζέψουν.
 
Ένα όπλο που ρίχνει 8 εκ ψηλά στα 18 στα 50 η τουφεκιά θα φεύγει όλη πάνω από το θήραμα και θα το σκεπάζουν ελάχιστα περιφερειακά. Τσεκαρισμενο
Στα 18μ, 8εκ σημαίνει στα 50μ 22cm ψηλότερα.
Στα 50μ τα #4 έχουν drop περίπου 20εκ.
Άρα είσαι καράκεντρο.

Κάτι άλλο γίνεται.
 
Ηλία απλά έτυχε δεν θα βγουν όλα τα όπλα αλλά όταν είναι 50-50 να βγει ελαττωματικό ρισκάρεις με 1250€ στην Αμερική αν διαβάσεις τους έχουν τεντώσει στης ζημιές και εκεί κιόλας που έχουν οπλουργους που κάνουν παπάδες και πάλι δεν μπορούν να τα συμμαζέψουν.
Τα ίδια έγραφαν και τον sbe3 ότι εριχνε ολλου για αλλου
 
Τα ίδια έγραφαν και τον sbe3 ότι εριχνε ολλου για αλλου
Ναι Ηλία υπήρχαν κάποια όπλα που έριχναν εκτός προδιαγραφών (όχι αλλού για αλλού) στην Αμερική και διορθώθηκαν.
Υπάρχουν στοιχεία στο shotgunwolrd.
Δεν ήταν όλα τα όπλα προβληματικά.

Οπότε τσεκάρετε τα όπλα όσοι τα έχουν.
 
Καλημέρα σε όλους (όσο καλή μπορεί είναι με τις φωτιές γύρω μας).
Θα μιλήσω για τη δικιά μου SBE3. Προφανώς και έχω διαβάσει έεενα σκασμό πράγματα στα ξένα site και σε videaκια από Αμερική ότι το όπλο βαράει ψηλότερα. πχ. στα 32μ στον πίνακα του Σχιστού, με τρίποδο και 5 ντουφεκιές, μπορώ να πώ ότι το όπλο είναι στο περίπου 65/35 από το "κέντρο", κάτι που όμως η ίδια η Benelli ήθελε, γιατί παρατήρησε ότι ο κόσμος όταν σημαδεύει, τείνει να βάζει τη μύρρα κάτω από το θήραμα. Όπως είπε και ο GVP, αυτό στις μακρινές τουφεκιές, φέρνει τη βολή κέντρα αλλά και στις κοντινές, λόγο αυτού, αν δεχτούμε ότι ο κυνηγός σημάδεψε/προσκόπευσε σωστά, είναι εντός στόχου...
Για να μη μακρηγορώ, μότο μου πάντα ήταν ότι στο βουνό βγαίνω για να περάσω καλά, να περπατήσω, να απολαύσω, η κάρπωση μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, το όπλο (όπως και όλα τα όπλα θεωρώ), στις αποστάσεις του κατασκευαστή και των δοκιμών δλδ 36-40μετρα, ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Η επιλογή όπλου είναι για τα γούστα και τη καψούρα του καθένα. Εγώ κόλλησα με Benelli, καθώς όντας αριστερόχειρας ο μπαμπάς και εγώ, οι επιλογές ήταν περιορισμένες αλλά και πάλι, η κατασκευή/εργονομία/αντοχή/χρηστικότητα/λειτουργία των Benelli, τη κατατάσσουν πολύ ψηλά. Οτιδήποτε πέραν αυτού, είναι για να γράφουμε και να συζητάμε μεταξύ μας, όχι να μηδενίζουμε.
 
Παιδιά καλησπέρα
έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό ένα ωραίο montefeltro και φέτος που θα βγω με το δυο χρόνων σκυλάκι μου για μπεκατσουλα είπα να δοκιμάσω κάποια μαλλινοταπα στο πίνακα να δω πως ρίχνει
Με 4αρι τσοκ δικό του είδα μια Τουφεκιά από τα 25 μέτρα λες και έριχνα με ασσο
Είμαι άπειρος πολύ πάνω σε αυτα
Να δοκιμάσω κ αλλά φυσίγγια όπως διασποράς η να πάω σε κάποιο ποιο μεγάλο τσοκ;
Το όπλο είχε έρθει με 1* 3*και 4*
 
Παιδιά καλησπέρα
έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό ένα ωραίο montefeltro και φέτος που θα βγω με το δυο χρόνων σκυλάκι μου για μπεκατσουλα είπα να δοκιμάσω κάποια μαλλινοταπα στο πίνακα να δω πως ρίχνει
Με 4αρι τσοκ δικό του είδα μια Τουφεκιά από τα 25 μέτρα λες και έριχνα με ασσο
Είμαι άπειρος πολύ πάνω σε αυτα
Να δοκιμάσω κ αλλά φυσίγγια όπως διασποράς η να πάω σε κάποιο ποιο μεγάλο τσοκ;
Το όπλο είχε έρθει με 1* 3*και 4*
Να πας σε πιο ανοιχτό τσοκ δλδ 5? Πόσο πιο μεγάλη διαφορά θα δεις? Δε νομίζω ότι είναι θέμα τσοκ....μάλλον φυσιγγιου...στην μπεκάτσα, έτσι κι αλλιώς, με διασποράς θα πας
 
Παιδιά καλησπέρα
έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό ένα ωραίο montefeltro και φέτος που θα βγω με το δυο χρόνων σκυλάκι μου για μπεκατσουλα είπα να δοκιμάσω κάποια μαλλινοταπα στο πίνακα να δω πως ρίχνει
Με 4αρι τσοκ δικό του είδα μια Τουφεκιά από τα 25 μέτρα λες και έριχνα με ασσο
Είμαι άπειρος πολύ πάνω σε αυτα
Να δοκιμάσω κ αλλά φυσίγγια όπως διασποράς η να πάω σε κάποιο ποιο μεγάλο τσοκ;
Το όπλο είχε έρθει με 1* 3*και 4*
Μεταχειρισμένη την πήρες ?
Για δείξε την τουφεκιά αν την έχεις τραβήξει φωτογραφία.
 
Παιδιά καλησπέρα
έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό ένα ωραίο montefeltro και φέτος που θα βγω με το δυο χρόνων σκυλάκι μου για μπεκατσουλα είπα να δοκιμάσω κάποια μαλλινοταπα στο πίνακα να δω πως ρίχνει
Με 4αρι τσοκ δικό του είδα μια Τουφεκιά από τα 25 μέτρα λες και έριχνα με ασσο
Είμαι άπειρος πολύ πάνω σε αυτα
Να δοκιμάσω κ αλλά φυσίγγια όπως διασποράς η να πάω σε κάποιο ποιο μεγάλο τσοκ;
Το όπλο είχε έρθει με 1* 3*και 4*
Το 4αρι και το πρώτο διασπορας, τα αλλά 2 μαλινοταπα special game.
 
τείνει να βάζει τη μύρρα κάτω από το θήραμα
Αυτός είναι και ο σωστός τρόπος σκόπευσης.
Αν το στόχαστρο είναι" επάνω" στο στόχο, ανάλογα φυσικά με το μέγεθος και την απόσταση, συνήθως δεν τον βλέπεις γιατί τον καλύπτει.
 
Καινούργια τη πήρα
Δεν τη τράβηξα
Αλλά μαλλον έχω κτλβει λαθος τη διαφορά μαλλινοταπο με διασποράς
Το μαλλινόταπο είναι ενδιάμεσα διασποράς και συγκεντρωτήρα, αλλά αρκετά πιο κοντά στην τουφεκιά του συγκεντρωτήρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top