Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δεν πάνε όλα τα όπλα με κώνο στο car εξαρτάται που το έφτιαξε ο κάθε ένας και τι ζητούσε από το όπλο εγώ που την δοκίμασα και στον πίνακα δεν είδα να ακυρώνει τα σφιχτά τσοκ ακριβός της ίδιες αποστάσεις είχαν και διασπορά η διαφορά ήταν το πολύ καλύτερο μοτίβο που είχαν τα σκάγια ήταν πολύ ποιο ομοιόμορφα κατανεμημένα χωρίς κενά. Επίσης είχε εμφανή διαφορά στα σπασίματα που έκανε και δεν το παρατήρησα μόνο εγώ αλλά και ο φίλος μου που έχουμε πάει αρκετές φορές και έχει δει πως σπαει το όπλο. Άρα το είπα και ποιο πάνω πρώτα καλό είναι να ψαχτούμε που θα κάνουμε κάποια μετατροπή και να μην σκεφτούμε το κόστος. Σε σχέση με το δικό σου όπλο αν ήταν η κάνη power bore δεν θα την πείραζα ούτε και εγώ γιατί είναι φτιαγμένη όπως πρέπει.

για τα οφέλη που ανέφερες , εγώ δεν θα χαράμιζα ούτε το ξύπνημα να πάω μέχρι τον οπλουργο .
 
Αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δεν πάνε όλα τα όπλα με κώνο στο car εξαρτάται που το έφτιαξε ο κάθε ένας και τι ζητούσε από το όπλο εγώ που την δοκίμασα και στον πίνακα δεν είδα να ακυρώνει τα σφιχτά τσοκ ακριβός της ίδιες αποστάσεις είχαν και διασπορά η διαφορά ήταν το πολύ καλύτερο μοτίβο που είχαν τα σκάγια ήταν πολύ ποιο ομοιόμορφα κατανεμημένα χωρίς κενά. Επίσης είχε εμφανή διαφορά στα σπασίματα που έκανε και δεν το παρατήρησα μόνο εγώ αλλά και ο φίλος μου που έχουμε πάει αρκετές φορές και έχει δει πως σπαει το όπλο. Άρα το είπα και ποιο πάνω πρώτα καλό είναι να ψαχτούμε που θα κάνουμε κάποια μετατροπή και να μην σκεφτούμε το κόστος. Σε σχέση με το δικό σου όπλο αν ήταν η κάνη power bore δεν θα την πείραζα ούτε και εγώ γιατί είναι φτιαγμένη όπως πρέπει.
Στον πίνακα έριξες με τον άσσο και με το πενταρι στα 25 μέτρα?
 
Υπάρχει η κατηγορία που ψάχνετε, υπάρχει η κατηγορία που βολεύεται με ότι έχει αγοράσει, υπάρχει η κατηγορία που ψάχνει μόνο το καλό φυσιγγι,και υπάρχει και η κατηγορία που τα ψάχνει όλα γιατί πάντα ψάχνει το κάτι παραπάνω .Ο κάθε ένας έχει τους λόγους του γιατί κυνηγάει διαφορετικά ,ντουφεκαει σε άλλες αποστάσεις και στη τελική μπορεί να θέλει να βλέπει άλλες εικόνες κατά το τράβηγμα της σκανδάλης .Είναι προσωπικές επιθυμίες και πρέπει να είναι σεβαστές για όλους και από όλους .Όλα τα όπλα μέχρι τα 40 σκοτώνουν έχω ξαναγράψει ,το πώς σκοτώνει το κάθε ένα και το μέχρι που μπορεί να φτάσει εφόσον βέβαια υποστηρίζεται από τον χειριστή είναι άλλου παπά ευαγγέλιο για κάποιους αρεστό για κάποιους βαρετό.
 
για τα οφέλη που ανέφερες , εγώ δεν θα χαράμιζα ούτε το ξύπνημα να πάω μέχρι τον οπλουργο .
Τα οφέλη θα φανούν μετά από κάποια φυσίγγια που θα στρώσει ο κώνος και πάντα εξαρτάται το τι κυνηγάς αν κυνηγούσα και εγώ μόνιμα τσίχλα δεν θα έκανα κώνο αλλά στο υδρόβιο και στην φασσα αυτή την καλύτερη κατανομή την χρειάζεσαι για την καταβολή να μην έχεις πολλά τραυματισμένα αλλά και για να κερδίσεις λιγο στην απόσταση.
 
Last edited:
Στον πίνακα έριξες με τον άσσο και με το πενταρι στα 25 μέτρα?
Εάν ρώτησες εμένα, σου απαντώ ότι δεν βάζω ποτέ άσο στο όπλο μου, από δύο και αυτό σπάνια, μέχρι τέσσερα, πιο πολύ δουλεύω το τριάρι, και κύλινδρο στο μονόβολο.
 
Στον πίνακα έριξες με τον άσσο και με το πενταρι στα 25 μέτρα?
Για ποιο λόγο να ρίξω με τον άσσο στα 25 μετρα; Έριξα με το 4 στα 20 με το ΤΜ στα 32 και με τον άσσο στα 40. Αυτά ήθελα να δω εφόσον ειδα τα τσοκ να αποδίδουν καλύτερα από άποψης κατανομής και διατήρησαν την διάμετρο του κύκλου που αναλογεί στα τσοκ δεν υπάρχει λόγος για περισσότερες δοκιμές τώρα θα το δούμε στο κυνήγι τι κάνει αφού βέβαια ρίξω αρκετά φυσίγγια στο σκοπευτήριο για να στρώσει κιόλας.
 
Η άποψη μου (άσχετος) για τα after market τσοκ:
1. Παίρνεις έξτρα αν δεν σου παρέχεται όλη τη γκάμα (όχι τα μισά) με την αγορά του όπλου
2. Αν θές κάτι των άκρων όπως πχ. ΧFULL ή υπερκύλινδρο
3. Αν ψάχνεις το 5% έξτρα το πολύ που θα σου δώσει σε σχέση με τα εργοστασιακά.
4. Αν τα εργοστασιακά είναι εντελώς γ.τ.π. ή ελαττωματικά.
5. Αν θες ευκολία στο βάλε βγάλε (μόνο στα έσω έξω)
6. Για ομορφιά.
7. Και τέλος ΓΙΑΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ απλά.
Εγώ είμαι 5,6 και 7.

Εγώ είμαι μόνο στο 7. 🫢 🤣
 
Για ποιο λόγο να ρίξω με τον άσσο στα 25 μετρα; Έριξα με το 4 στα 20 με το ΤΜ στα 32 και με τον άσσο στα 40. Αυτά ήθελα να δω εφόσον ειδα τα τσοκ να αποδίδουν καλύτερα από άποψης κατανομής και διατήρησαν την διάμετρο του κύκλου που αναλογεί στα τσοκ δεν υπάρχει λόγος για περισσότερες δοκιμές τώρα θα το δούμε στο κυνήγι τι κάνει αφού βέβαια ρίξω αρκετά φυσίγγια στο σκοπευτήριο για να στρώσει κιόλας.
Γιατί το στρώσιμο μετά από κάποια φυσίγγια μου φαίνεται για μεγάλη μπαρουφα;;;
 
Γιατί το στρώσιμο μετά από κάποια φυσίγγια μου φαίνεται για μεγάλη μπαρουφα;;;
Γιατι το εχουμε παει σε αλλο επιπεδο...
Αληθειες , ψεματα, μυθοπλασιες, φαντασιωσεις, ολα μαζι ανακατεμενα.
Και ο χειριστης, ειναι παντα τελειος σκοπευτης και θελει και το οπλο του να αγγιζει την τελειοτητα.
 
Last edited:
Αυτό το στρώσιμο συμπαθάτε με αλλά δεν το καταλαβαίνω, να στρώσει τί? και από πού? Για εξηγήστε!.
Μεγαλυτερο κερδος εχουμε αν ¨στρωσουμε ¨το χερι μας , παρα την κανη.
Εκτος και αν το χερι μας εχει αγγιξει το τελειο και δεν παιρνει αλλη βελτιωση.
 
Αυτό το στρώσιμο συμπαθάτε με αλλά δεν το καταλαβαίνω, να στρώσει τί? και από πού? Για εξηγήστε!.
Γιατί το στρώσιμο μετά από κάποια φυσίγγια μου φαίνεται για μεγάλη μπαρουφα;;;
Το κομμάτι εκείνο γίνετε όπως μια κάνη χωρίς χρώμιο και πρέπει να στρώσει να κάνει την πατινα το γυαλίζουν με το χέρι αλλά το τέλειο γίνετε μόνο του με τα φυσίγγια
 
Το κομμάτι εκείνο γίνετε όπως μια κάνη χωρίς χρώμιο και πρέπει να στρώσει να κάνει την πατινα το γυαλίζουν με το χέρι αλλά το τέλειο γίνετε μόνο του με τα φυσίγγια
Στα ποσα φυσιγγια αλαζουμε λαδια φιλτρα ;; :p
 
Για ποιο λόγο να ρίξω με τον άσσο στα 25 μετρα;
για να δεις αμα σου δουλευουν σωστα τα τσοκαρισματα.
την χρειάζεσαι για την καταβολή να μην έχεις πολλά τραυματισμένα αλλά και για να κερδίσεις λιγο στην απόσταση.
kicks ,χοντρα νουμετα σκαγιου εχεις δουλεψει?
 
για να δεις αμα σου δουλευουν σωστα τα τσοκαρισματα.

kicks ,χοντρα νουμετα σκαγιου εχεις δουλεψει?
δεν έχω KICKS μονο μια φορά έριξα στο σκοπευτήριο αλλά με 8αρια. Τα τσοκ σωστά δουλεύουν δεν είδα κάτι που να μου κάνει εντύπωση το πρόσεξα γιατί το είχα ακούσει και εγώ ότι μπορεί να σφίξουν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top