Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παντός εγώ όταν ήμουνα νιος και γαμπριζα, το 50 το παπί το είχα κάνει 125, και .sex hard.. Και τα τρακτέρ το περνεις 150 ίππους, και το κάνεις 250 ίππους. Αφήστε τον κόσμο να κάνει ότι τον ευχαριστεί, όλα εδώ μένουν. Και να μην το ξεχάσω όπου μπαίνει χέρι πειράζονται. Η χαρά του Μαγκάιβερ. Και αν διάλυση, δεν είσαι στον ωκεανό, παίρνεις άλλο, παλιοσίδερα είναι. Έτσι το βλέπω εγώ..my man.
 
Πειράζει που έχω τη bernadeli ίδια με την 1196 αλλα με κανη ρεμινγκτον.Δεν πειράζει όπως δεν πειράζει το να λες ότι το DT11, το perazzi, το ,merkel, το caprinus , το kemen ,η cosmi κτλ Ότι είναι τα καλύτερα όπλα αλλά μπορεί να μην μπορείς να αγοράσεις κάνενα .Όσο για τη ρεμινγκτον με τα φυσίγγια που ρίχνει η πλειοψηφία εάν ήξερε τι πραγματικά δυνατότητες έχει το όπλο βλητικα και δεν νοιαζόταν πως θα το καθαρίσω ίσως κάνει εμπλοκή (που όλα ίσως κάνουν κάποια )μπορεί το ένα μπορεί το άλλο είναι βαρύ δεν είναι πολύ όμορφο και όχι την ουσία πολλοί θα την αγόραζαν ασχέτως αν αυξήθηκε αρκετά η τιμή τής.Διότι η πλειοψηφία είναι καρτερατζίδες κυνηγοί και όσοι δεν είναι, αποκλείεται να μην κάνουν και καρτέρι κάποια εποχή όταν τελειώνουν τα ενδημικά .
 
Και γιατί να δώσεις 3000 € αφού μπορείς να πάρεις μια m2 και κάνοντας κώνο να καθαρίσεις με 1100€ περίπου, σκέφτεται ο έξυπνος Έλληνας . Είναι έτσι όμως;
Η επιμηκυνση κωνου δεν ειναι Ελληνικη εφευρεση...απο αλλου ξεκινησε και μετα ηρθε εδω...και στην αμερικη κανουν και στην αγγλια κανουν αλλα και αυτοι κοροιδα ειναι και εχουν αλμπανιδες οπλουργους...Αποφασιστε επιτελους, εχετε προβλημα με την επεμβαση αν προσφερει κατι ή οχι ή εχετε προβλημα με τον τροπο που γινεται η επεμβαση στην Ελλαδα απο τους Ελληνες οπλουργους?...για να ξερουμε και τι να απαντησουμε...Το τονιζω ομως ξανα, οι κωνοι δεν ξεκινησαν απο την Ελλαδα αν αυτο σας λεει κατι...
 
Η επιμηκυνση κωνου δεν ειναι Ελληνικη εφευρεση...απο αλλου ξεκινησε και μετα ηρθε εδω...και στην αμερικη κανουν και στην αγγλια κανουν αλλα και αυτοι κοροιδα ειναι και εχουν αλμπανιδες οπλουργους...Αποφασιστε επιτελους, εχετε προβλημα με την επεμβαση αν προσφερει κατι ή οχι ή εχετε προβλημα με τον τροπο που γινεται η επεμβαση στην Ελλαδα απο τους Ελληνες οπλουργους?...για να ξερουμε και τι να απαντησουμε...Το τονιζω ομως ξανα, οι κωνοι δεν ξεκινησαν απο την Ελλαδα αν αυτο σας λεει κατι...
Δεν αφοριζουμε τους κώνους , λέμε για τα υπέρ και τα κατά,αν πραγματικά χρειάζεται και τι προσφέρει ο κώνος στο όπλο και στον κάτοχο ,προσπαθούμε να μάθουμε τον τρόπο που γίνεται και τι εγγυήσεις δίνουν οι οπλουργοι στην Ελλάδα, μύθοι και αλήθειες έτσι μέσα από την συζήτηση όλο και περισσότεροι κυνηγοί σκοπευτές θα είναι ενημερωμένοι.
 
Δεν αφοριζουμε τους κώνους , λέμε για τα υπέρ και τα κατά,αν πραγματικά χρειάζεται και τι προσφέρει ο κώνος στο όπλο και στον κάτοχο ,προσπαθούμε να μάθουμε τον τρόπο που γίνεται και τι εγγυήσεις δίνουν οι οπλουργοι στην Ελλάδα, μύθοι και αλήθειες έτσι μέσα από την συζήτηση όλο και περισσότεροι κυνηγοί σκοπευτές θα είναι ενημερωμένοι.
Δεκτο και σεβαστο...
 
Εν έτει 2024, δόξα τω Θεώ, όλα είναι μετρήσιμα. Μια βαλλιστική ζελατίνα (ballistic gel), ένας ταχογράφος, μερικά φυσίγγια ιδιογόμωσης φτιαγμένα ένα ένα στο χέρι, και 5-6 διαφορετικά όπλα (διαφορετικές κάνες, τσοκ, και σύστημα λειτουργίας). Μερικές βολές σε αποστάσεις από 20 έως 60 μέτρα (ή τέλος πάντων όσο θέλει ο καθένας), θα δώσουν απάντηση σε αυτό το διαχρονικό ερώτημα!
Για την ιστορία, οι Άγγλοι οπλοκατασκευαστές, από τις αρχές του 20ου αιώνα είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ιδανική γεωμετρία κάνης για διαμέτρημα 12, είναι 5-6εκ κώνος σε αυλό 18.55χιλ.
Τέλος, δεν πρέπει να ξεχνάμε τον παράγοντα ΨΥΧΟΛΟΓΊΑ, ειδικά στο κυνήγι!
 
Δεν αφοριζουμε τους κώνους , λέμε για τα υπέρ και τα κατά,αν πραγματικά χρειάζεται και τι προσφέρει ο κώνος στο όπλο και στον κάτοχο ,προσπαθούμε να μάθουμε τον τρόπο που γίνεται και τι εγγυήσεις δίνουν οι οπλουργοι στην Ελλάδα, μύθοι και αλήθειες έτσι μέσα από την συζήτηση όλο και περισσότεροι κυνηγοί σκοπευτές θα είναι ενημερωμένοι.
Εγγυηση ουτε και εγω θα εδινα, γιατι που ξερω εγω τι φυσιγγι θα βαλεις εσυ μεσα στη θαλαμη σου...Εγω ξερω τουλαχιστον τρεις περιπτωσεις σκασιματος καννης στο στενο κυνηγετικο μου κυκλο(οχι ακουσα και μου ειπανε...) οι δυο προηλθαν απο εμφραξη(λασπη..) και η μια απο ιδιογομωση...ειμαι σιγουρος οτι ο τυπος που του εσκασε απο ιδιογομωση αν ειχε κανει κωνο θα εριχνε το φταιξιμο στον κωνο και οχι στο δυναμιτη που εβαλε μεσα....Στην αμερικη δεν γνωριζω αν δινουν εγγυηση και ουτε γνωριζω αν εχουν τραπεζα δοκιμων για να κανουν reproof...Στην αγγλια και συγκεκριμενα στο site της teague(ανεβασε τη σελιδα καποιος φιλος απο εδω μεσα) γραφει οτι αν θελεις μπορουν να στειλουν το οπλο μετα την επεμβαση για επανελεγχο σε δοκιμη πιεσεων(reproof) με το αντιστοιχο κοστος βεβαιως...που για μενα ειναι και το πιο σωστο για να σου φυγουν οι οποιεσδηποτε αμφιβολιες...αν εχεις...εγω δεν εχω...
 
Last edited:
....Αποφασιστε επιτελους, εχετε προβλημα με την επεμβαση αν προσφερει κατι ή οχι ή εχετε προβλημα με τον τροπο που γινεται η επεμβαση στην Ελλαδα απο τους Ελληνες οπλουργους?...
Εγω ειμαι υπερ τον επεμβασεων.
Τον επεμβασεων που κανει επαγγελματιας, το καταγραφει στην αδεια κατοχης, και οταν παω να αγορασω μεταχειρισμενο , ξερω ακριβως ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΩ και οχι γουρουνακι στο σακι!
Τοσο λιτα απλα και απεριττα...
 
Εγω ειμαι υπερ τον επεμβασεων.
Τον επεμβασεων που κανει επαγγελματιας, το καταγραφει στην αδεια κατοχης, και οταν παω να αγορασω μεταχειρισμενο , ξερω ακριβως ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΩ και οχι γουρουνακι στο σακι!
Τοσο λιτα απλα και απεριττα...
Να παιρνεις μονο καινουρια ασε τα ρισκα για εμας...πιο λιτα δεν γινεται...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top