Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
View attachment 55494
View attachment 55495

https://www.car.gr/xyma/view/325993964-benelli-121

Βenelli 121 λεει ο τυπος...SL80 ειναι?
Εχω κανη απο Black Eagle/Rafaello 121 και αναρωτιεμαι αν ταιριαζει!
ντοντ ιβεν θινγκ αμπαουτ ιτ. Δωσε κανα 100αρι ακομα και παρε μια βιτορια με νορμαλ καννη και πληρη σειρα τσοκ. Τι ειναι αυτο το σουραβλι που βρηκες?
 
Καλησπέρα.
Το τσοκάκι της κάννης στην πρώτη φωτό μοιάζει με αυτά τα Hyper-choke του Παπατσαρούχα - είναι τέτοιο;
Η ρίγα φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένη (στραβωμένη - πατημένη) - δεν φαίνεται ούτε το υλικό συγκόλλησης.
Θα κολληθεί ξανά ή θα αφαιρεθεί τελείως για καλύτερο ζύγισμα;
Ο σωλήνας με το επανατατικό ελατήριο έσπασε στο σημείο επαφής με την κάννη; Σαν να έγινε "πατέντα" για να κολληθεί.
Άν μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο για την σημασία των επεμβάσεων-διορθώσεων,,,
 
ντοντ ιβεν θινγκ αμπαουτ ιτ. Δωσε κανα 100αρι ακομα και παρε μια βιτορια με νορμαλ καννη και πληρη σειρα τσοκ. Τι ειναι αυτο το σουραβλι που βρηκες?
Αη γουοζντ...ειπα "αναρωτιεμαι".
Εχω την κανη και σκεφτομαι να βρω μια παλια Μπενελλι με εξωτερικα.
Αφου την παρω θα πουλησω την κοντη κανη.
 
Καλησπέρα.
Το τσοκάκι της κάννης στην πρώτη φωτό μοιάζει με αυτά τα Hyper-choke του Παπατσαρούχα - είναι τέτοιο;
Η ρίγα φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένη (στραβωμένη - πατημένη) - δεν φαίνεται ούτε το υλικό συγκόλλησης.
Θα κολληθεί ξανά ή θα αφαιρεθεί τελείως για καλύτερο ζύγισμα;
Ο σωλήνας με το επανατατικό ελατήριο έσπασε στο σημείο επαφής με την κάννη; Σαν να έγινε "πατέντα" για να κολληθεί.
Άν μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο για την σημασία των επεμβάσεων-διορθώσεων,,,
τι εγινε φιλε χρονια και ζαμανια εισαι καλα? .Η ριγα θα βγει θα επισκευαστει και θα επανατοποθετηθει Ο σωληνας ειχε 2 βιδες συγκρατησης ,καποια στιγμη πηγε καπου να την αλλαξουν δεν εβγαλαν μαλλον τις βιδες και,εκει προφανος του αλλαξαν τα φωτα. εβαλαν νεο σωληνα αλλα και εκεινου του εκαναν ζημια,Θα γινει επιδιορθωση των σπειρωματων της βασης και θα μπει νεος σωληνας,φυσικα θα αλλαχθουν ολα τα ελατηρια γιατι ειναι περιπου 30 χρονια επανω Τα τσοκ ειναι του Παπατσαρουχα
 
Last edited:
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και εύχομαι τα καλύτερα και για σένα - πρόσφατα ανακάλυψα το forum και εγγράφηκα.
Κρίμα για το οπλάκι που έπεσε σε λάθος χέρια "μαστόρων" όπως το περιγράφεις - τώρα θα ξαναρχίσει καινούρια ζωή!
 
View attachment 55494
View attachment 55495

https://www.car.gr/xyma/view/325993964-benelli-121

Βenelli 121 λεει ο τυπος...SL80 ειναι?
Εχω κανη απο Black Eagle/Rafaello 121 και αναρωτιεμαι αν ταιριαζει!
Μα και η sl80 είναι 121. Και του πατέρα μου όπως και στην παρακάτω φωτογραφία γράφει 121 sl80. Όμως άλλο 121 Rafaello και άλλο 121 sl80. Το 121 είναι ολόκληρη σειρά από διάφορα μοντέλα όπλων.
benelli-121-sl-80-12-gauge-s14334.jpg
 
Last edited:
Στις παλιές μπενέλλες:
με 121 κωδικοποιούσαν τα όπλα με μαύρη βάση
με 123 τα όπλα με μηχανοποίητο σκάλισμα στην βάση

οι πρωτες μπενέλλι που βγήκαν ήταν οι 123 και 121 χωρίς άλλο "όνομα" όλες είχαν κάννη Manufrance
μετά το ίδιο μοντέλο με ψιλοβελτιώσεις ονομάστηκε SL80 το 1979 (σε εκδόσεις 121 ή 123)

κ.λ.π.
 
Στις παλιές μπενέλλες:
με 121 κωδικοποιούσαν τα όπλα με μαύρη βάση
με 123 τα όπλα με μηχανοποίητο σκάλισμα στην βάση

οι πρωτες μπενέλλι που βγήκαν ήταν οι 123 και 121 χωρίς άλλο "όνομα" όλες είχαν κάννη Manufrance
μετά το ίδιο μοντέλο με ψιλοβελτιώσεις ονομάστηκε SL80 το 1979 (σε εκδόσεις 121 ή 123)

κ.λ.π.
........μετα ηρθαν οι Rafaello και super 90 και μετα...χασαμε την μπαλα...
 
Καλησπέρα. Σήμερα πήγα και είδα την montefeltro από κοντά στα 66 εκατοστά σηκωνόταν γρήγορα "έμπαινε" κατευθείαν και ήταν και ελαφρύ στα χέρια μου το όπλο είναι απίθανο και ανυπομονώ να βγει η άδεια αγοράς να πάω να το λιώσω στις γαλάζιες και στις τσίχλες. Όμως το θέμα είναι ότι μου φαινόταν κάπως κοντό και "παιδικό" και η σκοπευτική γραμμή κάπως κοντή μου φάνηκε αλλά όχι σε σημείο να με ξενερώσει ίσως φταίει ότι είμαι ψηλός εσείς τι λέτε μιας και που ξέρετε δύο πράγματα παραπάνω από εμένα; Τα κυνήγια που θα κάνω είναι κυρίως τσίχλα φασσα που και που και τριχωτά. Αν έπαιρνα παραπάνω κάννη θα έπαιρνα μόνο 71 αλλά 5 εκατοστά θα κάνουν την διαφορά ή όχι;
 
Καλησπέρα. Σήμερα πήγα και είδα την montefeltro από κοντά στα 66 εκατοστά σηκωνόταν γρήγορα "έμπαινε" κατευθείαν και ήταν και ελαφρύ στα χέρια μου το όπλο είναι απίθανο και ανυπομονώ να βγει η άδεια αγοράς να πάω να το λιώσω στις γαλάζιες και στις τσίχλες. Όμως το θέμα είναι ότι μου φαινόταν κάπως κοντό και "παιδικό" και η σκοπευτική γραμμή κάπως κοντή μου φάνηκε αλλά όχι σε σημείο να με ξενερώσει ίσως φταίει ότι είμαι ψηλός εσείς τι λέτε μιας και που ξέρετε δύο πράγματα παραπάνω από εμένα; Τα κυνήγια που θα κάνω είναι κυρίως τσίχλα φασσα που και που και τριχωτά. Αν έπαιρνα παραπάνω κάννη θα έπαιρνα μόνο 71 αλλά 5 εκατοστά θα κάνουν την διαφορά ή όχι;
Αν κάνουν λέει μια φίλη μου έλεγε πρώτα χορτάνει το μάτι… .sarcastic. .yel..sarcastic.
 
Καλησπέρα. Σήμερα πήγα και είδα την montefeltro από κοντά στα 66 εκατοστά σηκωνόταν γρήγορα "έμπαινε" κατευθείαν και ήταν και ελαφρύ στα χέρια μου το όπλο είναι απίθανο και ανυπομονώ να βγει η άδεια αγοράς να πάω να το λιώσω στις γαλάζιες και στις τσίχλες. Όμως το θέμα είναι ότι μου φαινόταν κάπως κοντό και "παιδικό" και η σκοπευτική γραμμή κάπως κοντή μου φάνηκε αλλά όχι σε σημείο να με ξενερώσει ίσως φταίει ότι είμαι ψηλός εσείς τι λέτε μιας και που ξέρετε δύο πράγματα παραπάνω από εμένα; Τα κυνήγια που θα κάνω είναι κυρίως τσίχλα φασσα που και που και τριχωτά. Αν έπαιρνα παραπάνω κάννη θα έπαιρνα μόνο 71 αλλά 5 εκατοστά θα κάνουν την διαφορά ή όχι;
Μπρνελλι και 66 ποντους εισαι αρχοντας απλα αν εχει και καμια αλλη μπενελλι εκει δωκιμασε και με πιο μακρυα κανη να δεις το μονο σημαντικο ειναι το ζυγισμα στα δικα σου χερια πως το νιωθεις ασε τους αλλους
 
Καλησπέρα. Σήμερα πήγα και είδα την montefeltro από κοντά στα 66 εκατοστά σηκωνόταν γρήγορα "έμπαινε" κατευθείαν και ήταν και ελαφρύ στα χέρια μου το όπλο είναι απίθανο και ανυπομονώ να βγει η άδεια αγοράς να πάω να το λιώσω στις γαλάζιες και στις τσίχλες. Όμως το θέμα είναι ότι μου φαινόταν κάπως κοντό και "παιδικό" και η σκοπευτική γραμμή κάπως κοντή μου φάνηκε αλλά όχι σε σημείο να με ξενερώσει ίσως φταίει ότι είμαι ψηλός εσείς τι λέτε μιας και που ξέρετε δύο πράγματα παραπάνω από εμένα; Τα κυνήγια που θα κάνω είναι κυρίως τσίχλα φασσα που και που και τριχωτά. Αν έπαιρνα παραπάνω κάννη θα έπαιρνα μόνο 71 αλλά 5 εκατοστά θα κάνουν την διαφορά ή όχι;
Είναι επαρκής η σκοπευτική γραμμη με 66 πόντους κάνη επειδή προσθέτουμε και το μήκος της βάσης ,αλλά αν είσαι πάνω από 1,80 πιθανόν να σου ταιριάζει περισσότερο η 71 εκατοστά....,. Εσύ θα το δεις αυτό...... Πήγαινε σε ένα κατάστημα να τις επωμισεις και τις δύο......
 
Είναι επαρκής η σκοπευτική γραμμη με 66 πόντους κάνη επειδή προσθέτουμε και το μήκος της βάσης ,αλλά αν είσαι πάνω από 1,80 πιθανόν να σου ταιριάζει περισσότερο η 71 εκατοστά....,. Εσύ θα το δεις αυτό...... Πήγαινε σε ένα κατάστημα να τις επωμισεις και τις δύο......
Επώμισα μια crio μέχρι να εξυπηρετήσει τους άλλους πελάτες νομίζω ήταν 71 εκατοστά η διαφορά ήταν μόνο ότι είχε μακρύτερη σκοπευτική γραμμή 😂 το ίδιο μου ερχόταν και εκείνη απλά δεν μου καθόταν καλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω φοβάμαι μήπως δεν θα με εξυπηρετεί καλά η 66αρα στο καρτέρι στις γαλάζιες. Κυνηγούσα μέχρι πέρυσι με μια Beretta 391 teknys νομίζω 71 ήταν και αυτή ίσως να είχα συνηθίσει την 71 και μου φαίνεται λίγο περίεργο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top