Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Η Ρεμινγκτον δεν χαλάει ποτέ το θήραμα για το τραπέζι! Εξάλλου είναι η επιλογή μάρκας όλων των σεφ παγκοσμίως!😎😄😄😄
Ε αφού σε είπα τι βάζουμε στα φυσίγγια για τη μπενελι (μαρμαρόσκονη )αναλόγως το θήραμα βάζουμε και τον κατάλληλο κοκο
Εδώ μας έφυγε μάλλον 3 άλφα χα χα
 
Τους ξέρω, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι που την βρίσκετε την σκορποσκαγιά και την αδυναμία διάτρησης, ειδικά εσείς οι ιδιογομωτές.

Να κλαφτεί κάποιος άσχετος που ρίχνει εμπορικά, άντε να το καταλάβω, "έμπειροι" ιδιογομωτές όμως να παραπονιούνται το βρίσκω τραβηγμένο.
Μην το πάρεις προσωπικά, γενικά μιλάω.
όταν αρχησα την ιδιογωμοση δεν είχα μπενελι… όσο για τους άλλους δεν θέλουν να ακούσουν για αλλά οπλα εκτός από μπενελι με κωννο: αποχρομιοσης/πορτινγκ και εξτρα τσοκ… εγώ έχω έκφραση των έρωτα μου για μια black eagle την απλή
 
Βασίλη σου έχω γράψει κι εγώ ότι είχα για 31 χρόνια μπενελι με δύο κάνεις επίσης δοκίμασα και άλλες έξι στο σύνολο στο σκοπευτήριο....... Σε σχέση με την AL 391 που έχω είναι μέρα με νύχτα η διαφορά τους.......
Έχω ανεβάσει και φωτογραφίες από δοκιμές..... Δεν έχω κανέναν λόγο να κατηγορήσω την μπενελι.........
Είναι πολύ επιλεκτική στα φυσίγγια......
Πάρε εάν θέλεις φυσίγγια απλά σε ΝΟΎΜΕΡΟ 7 ( όχι χοντρά νούμερα και σκληρά σκάγια) χρησιμοποίησε εργοστασιακά τσοκ 5*,4*,3*,2*,1* . Ρίξε και δες αποτελέσματα.... Στα 36,50 μέτρα από το στόμιο θα είσαι με 3* από 47% έως 55% ..........
 
Βασίλη σου έχω γράψει κι εγώ ότι είχα για 31 χρόνια μπενελι με δύο κάνεις επίσης δοκίμασα και άλλες έξι στο σύνολο στο σκοπευτήριο....... Σε σχέση με την AL 391 που έχω είναι μέρα με νύχτα η διαφορά τους.......
Έχω ανεβάσει και φωτογραφίες από δοκιμές..... Δεν έχω κανέναν λόγο να κατηγορήσω την μπενελι.........
Είναι πολύ επιλεκτική στα φυσίγγια......
Πάρε εάν θέλεις φυσίγγια απλά σε ΝΟΎΜΕΡΟ 7 ( όχι χοντρά νούμερα και σκληρά σκάγια) χρησιμοποίησε εργοστασιακά τσοκ 5*,4*,3*,2*,1* . Ρίξε και δες αποτελέσματα.... Στα 36,50 μέτρα από το στόμιο θα είσαι με 3* από 47% έως 55% ..........
Ποτε ξεκινισες να προβληματιζεσε οτν γραφτικες εδω στο φορουμ???
 
Ποτε ξεκινισες να προβληματιζεσε οτν γραφτικες εδω στο φορουμ???
Όχι δοκιμές έκανα από πολύ μικρός...... Μου άρεσαν πόλυ . Επίσης διάβαζα πολύ. Με απασχολούσε η απόδοση του όπλου..... Πριν από τη μπενελι είχα Μπρέντα,γουιντσεστερ,και Λαμπερ από καραμπίνες (τα άλλα δίκανα). Καλύτερη βλητικα από τις καραμπίνες η Λαμπερ....... Αλλά επειδή μου άρεσε πολύ η μπενελι είχα βρει ότι είχε καλή απόδοση με φυσίγγια αποσπώμενου πάγου....... Συγκεκριμένα κυνηγούσα πέρδικα με το ΑΖ20 τότε...... Επίσης πήγαινε καλά με το πυρκαλ Άρτεμις...... Είναι όμορφα όπλα αξιόπιστα όσο δεν περνει, ζυγισμένα αλλά δυστροπα με τα φυσίγγια....., Διαλέγουν πολύ........
 
Βασίλη σου έχω γράψει κι εγώ ότι είχα για 31 χρόνια μπενελι με δύο κάνες επίσης δοκίμασα και άλλες έξι στο σύνολο στο σκοπευτήριο....... Σε σχέση με την AL 391 που έχω είναι μέρα με νύχτα η διαφορά τους.......
Έχω ανεβάσει και φωτογραφίες από δοκιμές..... Δεν έχω κανέναν λόγο να κατηγορήσω την μπενελι.........
Είναι πολύ επιλεκτική στα φυσίγγια......
Βαγγέλη αυτά είναι από τις δοκιμές μου με το δικό μου όπλο, με διάφορα φυσίγγια, διάφορες γομώσεις, διάφορα νούμερα σκαγιών.
Δεν ήμουν άνθρωπος που θα δοκιμάσει 100 φυσίγγια για να κάνω στατιστική.
Μαζί σας έγινα ... δες λοιπόν

Full νούμερα σκαγιών από #1 - #6
52,8% - 87%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 73%
αν βγάλω τα ιδιογόμωσης
52,8% - 85,7%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 69,8%

Mod νούμερα σκαγιών από #3 - #8
45,2% - 79,8%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 59%
ιδιογόμωση δεν έχω ρίξει

LM νούμερα σκαγιών από #3 - #6
43.3%-62%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 52,8%
ιδιογόμωση δεν έχω ρίξει
Στα 36,50 μέτρα από το στόμιο θα είσαι με 3* από 47% έως 55% ..........
Με τα κριτήρια που θέτεις σε νούμερα #5 και #6 με 13 διαφορετικά φυσίγγια (αφαιρώντας όλα τα αμερικάνικα)
45,2% - 66%
Μέσος όρος 58%
Χειρότερο το ΜΒ Long range, πιο σφιχτό το percorso.

9 φυσίγγια έδωσαν αποδόσεις mod ή περισσότερο και 3 φυσίγγια λιγότερο από mod.

Για αυτό λέω ότι η M2 συμπεριφέρεται normal.

Όποιος θέλει όπλο που με 4* να βγάζει αποδόσεις full ή περισσότερο θα πρέπει να ψάξει να το βρει.

Εγώ όλα αυτά τα χρόνια κυνηγούσα με ένα 80+% σε παπιά, ένα 60-70% λαγό και πέρδικα-φάσσα και ένα 50-60% τσίχλες πάντα στα 36,5m ανεξαρτήτως απόστασης βολής, και έτσι θα μείνω.
Φυσικά αυτά τα έχω μετρήσει εκ των υστέρων σε φυσίγγια που χρησιμοποιούσα.

Τα όπλα που έχω δοκιμάσει, εκτός των 2 δικών μου, είναι 6-7 ακόμα από διάφορες εταιρίες και ποτέ δεν είδα εξωφρενική διαφορά σε συγκέντρωση.
Μπορεί να υπάρχουν τέτοια όπλα αλλά θα πρέπει μάλλον να τα βρω πρώτα και να τα δω επίσης με καμιά 15αριά φυσίγγια, για να το πιστέψω.

Είδες πόσο αναλυτικός ήμουν ... περιμένω και τα δικά σου νούμερα από το δικό σου όπλο με ιταλικά και ελληνικά εμπορικά μπας και καταλάβω τι εννοείτε με το "βλητική υπεροχή".
 
Βαγγέλη αυτά είναι από τις δοκιμές μου με το δικό μου όπλο, με διάφορα φυσίγγια, διάφορες γομώσεις, διάφορα νούμερα σκαγιών.
Δεν ήμουν άνθρωπος που θα δοκιμάσει 100 φυσίγγια για να κάνω στατιστική.
Μαζί σας έγινα ... δες λοιπόν

Full νούμερα σκαγιών από #1 - #6
52,8% - 87%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 73%
αν βγάλω τα ιδιογόμωσης
52,8% - 85,7%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 69,8%

Mod νούμερα σκαγιών από #3 - #8
45,2% - 79,8%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 59%
ιδιογόμωση δεν έχω ρίξει

LM νούμερα σκαγιών από #3 - #6
43.3%-62%
Μέσος όρος από όλες τις τουφεκιές 52,8%
ιδιογόμωση δεν έχω ρίξει

Με τα κριτήρια που θέτεις σε νούμερα #5 και #6 με 13 διαφορετικά φυσίγγια (αφαιρώντας όλα τα αμερικάνικα)
45,2% - 66%
Μέσος όρος 58%
Χειρότερο το ΜΒ Long range, πιο σφιχτό το percorso.

9 φυσίγγια έδωσαν αποδόσεις mod ή περισσότερο και 3 φυσίγγια λιγότερο από mod.

Για αυτό λέω ότι η M2 συμπεριφέρεται normal.

Όποιος θέλει όπλο που με 4* να βγάζει αποδόσεις full ή περισσότερο θα πρέπει να ψάξει να το βρει.

Εγώ όλα αυτά τα χρόνια κυνηγούσα με ένα 80+% σε παπιά, ένα 60-70% λαγό και πέρδικα και ένα 50-60% τσίχλες πάντα στα 36,5m ανεξαρτήτως απόστασης βολής, και έτσι θα μείνω.
Φυσικά αυτά τα έχω μετρήσει εκ των υστέρων σε φυσίγγια που χρησιμοποιούσα.

Τα όπλα που έχω δοκιμάσει, εκτός των 2 δικών μου, είναι 6-7 ακόμα από διάφορες εταιρίες και ποτέ δεν είδα εξωφρενική διαφορά σε συγκέντρωση.
Μπορεί να υπάρχουν τέτοια όπλα αλλά θα πρέπει μάλλον να τα βρω πρώτα και να τα δω επίσης με καμιά 15αριά φυσίγγια, για να το πιστέψω.

Είδες πόσο αναλυτικός ήμουν ... περιμένω και τα δικά σου νούμερα από το δικό σου όπλο με ιταλικά και ελληνικά εμπορικά μπας και καταλάβω τι εννοείτε με το "βλητική υπεροχή".
Με λίγα λόγια και ξεκινώ από το νούμερο σκαγιων είναι πολύ σημαντικό να είναι 7. Εκεί δοκιμάζονται τα όπλα!!!!! Με το 6 και κάτω έχει διαφορά ....... Χωρίς να μακρυγορουμε σου λέω ότι σε όλα τα φυσίγγια που έκανα σύγκριση την ίδια ώρα με ίδιες συνθήκες με την μπενελι και την Μπερέτα είχα διαφορά συγκέντρωσης 10% έως 15% κάποιες φορές και λίγο παραπάνω....... Οι περισσότερες δοκιμές έγιναν με 3* αλλά και με άλλα τσοκ . Ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι δοκιμές που έγιναν με κύλινδρο και είχα και εκεί διάφορες πράγμα που δεν περίμενα......
 
Με λίγα λόγια και ξεκινώ από το νούμερο σκαγιων είναι πολύ σημαντικό να είναι 7. Εκεί δοκιμάζονται τα όπλα!!!!! Με το 6 και κάτω έχει διαφορά ....... Χωρίς να μακρυγορουμε σου λέω ότι σε όλα τα φυσίγγια που έκανα σύγκριση την ίδια ώρα με ίδιες συνθήκες με την μπενελι και την Μπερέτα είχα διαφορά συγκέντρωσης 10% έως 15% κάποιες φορές και λίγο παραπάνω....... Οι περισσότερες δοκιμές έγιναν με 3* αλλά και με άλλα τσοκ . Ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι δοκιμές που έγιναν με κύλινδρο και είχα και εκεί διάφορες πράγμα που δεν περίμενα......
10-15% στα 36,5m ελάχιστη διαφορά έχουν στο πραγματικό κυνήγι και εξαρτώνται πάντα από τον σκοπευτή αν μπορεί να το αξιοποιήσει.
Μιλάμε για όφελος απόστασης 3-5m.
Ένας κεντροτουφεκάω θα το εκτιμήσει λίγο και ένας στραβοτουφεκάω θα τον δυσκολέψει επίσης λίγο.
10-15% διαφορά συγκέντρωσης επίσης έχουν ίδια εμπορικά φυσίγγια από το ίδιο κουτί.

Διαφωνώ ότι το νούμερο αναφοράς είναι το 7.
Το νούμερο αναφοράς είναι αυτό το οποίο θα χρησιμοποιήσεις για το κυνήγι που θες να κάνεις ...
 
Λέγε Γιώργο, ημέρα και ώρα στον Πυργετό ... φέρε και το εργαλείο να του ρίξω μια ματιά 🤣
Από 29-12 μέχρι 31-12.
Μην το πας Γιώργοοοο!!! Θα γίνει σκορποσκαγιάστρα αν το πιάσει στα χέρια του!
έχει πέσει πολύ δουλειά αυτή τη βδομάδα δε θα μπορέσω!🤣
 
Back
Top