Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αν θυμάμαι καλά ειχες πει καλά λόγια και για την vinci... μάλλον είχε δίκιο ένα μέλος του forum (δεν θυμάμαι ποιος...) ότι είσαι κρυφομπενελάκιας!!!🤣😛😛
Απλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός μέσα στην υποκειμενικοτητα μου.

Υ.γ. Η Vinci μου αρέσει εργονομικά μόνο.
 
ΟΚ, ας γίνω πιο σαφής. Το έχει φίλος και μαθητής που τόσο λόγο ανασφάλειας όσο και αποτελεσματικότητας, το ρίχνει στο σκοπευτήριο (κόμπακ και σπόρτινγκ) με 5* στην κάτω κάννη και 4* στην πάνω. Τα σπασίματα αντιστοιχούν σε τουλάχιστον ένα τσοκ πιο στενό το καθένα, αν όχι ακόμα στενότερα. Επίσης η γενικότερη εικόνα των σπασιματων δείχνει αμεσότητα και δύναμη.

Δεν το έχω δει στον πίνακα και δεν έχω ιδέα τι κάνει στο κυνήγι, αλλά από αυτά που έχω δει μπορώ να υποθέσω ότι θα είναι πολύ καλό και εκεί.
Aν λες για τον Αντρεα , ρίχνει ρουμελιώτη..είναι αρκετα συγκεντρωτικά.
 
Το 15% είναι μεγάλη διαφορά εάν δε μπορείς να τη δεις ντουφεκωντας στα θηράματα και σου φαίνεται ιδιο μάλλον υπάρχει θέμα και χρειάζεσαι οποσδήποτε leo 🦁για να σε φέρει λίγο στα ίσα.
Θα πάω στο σεμινάριο να με ισιώσει λίγο.

Αν έρθεις και εσύ θα σου φέρω κάτι φυσίγγια να ρίξεις 5-10 σε δισκάκια να μου πεις τι συγκέντρωση βγάζουν.

Βρε άι παρατήστε με ήσυχο 🤣

😍 .yel.
 
Όπου και να διαβάσεις το νούμερο που δοκιμάζονται τα όπλα είναι το 7 .
Ποιός το κάνει αυτό ;
Που το διάβασες ;
Όταν χοντρενουν τα σκάγια αμβλύνονται οι διαφορές.,......
Σωστό
Δεν θα έλεγα ότι είναι ελάχιστη διαφορά το 10%-15% και σε κάποια φυσίγγια το 20%.,....
Είναι σα να μου λες ότι είναι το ίδιο να κυνηγάς με κύλινδρο η με 3* η με με 4* και 2* ....... Τέτοιες διαφορές έχουν μεταξύ τους δύο βαθμίδες στένωσης....... Και σε κάθε περίπτωση είναι μια μετρήσιμη διαφορά........
Από το 10% μου το έφτασες 20%.
Ναι το 20% αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον όταν δεν σου σφίγγει τα ανοιχτά τσοκ, όταν μπορείς να το υποστιρίξεις και όταν δεν σου μειώνει την διάτρηση ώστε να αναγκάζεσαι να γεμίζεις ρουκέτες για να σκοτώσεις.
Έχεις δει με τα μάτια σου διαφορές 20% με ίδια μετρημένη σύσφιξη ;
Τι όπλα, τι τσοκ, τι φυσίγγια, με τι μοντίφες το καθένα και πόσα φυσίγγια στην δοκιμή ;
Αν ήταν με 1 φυσίγγι το πιστεύω.
 
Ποιός το κάνει αυτό ;
Που το διάβασες ;

Σωστό

Από το 10% μου το έφτασες 20%.
Ναι το 20% αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον όταν δεν σου σφίγγει τα ανοιχτά τσοκ, όταν μπορείς να το υποστιρίξεις και όταν δεν σου μειώνει την διάτρηση ώστε να αναγκάζεσαι να γεμίζεις ρουκέτες για να σκοτώσεις.
Έχεις δει με τα μάτια σου διαφορές 20% με ίδια μετρημένη σύσφιξη ;
Τι όπλα, τι τσοκ, τι φυσίγγια, με τι μοντίφες το καθένα και πόσα φυσίγγια στην δοκιμή ;
Αν ήταν με 1 φυσίγγι το πιστεύω.
Εγώ σου είπα 10%,15% και κάποιες φορές παραπάνω....... Ένα παράδειγμα που θυμάμαι ήταν με φυσίγγια δικά μου με sipe cx 1,60x33 No 6 το ένα όπλο (ξέρουμε ποιο είναι αυτό), 60% το άλλο όπλο 78% .......είχα ανεβάσει τις δοκιμές στο forum ...... Τρία αστέρια τσοκ μαμά και τα δυο.... Μάλιστα αυτό που είχε 60% είχε τσοκ μετρημένο 6/10 και το άλλο 5/10........ Δεν είναι 20%....... Είναι 18%......… Δεν το λες και λίγο......... Το 20% υπάρχει και αυτό με νούμερο 7 απλά δεν το έχω ανεβάσει......
 
Εγώ σου είπα 10%,15% και κάποιες φορές παραπάνω....... Ένα παράδειγμα που θυμάμαι ήταν με φυσίγγια δικά μου με sipe cx 1,60x33 No 6 το ένα όπλο (ξέρουμε ποιο είναι αυτό), 60% το άλλο όπλο 78% .......είχα ανεβάσει τις δοκιμές στο forum ...... Τρία αστέρια τσοκ μαμά και τα δυο.... Μάλιστα αυτό που είχε 60% είχε τσοκ μετρημένο 6/10 και το άλλο 5/10........ Δεν είναι 20%....... Είναι 18%......… Δεν το λες και λίγο......... Το 20% υπάρχει και αυτό με νούμερο 7 απλά δεν το έχω ανεβάσει......
Κερδίζεις από τη μη αγορά διασπορας για πρωινό κ βραδυνο κυνήγι.
Τι άλλο θέλεις βρε αχαριστε
 
Εγώ σου είπα 10%,15% και κάποιες φορές παραπάνω....... Ένα παράδειγμα που θυμάμαι ήταν με φυσίγγια δικά μου με sipe cx 1,60x33 No 6 το ένα όπλο (ξέρουμε ποιο είναι αυτό), 60% το άλλο όπλο 78% .......είχα ανεβάσει τις δοκιμές στο forum ...... Τρία αστέρια τσοκ μαμά και τα δυο.... Μάλιστα αυτό που είχε 60% είχε τσοκ μετρημένο 6/10 και το άλλο 5/10........ Δεν είναι 20%....... Είναι 18%......… Δεν το λες και λίγο......... Το 20% υπάρχει και αυτό με νούμερο 7 απλά δεν το έχω ανεβάσει......
Το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.

Διαφορά 20% μπορεί να έχεις με συγκεκριμένο φυσίγγι.
Δεν μπορεί να το έχεις με οποιοδήποτε φυσίγγι.

Να υπενθυμίσω ότι το 20% με #7 χάνεται σε περίπου 5-6m περί τα 36,5m.
Αυτό είναι το καθαρό όφελος του +20% σε #7 !!!
 
Κερδίζεις από τη μη αγορά διασπορας για πρωινό κ βραδυνο κυνήγι.
Τι άλλο θέλεις βρε αχαριστε
Πρέπει να έχει πάθει μεγάλη νίλα εσύ με τα benelli, όπως εγώ με τα Rem
Αγόρασε μια τέτοια να τελειώνεις

https://www.kalkantzakos.com/Product/2412/930-waterfowl,-karampina-mossberg

Φθηνή και δεν σε ξεπακιάζει ...
Αν σκουριάσει την πετάς και παίρνεις άλλη.
 
ΟΚ, ας γίνω πιο σαφής. Το έχει φίλος και μαθητής που τόσο λόγο ανασφάλειας όσο και αποτελεσματικότητας, το ρίχνει στο σκοπευτήριο (κόμπακ και σπόρτινγκ) με 5* στην κάτω κάννη και 4* στην πάνω. Τα σπασίματα αντιστοιχούν σε τουλάχιστον ένα τσοκ πιο στενό το καθένα, αν όχι ακόμα στενότερα. Επίσης η γενικότερη εικόνα των σπασιματων δείχνει αμεσότητα και δύναμη.

Δεν το έχω δει στον πίνακα και δεν έχω ιδέα τι κάνει στο κυνήγι, αλλά από αυτά που έχω δει μπορώ να υποθέσω ότι θα είναι πολύ καλό και εκεί.
Ισχύουν όσα λες,το έχει φίλος 2 χρόνια και όντως στο κυνήγι κάνει "Παππάδες"
Και σε πίνακα που ρίξαμε ταυτόχρονα με τη δική μου benelli,πειραγμενη με κώνο από Ψυλλάκη το 828 με "έπιανε" άνετα σε κατανομές και συγκεντρώσεις....
 
Το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.

Διαφορά 20% μπορεί να έχεις με συγκεκριμένο φυσίγγι.
Δεν μπορεί να το έχεις με οποιοδήποτε φυσίγγι.

Να υπενθυμίσω ότι το 20% με #7 χάνεται σε περίπου 5-6m περί τα 36,5m.
Αυτό είναι το καθαρό όφελος του +20% σε #7 !!!
Σου έγραψα ξανά ότι η διαφορά 20% είναι τρεις βαθμίδες σύσφιξης....... Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα...... Αν είναι έτσι καταργούμε τα τσοκ και χρησιμοποιούμε παντού κύλινδρο ........ Εσύ πας για παπί ημερήσιο με κύλινδρο αφού η διαφορά του με το Ντέμι είναι 5-6 μέτρα......
Αλλά και έτσι να είναι η διαφορά είναι ορατή και μετρήσιμη........ Τώρα εάν εσύ συμβιβάζεσαι με υποδιεστερη απόδοση προκειμένου να ρίχνεις με τη "ακατονομαστη" εγώ πάω πάσο......... Ευχαριστώ δε θα πάρω.....
 
Σου έγραψα ξανά ότι η διαφορά 20% είναι τρεις βαθμίδες σύσφιξης....... Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα...... Αν είναι έτσι καταργούμε τα τσοκ και χρησιμοποιούμε παντού κύλινδρο ........ Εσύ πας για παπί ημερήσιο με κύλινδρο αφού η διαφορά του με το Ντέμι είναι 5-6 μέτρα......
Αλλά και έτσι να είναι η διαφορά είναι ορατή και μετρήσιμη........ Τώρα εάν εσύ συμβιβάζεσαι με υποδιεστερη απόδοση προκειμένου να ρίχνεις με τη "ακατονομαστη" εγώ πάω πάσο......... Ευχαριστώ δε θα πάρω.....
Γιατί σε ενοχλούν τα μέτρα ;
Θεωρείς ότι κάνω λάθος ;

Σου έγραψα , το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.

Αν εσύ βγάζεις συμπεράσματα από 1 φυσίγγι, πάω πάσο.
 
Γιατί σε ενοχλούν τα μέτρα ;
Θεωρείς ότι κάνω λάθος ;

Σου έγραψα , το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.

Αν εσύ βγάζεις συμπεράσματα από 1 φυσίγγι, πάω πάσο.
Εγώ δε βάζω συμπεράσματα από ένα φυσίγγι ρίχνω αμέτρητα σε δοκιμές και όλες έχουν κοινή κατεύθυνση άλλο φυσίγγι 10% άλλο 15% άλλο 18% και πάει λέγοντας....... Το αντίθετο δεν έγινε ποτέ....... Δηλαδή να βγει το άλλο όπλο μπροστά...... Αυτό εμένα κάτι μου λέει....... Εσύ αν υποστηρίζεις ότι είναι το ίδιο να ρίχνεις με 5* (τυπική απόδοση 40%) με 3*(απόδοση 60% διαφορά 20%) εγώ πάω πάσο.....
 
Πρέπει να έχει πάθει μεγάλη νίλα εσύ με τα benelli, όπως εγώ με τα Rem
Αγόρασε μια τέτοια να τελειώνεις

https://www.kalkantzakos.com/Product/2412/930-waterfowl,-karampina-mossberg

Φθηνή και δεν σε ξεπακιάζει ...
Αν σκουριάσει την πετάς και παίρνεις άλλη.
Βασιλη αστούς κρυφομπεναλακιδες είναι
Όσο με πληγώνεις τόσο με πωρώνεις που λει και το άσμα
 
Εγώ δε βάζω συμπεράσματα από ένα φυσίγγι ρίχνω αμέτρητα σε δοκιμές και όλες έχουν κοινή κατεύθυνση άλλο φυσίγγι 10% άλλο 15% άλλο 18% και πάει λέγοντας....... Το αντίθετο δεν έγινε ποτέ....... Δηλαδή να βγει το άλλο όπλο μπροστά...... Αυτό εμένα κάτι μου λέει....... Εσύ αν υποστηρίζεις ότι είναι το ίδιο να ρίχνεις με 5* (τυπική απόδοση 40%) με 3*(απόδοση 60% διαφορά 20%) εγώ πάω πάσο.....
Κόλλησες πάλι στο 20% Βαγγέλη ...
Στο γράφω για τρίτη φορά ... το 10% είναι αδιάφορο.
Το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.
Και δεν μιλάω για 40-60.
Μιλάω για 55-75.

Μπορείς να μου πεις από τις δοκιμές σου με ΕΜΠΟΡΙΚΑ #5-#7 πόση ήταν η ΜΕΓΙΣΤΗ και πόση η ΕΛΑΧΙΣΤΗ συγκέντρωση που πέτυχες με τσοκ full και με mod με διάφορα φυσίγγια ;
Για να πάρω μια ιδέα για το όπλο σου.
 
Κόλλησες πάλι στο 20% Βαγγέλη ...
Στο γράφω για τρίτη φορά ... το 10% είναι αδιάφορο.
Το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.
Και δεν μιλάω για 40-60.
Μιλάω για 55-75.

Μπορείς να μου πεις από τις δοκιμές σου με ΕΜΠΟΡΙΚΑ #5-#7 πόση ήταν η ΜΕΓΙΣΤΗ και πόση η ΕΛΑΧΙΣΤΗ συγκέντρωση που πέτυχες με τσοκ full και με mod με διάφορα φυσίγγια ;
Για να πάρω μια ιδέα για το όπλο σου.
Ούτε το 55-75 είναι ίδιο....... 55% έχουν τα 4* και παιρνεις θήραμα μέχρι 35 μέτρα...... Και 75% έχει το φουλ και παίρνεις θήραμα στα 50+++....... Τώρα αυτά που μου λες για μέγιστες και ελάχιστες συγκεντρώσεις.........δεν κρατάω αρχείο........ Έχω ανεβάσει πάρα πολλές δοκιμές στο φόρουμ και νομίζω το ξέρεις αυτό.......
 
Back
Top