Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
επιβεβαιωνω...λαγο δεν βαρας με Benelli....30 χρονια νομιμα, στον υπνο μου τς βαραου....
Αυτό που λες και όπως το λες δεν είναι απάντηση........ Έχω σκοτώσει λαγό και πέρδικα και φασα με cal 28 ..... Αυτό δε σημαίνει κάτι....... Δε σημαίνει ότι το χρησιμοποιείς σαν βασικό σου όπλο........ Ότι και να μου πεις έχω μάτια και βλέπω και κρίση και άποψη για το πώς ρίχνει το ένα όπλο και πως το άλλο......... Δικαίωμα σου βέβαια να σου αρέσει η benelli και να κυνηγάς με αυτή και να θεωρείς ότι είναι το καλύτερο όπλο.........
Επέτρεψε μου όμως να διαφωνώ μαζί σου και να έχω τη δική μου άποψη......
 
Πρέπει να είσαι ο πιο ξεροκέφαλος γνώστης που έχω γνωρίσει ποτέ! Ξεκόλλα από τους αριθμούς! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΡΙΘΜΟΙ!!!
Τα πάντα μπορούν να εκφραστούν με αριθμούς.
Όταν το πρωτοάκουσα μου φάνηκε και εμένα παράξενο, αλλά έτσι είναι.

Στο είπα και όταν βρεθήκαμε.
Ψάχνω να βρω τι είναι αυτό που κάνει ένα όπλο να σκοτώνει περισσότερο από ένα άλλο.
Αν δεν είναι η συγκέντρωση και η διάτρηση τότε τι είναι ;
Υπάρχει κάτι άλλο ;

Αν είναι αυτά τα 2 μπορεί να αργήσουμε αλλά θα την βρούμε την άκρη γιατί και τα 2 μετριούνται αρκετά αξιόπιστα ιδίως σε ταυτόχρονες συγκριτικές δοκιμές.
 
Πάλι τα ίδια λέμε η μπενελι είναι η αξιοπιστοτερη καραμπίνα και γι'αυτό έχει αυτό το όνομα που έχει δεν το έχει για τις βλητικες της δυνατότητες κάτι που συνδυάζει η Μπερέτα (αξιοπιστία ,βλητική ), και στη κορυφή της βλητικής και μόνο βρίσκεται η Ρεμινγκτον.Η μπενελι με τις Κριό και power bowr έκανε δουλειά και από τις παλιές όσες είχαν συνεργασία και φορούσαν γαλλική κανη η κανη από ατσάλι που χρησιμοποιούσαν οι Γάλλοι στο sent etien (χωριό).Οι υπόλοιπες μπενελι ήταν αν σου κάτσει από κανη όπως ήταν οι ρέμι αν σου κάτσει στο να δουλεύει σωστά .
 
Τα πάντα μπορούν να εκφραστούν με αριθμούς.
Όταν το πρωτοάκουσα μου φάνηκε και εμένα παράξενο, αλλά έτσι είναι.

Στο είπα και όταν βρεθήκαμε.
Ψάχνω να βρω τι είναι αυτό που κάνει ένα όπλο να σκοτώνει περισσότερο από ένα άλλο.
Αν δεν είναι η συγκέντρωση και η διάτρηση τότε τι είναι ;
Υπάρχει κάτι άλλο ;

Αν είναι αυτά τα 2 μπορεί να αργήσουμε αλλά θα την βρούμε την άκρη γιατί και τα 2 μετριούνται αρκετά αξιόπιστα ιδίως σε ταυτόχρονες συγκριτικές δοκιμές.
Η κατανομή μπορεί να σκοτωνει αρκεί να επαρκεί η διάτρηση που επαρκεί.
 
επιβεβαιωνω...λαγο δεν βαρας με Benelli....30 χρονια νομιμα, στον υπνο μου τς βαραου....

Και εμένα στην δικιά μου παίζει να έφτασε τριψήφιο σε λαγούς μέχρι να την παρκάρω. Το περίεργο είναι άλλο όμως. 30 χρόνια δεν είχες την απορία να δοκιμάσεις κάτι άλλο? Τι στο καλό μόνο εμένα και του φίλου Κόλλια μπαίνουν αυτές οι φωνουλες στο μυαλό που σου λένε (αγόρασε το κι αυτό, αγόρασε το κι αυτό) και τα κάνουμε στάχτη 💸💶💲
 
Μάλιστα...
Άρα μιλάμε για το μικρότερο ποσοστό σκαγιων που απαιτειται,μέσα στον κύκλο,για να καταβληθεί άμεσα το θήραμα...
Μικρότερο αριθμό σκαγιών, ανεξαρτήτως απόστασης.
Ο αριθμός αυτός όμως είναι υπερεπαρκής στατιστικά.
Εννοείται πως αυτά πρέπει να είναι κατανεμημένα άψογα,έτσι που να έχουμε ΠΑΝΤΑ τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων που πρέπει να βρουν το θήραμα...
Αν παρ'ελπιδα υπάρξει μια λάθος θέση σκαγιου,σε ακαταλληλη στιγμή?
Την στιγμή που χτυπιέται το θήραμα?
Μήπως ένα αυξημένο ποσοστό μειώνει την πιθανότητα αυτή?
Οκ πες προς στιγμή ότι συμφωνώ μαζί σου, με τι αρχική τιμή και πόσο θα αυξήσεις την συγκέντρωση ώστε να αποφύγεις τα παραπάνω ; 3% 5% 10% 20% ή όσο περισσότερο μπορείς ;

Μήπως ,τελικά,έχει σημασία το παραπάνω?
Επειδή πανομοιότυπη τουφέκια,ως προς την κατανομή ακουμπάει τις πιθανότητες Joker....
Μήπως αυτό που ενδιαφέρει και κάνει την διαφορά είναι τα δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ κενά στην κατανομή?


Την ΑΝΑΛΟΓΗ διατρηση την θεωρούμε δεδομένη!🙂
Όχι, στατιστικά αυτό που μετράει είναι μόνο ο αριθμός σκαγιών στον κύκλο.
Για τις ουρές τα έχουμε πει.

Ούτε κενά ούτε ισοκατανομές ούτε τίποτα.
Τα κενά μπορεί να εμφανιστούν και να εξαφανιστούν στην επόμενη τουφεκιά.
Θεμιτό να είναι λίγα με επαρκή στατιστικά πληθυσμό, αλλά όχι απαραίτητο.

Η ισοκατανομή είναι θεμιτή και αυτή αλλά δεν παίζει ρόλο στις πιθανότητες να πάρει το θήραμα Χ σκάγια (πάντα όταν βρεθεί στον κύκλο)

Μόνο ο συνολικός αριθμός σκαγιών στον κύκλο, το μέγεθος του θηράματος, η απόκλιση από το κέντρο (πχ στραβή κάνη) και το πόσο σφιχτά στέλνεις τις τουφεκιές σου γύρω από το πουλί παίζουν ρόλο.

Ακόμα και τα μισά σκάγια να βάλεις από αυτά που προτείνουν οι πίνακες έχεις πάλι σοβαρά ποσοστά επιτυχίας.

Αν είσαι κέντρο δεν το συζητώ ... σκάγια μονοβολιά μέχρι τα 100μ αλλά δεν θα τρως κανένα θήραμα τουφεκισμένο κάτω από τα 70μ.
 
Αυτό που λες και όπως το λες δεν είναι απάντηση........ Έχω σκοτώσει λαγό και πέρδικα και φασα με cal 28 ..... Αυτό δε σημαίνει κάτι....... Δε σημαίνει ότι το χρησιμοποιείς σαν βασικό σου όπλο........ Ότι και να μου πεις έχω μάτια και βλέπω και κρίση και άποψη για το πώς ρίχνει το ένα όπλο και πως το άλλο......... Δικαίωμα σου βέβαια να σου αρέσει η benelli και να κυνηγάς με αυτή και να θεωρείς ότι είναι το καλύτερο όπλο.........
Επέτρεψε μου όμως να διαφωνώ μαζί σου και να έχω τη δική μου άποψη......
ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει Βαγγελη...ολοι εχουμε ματια και βλεπουμε...καλως η κακως το πιο ολοκηρωμενο αυτογεμες που παιρνει πολυ υψηλη βαθμολογια σε ολους τους τομεις ειναι οι benelles....απλοτητα, αξιοπιστια, ποιοτητα, εργονομια, σχεδιασμο, βλητικη αποδοση ειναι ή πολυ μπροστα απο τους ανταγωνιστες ή δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτους.....αυτη ειναι η δικη μου αποψη
 
Και εμένα στην δικιά μου παίζει να έφτασε τριψήφιο σε λαγούς μέχρι να την παρκάρω. Το περίεργο είναι άλλο όμως. 30 χρόνια δεν είχες την απορία να δοκιμάσεις κάτι άλλο? Τι στο καλό μόνο εμένα και του φίλου Κόλλια μπαίνουν αυτές οι φωνουλες στο μυαλό που σου λένε (αγόρασε το κι αυτό, αγόρασε το κι αυτό) και τα κάνουμε στάχτη 💸💶💲
ετοιμαζομαι για αγορα baikal sp....:rolleyes::rolleyes:o_Oo_Oo_O
 
Πολύ χαίρομαι που "άναψε" το θέμα :)
Καταρχάς , τελείωσε το black friday.Δεν την δίνω την benellitsa.
Όσον αφορά την αξιοπιστία , τα έχουμε ξανά πει . Ένας απλός μηχανισμός έχει λιγότερες ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να παρουσιάσει ζητήματα δυσλειτουργίας. Όχι ότι δεν συμβαίνει όμως . Το θετικό είναι πως ενδεχομένως θα επισκευαστεί πιο εύκολα .

Στο θέμα των ποσοστών τώρα . Αυτό που έχω δει είναι πως όταν ένα φυσίγγιο έχει μεγαλυτερο ποσοστό απο κάποιο άλλο, σκοτώνει καλύτερα , πιο καθαρά , πιο εντυπωσιακά, πιο μακρυά όταν σε πάρει η φάση και ρίξεις και σε έναν ζορικο καιρο δε θα σε κρεμάσει τόσο εύκολα.
Για αυτό και ένα φυσίγγιο με ακανονιστη κατανομή αλλά με μεγάλη συγκέντρωση σκοτώνει καλύτερα από κάποιο άλλο με κατανομή αλατιερα αλλά με μικρότερο ποσοστό συγκέντρωσης .
 
Πολύ χαίρομαι που "άναψε" το θέμα :)
Καταρχάς , τελείωσε το black friday.Δεν την δίνω την benellitsa.
Όσον αφορά την αξιοπιστία , τα έχουμε ξανά πει . Ένας απλός μηχανισμός έχει λιγότερες ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να παρουσιάσει ζητήματα δυσλειτουργίας. Όχι ότι δεν συμβαίνει όμως . Το θετικό είναι πως ενδεχομένως θα επισκευαστεί πιο εύκολα .

Στο θέμα των ποσοστών τώρα . Αυτό που έχω δει είναι πως όταν ένα φυσίγγιο έχει μεγαλυτερο ποσοστό απο κάποιο άλλο, σκοτώνει καλύτερα , πιο καθαρά , πιο εντυπωσιακά, πιο μακρυά όταν σε πάρει η φάση και ρίξεις και σε έναν ζορικο καιρο δε θα σε κρεμάσει τόσο εύκολα.
Για αυτό και ένα φυσίγγιο με ακανονιστη κατανομή αλλά με μεγάλη συγκέντρωση σκοτώνει καλύτερα από κάποιο άλλο με κατανομή αλατιερα αλλά με μικρότερο ποσοστό συγκέντρωσης .
Η ντουφεκιά αλατιερα είναι αδύνατον να μην έχει δύναμη που να επαρκεί να σκοτώσει .Απλά η υπερσυγκεντρωτικη ακανόνιστη θα σου δώσει ένα μικρό προβάδισμα στις εκτός ορίων βολές εάν και εφόσον έχεις τη σκοπευτική δυνατότητα.Τωρα φυσίγγι με 360/ 380 ταχ όταν είναι καλοφτιαγμένο με σωστά υλικά χωρίς αλευρια κτλ έχει καλύτερα αποτελέσματα από ένα 400+ γιατί όσο αυξάνεις ταχύτητα θέλεις πρόσθετα για να διατηρήσεις σωστά τα σκακια και να έχεις αποτέλεσμα.Τα σκακια χωρίς προστασία δε σηκώνουν πολλά γκάζια .Και τα φυσίγγια 360/380 ταχ μια χαρά σκοτώνουν σε μέτρα που το 90% των κυνηγών δεν τα υποστηρίζει σκοπευτικά.Η διάτρηση ανάλογα νουμ σκαγιων και θήραμα είναι δεδομένη όταν υπάρχει σωστή κατανομή μέχρι τουλάχιστον τα 50 μέτρα εύκολα.
 
Η ντουφεκιά αλατιερα είναι αδύνατον να μην έχει δύναμη που να επαρκεί να σκοτώσει .Απλά η υπερσυγκεντρωτικη ακανόνιστη θα σου δώσει ένα μικρό προβάδισμα στις εκτός ορίων βολές εάν και εφόσον έχεις τη σκοπευτική δυνατότητα.Τωρα φυσίγγι με 360/ 380 ταχ όταν είναι καλοφτιαγμένο με σωστά υλικά χωρίς αλευρια κτλ έχει καλύτερα αποτελέσματα από ένα 400+ γιατί όσο αυξάνεις ταχύτητα θέλεις πρόσθετα για να διατηρήσεις σωστά τα σκακια και να έχεις αποτέλεσμα.Τα σκακια χωρίς προστασία δε σηκώνουν πολλά γκάζια .Και τα φυσίγγια 360/380 ταχ μια χαρά σκοτώνουν σε μέτρα που το 90% των κυνηγών δεν τα υποστηρίζει σκοπευτικά.Η διάτρηση ανάλογα νουμ σκαγιων και θήραμα είναι δεδομένη όταν υπάρχει σωστή κατανομή μέχρι τουλάχιστον τα 50 μέτρα εύκολα.
Καλημέρα Γιάννη
αυτό που εννοω είναι πως ένα με ακανονιστη κατανομή θα σκοτώσει καλύτερα από το δεύτερο. Αυτό έχω δει στην πράξη.
Απο ταχύτητες 360-380 δεν έχω εμπειρία .
Μου ταιριάζουν όσα κυμαίνονται γύρω στο 410. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που και με μεγαλύτερη ταχύτητα , δίνουν μεγάλα ποσοστά συγκέντρωσης. Το γνωρίζεις άλλωστε φαντάζομαι.
 
Με εξειδίκευση στα σκακια και την προστασία τους βέβαια και υπάρχουν αλλά δίνεις νεφρό.Οπως και του ΝίκουΠ που φτιάχνει τρομερά φυσίγγια αλλά με αλεύρι γιατί χωρίς όταν αρχίσεις και ξεπερνάς τα 400 κατά πολύ θα έβγαζες πουρέ.Θελω να καταλήξω πως η ταχ δεν είναι πανάκεια και για κάποιον που δεν γεμίζει πρέπει πρώτα να ασχολείται πιο φυσίγγι του δίνει σε συνεργασία με το όπλο του καλή κατάνομη και μετά το ποσό ταχ έχει .Τα όπλα με ένα απλό φυσιγγακι καλής κατανομής σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από εκεί που μπορούμε οι περισσότεροι χωρίς τα τρελά νούμερα σε ταχ και συγκεντρώσεις.Απλα όταν κάνεις ιδιογομωση σε πιάνει μουρλα και όλο αναζητάς το καλύτερο όπως άλλος αναζητά την καλύτερη κανη άλλος το καλύτερο τσοκ κτλ.
 
Last edited:
Back
Top