Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ούτε το 55-75 είναι ίδιο....... 55% έχουν τα 4* και παιρνεις θήραμα μέχρι 35 μέτρα...... Και 75% έχει το φουλ και παίρνεις θήραμα στα 50+++.......
Τα ποσοστά με τα μέτρα που αναφέρεις, ισχύουν με πάρα πολλές προϋποθέσεις...
Τις έχω γράψει παλιότερα.
Μπορείς να τις βρεις.

Μην κάνεις το λάθος να φαντάζεσαι το θήραμα στο κέντρο της τουφεκιάς.
Δεν ισχύει σχεδόν ποτέ.

Τώρα αυτά που μου λες για μέγιστες και ελάχιστες συγκεντρώσεις.........δεν κρατάω αρχείο........ Έχω ανεβάσει πάρα πολλές δοκιμές στο φόρουμ και νομίζω το ξέρεις αυτό.......
Ναι και μπράβο που ανεβάζεις, το πρόβλημα είναι ότι αν ανέβαζα και εγώ μόνο τις καλές τουφεκιές και τις άλλες τις πετούσα ο Κύργιας θα ξεπουλούσε.

Τις ανεβάζω όλες διότι
1. Δεν έχω κανένα ψυχολογικό πρόβλημα βλητικής κατωτερότητας. (Ούτε εσύ φυσικά)
2. Να δουν όλοι πως πάει το κάθε φυσίγγι.

Αν το όπλο μου δεν σκότωνε δεν έχω οικονομικό πρόβλημα να αγοράσω αμέσως κάποιο που σκοτώνει.
Σε διαβεβαιώ όμως πως αυτό δεν ισχύει, με αυτά τουλάχιστον που έχω δει μέχρι τώρα.

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα ... Κράτα αρχείο με όλες τις δοκιμές σου ή πόσταρέ τες όλες (και τις "άχρηστες") ώστε να μιλάμε με νούμερα.
 
Τα ποσοστά με τα μέτρα που αναφέρεις, για εμένα ισχύουν με πάρα πολλές προϋποθέσεις...
Τις έχω γράψει παλιότερα.
Μπορείς να τις βρεις.

Μην κάνεις το λάθος να φαντάζεσαι το θήραμα στο κέντρο της τουφεκιάς.
Δεν ισχύει σχεδόν ποτέ.


Ναι και μπράβο που ανεβάζεις, το πρόβλημα είναι ότι αν ανέβαζα και εγώ μόνο τις καλές τουφεκιές και τις άλλες τις πετούσα ο Κύργιας θα ξεπουλούσε.

Τις ανεβάζω όλες διότι
1. Δεν έχω κανένα ψυχολογικό πρόβλημα βλητικής κατωτερότητας. (Ούτε εσύ φυσικά)
2. Να δουν όλοι πως πάει το κάθε φυσίγγι.

Αν το όπλο μου δεν σκότωνε δεν έχω οικονομικό πρόβλημα να αγοράσω αμέσως κάποιο που σκοτώνει.
Σε διαβεβαιώ όμως πως αυτό δεν ισχύει, με αυτά τουλάχιστον που έχω δει μέχρι τώρα.

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα ... Κράτα αρχείο με όλες τις δοκιμές σου ή πόσταρέ τες όλες (και τις "άχρηστες") ώστε να μιλάμε με νούμερα.
Είμαι της ίδιας λογικης.........ανεβάζω και καλές και κακές δοκιμές....... Αρχείο δεν κρατάω γιατί δεν μου χρειάζεται....... Με τις δοκιμές μου και τις εικόνες από το κυνήγι διαμορφώνω μια σφαιρική εικόνα των δυνατοτήτων του όπλου,φυσιγγίων και δικών μου........
Δεν κάνω κανένα διαγωνισμό,δεν προσπαθώ να αποδείξω κατά(δεν με ενδιαφέρει άλλωστε) απλά καταθέτω τις εμπειρίες μου και όποιος τις προσέχει μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει.......
Σου εξήγησα ότι με τη benelli δεν έχω να χωρίσω κάτι...... Είχα τέτοια 31 χρόνια..... Είναι αξιόπιστη,όμορφη,ζυγισμένα(σχετικά πάντοτε με άλλες καραμπίνες).......
Αν θέλεις τη γνώμη μου θα την επερνα μόνο σε κυνήγι γουρουνιού γιατί στα σφαιρίδια και στα μονοβολα πάει καλά ,σε μπεκάτσα,ορτύκι και περπατητο τσίχλας......
Σίγουρα δεν θα την επερνα σε καρτέρισια κυνήγια.........(φασα,παπί,λαγό κλπ)......
 
Τα ποσοστά με τα μέτρα που αναφέρεις, για εμένα ισχύουν με πάρα πολλές προϋποθέσεις...
Τις έχω γράψει παλιότερα.
Μπορείς να τις βρεις.

Μην κάνεις το λάθος να φαντάζεσαι το θήραμα στο κέντρο της τουφεκιάς.
Δεν ισχύει σχεδόν ποτέ.


Ναι και μπράβο που ανεβάζεις, το πρόβλημα είναι ότι αν ανέβαζα και εγώ μόνο τις καλές τουφεκιές και τις άλλες τις πετούσα ο Κύργιας θα ξεπουλούσε.

Τις ανεβάζω όλες διότι
1. Δεν έχω κανένα ψυχολογικό πρόβλημα βλητικής κατωτερότητας. (Ούτε εσύ φυσικά)
2. Να δουν όλοι πως πάει το κάθε φυσίγγι.

Αν το όπλο μου δεν σκότωνε δεν έχω οικονομικό πρόβλημα να αγοράσω αμέσως κάποιο που σκοτώνει.
Σε διαβεβαιώ όμως πως αυτό δεν ισχύει, με αυτά τουλάχιστον που έχω δει μέχρι τώρα.

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα ... Κράτα αρχείο με όλες τις δοκιμές σου ή πόσταρέ τες όλες (και τις "άχρηστες") ώστε να μιλάμε με νούμερα.
Είμαι της ίδιας λογικης.........ανεβάζω και καλές και κακές δοκιμές....... Αρχείο δεν κρατάω γιατί δεν μου χρειάζεται....... Με τις δοκιμές μου και τις εικόνες από το κυνήγι διαμορφώνω μια σφαιρική εικόνα των δυνατοτήτων του όπλου,φυσιγγίων και δικών μου........
Δεν κάνω κανένα διαγωνισμό,δεν προσπαθώ να αποδείξω κατά(δεν με ενδιαφέρει άλλωστε) απλά καταθέτω τις εμπειρίες μου και όποιος τις προσέχει μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει.......
Σου εξήγησα ότι με τη benelli δεν έχω να χωρίσω κάτι...... Είχα τέτοια 31 χρόνια..... Είναι αξιόπιστη,όμορφη,ζυγισμένα(σχετικά πάντοτε με άλλες καραμπίνες).......
Αν θέλεις τη γνώμη μου θα την επερνα μόνο σε κυνήγι γουρουνιού γιατί στα σφαιρίδια και στα μονοβολα πάει καλά ,σε μπεκάτσα,ορτύκι και περπατητο τσίχλας......
Σίγουρα δεν θα την επερνα σε καρτέρισια κυνήγια.........(φασα,παπί,λαγό κλπ)
 
Το 20% έχει ενδιαφέρον με τις προϋποθέσεις που ανέφερα.

Διαφορά 20% μπορεί να έχεις με συγκεκριμένο φυσίγγι.
Δεν μπορεί να το έχεις με οποιοδήποτε φυσίγγι.

Να υπενθυμίσω ότι το 20% με #7 χάνεται σε περίπου 5-6m περί τα 36,5m.
Αυτό είναι το καθαρό όφελος του +20% σε #7 !!!
Πρέπει να είσαι ο πιο ξεροκέφαλος γνώστης που έχω γνωρίσει ποτέ! Ξεκόλλα από τους αριθμούς! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΡΙΘΜΟΙ!!!
 
Ισχύουν όσα λες,το έχει φίλος 2 χρόνια και όντως στο κυνήγι κάνει "Παππάδες"
Και σε πίνακα που ρίξαμε ταυτόχρονα με τη δική μου benelli,πειραγμενη με κώνο από Ψυλλάκη το 828 με "έπιανε" άνετα σε κατανομές και συγκεντρώσεις....
Ευκολακι να σε πιάσει
 
Πρέπει να είσαι ο πιο ξεροκέφαλος γνώστης που έχω γνωρίσει ποτέ! Ξεκόλλα από τους αριθμούς! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΡΙΘΜΟΙ!!!
Είναι και ο βασιλης σαν ένα ξάδερφο που είχα στο Σερν εγώ τον έλεγα για καμία γομενα
Αυτός με έλεγε ξάδερφε όλα είναι αριθμοί Άι πε τώρα εσυ
 
Είμαι της ίδιας λογικης.........ανεβάζω και καλές και κακές δοκιμές....... Αρχείο δεν κρατάω γιατί δεν μου χρειάζεται....... Με τις δοκιμές μου και τις εικόνες από το κυνήγι διαμορφώνω μια σφαιρική εικόνα των δυνατοτήτων του όπλου,φυσιγγίων και δικών μου........
Δεν κάνω κανένα διαγωνισμό,δεν προσπαθώ να αποδείξω κατά(δεν με ενδιαφέρει άλλωστε) απλά καταθέτω τις εμπειρίες μου και όποιος τις προσέχει μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει.......
Σου εξήγησα ότι με τη benelli δεν έχω να χωρίσω κάτι...... Είχα τέτοια 31 χρόνια..... Είναι αξιόπιστη,όμορφη,ζυγισμένα(σχετικά πάντοτε με άλλες καραμπίνες).......
Αν θέλεις τη γνώμη μου θα την επερνα μόνο σε κυνήγι γουρουνιού γιατί στα σφαιρίδια και στα μονοβολα πάει καλά ,σε μπεκάτσα,ορτύκι και περπατητο τσίχλας......
Σίγουρα δεν θα την επερνα σε καρτέρισια κυνήγια.........(φασα,παπί,λαγό κλπ)......
Αν θέλεις τη γνώμη μου θα την επερνα μόνο σε κυνήγι γουρουνιού γιατί στα σφαιρίδια και στα μονοβολα πάει καλά ,σε μπεκάτσα,ορτύκι και περπατητο τσίχλας......

Στα μονόβολα πάει κ γαμω!!!!
 
Αν θέλεις τη γνώμη μου θα την επερνα μόνο σε κυνήγι γουρουνιού γιατί στα σφαιρίδια και στα μονοβολα πάει καλά ,σε μπεκάτσα,ορτύκι και περπατητο τσίχλας......

Στα μονόβολα πάει κ γαμω!!!!
Λόγω αυλού γίνεται αυτό....... Τα περισσότερα μονοβολα είναι στο 18,3......
 
Αν θέλεις τη γνώμη μου θα την επερνα μόνο σε κυνήγι γουρουνιού γιατί στα σφαιρίδια και στα μονοβολα πάει καλά ,σε μπεκάτσα,ορτύκι και περπατητο τσίχλας......

Στα μονόβολα πάει κ γαμω!!!!
Σε φτερωτό δηλαδή δεν κάνει δε σκοτώνει
το ορτυκακι τη τσιχλουλα
 
Μπερδεύτηκα λίγο...😔
Για αυτό είμαι εδώ εγώ, για να σας μπερδεύω.

Ίδιος αριθμός σκαγιών στον κύκλο σημαίνει ίδια πιθανότητα το θήραμα να χτυπηθεί από συγκεκριμένο αριθμό σκαγιών, αν το θήραμα βρεθεί στον κύκλο.

Το ποσοστό που θα βγάλει το φυσίγγι δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Η διάτρηση έχει για προφανείς λόγους.
 
Για αυτό είμαι εδώ εγώ, για να σας μπερδεύω.

Ίδιος αριθμός σκαγιών στον κύκλο σημαίνει ίδια πιθανότητα το θήραμα να χτυπηθεί από συγκεκριμένο αριθμό σκαγιών, αν το θήραμα βρεθεί στον κύκλο.

Το ποσοστό που θα βγάλει το φυσίγγι δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Η διάτρηση έχει για προφανείς λόγους.
Μάλιστα...
Άρα μιλάμε για το μικρότερο ποσοστό σκαγιων που απαιτειται,μέσα στον κύκλο,για να καταβληθεί άμεσα το θήραμα...
Εννοείται πως αυτά πρέπει να είναι κατανεμημένα άψογα,έτσι που να έχουμε ΠΑΝΤΑ τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων που πρέπει να βρουν το θήραμα...
Αν παρ'ελπιδα υπάρξει μια λάθος θέση σκαγιου,σε ακαταλληλη στιγμή?
Την στιγμή που χτυπιέται το θήραμα?
Μήπως ένα αυξημένο ποσοστό μειώνει την πιθανότητα αυτή?
Μήπως ,τελικά,έχει σημασία το παραπάνω?
Επειδή πανομοιότυπη τουφέκια,ως προς την κατανομή ακουμπάει τις πιθανότητες Joker....
Μήπως αυτό που ενδιαφέρει και κάνει την διαφορά είναι τα δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ κενά στην κατανομή?


Την ΑΝΑΛΟΓΗ διατρηση την θεωρούμε δεδομένη!🙂
 
Back
Top