Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Γιάννη ευχαριστώ πολύ φίλε. Αν κατασταλάξω τι θέλω θα σου πώ. Εύχομαι πάντως να το πουλήσει σύντομα. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και πολλά όπλα.
Εγώ πάντως κασταλαξα περιμένω άδεια για να πάρω την sezaer guerini kaliston.
 
Η Α303 τελικά μου έρχεται σχετικά καλά.
Αλλά ο πατέρας μου άλλαξε πριν χρόνια την 71cm full σταθερό (αν δεν κάνω λάθος) με 75cm με τσοκάκια.
Αν δεν την κάνει την κουτσουκέλα (75cm) ... δεν μπορεί.

Μόνο η λαβή μου την σπάει λίγο.
Την υπερυψωμένη την προτιμώ αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα.

Καλά τα παλιά όπλα αλλά τα καινούργια τα κακοποιείς με λιγότερο ψυχολογικό κόστος :)
 
Είναι όμως αρκετά υπερτιμημένο νομίζω. Ποιά είναι η γνώμη σου?
Ωραίο ελαφρύ τουφέκι με γλυκό ζύγισμα δεν θα έριχνα πολλά ζωηρά φυσίγγια.

Λίγο μικρή η λαβή θα το ήθελα πιο ανοιχτό το πιστολε και δεν έχω τεράστια χέρια

Βέβαια αυτό που είχα πιάσει ήταν από τα πρώτα οπότε ίσως δεν είναι ακριβώς ίδια τώρα τα κοντάκια

Θα το έπαιρνα αν το έβρισκα σε καλή τιμή και άριστη κατάσταση δεύτερο χέρι.
 
View attachment 64002
Η δεξιά έχει περάσει προ πολλού τα 100.000 φυσίγγια...
Φαίνεται πολύ λιωμένη??
Θα ήθελα να δω μετά από 35 χρόνια συνεχούς χρήσης,μερικά από τα σύγχρονα....
Δεν προλαβαινω όμως!😕
Εγώ πιστεύω ότι κάποια από τα καινούρια θα αντέξουν πολύ περισσότερο από τα παλιά. Ας πάρουμε για παράδειγμα μια benelli best. Η ίδια η benelli δίνει 10 χρόνια εγγύηση και 25 χρόνια μόνο στην βαφή. Αυτό δείχνει ότι μετά από 25 χρόνια ούτε καν η εξωτερική βαφή δεν θα έχει χαλάσει. Πόσο μάλλον το υπόλοιπο όπλο. Το ότι τα παλιά όπλα είναι πιο ανθεκτικά αυτό δεν νομιζω ότι είναι κανόνας. Πλέον η τεχνολογία υλικών έχει προχωρήσει και παρόλο που φαίνονται τα όπλα πιο ψεύτικα στην πραγματικότητα θεωρώ ότι είναι πολυ πιο ανθεκτικά. Απλά παλιότερα δεν υπήρχαν τα σκοπευτήρια να τα λιώνουν με χιλιάδες φυσίγγια τον χρόνο.
 
View attachment 64002
Η δεξιά έχει περάσει προ πολλού τα 100.000 φυσίγγια...
Φαίνεται πολύ λιωμένη??
Θα ήθελα να δω μετά από 35 χρόνια συνεχούς χρήσης,μερικά από τα σύγχρονα....
Δεν προλαβαινω όμως!😕
Λατρειες...
 
Εγώ πιστεύω ότι κάποια από τα καινούρια θα αντέξουν πολύ περισσότερο από τα παλιά. Ας πάρουμε για παράδειγμα μια benelli best. Η ίδια η benelli δίνει 10 χρόνια εγγύηση και 25 χρόνια μόνο στην βαφή. Αυτό δείχνει ότι μετά από 25 χρόνια ούτε καν η εξωτερική βαφή δεν θα έχει χαλάσει. Πόσο μάλλον το υπόλοιπο όπλο. Το ότι τα παλιά όπλα είναι πιο ανθεκτικά αυτό δεν νομιζω ότι είναι κανόνας. Πλέον η τεχνολογία υλικών έχει προχωρήσει και παρόλο που φαίνονται τα όπλα πιο ψεύτικα στην πραγματικότητα θεωρώ ότι είναι πολυ πιο ανθεκτικά. Απλά παλιότερα δεν υπήρχαν τα σκοπευτήρια να τα λιώνουν με χιλιάδες φυσίγγια τον χρόνο.
Μπορεί να έχει μείνει μόνο η βαφή και να έχει σκορπίσει το υπόλοιπο.Αστειευομαι.
Τα σημερινά όπλα δεν είναι καλύτερα από τα παλια σαν ποιότητα υλικών σε καμία περίπτωση.Στην καλύτερη να είναι ισάξια.
Οι εταιρίες πλέων κοιτάνε πως θα εξοικονομήσουν από τα υλικά για να έχουν το μέγιστο κέρδος.
Τεχνολογία για εμένα είναι το 828 της benelli
Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι έχουμε ένα όπλο άνω της 25ετιας και είναι ακόμα μια χαρά χωρίς best βαφες.
 
Last edited:
Εγώ πιστεύω ότι κάποια από τα καινούρια θα αντέξουν πολύ περισσότερο από τα παλιά. Ας πάρουμε για παράδειγμα μια benelli best. Η ίδια η benelli δίνει 10 χρόνια εγγύηση και 25 χρόνια μόνο στην βαφή. Αυτό δείχνει ότι μετά από 25 χρόνια ούτε καν η εξωτερική βαφή δεν θα έχει χαλάσει. Πόσο μάλλον το υπόλοιπο όπλο. Το ότι τα παλιά όπλα είναι πιο ανθεκτικά αυτό δεν νομιζω ότι είναι κανόνας. Πλέον η τεχνολογία υλικών έχει προχωρήσει και παρόλο που φαίνονται τα όπλα πιο ψεύτικα στην πραγματικότητα θεωρώ ότι είναι πολυ πιο ανθεκτικά. Απλά παλιότερα δεν υπήρχαν τα σκοπευτήρια να τα λιώνουν με χιλιάδες φυσίγγια τον χρόνο.
Σκοπευτήρια υπήρχαν από πολύ παλιά και τα όπλα δοκιμάζονταν και σε αυτό το πεδίο.
Τα νεότερα όπλα είναι α) κυρίως ακριβότερα και β) κατασκευάζονται με ημερομηνία λήξης των υλικών τους (ειδικά των πλαστικών).
Οι νέες τεχνολογίες και τα εξωτικά μέταλλα υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται ακριβώς στην πράξη όπως το φαντάζεται με το νού του ο μέσος κυνηγός και όχι σε όλα τα όπλα.

Για παράδειγμα : μια αλουμινένια μεταλλική σκανδαλοθήκη καραμπίνας που συνηθιζόταν στα παλιότερης κατασκευής όπλα είναι πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο και στα στοιχεία της φύσης και σε κάθε δοκιμασία από μια συνθετική (πλαστική).
Τότε γιατί όλα τα πανάκριβα κανούργια super dooper αυτογεμή έχουν πλαστικές ;
 
Η Α303 τελικά μου έρχεται σχετικά καλά.
Αλλά ο πατέρας μου άλλαξε πριν χρόνια την 71cm full σταθερό (αν δεν κάνω λάθος) με 75cm με τσοκάκια.
Αν δεν την κάνει την κουτσουκέλα (75cm) ... δεν μπορεί.

Μόνο η λαβή μου την σπάει λίγο.
Την υπερυψωμένη την προτιμώ αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα.

Καλά τα παλιά όπλα αλλά τα καινούργια τα κακοποιείς με λιγότερο ψυχολογικό κόστος :)
Μπιλαρα η 303 ειναι ομορφο οπλο. Κι εμενα μου αρεσει. Εχει και αυτο το μαματο cut off στη παπια?
Και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!
 
Σκοπευτήρια υπήρχαν από πολύ παλιά και τα όπλα δοκιμάζονταν και σε αυτό το πεδίο.
Τα νεότερα όπλα είναι α) κυρίως ακριβότερα και β) κατασκευάζονται με ημερομηνία λήξης των υλικών τους (ειδικά των πλαστικών).
Οι νέες τεχνολογίες και τα εξωτικά μέταλλα υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται ακριβώς στην πράξη όπως το φαντάζεται με το νού του ο μέσος κυνηγός και όχι σε όλα τα όπλα.

Για παράδειγμα : μια αλουμινένια μεταλλική σκανδαλοθήκη καραμπίνας που συνηθιζόταν στα παλιότερης κατασκευής όπλα είναι πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο και στα στοιχεία της φύσης και σε κάθε δοκιμασία από μια συνθετική (πλαστική).
Τότε γιατί όλα τα πανάκριβα κανούργια super dooper αυτογεμή έχουν πλαστικές ;
Μια που είπες για την σκανδαλοθήκη, θυμηθηκα που διαβασα για καποιον που κρεμασε το οπλο στον ωμο και καβαλησε το παπί να παει στο κυνηγι. Η ροδα κατα καποιον τροπο σήκωσε ενα πετραδάκι, χτύπησε την σκανδαλοθήκη κ την εσπασε.Δεν θυμαμαι αν το διαβασα εδώ ή καπου αλλού. Θα μου πεις ασχετο και γενικα απίθανο περιστατικό αλλα κ εγω προτιμώ την μεταλλική.
 
Σκοπευτήρια υπήρχαν από πολύ παλιά και τα όπλα δοκιμάζονταν και σε αυτό το πεδίο.
Τα νεότερα όπλα είναι α) κυρίως ακριβότερα και β) κατασκευάζονται με ημερομηνία λήξης των υλικών τους (ειδικά των πλαστικών).
Οι νέες τεχνολογίες και τα εξωτικά μέταλλα υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται ακριβώς στην πράξη όπως το φαντάζεται με το νού του ο μέσος κυνηγός και όχι σε όλα τα όπλα.

Για παράδειγμα : μια αλουμινένια μεταλλική σκανδαλοθήκη καραμπίνας που συνηθιζόταν στα παλιότερης κατασκευής όπλα είναι πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο και στα στοιχεία της φύσης και σε κάθε δοκιμασία από μια συνθετική (πλαστική).
Τότε γιατί όλα τα πανάκριβα κανούργια super dooper αυτογεμή έχουν πλαστικές ;
Το πλαστικό έχει 100χρονια ζωής πιστεύεις ότι θα χρειαστείς περισσότερα! Και το κάνουν και για λόγους βάρους τα καινουρια όπλα είναι ποιο ελαφριά και ποιο ξεκούραστα και εργονομικά από τα παλιά. Και σίγουρα έχουν ανθεκτικότερα και λεπτότερα μέταλλα η τεχνολογία έχει προχωρήσει.
 
Το πλαστικό έχει 100χρονια ζωής πιστεύεις ότι θα χρειαστείς περισσότερα! Και το κάνουν και για λόγους βάρους τα καινουρια όπλα είναι ποιο ελαφριά και ποιο ξεκούραστα και εργονομικά από τα παλιά. Και σίγουρα έχουν ανθεκτικότερα και λεπτότερα μέταλλα η τεχνολογία έχει προχωρήσει.
Πολλά μου φαίνονται τα 100 χρόνια για τα πλαστικά.
Άν συνυπολογίσουμε και τις περιβαλλοντικές συνθήκες (κρύο - ζέστη - πάγος), την επίδραση χημικών ουσιών (καθαριστικά όπλου) και το φαινόμενο του πολυμερισμού τους ίσως το προσδόκιμο αντοχής τους να είναι ακόμη μικρότερο.
Αξιόπιστα μπορεί να είναι αλλά στο θέμα αντοχής δεν με πείθουν.
Η απατεωνιά επίσης να πληρώνεται ακριβότερα (ή έστω το ίδιο ακριβά με πρίν) ένα ευκολότερο να κατασκευαστεί εξάρτημα από ένα ευτελέστερο υλικό με βρίσκει αντίθετο.

Η φιλοσοφία που τείνει να διέπει τις "μοντέρνες" οπλοκατασκευές είναι αυτή του στυλού διαρκείας μίας χρήσεως - το πληρώνω φτηνά, το χρησιμοποιώ όσο θέλω και μόλις κλείσει ο όποιος κύκλος της ζωής του πάει στα σκουπίδια ή στην ανακύκλωση.
Μόνο που στα όπλα το "φτηνά" λείπει από την τελική εξίσωση.

Άν πρόκειται για στρατιωτικό όπλο συγκεκριμένων προδιαγραφών μαζικής παραγωγής καταλαβαίνω το θέμα του κόστους ή των άλλων παραμέτρων - σε πολιτικό όπλο όμως με ξενίζει κάπως.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα πάντως άν τα όπλα αυτής της φιλοσοφίας κόστιζαν φθηνότερα (αναλογικά με αυτό που είναι) ή άν (ακόμα πιο προωθημένο σαν σκέψη) τα χρήματα που δαπανάμε γι' αυτά ήταν επίσης ανακυκλώσιμα κι επέστρεφαν σε μας με κάποιο τρόπο (έκπτωση στην αγορά νέου προϊόντος για παράδειγμα).
 
Πολλά μου φαίνονται τα 100 χρόνια για τα πλαστικά.
Άν συνυπολογίσουμε και τις περιβαλλοντικές συνθήκες (κρύο - ζέστη - πάγος), την επίδραση χημικών ουσιών (καθαριστικά όπλου) και το φαινόμενο του πολυμερισμού τους ίσως το προσδόκιμο αντοχής τους να είναι ακόμη μικρότερο.
Αξιόπιστα μπορεί να είναι αλλά στο θέμα αντοχής δεν με πείθουν.
Η απατεωνιά επίσης να πληρώνεται ακριβότερα (ή έστω το ίδιο ακριβά με πρίν) ένα ευκολότερο να κατασκευαστεί εξάρτημα από ένα ευτελέστερο υλικό με βρίσκει αντίθετο.

Η φιλοσοφία που τείνει να διέπει τις "μοντέρνες" οπλοκατασκευές είναι αυτή του στυλού διαρκείας μίας χρήσεως - το πληρώνω φτηνά, το χρησιμοποιώ όσο θέλω και μόλις κλείσει ο όποιος κύκλος της ζωής του πάει στα σκουπίδια ή στην ανακύκλωση.
Μόνο που στα όπλα το "φτηνά" λείπει από την τελική εξίσωση.

Άν πρόκειται για στρατιωτικό όπλο συγκεκριμένων προδιαγραφών μαζικής παραγωγής καταλαβαίνω το θέμα του κόστους ή των άλλων παραμέτρων - σε πολιτικό όπλο όμως με ξενίζει κάπως.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα πάντως άν τα όπλα αυτής της φιλοσοφίας κόστιζαν φθηνότερα (αναλογικά με αυτό που είναι) ή άν (ακόμα πιο προωθημένο σαν σκέψη) τα χρήματα που δαπανάμε γι' αυτά ήταν επίσης ανακυκλώσιμα κι επέστρεφαν σε μας με κάποιο τρόπο (έκπτωση στην αγορά νέου προϊόντος για παράδειγμα).
Δες ότι τα πρώτα με πλαστικές σκανδαλοθήκες έχουν αυτή την στιγμή 25 χρόνια ζωής και δεν έχουν κάνενα πρόβλημα! Είναι ακριβός το ίδιο που έλεγαν οι περισσότεροι για τα κράματα εργκαλ και τελικά έχουν αποδειχθεί να έχουν μεγαλύτερη αντοχή από τα παραδοσιακά ατσάλινα. Το οδός πλαστικού που φτιάχνετε για την σκάνδαλοθηκη δεν ξέρουμε αν είναι το ίδιο που έχουν στο κοντακι η στην παπια εμένα μου φαίνεται διαφορετικό σαν υφή αλλά έχει δείξει την αξία του εδώ και 20+ χρόνια σε όλες της καιρικές συνθήκες
 
Last edited:
Το σίδερο,σαν υλικό κατασκευής εξαρτημάτων των όπλων κρίνεται κάποιους...αιώνες....
Το παράγωγο αλουμινίου,λιγότερο...
Το πλαστικό,το οποίο είναι παντού γύρω μας,σε ότι αφορά την οπλοκατασκευη,λιγότερο...
Μένει να το δούμε σε βάθος χρόνου.
Αυτό που φαίνεται είναι ότι η προτίμηση σ'αυτο το υλικό(πλαστικό) υπάρχει λόγω χαμηλότερου κόστους παραγωγής.
Το υλικό αυτό καθαυτό,χρήση καλουπιών,λιγότερα κοπτικά εργαλεία,λιγότερος χρόνος κατασκευής...
Η αίσθηση που σου αφήνουν τα σύγχρονα όπλα είναι πως πρόκειται για προϊόντα που δεν αποπνέουν την αίγλη των παλαιότερων ομοιων τους....
Μενει να το δούμε...
Ίσως,απλά βλέπουμε περισσότερα χρόνια,τα παλιότερα....🙂
 
Η ταχύτητα παραγωγής μπορεί να μην υπολείπεται σε ακρίβεια λόγο εξέλιξης μηχανών αλλά υπολείπεται σε ποιότητα λόγο ανακύκλωσης υλικών για λόγους οικονομίας ειδικά στα όπλα και μετά διαχείρισης για το καλό του περιβάλλοντος.Το ίδιο συμβαίνει με όλα τελειότητα κομψότητα εμφάνιση πρόσθετα τεχνολογικά καλούδια και επεξεργασίες για να έχουμε χρονική διάρκεια αλλά τελικά ημερομηνία λήξης μικρότερη από αυτά του παρελθόντος .
 
Μόνο η λαβή μου την σπάει λίγο.
Η λαβή της είναι... δράμα!😕
Δεν ταιριάζει στο 85% των χειριστών.
Κοντή και χοντρή!
Σε μικρά χέρια ταιριάζει το μήκος της και δεν ταιριάζει στο πάχος της.
Το αντίθετο συμβαίνει σε μεγάλα χέρια.
Για την πάπια,υπάρχει το αισθητικό μέρος το οποίο είναι υποκειμενικό και το λειτουργικό.
Προσωπικά,προτιμώ την τοποθέτηση του cutt off στην μπασκουλα του όπλου και την πάπια όσο πιο λεπτή γίνεται.
Είναι κι ο λόγος που στην δικιά μου 303 ,έχει καταργηθεί (το cutt off).
Είπαμε,περί ορεξεως....
 
Το σίδερο,σαν υλικό κατασκευής εξαρτημάτων των όπλων κρίνεται κάποιους...αιώνες....
Το παράγωγο αλουμινίου,λιγότερο...
Το πλαστικό,το οποίο είναι παντού γύρω μας,σε ότι αφορά την οπλοκατασκευη,λιγότερο...
Μένει να το δούμε σε βάθος χρόνου.
Αυτό που φαίνεται είναι ότι η προτίμηση σ'αυτο το υλικό(πλαστικό) υπάρχει λόγω χαμηλότερου κόστους παραγωγής.
Το υλικό αυτό καθαυτό,χρήση καλουπιών,λιγότερα κοπτικά εργαλεία,λιγότερος χρόνος κατασκευής...
Η αίσθηση που σου αφήνουν τα σύγχρονα όπλα είναι πως πρόκειται για προϊόντα που δεν αποπνέουν την αίγλη των παλαιότερων ομοιων τους....
Μενει να το δούμε...
Ίσως,απλά βλέπουμε περισσότερα χρόνια,τα παλιότερα....🙂
Εγω έχω δει αντίστοιχα 11-87 με ατσάλινες βάσεις να έχουν σχιστή,και παλαιότερα όπως η σειρά 300 της beretta η τα franchi να μην έχουν πάθει το παραμικρο και δεν έχουν χριστεί να περάσουν πάνω από 20 χρόνια.
 
Εγω έχω δει αντίστοιχα 11-87 με ατσάλινες βάσεις να έχουν σχιστή,και παλαιότερα όπως η σειρά 300 της beretta η τα franchi να μην έχουν πάθει το παραμικρό.
Συμβαίνει!!
Θα ειμασταν ακριβοδικαιοι αν είχαμε δύο πανομοιότυπες,σχεδιαστικά,βάσεις με διαφορα το υλικό κατασκευής.
 
Back
Top