Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πολλά μου φαίνονται τα 100 χρόνια για τα πλαστικά.
Άν συνυπολογίσουμε και τις περιβαλλοντικές συνθήκες (κρύο - ζέστη - πάγος), την επίδραση χημικών ουσιών (καθαριστικά όπλου) και το φαινόμενο του πολυμερισμού τους ίσως το προσδόκιμο αντοχής τους να είναι ακόμη μικρότερο.
Αξιόπιστα μπορεί να είναι αλλά στο θέμα αντοχής δεν με πείθουν.
Η απατεωνιά επίσης να πληρώνεται ακριβότερα (ή έστω το ίδιο ακριβά με πρίν) ένα ευκολότερο να κατασκευαστεί εξάρτημα από ένα ευτελέστερο υλικό με βρίσκει αντίθετο.

Η φιλοσοφία που τείνει να διέπει τις "μοντέρνες" οπλοκατασκευές είναι αυτή του στυλού διαρκείας μίας χρήσεως - το πληρώνω φτηνά, το χρησιμοποιώ όσο θέλω και μόλις κλείσει ο όποιος κύκλος της ζωής του πάει στα σκουπίδια ή στην ανακύκλωση.
Μόνο που στα όπλα το "φτηνά" λείπει από την τελική εξίσωση.

Άν πρόκειται για στρατιωτικό όπλο συγκεκριμένων προδιαγραφών μαζικής παραγωγής καταλαβαίνω το θέμα του κόστους ή των άλλων παραμέτρων - σε πολιτικό όπλο όμως με ξενίζει κάπως.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα πάντως άν τα όπλα αυτής της φιλοσοφίας κόστιζαν φθηνότερα (αναλογικά με αυτό που είναι) ή άν (ακόμα πιο προωθημένο σαν σκέψη) τα χρήματα που δαπανάμε γι' αυτά ήταν επίσης ανακυκλώσιμα κι επέστρεφαν σε μας με κάποιο τρόπο (έκπτωση στην αγορά νέου προϊόντος για παράδειγμα).
Παιδιά έχουν βρει πλαστικά χαμηλής ποιότητας στις θάλασσες όπως σακούλες και κουτιά από μπουκάλια αναλλοίωτα τα οποία τα χρονολογούν πάνω από 100 χρόνια ηλικίας. Το πλαστικό αντέχει πολύ περισσότερο από τα ξύλα. Τα πλαστικά στα όπλα μπαίνουν μόνο σε σημεία που δεν καταπονούνται και έχει μελετηθεί και διαπιστωθεί ότι δεν χρειάζεται κάτι πιο ανθεκτικό. Έτσι γλυτώνουν βάρος και κόστος παραγωγής. Μπορεί τα όπλα να έχουν ακριβινει αλλά πιστέψτε με ότι αν ήταν από μέταλλο όλα αυτά τα πλαστικά που έχουν θα ήταν πολύ πολύ πιο ακριβά και πολύ πιο βαριά με πολύ χειρότερο ζύγισμα. Αλλά όταν κατασκευαστής δίνει τόσο μεγάλη εγγύηση σημαίνει ότι είναι σίγουρος για την αξιοπιστία τους προϊόντος που πουλάει. Διαφορετικά θα έχει τεράστια ζημιά από την χρήση της εγγύησης σε περίπτωση που τόσα χιλιάδες όπλα χαλάσουν και χρειαστεί να τα επισκευάσει όλα αυτά σε βάθος χρόνου 25 χρόνων. Καμία εταιρεία δεν δίνει ελαφρια την καρδία τόσο μεγάλη εγγύηση με κύνδινο να της κοστίσει τόσο ακριβά στο μέλλον αν δεν είναι σίγουρη για το προϊόν της. Αυτό είναι το νόημα της εγγύησης.
 
Παιδιά έχουν βρει πλαστικά χαμηλής ποιότητας στις θάλασσες όπως σακούλες και κουτιά από μπουκάλια αναλλοίωτα τα οποία τα χρονολογούν πάνω από 100 χρόνια ηλικίας. Το πλαστικό αντέχει πολύ περισσότερο από τα ξύλα. Τα πλαστικά στα όπλα μπαίνουν μόνο σε σημεία που δεν καταπονούνται και έχει μελετηθεί και διαπιστωθεί ότι δεν χρειάζεται κάτι πιο ανθεκτικό. Έτσι γλυτώνουν βάρος και κόστος παραγωγής. Μπορεί τα όπλα να έχουν ακριβινει αλλά πιστέψτε με ότι αν ήταν από μέταλλο όλα αυτά τα πλαστικά που έχουν θα ήταν πολύ πολύ πιο ακριβά και πολύ πιο βαριά με πολύ χειρότερο ζύγισμα. Αλλά όταν κατασκευαστής δίνει τόσο μεγάλη εγγύηση σημαίνει ότι είναι σίγουρος για την αξιοπιστία τους προϊόντος που πουλάει. Διαφορετικά θα έχει τεράστια ζημιά από την χρήση της εγγύησης σε περίπτωση που τόσα χιλιάδες όπλα χαλάσουν και χρειαστεί να τα επισκευάσει όλα αυτά σε βάθος χρόνου 25 χρόνων. Καμία εταιρεία δεν δίνει ελαφρια την καρδία τόσο μεγάλη εγγύηση με κύνδινο να της κοστίσει τόσο ακριβά στο μέλλον αν δεν είναι σίγουρη για το προϊόν της. Αυτό είναι το νόημα της εγγύησης.
Το κατανοώ ότι αυτό είναι το μέλλον των οπλοκατασκευών αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτό ή ότι μου αρέσει.

Θα προτιμούσα η μούρη μου και τα χέρια μου να έρχονται σε επαφή με ξύλινες ή μεταλλικές επιφάνειες παρά με παράγωγα πετρελαϊκών προϊόντων.
 
Για παράδειγμα : μια αλουμινένια μεταλλική σκανδαλοθήκη καραμπίνας που συνηθιζόταν στα παλιότερης κατασκευής όπλα είναι πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο και στα στοιχεία της φύσης και σε κάθε δοκιμασία από μια συνθετική (πλαστική).
Τότε γιατί όλα τα πανάκριβα κανούργια super dooper αυτογεμή έχουν πλαστικές ;
Βάρος !!!!!!!!

Κόβουν όσο μπορούν απ όπου μπορούν.
 
Θα προτιμούσα η μούρη μου και τα χέρια μου να έρχονται σε επαφή με ξύλινες ή μεταλλικές επιφάνειες παρά με παράγωγα πετρελαϊκών προϊόντων.
Αυτό το θέλουμε όλοι. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την αντοχή την αξιοπιστία και την μακροζωία του όπλου.
 
Παιδιά έχουν βρει πλαστικά χαμηλής ποιότητας στις θάλασσες όπως σακούλες και κουτιά από μπουκάλια αναλλοίωτα τα οποία τα χρονολογούν πάνω από 100 χρόνια ηλικίας. Το πλαστικό αντέχει πολύ περισσότερο από τα ξύλα. Τα πλαστικά στα όπλα μπαίνουν μόνο σε σημεία που δεν καταπονούνται και έχει μελετηθεί και διαπιστωθεί ότι δεν χρειάζεται κάτι πιο ανθεκτικό. Έτσι γλυτώνουν βάρος και κόστος παραγωγής. Μπορεί τα όπλα να έχουν ακριβινει αλλά πιστέψτε με ότι αν ήταν από μέταλλο όλα αυτά τα πλαστικά που έχουν θα ήταν πολύ πολύ πιο ακριβά και πολύ πιο βαριά με πολύ χειρότερο ζύγισμα. Αλλά όταν κατασκευαστής δίνει τόσο μεγάλη εγγύηση σημαίνει ότι είναι σίγουρος για την αξιοπιστία τους προϊόντος που πουλάει. Διαφορετικά θα έχει τεράστια ζημιά από την χρήση της εγγύησης σε περίπτωση που τόσα χιλιάδες όπλα χαλάσουν και χρειαστεί να τα επισκευάσει όλα αυτά σε βάθος χρόνου 25 χρόνων. Καμία εταιρεία δεν δίνει ελαφρια την καρδία τόσο μεγάλη εγγύηση με κύνδινο να της κοστίσει τόσο ακριβά στο μέλλον αν δεν είναι σίγουρη για το προϊόν της. Αυτό είναι το νόημα της εγγύησης.
Τα πλαστικά στη πλειοψηφία δεν είναι ελαφρύτερα από τα ξύλινα μέρη του όπλου
 
Τα πλαστικά στη πλειοψηφία δεν είναι ελαφρύτερα από τα ξύλινα μέρη του όπλου
Μα δεν αντικαθιστούν μόνο τα ξύλα αλλά και μεταλλικά μέρη όπως τον μηχανισμό της σκανδάλης οπότε γλυτώνουν βάρος. Ακόμη και στα ξύλινα μέρη όμως γλυτώνουν βάρος διότι το πλαστικό λόγο αυξημένης ελαστικότητας και αντοχής είναι κούφιο από μέσα και όχι μασιφ όπως το ξύλο οπότε είναι πιο ελαφρύ. Αντιθετα το ξύλο δεν μπορούν να το κανου κούφιο από μέσα με λεπτά τοιχώματα διότι υπάρχει κυνδινος να ραγίσει και να σπάσει στα νερά του ξύλου διότι δεν έχει ούτε την αντοχή ούτε την ελαστικότητα ούτε την συνοχή σαν υλικοο που έχει το πλαστικό. Οπότε βάζοντας πλαστικά μέρη αντί μεταλλικά και ξύλινα κερδίζουν βάρος
 
Τα καλά πλαστικά είναι μεγαλύτερης αντοχής από τα ξυλα. Στα στρατιωτικά όπλα έχουν καταργηθεί τα ξύλα εδώ και πολλά χρόνια και όπου δεν είναι απαραίτητο το ατσάλι χρησιμοποιούνται αλλά κράματα και πλαστικό. Το ξύλο δίνει όμως ομορφιά και custom κοντάκια.
 
Καλησπερα
Έχει κανείς άποψη η έχει δει σε benelli becaccia φορεμενη κανη από Ραφαέλο με τοποθετημένο τον ανταπτορα που μεγαλώνει την αποθήκη γιατί η becaccia έχει κοντή αποθηκη, με ενδιαφέρει αν αλλάζει πολύ το ζύγισμα αν γίνετε μπροστοβαρη
 
Καλησπερα
Έχει κανείς άποψη η έχει δει σε benelli becaccia φορεμενη κανη από Ραφαέλο με τοποθετημένο τον ανταπτορα που μεγαλώνει την αποθήκη γιατί η becaccia έχει κοντή αποθηκη, με ενδιαφέρει αν αλλάζει πολύ το ζύγισμα αν γίνετε μπροστοβαρη
Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να αλλάξεις όλη την αποθήκη, νομίζω δεν παίρνει προέκταση
 
μπαίνει το χω ρωτήσει και βάζεις και τη αντίστοιχη πάπια, έχω σκέφτομαι να κάνω μια μοντιφα επειδή άρχισε να βαραίνει η σπεσιαλ λουσο...
Νομίζω οτι αποθήκη, παπια και κάννη θα σου κοστίσουν άλλο ενα όπλο σχεδόν, δυστυχώς. Βάλε μια κάννη απο κρίο με ανθρακόνημα 66 πόντους ίσως. Η καννη της special lusso ειναι 1040 γρ. και η άλλη νομίζω περίπου 850. Ο πατέρας μου εχει το ίδιο πρόβλημα με σένα αλλα λύνεται με λεφτά!
 
Last edited:
έχω κάνη που βγάζει πολύ καλές τουφεκιες για αυτό θέλω να κουμπώσω αυτήν όπως και πάπια θα δω αν τα ταίριαξω γιατί υπάρχει μια μπεκατσια ,κοίταξα και για μπενελι.λαιτ αλλά.ειναι δυσεύρετες σε μεταχειρισμένο...
 
Νομίζω οτι αποθήκη, παπια και κάννη θα σου κοστίσουν άλλο ενα όπλο σχεδόν, δυστυχώς. Βάλε μια κάννη απο κρίο με ανθρακόνημα 66 πόντους ίσως. Η καννη της special lusso ειναι 1040 γρ. και η άλλη νομίζω περίπου 850. Ο πατέρας μου εχει το πρόβλημα με σένα αλλα λύνεται με λεφτά!
έβαλε δλδ άλλη κάνη στη λουσο;
 
έχω κάνη που βγάζει πολύ καλές τουφεκιες για αυτό θέλω να κουμπώσω αυτήν όπως και πάπια θα δω αν τα ταίριαξω γιατί υπάρχει μια μπεκατσια ,κοίταξα και για μπενελι.λαιτ αλλά.ειναι δυσεύρετες σε μεταχειρισμένο...
Παναγιοτη το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανεις τη μπεκατσια μοντεφελτρο
 
Back
Top