Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Και η πορσε μπήκε στον όμιλο VW Audi
Αλλά καλύτερο αυτοκίνητο δε βγάζουν απο την πορσε έτσι είναι και η μπενελι
Ετσι έτσι... Δικό μας το εργοστάσιο ότι θέλουμε κάνουμε.
Κ μια ζωή θα την έχουμε με τις ίδιες κάννες γιατί έτσι μας αρέσει .yel.
 
Αν και έχω χρονογράφο γεμίζω και φυσίγγια αλλά δεν έχω όπλο με διευρυμένο αυλό για να το δοκιμάσω. Αλλά και να είχα δύσκολα θα ήταν και οι άλλοι παράμετροι ίδιοι όπως πχ κώνος προσαρμογής ώστε να κάνω πειράματα. Οπότε θεωρητικά και μόνο το ψάχνω.
Ρίξε με ότι βρεις διαθέσιμο.
Πανομοιότυπα φυσίγγια πάντα.
Οι 2 δοκιμές είναι καλύτερες από την καμία.
Επειδή όμως πιστεύω ότι όλα έχουν θεωρητική-επιστημονική εξήγηση και δεν πιστεύω στο μεταφυσικό δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να βρω μία επιστημονική εξήγηση γιατί υπερτερεί ο διευρυμένος αυλός και ο κώνος προσαρμογής ώστε να το καταλάβω.
Ποιος σου είπε ότι υπερτερούν ? 🤣
Ο μεγάλος κώνος το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την πραγματική απόδοση των υπόλοιπων τσοκ εκτός αυτού που θες δηλαδή του Full.
Αλλά και πάλι, σχετικό είναι και αυτό ... μάλλον εξαρτάται από το φυσίγγι.

Επειδή θα βρεθεί κάποιος να πει την εξυπνάδα του, ... απλά λέω ότι με το συγκεκριμένο φυσίγγι τα 2 όπλα ρίχνουν τις ονομαστικές συσφίξεις τους.

Αν θες μια αιρετική και μη τεκμηριωμένη άποψη το όλο πρόβλημα είναι "ο πόλεμος της τσίχλας".

M2-Maxus-Federal.jpg
 
Ρίξε με ότι βρεις διαθέσιμο.
Πανομοιότυπα φυσίγγια πάντα.
Οι 2 δοκιμές είναι καλύτερες από την καμία.

Ποιος σου είπε ότι υπερτερούν ? 🤣
Ο μεγάλος κώνος το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την πραγματική απόδοση των υπόλοιπων τσοκ εκτός αυτού που θες δηλαδή του Full.
Αλλά και πάλι, σχετικό είναι και αυτό ... μάλλον εξαρτάται από το φυσίγγι.

Επειδή θα βρεθεί κάποιος να πει την εξυπνάδα του, ... απλά λέω ότι με το συγκεκριμένο φυσίγγι τα 2 όπλα ρίχνουν τις ονομαστικές συσφίξεις τους.

Αν θες μια αιρετική και μη τεκμηριωμένη άποψη το όλο πρόβλημα είναι "ο πόλεμος της τσίχλας".

View attachment 64775
Θελω να μιλισω με τον κατοχο της maxus αχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Θελω να μιλισω με τον κατοχο της maxus αχαχαχαχαχαχαχαχα
Μίλα με τον κάτοχο της 1187 ...

Αλλά και να είχα δύσκολα θα ήταν και οι άλλοι παράμετροι ίδιοι όπως πχ κώνος προσαρμογής ώστε να κάνω πειράματα.

Βάρα και τα βρίσκουμε μετά ...
Αν η Μ2 έριχνε χειρότερα από το προηγούμενο όπλο μου θα είχε φάει σουτ εκείνη την ημέρα ...
Είπαμε ... στους -20 μένουμε σπίτι 😂 🤣

https://www.mediafire.com/file/mgreklj7inb0zoy/M2_vs_1187.zip/file
 
Ρίξε με ότι βρεις διαθέσιμο.
Πανομοιότυπα φυσίγγια πάντα.
Οι 2 δοκιμές είναι καλύτερες από την καμία.

Ποιος σου είπε ότι υπερτερούν ? 🤣
Ο μεγάλος κώνος το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την πραγματική απόδοση των υπόλοιπων τσοκ εκτός αυτού που θες δηλαδή του Full.
Αλλά και πάλι, σχετικό είναι και αυτό ... μάλλον εξαρτάται από το φυσίγγι.

Επειδή θα βρεθεί κάποιος να πει την εξυπνάδα του, ... απλά λέω ότι με το συγκεκριμένο φυσίγγι τα 2 όπλα ρίχνουν τις ονομαστικές συσφίξεις τους.

Αν θες μια αιρετική και μη τεκμηριωμένη άποψη το όλο πρόβλημα είναι "ο πόλεμος της τσίχλας".

View attachment 64775
Διατρηση ταχυτητα???? Και η δοκιμη με ενα τυπο φυσιγγιου και ενα τσοκ.
 
Κ εγώ με το 725 σταθερά σε όλα τα φυσίγγια, το έχω αναφέρει ξανά.... Βέβαια όλα τα υπόλοιπα είχαν 71 πόντους κάνη κ δεν ξέρω αν οφείλεται εκεί...
Με τη μαξους ωστόσο δεν έχω δεί τόσο μεγάλη διαφορά, μια μικρή ίσως, αλλά είναι πολύ λίγες οι ταχογραφησεις σε σύγκριση οπότε πλήρη άποψη θα έχω όταν τελειώσει το κυνήγι πρώτα ο Θεός κ ξεκινήσω δοκιμές...
 
Με τη μαξους ωστόσο δεν έχω δεί τόσο μεγάλη διαφορά, μια μικρή ίσως, αλλά είναι πολύ λίγες οι ταχογραφησεις σε σύγκριση οπότε πλήρη άποψη θα έχω όταν τελειώσει το κυνήγι πρώτα ο Θεός κ ξεκινήσω δοκιμές...
Καλά και εσυ μαξους πήρες δεν βλέπης τι της έκανε ο Βασίλης παραπανο ακόμα έρχεται η Βελγίδα!!!!!!
 
Τις αφήνω για εσένα ... εμένα μου φτάνουν αυτές
Για μενα αυτη η συγκριση δεν μου λεει κατι, οι συγκριτικες δοκιμες θελουν αρκετα φυσιγγια διαφορετικων εταιρειων και γομοσεων και τσοκ, + ταχυτητα και διατρηση.Θα επαιρνα οπλο με στενο αυλο μονο αν το ηθελα για μονοβολα.
 
Για μενα αυτη η συγκριση δεν μου λεει κατι, οι συγκριτικες δοκιμες θελουν αρκετα φυσιγγια διαφορετικων εταιρειων και γομοσεων και τσοκ, + ταχυτητα και διατρηση.Θα επαιρνα οπλο με στενο αυλο μονο αν το ηθελα για μονοβολα.
Αν δεν σας λένε κάτι Γιώργο δεν θα τα βάψω μαύρα ...
Κάντε τις δικές σας ... και βάλτε τες εδώ.

ps
Διάτρηση 3 δοκιμές με 3 διαφορετικά φυσίγγια σε πάκα Α4 ... η ίδια ...
Δεν λέει κάτι φυσικά και αυτό ....
 
Καλά και εσυ μαξους πήρες δεν βλέπης τι της έκανε ο Βασίλης παραπανο ακόμα έρχεται η Βελγίδα!!!!!!
Να τις φυσιολογικές τουφεκιές τις βλέπεις σαν σκορποσκαγιές μάλλον πάσχεις από οξεία υπερσυγκεντρωτίδιδα ... 🤣
Αστείο Ηλία ...
 
Ρίξε με ότι βρεις διαθέσιμο.
Πανομοιότυπα φυσίγγια πάντα.
Οι 2 δοκιμές είναι καλύτερες από την καμία.
Μα όλα τα όπλα μου είναι με απλό αυλό στα 18,4 και 18,2 οπότε τι να ρίξω να συγκρίνω; Το μονο που έχω είναι όπλα με διαφορετικές θαλάμες. Έχω και με απλή και magnum και super magnum. Ίσως κάποια στιγμή το κάνω το πείραμα και τα μετρησω να δω πόση διαφορά έχει η κάθε θαλάμη ρίχνοντας απλό φυσιγγι.
Ποιος σου είπε ότι υπερτερούν ?
Δεν είναι δικιά μου άποψη αυτή. Του καφενείου είναι . Ως τώρα από όσο έχω διαβάσει τα μηνύματα σου οι απόψεις μας ταυτίζονται από ότι έχω καταλάβει.
 
Μα όλα τα όπλα μου είναι με απλό αυλό στα 18,4 και 18,2 οπότε τι να ρίξω να συγκρίνω;
Δεν έχει κανένας φίλος σου θανατηφόρο όπλο με διευρυμένο ; 🤣
Πως τους ξέφυγε τέτοιο κελεπούρι ; 🤣

Πάντως στις δικές μου συγκριτικές δοκιμές με το όπλο που δεν σκοτώνει vs θανατηφόρο όπλο με τον ΙΔΑΝΙΚΟ αυλό, άνθρακες αποδείχθηκε ο θησαυρός.

Αν πέσει στα χέρια μου όπλο που πραγματικά κάνει την διαφορά σε διάτρηση ή συγκέντρωση θα το μάθετε.

Αυτοί που τα έχουν ντρέπονται μάλλον να τα παρουσιάσουν μην τα ματιάσουμε .yel.
 
Δεν έχει κανένας φίλος σου θανατηφόρο όπλο με διευρυμένο ; 🤣
Πως τους ξέφυγε τέτοιο κελεπούρι ; 🤣

Πάντως στις δικές μου συγκριτικές δοκιμές με το όπλο που δεν σκοτώνει vs θανατηφόρο όπλο με τον ΙΔΑΝΙΚΟ αυλό, άνθρακες αποδείχθηκε ο θησαυρός.

Αν πέσει στα χέρια μου όπλο που πραγματικά κάνει την διαφορά σε διάτρηση ή συγκέντρωση θα το μάθετε.

Αυτοί που τα έχουν ντρέπονται μάλλον να τα παρουσιάσουν μην τα ματιάσουμε .yel.
Τώρα που το λες έχει ο συγκυνηγος μου browning gold. Νομίζω αυτο έχει και διευρυμένο αυλο και επιμηκυμενο κώνο προσαρμογης. Πρέπει να τον πείσω μια μέρα να πάμε για δοκιμές. Αλλά και εγώ δεν έχω πολλές ελπίδες για κάτι καλύτερο.
 
Τώρα που το λες έχει ο συγκυνηγος μου browning gold. Νομίζω αυτο έχει και διευρυμένο αυλο και επιμηκυμενο κώνο προσαρμογης. Πρέπει να τον πείσω μια μέρα να πάμε για δοκιμές. Αλλά και εγώ δεν έχω πολλές ελπίδες για κάτι καλύτερο.
Τέτοια είναι ;
Ρίξτε να γελάσουμε ...

IMG_20221106_101549~2.jpg
 
Ναι ακριβώς η ίδια. Να μπω στην διαδικασία να την συγκρίνω με την super vinci μου και τα baikal μου ή θα απογοητευτω εγώ ή αυτός από τα αποτελέσματα;
Αυτός αν πιστεύει σε διαφορές συγκέντρωσης και υπερόπλα.
Δεν ξέρω αν έχει διευρυμένο αυλό.
Την έχει φίλος.
 
Αναφέρει το παρακάτω στο s;ite της Fabarm.

The TRIBORE barrel is the only one without the disadvantage of all over-bored barrels ; a very poor penetration ! The over-bored barrels are looking for a better distribution. The innovation was to increase the bore diameter to reduce the friction and by consequence the deformed pellets number. It was born for shooting disciplines ( sporting and trap ) where penetration was not the objective ...the goal was a better distribution to break more clays.
Of course with traditionnal over-bored barrels, there is a lack of penetration: The gas is compressed in a higher volume (the bore diameter is increased from 18,40 to 18,85 mm), so less pression , a lower pellets speed ..and by consequence a REDUCED PENETRATION ( Ec= ½ mv2 ).

Τι έχετε να πείτε για αυτό;
Θέλεις να δεχτούμε έναν ισχυρισμό διαφήμισης ως επιστημονικό επιχείρημα;
Τα "σκοτώματα" που αναφέρονται συχνά δεν τους δίνω και πολύ σημασία (εκτός του @leo).

Μην το κάνεις αυτό. Δεν έχει διαφορετική βαρύτητα η γνώμη μου από τους υπόλοιπους εκλεκτούς συναδέλφους που την καταθέτουν εξίσου.
 
Back
Top