Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Θέλεις να δεχτούμε έναν ισχυρισμό διαφήμισης ως επιστημονικό επιχείρημα;
Όχι βέβαια αλλά και από την άλλη δεν είναι καμία τυχαία εταιρεία η fabarm να διατυμπανίζει κάτι τόσο σημαντικό γραπτώς στο site της κάνοντας ουσιαστικά δυσφήμιση στις άλλες εταιρείες με διευρυμένο αυλο χωρίς να έχει τουλάχιστον κάποια λογική η κάποια επιχειρηματα. Θα την είχε κράξει όλος ο κόσμος . Εδώ μεχρι και πατέντα έβγαλε για να το βελτιώσει από ότι λέει αυτό το μειωνεκτημα και από όσο ξέρω κανένας κάτοχος της fabarm δεν έχει παράπονο από τις τουφεκιές της. Από την άλλη όμως γιατί να πιστέψω και τις άλλες εταιρείες που διαφημίζουν το διευρυμένο αυλο τους. Όμως το θέμα κ.Λεωνιδα είναι ότι ο καθένας άπιστος που δεν έχει και τόσο έμπιστοσυνη στις κουβέντες και τα γραφόμενα του καφενείου όπως αυτά που γράφονται εδώ μέσα από πολλους μαζί και εγώ μέσα σε αυτούς ποιον θα πιστέψει και ποιος έχει δίκιο και άδικο; Εγώ θα πιστέψω τον κ. Κυπριδημο που ξέρω και έχω διαβάσει τόσα και τόσα άρθρα του και με έχει πισει ότι έχει κάποιες γνώσεις καθώς και την δαφημιση της fabarm σαν πιο έμπιστους. Γιατί στην τελική οι απόψεις τους συμφωνούν. Έτσι δεν είναι; Εκτός και αν βγει κάποιος και με πισει για το αντίθετο με επιστημονικά αποδεδειγμένα επιχειρήματα ότι κάνουν λάθος.
 
Όχι βέβαια αλλά και από την άλλη δεν είναι καμία τυχαία εταιρεία η fabarm να διατυμπανίζει κάτι τόσο σημαντικό γραπτώς στο site της κάνοντας ουσιαστικά δυσφήμιση στις άλλες εταιρείες με διευρυμένο αυλο χωρίς να έχει τουλάχιστον κάποια λογική η κάποια επιχειρηματα. Θα την είχε κράξει όλος ο κόσμος . Εδώ μεχρι και πατέντα έβγαλε για να το βελτιώσει από ότι λέει αυτό το μειωνεκτημα και από όσο ξέρω κανένας κάτοχος της fabarm δεν έχει παράπονο από τις τουφεκιές της. Από την άλλη όμως γιατί να πιστέψω και τις άλλες εταιρείες που διαφημίζουν το διευρυμένο αυλο τους. Όμως το θέμα κ.Λεωνιδα είναι ότι ο καθένας άπιστος που δεν έχει και τόσο έμπιστοσυνη στις κουβέντες και τα γραφόμενα του καφενείου όπως αυτά που γράφονται εδώ μέσα από πολλους μαζί και εγώ μέσα σε αυτούς ποιον θα πιστέψει και ποιος έχει δίκιο και άδικο; Εγώ θα πιστέψω τον κ. Κυπριδημο που ξέρω και έχω διαβάσει τόσα και τόσα άρθρα του και με έχει πισει ότι έχει κάποιες γνώσεις καθώς και την δαφημιση της fabarm σαν πιο έμπιστους. Γιατί στην τελική οι απόψεις τους συμφωνούν. Έτσι δεν είναι; Εκτός και αν βγει κάποιος και με πισει για το αντίθετο με επιστημονικά αποδεδειγμένα επιχειρήματα ότι κάνουν λάθος.
Κι εγώ θα χαρώ όταν κάποιο δημοσίευμα συμπίπτει με την άποψη μου αλλά δεν θα κατατάξω όλες τις άλλες απόψεις σε "κουβέντες καφενείου". Διότι δεν παύουν να είναι οι απόψεις δύο μόνο ανθρώπων: Του Νικήτα και κάποιου στελέχους της Fabarm.
 
Καλησπέρα, διαβάζω τα θέματα όπως αυτό με προσοχή, αλλά δε συμμετέχω πλέον γιατί κούρασε το θέμα περι αποδόσεων των καννών κ.ο.κ. θα πώ όμως κάτι που έχει να κάνει με τα άτομα που γράφουν εδώ. Μετρήστε όλες τις γνώμες, δεν είναι ανάγκη κάποιος να έχει αστέρια στο πέτο για να τον εμπιστευθούμε. Υπάρχουν άτομα με μεγάλη εμπειρία εδω μέσα που καταθέτουν τις απόψεις τους υστερα απο δεκάδες χρόνια επαφής με όπλα, φυσίγγια, δοκιμές, κυνήγια. Τους αδικούμε λοιπον οταν δεν τους λαμβάνουμε υπόψιν μας και τους κατονομάζουμε ως θαμώνες κυνηγετικού καφενέ... Αυτά απο μένα καλό βράδυ!
 
Και επίσης εδώ να πω για να μην υπάρχει παρεξηγηση ότι έχω και εγώ κάποιες γνώσεις φυσικής επιπέδου πανεπιστημίου οπότε σε όλα αυτά που διαβάζω και ακούω μπορώ να φιλτράρω και να αξιολογήσω κάποιες απόψεις και κάπιες γνώμες και να διαχωρίσω φυσικά ποια από αυτά είναι λόγια του καφενείου και ποια όχι. Πχ ο @Xklefteris προσπάθησε να το αναλύσει περισσότερο το θέμα και με προβλημάτισε λίγο περισσότερο βάζοντας με σε σκεψεις γιατι αυτά που έγραψε έχουν κάποια λογική. Τώρα αν ισχύουν η όχι θα πρέπει να το ψάξω και εγώ πιο αναλυτικά γιατί έτσι στα πρόχειρα δεν μπορώ να κρίνω αν όντως ισχύουν όλα αυτά. Έχουν μια βάση και μια λογικη όμως.
 
Last edited:
Κι εγώ θα χαρώ όταν κάποιο δημοσίευμα συμπίπτει με την άποψη μου αλλά δεν θα κατατάξω όλες τις άλλες απόψεις σε "κουβέντες καφενείου". Διότι δεν παύουν να είναι οι απόψεις δύο μόνο ανθρώπων: Του Νικήτα και κάποιου στελέχους της Fabarm.
Νομίζω με παρεξηγησατε. Δεν χαίρομαι που οι απόψεις τους συμπίπτουν με την δική μου. Αντιθέτως θα χαιρομουν αν οι απόψεις τους συμπίπταν με όλων ώστε να λυθεί αυτό το μυστήριο επιτέλους και να ξέρω ποιο όπλο αποδίδει καλύτερα ώστε να πάω να το αγορασω. Και για να απαντήσω και στον @BIRDY στα περί καφενείου εγώ δεν έχω την τύχη να γνωρίζω τον καθένα εδώ μέσα στο φόρουμ τι γνώσεις και τι εμπειρίες και τι συμφέροντα ενδεχομένως έχει χώρις παρεξηγηση ώστε να τον εμπιστεύομαι. Και επίσης όπως είπε και ο @Xklefteris σε κάποιο μήνυμα για τον Κ.Κυπριδημο και το άρθρο του αυτό δεν σημαίνει ότι και εκείνοι έχουν το αλάνθαστο.
 
Last edited:
Η μαμα Remington από ότι έχω καταλάβει απλά άφησε μία αχρωμίωτη κάννη για να επιτευχθεί και με την πάροδο του χρόνου καλύτερη λείανση στα τοιχώματα της από την πατίνα που δημιουργείται, να έχει και καλύτερη ελαστικότητα η κάννη της και απλά έκανε και ένα μεγάλο κώνο προσαρμογής για να μειώσει λάκτισμα και παραμόρφωση σκαγίων και τέλος πλασάρωντας σου μία σουπερ ντούπερ κάννη. Τοσο απλά τα πράγματα.
Η Benelli σου δίνει απλά μία χρωμιωμένη κάννη με απλό κώνο και απλό αυλό συν κρυογεννή επεξεργασία συν βαφή best συν ποιότητα κατασκευής δηλαδή σου δίνει μία από τις πιο αξιόπιστες ανθεκτικές και πιο εύκολες στην συντήρηση κάννες που είναι και αυτό που αντιπροσωπεύει γενικότερα την benelli. Δηλαδή η αξιοπιστία η ποιότητα κατασκευής, η εύκολη έως και σχεδόν μηδαμινή συντήρηση , η απροβλημάτιστη λειτουργία και η σταθερότητα της στο πέρασμα του χρόνου. Σου δίνει και μία εγγύηση 10 χρόνια σε όλο το όπλο και 25 χρόνια στην βαβή εγγυόντας σου και έμπρακτα για όλα τα παραπάνω και μετά σου λέει διάλεξε τι θέλεις. Θέλεις αξιοπιστία και εγγύηση ή θέλεις ελάχιστα καλύτερες τουφεκιές που ίσως να μην σε ωφελείσουν πουθενά ή να μην καταλάβεις και καμία διαφορά και λιγότερο αξιόπιστο όπλο που θα σου βγαίνει η ψυχή να το καθαρίσεις. Και η αγορά έχει αποδείξει ότι θέλει αξιοπιστία και ευκολία και μάλιστα το πληρώνει και πιο ακριβά για αυτό και πουλάει περισσότερο. Διαφορετικά εφόσον ανήκει η benelli στην beretta θα μπορούσε άνετα με εντολή της μαμα εταιρίας να φοράει κάννες beretta να τελειώνει το παραμύθι. Αλλά κάποιο λόγο θα έχει. Το σίγουρο είναι ότι αν το έκανε θα ανταγωνιζόταν τις άλλες εταιρίες του ομίλου της που δεν έχει νόημα.

Τόσα λίγα πράγματα και απλά είναι τα remington λοιπόν και τόσα πολλά οι μπενελι?
Το" πλασάρει" που ανέφερες φίλε δεν ακούγεται ωραία.
αλλες εταιρίες παίζουν με πλασάρισμα σε γεωμετρίες και μέταλλα από μοντέλο σε μοντέλο.

Στην πράξη,σε σχέση με το απλό "την αχρωμιωτη κάννη κλπ",τι είναι η κρυογενικη επεξεργασία που επισημανες?καθεαυτή και σε σχέση με τα "απλά πράγματα "της remington

?
 
Τόσα λίγα πράγματα και απλά είναι τα remington λοιπόν και τόσα πολλά οι μπενελι?
Το" πλασάρει" που ανέφερες φίλε δεν ακούγεται ωραία.
αλλες εταιρίες παίζουν με πλασάρισμα σε γεωμετρίες και μέταλλα από μοντέλο σε μοντέλο.

Στην πράξη,σε σχέση με το απλό "την αχρωμιωτη κάννη κλπ",τι είναι η κρυογενικη επεξεργασία που επισημανες?καθεαυτή και σε σχέση με τα "απλά πράγματα "της remington

?
Η benelli πουλάει απλότητα αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής ειδικά στα ποιο ακριβά της μοντέλα είναι ποιο εμφανής δεν θα δεις ποτέ στραβές ρίγες ούτε άλλες ατέλειες! Όπως π.χ στις versa max και στης V3 που της βάζεις κάτω και της κάνεις διαλογή να δεις ποια δεν έχει στραβή ριγα. Επειδή το είδα το σκηνικό που της έβγαλε όλες ένας και της έψαχνε και ήταν οι περισσότερες έτσι οπως και ο φίλος μου την versa max έτσι την διάλεξε ανάμεσα από 20 όπλα.
 
τι είναι η κρυογενικη επεξεργασία που επισημανες?καθεαυτή και σε σχέση με τα "απλά πράγματα "της remington
Η κρυογενης επεξεργασία είναι κατεργασία η οποία γίνεται στα μέταλλα όπου με την ψύξη σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ελαχιστοποιούν τις τάσεις των μετάλλων που έχουν δημιουργηθεί από την κατεργασία τους ώστε να βελτιώνουν και να ομοιογενουν την δομή τους βελτιστοποιοντας τις ιδιότητές τους και αυξάνοντας την αντοχή τους και την σταθερότητα τους. Και σαν επεξεργασία άσχετα αν την εφαρμόζει και την έχει πατεντάρει η Benelli στα όπλα της δεν νομίζω ότι την έχει εφεύρει εκείνη. Την εφαρμόζει όμως για την βελτιστοποιηση των μετάλλων των καννών της όπως εφαρμόζει και την βαφή best που ούτε αυτή είναι δικιά της πατέντα από όσο ξέρω αλλά είναι η μοναδική εταιρεια που κατάφερε να την εφαρμόσει στην οπλοβιομηχανια και μπράβο της γιατί δεν είναι μια απλή βαφή όπως η κεραμική . Έχει πολύπλοκη διαδικασία για να εφαρμοστεί στο μέταλλο και δεν ειναι καθολου εύκολο να την εφαρμόσει σε κάννες που έχουν ψηλές θερμοκρασίες, στρεβλώσεις, κραδασμούς και ταλαντώσεις από τις τουφεκιές. Ψάξτε το λίγο και θα καταλάβετε.

Η Remington τι παραπάνω έχει προσφέρει και πως έχει εξελίξει τα όπλα της τόσες δεκαετίες τώρα. Μέχρι και τα baikal εισήγαγε και πουλούσε με την επωνυμία της γιατί δεν μπορούσε να βγάλει ένα φτηνό μοντέλο ώσπου εφτασε στην χρεοκοπία και εξαγοραστηκε. Για την benelli δεν χρειάζεται και πολυ ανάλυση για τις καινοτομίες . Αρκεί να ρίξεις μια ματιά στις καινοτομίες που έχουν μερικα μοντέλα της όπως την Raffaelo be diamond την vinci το U828 και την Μ4 και θα καταλάβεις.
Το" πλασάρει" που ανέφερες φίλε δεν ακούγεται ωραία.
αλλες εταιρίες παίζουν με πλασάρισμα σε γεωμετρίες και μέταλλα από μοντέλο σε μοντέλο.
Και ότι βγάζει η Benelli νερό σωλήνες δεν ακούγεται ωραία αλλά έχουμε βαρεθεί να το ακούμε. Έτσι είναι. Εγώ τουλάχιστον τα γράφω στο θέμα της Benelli και δεν μπαίνω να τα γράφω σε εκείνο της Remington. Η Remington με την V3 διαφήμιζε ότι έβγαλε το καλύτερο αυτογεμη στον κόσμο. Έτσι το πλασαρε. Εσύ πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο αυτογεμη; Εγώ δεν το πιστεύω πάντως ουτε οι πωλήσεις δείχνουν κάτι τέτοιο γιατί αν ήταν όντως το καλύτερο θα ήταν πρώτο σε πωλήσεις. Μάλλον δεν τους πολύπιστευει το αγοραστικό κοινό. Εχετε όμως φαγωθεί με τα Remington ενώ στους περισσότερους έχουν βγει ζημιαρικα. Τι να το κάνεις ακόμη και την καλύτερη κανη να έχει; Ας καταφέρουν να βγάλουν καταρχήν ένα αξιόπιστο οπλο και ας μην έχει και την σούπερ ντουπερ ουαου κάννη.

Και εν κατακλείδι πλέον σημερα κατά την γνώμη μου τόσο λίγα πράγματα είναι η Remington και τόσα πολλά η Benelli όσον αφορά τα λειοκανα όπλα. Και αυτό όπως είπα φαίνεται από τις πωλήσεις των δύο εταιρειών.
 
Last edited:
Δεν έχει διαφορετική βαρύτητα η γνώμη μου από τους υπόλοιπους εκλεκτούς συναδέλφους που την καταθέτουν εξίσου.
Για εμένα έχει γιατί δίνω μεγαλύτερη σημασία στην σκοπευτική ικανότητα παρά στα όπλα.
Επίσης εκτιμώ ότι ξόδεψες χρόνο για σωστές δοκιμές για να αποδείξεις τα λεγόμενά σου, ενώ θα μπορούσες κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις το status σου.
Μακάρι να το έκαναν αρκετοί αυτό.

Όλους τους ακούω με προσοχή, αν παρουσιάζουν ντοκουμέντα, με ακόμη μεγαλύτερη.

ώστε να λυθεί αυτό το μυστήριο επιτέλους και να ξέρω ποιο όπλο αποδίδει καλύτερα ώστε να πάω να το αγορασω.
Συγκέντρωση + διάτρηση.

Μόνο αυτά τα 2 μετράνε και μόνο αυτά τα 2 χρειάζεται να μετράς.

Αν μου βρεί κάποιος όπλο με 1,5 φορά μεγαλύτερη διάτρηση από ένα άλλο με το ίδιο φυσίγγι και παρόμοια κατανομή θα το αγοράσω την επόμενη ημέρα.
Κανένας δεν πρόκειται να το βρει γιατί δεν υπάρχει.

Η "βλητική υπεροχή" η οποία συχνά στο μυαλό μας συνδέεται με την συγκέντρωση είναι της τάξης max 10% (όχι στο full) το οποίο σημαίνει ουσιαστικά 3-5 μ προβάδισμα max.

Άρα όταν ακούω για όπλα με βλητικές υπεροχές τα οποία σκοτώνουν στον Θεό, απλά γελάω.

Επίσης με ένα Winchestet Rooster τους βάζω όλους κάτω με οποιοδήποτε εμπορικό, και με την "χειρότερη κάνη" του κόσμου και στα 36,5 και πολύ περισσότερο στα 70.

Αυτή είναι όλη η ιστορία ...
 
Το θέμα δύναμης της ντουφέκιας η να πω διάτρησης καλύτερα είναι καθαρά θέμα κάνης εννοείται όταν ρίχνεις ίδια φυσίγγια.Αλλα και αυτό για να γίνει κατανοητό χρειάζεσαι πίνακα τουλάχιστον 1x1 και να μπορείς να μετρήσεις την διάτρηση όλων των σκαγιων μέσα σε αυτόν .Όταν αυτό συμβεί και βγει το ποσοστό διάτρησης σκαγιων και όχι ενός δύο τριών μεμονωμένων στο κέντρο τότε θα καταλάβετε κάποιοι τις διαφορές των κανών μεταξύ τούς.Μεχρι τότε ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του με επιφύλαξη γιατί και οι μετρήσεις διατρήσεις που γίνονται αφορούν δύο και τρία σκακια στα 200/300/400 κτλ.Πρεπει να πάτε πιο βαθιά τη σκέψη σας για να καταλάβετε γιατι κάποια όπλα σκοτώνουν καλύτερα.
 
Έχει μία λογική αλλά όπως είπες και εσύ περισσότερο το επηρεάζει ο κώνος προσαρμογής γιατί εκεί έχεις μεγαλύτερη επιτάχυνση. Ενώ στον αυλό θα έχει μειωθεί αρκετά η επιτάχυνση ίσως να έχουμε και επιβράδυνση. Αυτό πρέπει να το ψάξω περισσότερο για να δω πως μεταβάλεται η ταχύτητα μέσα στην κάννη πότε μηδενίζεται η επιτάχυνση και πότε ξεκινάει η επιβράδυνση για να μπορέσω να το αναλύσω περισσότερο.


Προσπαθουσα και έσπαγα το κεφάλι μου όμως να βρω που αλλού το είχα διαβάσει αυτό με τις μειωμένες ταχύτητες και διάτρηση στους διευρυμένους αυλούς και τελικά το βρήκα.

TRIBORE HP BARREL
Αναφέρει το παρακάτω στο s;ite της Fabarm.

The TRIBORE barrel is the only one without the disadvantage of all over-bored barrels ; a very poor penetration ! The over-bored barrels are looking for a better distribution. The innovation was to increase the bore diameter to reduce the friction and by consequence the deformed pellets number. It was born for shooting disciplines ( sporting and trap ) where penetration was not the objective ...the goal was a better distribution to break more clays.
Of course with traditionnal over-bored barrels, there is a lack of penetration: The gas is compressed in a higher volume (the bore diameter is increased from 18,40 to 18,85 mm), so less pression , a lower pellets speed ..and by consequence a REDUCED PENETRATION ( Ec= ½ mv2 ).

Τι έχετε να πείτε για αυτό;
Καλημερα, αν κάποιος θα ήθελε να σχεδιάσει έναν αυλό (αφήνουμε θαλάμη-κώνο στην άκρη) που να βγάζει την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα ,θα έπρεπε να εχει ακριβώς την αντίστροφη γεωμετρία. το τριμπορ της φαμπαρμ είναι φαρδυτερο στην αρχή εκεί που οι πιέσεις θέλουμε να κρατηθούν ψηλές και γίνεται στενό όταν οι πιέσεις είναι χαμηλές αυξάνοντας τις τριβές . Και είναι κρίμα γιατί οι κανες αυτές λέγεται πως φτιάχνονται με τρυπανισμο.Αφου έχεις γνώσεις φυσικής σκέψου αυτό για να συμπερανεις το ποσο συμμετέχει η θαλάμη, ο κώνος και ο αυλός στην διατήρηση των πιέσεων, άρα και στην αρχική ταχύτητα των σκαγιων. Στο διάγραμμα στο σημείο 0,0000 όπου φαίνεται η χοντρή διακεκομμενη γραμμή βρίσκεται ο αισθητήρας, η επόμενη κίτρινη είναι περίπου το τέλος της θαλαμης και η λεπτή διακεκομμενη στο σημείο 0,5000 το τέλος του κωνου. το στόμιο είναι στο σημείο 2,0000 εκεί που βλέπουμε την μωβ κατακόρυφο. το εμβαδόν του χώρου κάτω από την γραμμή των πιέσεων είναι το παραγόμενο έργο. Μια υπενθύμιση, είπα πως κατά πλειοψηφία και υπό όρους ο διευρυμένος αυλός βγάζει μεγαλύτερη ταχύτητα, σε πολλές περιπτώσεις συμβαίνει το αντίθετο, ειδικά όταν συνδυαστεί με μεγάλη θαλάμη και πολύ μακρύ κώνο. Μια κατάσταση που ευνοεί τον στενό αυλό είναι όταν η συνταγή του φυσιγγιου δεν προσφέρει αρκετές αντιστάσεις ώστε να καεί ζωηρά η πυρίτιδα και ειδικά όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή.
 

Attachments

  • image001.jpg
    image001.jpg
    54,8 KB · Προβολές: 6
Back
Top