Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τελικα έχετε πλάκα....χαρτονακιδες είστε οι περισσότεροι.....από κυνήγι ντιπ....που λένε και στα μέρη μου τη βόρεια Ελλάδα....οι βορειο Ελλαδίτες γελάνε πολύ με αυτά που γράφουν μερικοί....

Πριν πιασεις στο στομα σου τους ''χαρτονακιδες''...και οσους κανουν
δοκιμες....να πλενεις το στομα σου με αγιασμο!!!
Εχουν προσφερει πολλα μα πολλα περισσοτερα απ'οτι εσυ με τις
φωτο σου . :cool:
 
Και να πεις ότι δεν του το είπα....
Το χάσαμε το γκάνι γ@μώ τα γρήγορα αντανακλαστικα της διαχείρισης.
View attachment 65038
Η διαχείριση έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει.
Δηλώσεις του τύπου εγώ δεν φοβάμαι κανέναν κ φώτο με υπεραριθμα δεν χωρανε στην κυνηγετική οικογένεια κ στο φορουμ.
Τα δέντρα κ οι πέτρες δεν γεννάνε πέρδικες ούτε τσίχλες.
 
Καλημέρα σας! Μετά από αρκετό καιρό απουσίας μου, χαίρομαι που σας ξαναδιαβάζω.
Και μπαίνω γρήγορα στο ψητό, πρόσφατά απέκτησα μια diamond στην οποία παλεύω ακόμα να βρω μέτρα, ώστε να μου έρθει σωστά στα μάτια. Έχω δοκιμάσει όλες τις φλάντζες αλλά δυστυχώς ακόμα διαφωνούμε με την κυρά Διαμάντω
Με τα πολλά συμβιβάστηκα στη c-cdx αλλά και πάλι δεν το νιώθω σωστό σε σερί επομήσεων ,πρέπει ο ίδιος να διορθώσω την σκόπευση, φεύγει αριστερά η γραμμή σκόπευσης.
Υπάρχει απ την benelli φλάντζα να στρίβει το όπλο ? Η έστω αν κάποιος φίλος έχει καταφέρει να στρίψει το όπλο του με κάποιο περίεργο συνδυασμό φλατζών( c-bdx,b-c-bdx κτλ κτλ) ?
 
Καλημέρα σας! Μετά από αρκετό καιρό απουσίας μου, χαίρομαι που σας ξαναδιαβάζω.
Και μπαίνω γρήγορα στο ψητό, πρόσφατά απέκτησα μια diamond στην οποία παλεύω ακόμα να βρω μέτρα, ώστε να μου έρθει σωστά στα μάτια. Έχω δοκιμάσει όλες τις φλάντζες αλλά δυστυχώς ακόμα διαφωνούμε με την κυρά Διαμάντω
Με τα πολλά συμβιβάστηκα στη c-cdx αλλά και πάλι δεν το νιώθω σωστό σε σερί επομήσεων ,πρέπει ο ίδιος να διορθώσω την σκόπευση, φεύγει αριστερά η γραμμή σκόπευσης.
Υπάρχει απ την benelli φλάντζα να στρίβει το όπλο ? Η έστω αν κάποιος φίλος έχει καταφέρει να στρίψει το όπλο του με κάποιο περίεργο συνδυασμό φλατζών( c-bdx,b-c-bdx κτλ κτλ) ?
Θέλεις παραπάνω cast; Δεξιά ή αριστερά δηλαδή;
 
Φαντάζομαι δε σου αρκεί αυτή η απόκλιση που σου δίνει η υπάρχουσα φλατζα. Μπορείς να αγοράσεις ακόμα μία και να βάλεις από πάνω. Όχι όμως ολόκληρη. Θα την κόψεις στη μέση και θα τη βάλεις με το παχύ μέρος από την αριστερή μεριά όπως βλέπεις το όπλο από πισω. Αν τη βάλεις ολόκληρη είναι μια η άλλη. Αν δυσκολεύεται να περασει ο σωλήνας του επαναστατικού ελατηρίου από την τρυπα του μεταλλικού πλακιδίου λιμαρε το λίγο έτσι ώστε να περάσει ελεύθερα και να μη ζοριστει και στραβωσει.
Επίσης ο @ΓΙΑΝΝΗΣ μου είπε ένα άλλο κόλπο με χαρτοταινια.
Κολλάς στρωσεις χαρτοταινια στη φλάντζα απόκλισης από τη μέση προς την παχιά πλευρά κλιμακωτά.
 
Ναι μίλησα κι εγώ με τον Γιάννη και μου είπε το κόλπο με τις κλιμακωτές στρώσεις χαρτοταινίας και μάλλον θα καταφύγω σε αυτη τη λύση ,απλά είπα να ρωτήσω κι εδώ μήπως βρεθεί εναλλακτική λύση ,πιο εργοστασιακή δηλαδή.
 
Last edited:
Αυτο ειναι το θεμα, οτι η Μ4 εχει φτιαχτει ειδικα για αυτη τη χρηση και οχι σαν κυνηγετικο.
Ακριβώς . Η M4 δεν έχει αυτορυθμιζόμενο πιστόνι και λειτουργεί με συγκεκριμένες ελαφριές γομώσεις που χρησιμοποιούν στην πρακτική σκοποβολή επειδή για αυτό φτιάχτηκε και όχι για κυνήγι. Για αυτο είναι και 4 κιλά όπλο.
Η V3 παρόλο που έχει την ίδια βάση το διπλό πιστόνι της το έχουν αλλάξει έχοντας φτιάξει ένα είδος αυτορυθμιζόμενο μηχανισμό για magnum και απλά φυσίγγια όπου ο κάλυκας ανάλογα το μήκος του κλείνει τις οπές αερίων ώστε να περνάνε λιγότερα αέρια στις magnum γομωσεις που υποτίθετε ότι παράγουν μεγαλύτερες πιέσεις. Όμως αυτό δεν ισχύει πάντα. Φαίνεται απλό λειτουργικό και ευφιεστατο όμως δεν είναι. Το μήκος του κάλυκα δεν ειναι ανάλογο των πιέσεων πάντα και εδώ δημιουργούνται τα προβλήματα και οι εμπλοκές. Υπάρχουν απλά φυσίγγια semi mangum ειδικά εδώ στην Ελλάδα που βγάζουν περισσότερες πιέσεις απο τα magnum. Οπότε σε magnum φυσίγγια που βγάζουν λίγες πιέσεις όσο ένα απλό φυσίγγι δηλαδή οι λιγότερες οπες αερίων δεν αφήνουν να περάσουν τα απαραίτητα αέρια με αποτέλεσμα να έχει εμπλοκές. Αντίθετα στα απλά φυσίγγια με τις μεγάλες πιέσεις όσο ένα magnum περνάνε πολύ περισσότερα αέρια από τις πολλές οπές που ειναι ανοιχτές με αποτέλεσμα να καταπονείται ο όχι και τόσο ποιοτικός μηχανισμός της V3 και να έχουμε προβληματα και μειωμένη αντοχή. Γιατί πέρα από την ποιότητα κατασκευής άλλη αντοχή έχει ένα όπλο όπως το Μ4 που ειναι ενισχυμένο και ζυγίζει 4 κιλά και προορίζεται να ρίχνει ελαφριές γομώσεις και άλλο ένα όπλο στα 3 κιλά να ρίχνει magnum φυσίγγια.
 
Last edited:
Ναι μίλησα κι εγώ με τον Γιάννη και μου είπε το κόλπο με τις κλιμακωτές στρώσεις χαρτοταινίας και μάλλον θα καταφύγω σε αυτη τη λύση ,απλά είπα να ρωτήσω κι εδώ μήπως βρεθεί εναλλακτική λύση ,πιο εργοστασιακή δηλαδή.
Το κολπακι δουλεύει. Θα δεις.
 
Αν θυμάμαι καλά σε παλιότερο ποστ κάποιου μέλους, είχε πει ότι στα anaconda crio plus ,φαίνεται λίγο τσοκ στο στόμιο της κάνης σε benelli. Απλά επειδή βίδωσα κι εγώ ένα long είδα το ίδιο πράγμα, θυμάμαι σωστά, ισχύει ?
 
Ένας μάγειρας που κάποτε δούλευε σε καράβια, μου είχε πει ότι η σπεσιαλιτέ του ήταν λαγός στιφάδο χωρίς λαγό!:D
Τον έχω ακούστα.Ειχε λέει και ένα μπουφάν δερμάτινο που στην βροχή το έτριβε και γινόταν καπαρντίνα.
 
Back
Top