Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τα πράγματα είναι απλά, αν έχετε βαρεθεί την μπίχλα πάρτε benelli.
Αν δεν την έχετε βαρεθεί έχετε 2 επιλογές, benelli ή beretta.
Τώρα αν βρεθεί κανένας ζαβός και επιλέξει κάτι άλλο, δεν πειράζει.
Σκοτώνει και αυτό αλλά θέλει σέρβις σε λιγότερα χιλιόμετρα. .yel.
 
Ακριβώς . Η M4 δεν έχει αυτορυθμιζόμενο πιστόνι και λειτουργεί με συγκεκριμένες ελαφριές γομώσεις που χρησιμοποιούν στην πρακτική σκοποβολή επειδή για αυτό φτιάχτηκε και όχι για κυνήγι. Για αυτο είναι και 4 κιλά όπλο.
Η V3 παρόλο που έχει την ίδια βάση το διπλό πιστόνι της το έχουν αλλάξει έχοντας φτιάξει ένα είδος αυτορυθμιζόμενο μηχανισμό για magnum και απλά φυσίγγια όπου ο κάλυκας ανάλογα το μήκος του κλείνει τις οπές αερίων ώστε να περνάνε λιγότερα αέρια στις magnum γομωσεις που υποτίθετε ότι παράγουν μεγαλύτερες πιέσεις. Όμως αυτό δεν ισχύει πάντα. Φαίνεται απλό λειτουργικό και ευφιεστατο όμως δεν είναι. Το μήκος του κάλυκα δεν ειναι ανάλογο των πιέσεων πάντα και εδώ δημιουργούνται τα προβλήματα και οι εμπλοκές. Υπάρχουν απλά φυσίγγια semi mangum ειδικά εδώ στην Ελλάδα που βγάζουν περισσότερες πιέσεις απο τα magnum. Οπότε σε magnum φυσίγγια που βγάζουν λίγες πιέσεις όσο ένα απλό φυσίγγι δηλαδή οι λιγότερες οπες αερίων δεν αφήνουν να περάσουν τα απαραίτητα αέρια με αποτέλεσμα να έχει εμπλοκές. Αντίθετα στα απλά φυσίγγια με τις μεγάλες πιέσεις όσο ένα magnum περνάνε πολύ περισσότερα αέρια από τις πολλές οπές που ειναι ανοιχτές με αποτέλεσμα να καταπονείται ο όχι και τόσο ποιοτικός μηχανισμός της V3 και να έχουμε προβληματα και μειωμένη αντοχή. Γιατί πέρα από την ποιότητα κατασκευής άλλη αντοχή έχει ένα όπλο όπως το Μ4 που ειναι ενισχυμένο και ζυγίζει 4 κιλά και προορίζεται να ρίχνει ελαφριές γομώσεις και άλλο ένα όπλο στα 3 κιλά να ρίχνει magnum φυσίγγια.
Θυμόμουν ότι είχε κάποια διαφορά στον μηχανισμό αλλά όχι ποια ακριβός! Όπως τα λες είναι ακριβός.
 
Τα πράγματα είναι απλά, αν έχετε βαρεθεί την μπίχλα πάρτε benelli.
Αν δεν την έχετε βαρεθεί έχετε 2 επιλογές, benelli ή beretta.
Τώρα αν βρεθεί κανένας ζαβός και επιλέξει κάτι άλλο, δεν πειράζει.
Σκοτώνει και αυτό αλλά θέλει σέρβις σε λιγότερα χιλιόμετρα. .yel.
Έχει βρεθεί ζαβος
Αγαπάμε remi λέμε!!
 
Τα πράγματα είναι απλά, αν έχετε βαρεθεί την μπίχλα πάρτε benelli.
Αν δεν την έχετε βαρεθεί έχετε 2 επιλογές, benelli ή beretta.
Τώρα αν βρεθεί κανένας ζαβός και επιλέξει κάτι άλλο, δεν πειράζει.
Σκοτώνει και αυτό αλλά θέλει σέρβις σε λιγότερα χιλιόμετρα. .yel.
benelli σαν τα japan moter δε σπανε δε χαλανε???
 
Η M4 δεν έχει αυτορυθμιζόμενο πιστόνι και λειτουργεί με συγκεκριμένες ελαφριές γομώσεις που χρησιμοποιούν στην πρακτική σκοποβολή επειδή για αυτό φτιάχτηκε και όχι για κυνήγι. Για αυτο είναι και 4 κιλά όπλο.
Για ποιο λογο βγηκε η Μ4???
 
Όλα χαλάνε, στον ρυθμό και στις βλάβες διαφέρουν.
Άλλο η φθορά από την πολύ χρήση, άλλο τα αναλλώσιμα όπως πχ. ελατήρια που σε όλα τα όπλα και μηχανήματα κάποια στιγμή χαλαρώνουν, άλλο η βλάβη από χτύπημα, ατύχημα, κακή χρήση ή συντήρηση και άλλο η βλάβη από κατασκευαστικό-σχεδιαστικό λάθος ή αστοχία υλικών ή κακή ποιότητα κατασκευής.
 
Άλλο η φθορά από την πολύ χρήση, άλλο τα αναλλώσιμα όπως πχ. ελατήρια που σε όλα τα όπλα και μηχανήματα κάποια στιγμή χαλαρώνουν, άλλο η βλάβη από χτύπημα, ατύχημα, κακή χρήση ή συντήρηση και άλλο η βλάβη από κατασκευαστικό-σχεδιαστικό λάθος ή αστοχία υλικών ή κακή ποιότητα κατασκευής.
Εννοείται το τελευταίο ...
 
Παιδιά παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.
Έχω πρόβλημα με το Βenelli μου, που είναι καινούριο. Το έχω αγοράσει Αύγουστο του 2021.
Τσίχλες έχω κυνηγήσει πέρυσι και φέτος δηλαδή.
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τσίχλα στο φαγητό, είναι όλες καταχτυπημένες από σκάγια, τι να κάνω πέστε μου.
Θα στρώσει λέτε με τον καιρό ή πρέπει να βρω κανένα άλλο που να σκορπάει λίγο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.my man..micle.
 
Παιδιά παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.
Έχω πρόβλημα με το Βenelli μου, που είναι καινούριο. Το έχω αγοράσει Αύγουστο του 2021.
Τσίχλες έχω κυνηγήσει πέρυσι και φέτος δηλαδή.
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τσίχλα στο φαγητό, είναι όλες καταχτυπημένες από σκάγια, τι να κάνω πέστε μου.
Θα στρώσει λέτε με τον καιρό ή πρέπει να βρω κανένα άλλο που να σκορπάει λίγο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.my man..micle.
[/QUOTE Σκορπάει Doc γιατί έχεις πάνω αυτό το παλιό τσοκ πώς το λένε μωρέ ξεχνάω..
 
Παιδιά παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.
Έχω πρόβλημα με το Βenelli μου, που είναι καινούριο. Το έχω αγοράσει Αύγουστο του 2021.
Τσίχλες έχω κυνηγήσει πέρυσι και φέτος δηλαδή.
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τσίχλα στο φαγητό, είναι όλες καταχτυπημένες από σκάγια, τι να κάνω πέστε μου.
Θα στρώσει λέτε με τον καιρό ή πρέπει να βρω κανένα άλλο που να σκορπάει λίγο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.my man..micle.
Βάλε κάννη ρέμι.Δοκιμασμενο....
 
Παιδιά παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.
Έχω πρόβλημα με το Βenelli μου, που είναι καινούριο. Το έχω αγοράσει Αύγουστο του 2021.
Τσίχλες έχω κυνηγήσει πέρυσι και φέτος δηλαδή.
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τσίχλα στο φαγητό, είναι όλες καταχτυπημένες από σκάγια, τι να κάνω πέστε μου.
Θα στρώσει λέτε με τον καιρό ή πρέπει να βρω κανένα άλλο που να σκορπάει λίγο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.my man..micle.
Να τις αφήνεις λίγο να ξεμακρυνουν!😊
Αν βρίσκεις σκάγια μέσα στα πουλιά κατέβα κάνα δύο νούμερα να τις ξετρυπαει!😁
 
Παιδιά παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.
Έχω πρόβλημα με το Βenelli μου, που είναι καινούριο. Το έχω αγοράσει Αύγουστο του 2021.
Τσίχλες έχω κυνηγήσει πέρυσι και φέτος δηλαδή.
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τσίχλα στο φαγητό, είναι όλες καταχτυπημένες από σκάγια, τι να κάνω πέστε μου.
Θα στρώσει λέτε με τον καιρό ή πρέπει να βρω κανένα άλλο που να σκορπάει λίγο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.my man..micle.
Για εγγυημένη σκορποσκαγιά (που σκοτώνει πιο εύκολα μιας και δεν χρειάζεται να είσαι κέντρο) πάρε κανένα με διευρυμένο αυλό.
Βάλε ότι φυσίγγι να'ναι ... δεν διαλέγει φυσίγγια.
.big smile.
 
Back
Top