Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Περιοχή Καλλιδρομο Φθιώτιδας και ανατολικοτερα.Δεκαετια 80 όσοι είχαν την δυνατότητα για αυτογεμες έπαιζε Beretta,κάτι λίγο Franchi και Remi.Οι υπόλοιποι Baikal δυκανο,μιλάμε για πολύ Baikal.
Από εκεί και πέρα μέχρι τις μερες μας ότι έλιωσε έχει αντικατασταθεί με Βenelli,μιλάμε για πολύ Benelli.
Τώρα τι έχει πέσει στην αντίληψη μου όσον αφορά τις ζημιές......
Αρκετά "κλικ",δύο ραγισμενα κοντακια σε καινούργια όπλα με ελάχιστη χρήση και κάτι ρίγες που έφυγαν μαζί με την τουφεκια.
Σε γενικές γραμμές ο κόσμος είναι ευχαριστημένος και αν ποτέ το άλλαζαν πάλι Benelli θα έπαιρναν.
 
Οι άλλοι τρεις?SBE;;;
για να πω την αλήθεια είχα επωμισει μια φορά που ήμουν Αθήνα στο καλκατζακο πριν 2 χρόνια την SBE 3 με ξύλινα μερη και 66κανη είχα πάθει πλάκα και με την υπερηψωμενη ριγα αλλά κυρίως από το ζύγισμα της βέβαια μόλις άκουσα τα 2200 πέσαν τα αυτιά μου...:cool:
 
Χαράξεις ?
Η μια είναι για να ανεβάζει την γλώσσα σε κανονική λειτουργία και η άλλη για να μην βάζεις φυσίγγι πάνω στην γλώσσα (ghost loading).
Βγάλε πάνω και κάτω και τα κομμάτια
Από κάτω δεν νομίζω να έχει διάφορες από πάνω και πίσω έχει το έχω δει το ένα δίπλα στο άλλο
 
για να πω την αλήθεια είχα επωμισει μια φορά που ήμουν Αθήνα στο καλκατζακο πριν 2 χρόνια την SBE 3 με ξύλινα μερη και 66κανη είχα πάθει πλάκα και με την υπερηψωμενη ριγα αλλά κυρίως από το ζύγισμα της βέβαια μόλις άκουσα τα 2200 πέσαν τα αυτιά μου...:cool:
Πάρε την BE που έχω εγώ που είναι ακριβός η ίδια αλλά μαγκνουμ και έχει 1830€ από 2050€
 
Πάρε την BE που έχω εγώ που είναι ακριβός η ίδια αλλά μαγκνουμ και έχει 1830€ από 2050€
BE;
Be diamond ενοεις;
δεν είμαστε για τέτοιες αγορές πλέον είναι άλλες οι προτεραιότητες, πήρα τ μερκελ τερμα τ πάνω ράφι...
 
6 σελιδες Benelli κλικ...εχετε χασει την μπαλα μαγκες!

Οι Benelli κανουν κλικ...που και που...τελος.

Η Benelli πουλαει περισσοτερο...ο κοσμος ξερει...το ιδιο κανουν ομως και με τα κωλοχαρτα σε καιρους πανδημιας...

Δεν βγαινει ακρη μαγκες!
 
Όταν μία εταιρία παρόλο που πουλάει ακριβότερα από τον ανταγωνισμό καταφέρνει παρόλα αυτά για πάρα πολλά χρόνια να ειναι και πρώτη σε πωλήσεις τότε αυτό από μόνο του δείχνει πόσο καλύτερο είναι το προιόν της από τον ανταγωνισμό. Συνήθως τα προιόντα που πουλάνε περισσότερο είναι τα λεγόμενα value for money προιόντα που προσφέρουν ένα πάρα πολύ καλό πακέτο σε πολύ χαμηλή τιμή. Εδώ όμως δεν ισχύει τέτοια περίπτωση μιας και μιλάμε για τα ακριβότερα αυτογεμή μεταξύ των κοινών εταιριών που κατασκευάουν μαζικά όπλα εξαιρουμένως των premium χειροποιητων και custom made όπλων. Δεν πουλάνε επειδή ειναι φτηνά. Είναι ακριβά όπλα και όπως σε όποιοδήποτε προιόν όταν είναι ακριβό ο πελάτης δίνει σημασία ακόμη και στην παραμικρή λεπτομέρεια και δεν το αγοράζει με ελαφρά την καρδία. Και το παραμικρό ελάττωμα μετράει και μειώνει πάρα πολύ το κύρος της εταιρειας. Οπότε αν είχαν τα προβλήματα που αναφέρετε και σε μεγάλη συχνότητα μάλιστα όχι απλά δεν θα ήταν πρώτα σε πωλήσεις αλλά θα είχαν φάει το κράξιμο του αιώνα όπως έχει γίνει με άλλα όπλα κατα καιρούς που τους έχει μείνει η ρετσινιά και δεν λέει να ανέβουν σε πωλήσεις όσα χρόνια και αν περάσουν παρόλο που είναι και πιο φτηνά και με καλύτερες κάννες υποτίθεται και δοκιμασμένα σε ψηλότερες πιέσεις κλπ κλπ . Και στην περίπτωση αυτή μιλάνε οι πελάτες σαν συνολο με την προτείμιση τους και όχι μεμονομένες εμπειρίες του καθένα. Επίσης ένα άλλο που δείχνει την ποιότητα των Benelli είναι η αξία μεταπώλησης. Δεν ειναι τυχαίο που είναι από τα λίγα αυτογεμή που κρατάνε κάπως την μεταπωλητική τους αξία. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα Browning στα poze.

Όπως είπα και παραπάνω δεν ειναι καθόλου το ίδιο. Εδώ δεν μιλάμε για τα πιο φτηνά όπλα και τα πιο value for money που συνήθως πουλάνε περισσότερο και θεωρούνται αναλώσιμα όπως πχ. τα hundai αυτοκίνητα . Αν ίσχυε αυτό που λες τότε τα baikal θα έπρεπε να ειναι πρώτα σε πωλήσεις αφού όλοι ειναι ικανοποιημένοι με αυτά και δεν βγάζουν προβλήματα και ειναι και τα πιο φτηνά. Θα συμφωνούσα ίσως αν μου έλεγες ότι των άλλων εταιριών είναι πιο υπερτιμημένα σε σχέση με τα benelli για αυτό έχουν λιγότερες πωλήσεις (που δεν ισχύει καθώς και τα benelli ειναι θεωρώ υπερτιμημένα ) ή ότι η benelli έχει πολύ περισσότερα μοντέλα σε όλες τις κατηγορίες τιμών που και αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει γιατί αν δεν κάνω λάθος το πρώτο σε πωλήσεις όπλο της benelli ήταν διαχρονικά η Black Eagle που είναι απο τα πιο ακριβά της μοντέλα.
Τα πάντα μετράνε στην τιμή.
Πληρώνεις αξιοπιστία, φινίρισμα, R&D, νέες τεχνολογίες (πχ BEST) κτλ
Η τσέπη είναι μια.
Το κόστος πχ της βαφής BEST δεν κατανέμεται μόνο στα όπλα που την φέρουν.
Μόνο τα φινιρίσματα πάνε ένα 20%+ περισσότερο.

Σε αντίθεση με άλλες κορυφαίες εταιρίες δεν υπάρχει νέο μοντέλο πιο προβληματικό από το παλιότερο ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ.
Αστοχίες ή προβληματικές παρτίδες υπάρχουν ελάχιστες.
Το κράξιμο για το κλικ δικαίως το τρώει ... αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό σε σχέση με άλλα προβλήματα.
Το διόρθωσε.

Οι κάνες που τόση κουβέντα και μελάνι έχει πέσει είναι μια χαρά.
Οτιδήποτε ακούω για βλητική κατωτερότητα δεν μπορώ να το επαληθεύσω σε δοκιμές ή στο κυνήγι.
Ούτε φυσικά και την βλητική ανωτερότητα άλλων κανών.
Και έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές. Σταμάτησα γιατί πλέον το θεωρώ χάσιμο χρόνου.
Μιλάω για συγκέντρωση και διάτρηση.

Το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι, τι συμπεράσματα βγάζει και πως τα βγάζει, ... είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και δεν ασχολούμαι.

Οι κώνοι είναι μια αρπαχτή των οπλουργών για να κονομήσουν 100€+ το τεμάχιο καταστρέφοντας την χρωμίωση.
Ο κόσμος δεν είναι χαζός ούτε αγοράζει ότι έχει ο διπλανός γιατί ζηλεύει ... κάτι βλέπει ...
Και όταν αυτό γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο, κάτι συμβαίνει ...

ps
Συμπλήρωμα στα δικά σου ...
 
Εγω με τη σπεσιαλ λουσο εχω ριξει ενα καραβι φυσιγγια .Μια εμπλοκη θυμαμε με -10 ειχε παγωσει το λαδι .Δικο μου λαθος .Πανω απο 20 χρονια και δεν εχω αλλαξει τιποτα .Τη μπεκατσια που πηρα στο γιο μου και την κυνηγαω και εγω που ειναι ελαφρια κανενα προβλημα
 
Τα πάντα μετράνε στην τιμή.
Πληρώνεις αξιοπιστία, φινίρισμα, R&D, νέες τεχνολογίες (πχ BEST) κτλ
Η τσέπη είναι μια.
Το κόστος πχ της βαφής BEST δεν κατανέμεται μόνο στα όπλα που την φέρουν.
Μόνο τα φινιρίσματα πάνε ένα 20%+ περισσότερο.

Σε αντίθεση με άλλες κορυφαίες εταιρίες δεν υπάρχει νέο μοντέλο πιο προβληματικό από το παλιότερο ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ.
Αστοχίες ή προβληματικές παρτίδες υπάρχουν ελάχιστες.
Το κράξιμο για το κλικ δικαίως το τρώει ... αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό σε σχέση με άλλα προβλήματα.
Το διόρθωσε.

Οι κάνες που τόση κουβέντα και μελάνι έχει πέσει είναι μια χαρά.
Οτιδήποτε ακούω για βλητική κατωτερότητα δεν μπορώ να το επαληθεύσω σε δοκιμές ή στο κυνήγι.
Ούτε φυσικά και την βλητική ανωτερότητα άλλων κανών.
Και έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές. Σταμάτησα γιατί πλέον το θεωρώ χάσιμο χρόνου.
Μιλάω για συγκέντρωση και διάτρηση.

Το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι, τι συμπεράσματα βγάζει και πως τα βγάζει, ... είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και δεν ασχολούμαι.

Οι κώνοι είναι μια αρπαχτή των οπλουργών για να κονομήσουν 100€+ το τεμάχιο καταστρέφοντας την χρωμίωση.
Ο κόσμος δεν είναι χαζός ούτε αγοράζει ότι έχει ο διπλανός γιατί ζηλεύει ... κάτι βλέπει ...
Και όταν αυτό γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο, κάτι συμβαίνει ...

ps
Συμπλήρωμα στα δικά σου ...
Ακόμη και τον σχεδιασμό και την εργονομία την πληρώνεις γιατί κάποιοι κάθονται μέρες ολόκληρες για να βγάλουν αυτό το αποτέλεσμα και αυτό πάλι το πληρώνεις! Είδα μια συνέντευξη στο YouTube του σχεδιαστή που σχεδίασε την SBE3 τι σκέφτηκε τι ακολούθησε και πως έπρεπε να βγει. Το πίσω μέρος πάνω από την σκανδάλη δείχνει μια χήνα με ανοιχτα τα φτερά να πετάει αν δεν το έλεγε ούτε που θα το έβλεπα 😂
 
Σε όλα τα αυτόματα όπλα υπάρχει περίπτωση να γίνει εμπλοκή, απο υπαιτιότητα του όπλου, του κατόχου καθαρισμός- συντήρηση, ελαττωματικού φυσιγγίου γι'αυτό στα επικίνδυνα κυνήγια χρησιμοποιούσαν δικανα δισκανδαλα.
 
Σε όλα τα αυτόματα όπλα υπάρχει περίπτωση να γίνει εμπλοκή, απο υπαιτιότητα του όπλου, του κατόχου καθαρισμός- συντήρηση, ελαττωματικού φυσιγγίου γι'αυτό στα επικίνδυνα κυνήγια χρησιμοποιούσαν δικανα δισκανδαλα.
Παναγιώτη έχεις δίκιο. Σε κάτι σαφάρι στην Αφρική για επικίνδυνα θηράματα έχουν δίκανα ραβδωτα και μάλιστα μεγάλου διαμετρήματος.
 
Ακόμη και τον σχεδιασμό και την εργονομία την πληρώνεις γιατί κάποιοι κάθονται μέρες ολόκληρες για να βγάλουν αυτό το αποτέλεσμα και αυτό πάλι το πληρώνεις! Είδα μια συνέντευξη στο YouTube του σχεδιαστή που σχεδίασε την SBE3 τι σκέφτηκε τι ακολούθησε και πως έπρεπε να βγει. Το πίσω μέρος πάνω από την σκανδάλη δείχνει μια χήνα με ανοιχτα τα φτερά να πετάει αν δεν το έλεγε ούτε που θα το έβλεπα 😂
Τα πάντα πληρώνεις ...
Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι προσπαθούν να προσαρμόσουν κάνη σε βάση Benelli που κάνει κλικ :)

Με αυτά επίσης που έχω δει σε πραγματικές δοκιμές θα έλεγα ότι η κάνη δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από καμία άλλη ... φυσικά μιλάω για τα όπλα που έχω δοκιμάσει και έχω παρουσιάσει.
 
Τα πάντα πληρώνεις ...
Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι προσπαθούν να προσαρμόσουν κάνη σε βάση Benelli που κάνει κλικ :)

Με αυτά επίσης που έχω δει σε πραγματικές δοκιμές θα έλεγα ότι η κάνη δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από καμία άλλη ... φυσικά μιλάω για τα όπλα που έχω δοκιμάσει και έχω παρουσιάσει.
Σε περιμένω να δοκιμάσεις V3 για να αγοράσω μια.
 
Καλημέρα σε ολους! Βαγγέλη με αφορμή το σχόλιο σου στο θέμα ´τσιχλα -κοτσύφι´που εννοείται το λαμβάνω υπόψη,γιατί δεν θέλω προβλήματα ,θέλω να πω και κάτι άλλο για το συγκεκριμένο όπλο (benelli Centro) το οποίο είναι κατασκευής 2001 και είχα πάρει μεταχειρισμένο για 550€ σε άριστη κατάσταση.το όπλο το έχω περίπου 10 χρόνια το έχω λιώσει και κυνήγι και σκοπευτήριο και ουδέποτε μου παρουσίασε το παραμικρό.. έχω ρίξει φυσίγγια από 24gr μέχρι 50gr ΚΑΜΙΑ εμπλοκή ποτέ..δεν έχω αλλάξει ποτέ τίποτα πάνω στο όπλο..
το μόνο που έχω κάνει είναι ότι αγόρασα μια κάνη 76cm που την βάζω στα καρτερίσια κυνήγια και αν θυμάσαι Βαγγέλη σε είχα πάρει τηλέφωνο να μου πεις την γνώμη σου,για το αν την αγόραζα η όχι..
 
Last edited:
Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι προσπαθούν να προσαρμόσουν κάνη σε βάση Benelli που κάνει κλικ
Την κάνη την προσαρμόζουν πάνω σε ένα όπλο που είναι θεριό από άποψη αντοχής.
Αυτό είναι αναμφίβολο!
Συνήθως είναι μια μετατροπή που κάνουν όσοι ασχολούνται με το υδρόβιο.
Εκεί δουλεύει πολύ φουρνελο....😎😁
 
Back
Top