Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οι μεγάλες πωλήσεις της benelli οφείλονται στην αξιοπιστία που έχει με ελάχιστη έως και μηδενική συντήρηση
Υπάρχουν πολλά όπλα αερίων που δεν έχουν κάνει εμπλοκή μετά από πολλές χιλιάδες φυσίγγια απλά θέλουν περισσότερη προσοχή, όχι μόνο στο καθάρισμα αλλά και σε κάποιο εξάρτημα γιατί έχουν περισσότερα σε σχέση με την αδράνεια
Εάν δεν συντηρώ το όπλο και μου κάνει εμπλοκή έχω πρόβλημα εγώ, εάν το συντηρώ και μου κάνει έχει πρόβλημα το όπλο
Οι περισσότεροι που εγώ γνωρίζω με benelli το πρώτο που μου είπαν ήταν ότι ΔΕΝ θέλει καθάρισμα
Όχι ότι είναι πιό καθαρό σύστημα με λιγότερα κινητά μέρη άρα και πιό αξιόπιστο με λιγότερη συντήρηση, αλλά ότι ΔΕΝ θέλει καθάρισμα
Ούτε και ότι λόγω συστήματος το βοηθάει στην εργονομία (λεπτότερη πάπια) που για εμένα είναι στα μεγάλα σύν της benelli
ΔΕΝ θέλει καθάρισμα, αυτή ήταν η κάψα τους όσο το δυνατόν να μην απλώσουν χέρι να καθαρίσουν όπλο
Φυσικά δεν λέω ότι όσοι πήραν benelli πήραν γι'αυτό τον λόγο,αλλά οι περισσότεροι που εγώ γνωρίζω αυτό μου είπαν
Και ότι δεν θέλει καθάρισμα μπορεί να τα περιλαμβάνει όλα.Απο το απλό σύστημα μέχρι την αξιοπιστία χωρίς πολύ φροντίδα.Τα εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια στην Αργεντινή.Εδω πολλοί χαλάνε τα όπλα τους από λάθος συντήρηση, ακατάλληλα προϊόντα,λύσιμο παραπάνω από ότι χρειάζεται να κάνει ο κάτοχος και με λάθος εργαλεία.
 
Και ότι δεν θέλει καθάρισμα μπορεί να τα περιλαμβάνει όλα.Απο το απλό σύστημα μέχρι την αξιοπιστία χωρίς πολύ φροντίδα.Τα εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια στην Αργεντινή.Εδω πολλοί χαλάνε τα όπλα τους από λάθος συντήρηση, ακατάλληλα προϊόντα,λύσιμο παραπάνω από ότι χρειάζεται να κάνει ο κάτοχος και με λάθος εργαλεία.
Το όπλο τα περιλαμβάνει όλα Παναγιώτη και γι'αυτο πουλάει κιόλας και έρχεται πρώτο
Αλλά αυτοί που σου λέω εγώ μόνο αυτό έλεγαν, κολλημένη η βελόνα
Ούτε ότι είναι όμορφο όπλο ούτε ότι έρχεται ωραία στον ώμο τίποτα
Δεν χρειάζεται να καθαρίζω και τέλος αυτό αρκεί
 
Το όπλο τα περιλαμβάνει όλα Παναγιώτη και γι'αυτο πουλάει κιόλας και έρχεται πρώτο
Αλλά αυτοί που σου λέω εγώ μόνο αυτό έλεγαν, κολλημένη η βελόνα
Ούτε ότι είναι όμορφο όπλο ούτε ότι έρχεται ωραία στον ώμο τίποτα
Δεν χρειάζεται να καθαρίζω και τέλος αυτό αρκεί
Γιώργο δεν είναι καί λίγο όταν κάποια σύγχρονα όπλα αερίων μετά από 50-100 λίγο περισσότερες τουφεκιές αν δεν καθαριστούν γίνονται μονοκαννα.Η χρωμιωση της κάννης πολλοί μπορεί να την θεωρούν υποβάθμιση και όμως είναι μεγάλη προσφορά στην προστασία του όπλου ,ένα πρόβλημα που παλιά έιχε και πολλές προστριβές μεταξύ εργοστασίου -αντιπροσωπου και πελάτη.
 
επισης σε αυτη τη φωτο ο πιρος που συγκρατει τη βελονα νομιζω ειναι πλαγια η θεση του ...δε φαινεται σε αυτη τη φωτο
View attachment 67340
Ναι είναι λοξά τοποθετημένος ο πιρος που συγκρατεί τον επικρουστήρα, αλλα η διαφορά είναι η μπίλια που έχει κάτω απ την κεφαλή του κλείστρου.
 
Εγώ θα το έλεγα αλλιώς. Η συχνότητα που κάνει η Benelli κλικ είναι πάρα πολύ μικρότερη από την συγχνόντητα που κάνουν τα αερίων εμπλοκη . Οπότε και πάλι κερδισμένος βγαίνεις. Αν δεν θέλεις να έχεις τέτοιες σκοτούρες όμως η λύση ειναι δίκαννο και μάλιστα δισκάνδαλο.
Γιατί τα δίκανα δεν χαλάνε ?
Τα άλλα δεν σπάνε ?
Ανεξήγητες εμπλοκές που πάνε car ...

άστους να λένε ...
 
Δεν θέλω να μου αντιστρέψεις την ερώτηση!🙂
Είπες κάτι με βεβαιότητα!
Από πού πηγάζει?
Ρώτα οπλουργούς Γιάννη ...
και κυρίως οι γουρουνάδες θα κυνηγουσαν με αερίων και δεν θα χρυσοπλήρωναν μάλιστα τα Benelli;)
Παρέα γουρουνάδων 25 ατόμων, οι 22 είχαν Μ2 ... αυτοί ξέρουν ... 🤣
Μην τρελένεστε ... όλα τα όπλα μπορεί να εμφανίσουν πρόβλημα αλλά τα benelli θα σταματήσουν τελευταία.
Το επιβεβαιώνουν οι ρίχνοντες θερμοβαρικά φουρνέλα.
Αν αυτό δεν είναι η υπέρτατη δοκιμασία για ένα όπλο, τότε τι είναι ?
 
Σχεδόν όλα τα σύγχρονα όπλα είναι αξιόπιστα με σωστή χρήση/συντήρηση. Έχουν περάσει απο τα χέρια μου 16-17 όπλα καινούργια και μεταχειρισμένα. Κανένα δεν είχε πρόβλημα. Το ακριβότερα ήταν ένα ποζέ φράνκι 1300 ευρώ και μια Μ2 1190 ευρώ που τα πήρα καινούργια.
Ότι ζημιά ή δυσλειτουργία παρουσιάστηκε ήταν από δική μου μαλακία. Είχα την απαίτηση πχ η fabarm l4s κατακαίνουργια να ρίχνει χωρίς εμπλοκές 24 γρ. Ε δεν έριχνε. Το οπλο είναι ελλατωματικό? Σε καμία περίπτωση. Μετά από 10 κουτιά φυσίγγια τα έριχνε νερό.
 
Ρώτα οπλουργούς Γιάννη ...

Παρέα γουρουνάδων 25 ατόμων, οι 22 είχαν Μ2 ... αυτοί ξέρουν ... 🤣
Μην τρελένεστε ... όλα τα όπλα μπορεί να εμφανίσουν πρόβλημα αλλά τα benelli θα σταματήσουν τελευταία.
Το επιβεβαιώνουν οι ρίχνοντες θερμοβαρικά φουρνέλα.
Αν αυτό δεν είναι η υπέρτατη δοκιμασία για ένα όπλο, τότε τι είναι ?
Αυτό με την προτίμηση των γουρουνάδων στη Μ2 το χω διαπιστώσει κι εγώ. Μ2 και win SX3/4.
 
Back
Top