Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Φιλε μου εχω αλλη αποψη... αυτο συμβαινει στον κωνο οπου τα σκαγια ευρισκομενα σε σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου(θαλαμη) αναγκαζονται να εισελθουν σε σωληνα μικροτερης διαμετρου(αυλος) εξου και το ονομα του κωνου "προσαρμογης" και σκοπος του κωνου ειναι η ομαλη μεταβαση απο τη μια διαμετρο στην αλλη χωρις να υπαρχει σκαλοπατι αλλα κωνικο τμημα υπο γωνια.Μια αλλη σημαντικη παραμετρο ειναι οτι οσο αυξανεται η πιεση στο χωρο αυξανεται και η θερμοκρασια(ειναι ποσα αναλογα) αυτο σε συνδυασμο με το χαμηλο σημειο τηξης του μολυβδου καθιστα τα σκαγια πιο ευπλαστα δηλαδη πιο ευκολα παραμορφωσιμα οποτε καταλαβαινεις τι συμβαινει με τις ακτινικες δυναμεις που ασκουν τα τοιχωματα στο σημειο του κωνου πανω στα σκαγια και οχι μονο στην εξωτερικη στοιβαδα αλλα οι δυναμεις μεταβιβαζονται και στα σκαγια των εσωτερικων στοιβαδων.Για να καταλαβουμε την αυξηση της θερμοκρασιας σε σχεση με την πιεση σκεφτειται οτι πανω σε αυτην την αρχη στηριζεται η λειτουργια του πετρελαιοκινητηρα οπου δεν εχουμε αναφλεκτηρες(μπουζι) αλλα γινεται αυταναφλεξη του πετρελαιου λογω υψηλης πιεσης (αρα και θερμοκρασιας)

Πως το ξερουμε ολοι αυτο? καποιοι ισχυριζονται το αντιθετο και οτι αυτος ειναι αστικος μυθος οπως οι κωνοι....

Οπως πχ η Fabarm λεω εγω....

Ιδιαν πειρα δεν εχω αλλα ποιος μου λεει οτι δεν αυθυποβαλλονται νομιζοντας οτι εχουν σουπεργουαου καννη με ολα αυτα που εχουν ακουσει..

Ετσι και μυριστω οτι εχουν πειραξει κωνο θα ζητησω πνευματικα δικαιωματα...

Δηλαδή φίλος με αυτά που μας λες, και να πούμε ότι είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες τα όπλα που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή στην αγορά με αυλό από 18 .6 και 18.8 . και κονο από 5 μέχρι 7 . Είναι όλα άχρηστα και τους έπιασαν μαλακές η εταιρίες. Και μόνο η fabarm λέει την αλήθεια ;; Και η μπενελλι το κρατάει καλά κρυμμένο το μυστικό της ;; Κάτι μάθαμε και σήμερα. Καλό..think..think.

Η θερμοκρασία αυξάνεται έτσι και αλλιώς είτε έχεις κώνο είτε όχι γιατί οι maximum πιέσεις δημιουργούνται στην θαλάμη. Από την στιγμή που ανοίγει ο κάλυκας οι πιέσεις αρχίζουν να εκτονώνονται και οι θερμοκρασίες αρχίζουν να πέφτουν. Και ανάλογα την χωριτηκότητα της κάννης οι πιέσεις πέφτουν με μεγαλύτερο ρυθμό ή λιγότερο επηρεάζοντας και την αρχική ταχύτητα της γόμωσης.

Παρερμηνεύετε τα λόγια μου και διαβάζετε ή καταλαβαίνετε μόνο ότι θέλετε νομίζω.
Πουθενά δεν είπα ότι ο κώνος και ο διευρυμένος αυλός δεν προσφέρουν στην μείωση των παραμορφωμένων σκαγιών. Αυτό είναι το μόνο πλεονέκτημα που έχουν και έχει επίπτωση κυρίως στην συγκέντρωση και όχι στην διάτρηση. Σε συνδιασμό με πιο μεγάλες γομώσεις και περισσότερες πιέσεις από το φυσίγγι δηλαδή συνολικά ένα πιο δυνατό και βαρύ φυσίγγι θα αποδόσει καλύτερα σε ένα διευρυμένο αυλό με κώνο προσαρμογής. Θέλει όμως γκάζια και βαριά γόμωση. Διαφορετικά σε ενα ελαφρύ φυσίγγι οι πιέσεις θα ειναι λιγότερες το ίδιο και οι ταχύτητες το ίδιο και η συνολική διάτρηση χωρίς να κερδίζεις τίποτα. Επίσης είπα ότι το ίδιο αποτέλεσμα το παίρνεις άνετα από έναν απλό κώνο και στενό αυλό μειώνοντας απλά τα γραμμάρια και τις πιέσεις στο φυσίγγι χωρις να χρειάζεται να πειράξεις αυλό και κώνο.

Σχετικά με την απλή και την super magnum θαλάμη και αν αποδίδουν το ίδιο σε ένα απλό φυσίγγι κάντε ένα τεστ μετρήστε και ταχύτητες και θα δείτε. Ειναι απλό. Δεν χρειάζεται να αποδείξω εγώ κάτι.
Τώρα όσον αφορά την Fabarm μόνο τυχαίο δεν είναι που την αντιγράφει 20 χρόνια μετά και η Beretta.

Εδώ και οι αποδείξεις
Beretta steelium link
Capture.PNG
Σας θυμίζει κάτι; Μήπως το tribore της fabarm;
Και μόνο τυχαίο δεν είναι που και η Browning ενώ παλιότερα είχε και επιμηκυμένο κώνο προσαρμογής αλλά και διευρυμένο αυλό τώρα πλέον έχει διατηρήσει στα καινούρια μοντέλα της μόνο τον διευρυμένο αυλό. Και μόνο τυχαίο δεν ειναι που η Benelli με το power bore δεν έχει ούτε επιμηκυμένο κώνο ούτε διευρυμένο αυλό. Και μόνο τυχαίο δεν είναι που ούτε η Perazzi ούτε η merkel και τόσοι άλλοι κατασκευαστές δεν έχουν τίποτα απο τα δύο στα όπλα τους. Αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα από όλους αυτούς.
Δεν έχω κάτι άλλο να πω.
Αν θέλετε ψάξτε το μόνοι σας αν πάλι όχι πηγαίνετε να επιμηκύνεται τον κώνο μέχρι τα τσοκ και να κυνηγάτε με 19mm αυλό αφού νομίζεται ότι αυτό ειναι το καλύτερο και δεν αποδέχεστε τίποτα άλλο.
 
Φιλε μου εχω αλλη αποψη... αυτο συμβαινει στον κωνο οπου τα σκαγια ευρισκομενα σε σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου(θαλαμη) αναγκαζονται να εισελθουν σε σωληνα μικροτερης διαμετρου(αυλος) εξου και το ονομα του κωνου "προσαρμογης" και σκοπος του κωνου ειναι η ομαλη μεταβαση απο τη μια διαμετρο στην αλλη χωρις να υπαρχει σκαλοπατι αλλα κωνικο τμημα υπο γωνια.
Επίσης εδώ κάνεις λάθος. Από την θαλάμη στον κώνο προσαρμογής δεν εισέρχονται τα σκάγια απο μεγαλύτερη διάμετρο σε μικρότερη διάμετρο. Τα σκάγια δεν βρίσκονται στην θαλάμη μέσα που είναι πάνω απο 20mm αλλά βρίσκονται μέσα στον κάλυκα. Η διάμετρος του κάλυκα ειναι περίπου ίση με τον αυλό γιατί και τα τοιχώματα του κάλυκα έχουν κάποιο πάχος. Οπότε τα σκάγια φεύγουν απο τον κάλυκα και μπαίνουν στον αυλό που έχουν σχεδόν την ίδια διάμετρο. Οπότε δεν συνθλίβονται τα σκάγια όπως νομίζεις. Ελάχιστα επηρεάζονται από αυτό. Πιο πολύ επηρεάζει ο κώνος στις πιέσεις και στην ανάκρουση απο την απότομη αύξηση της ταχύτητας της γόμωσης παρά τα σκάγια. Για αυτό και με τον κώνο προσαρμογής μειώνεται και η ανάκρουση και γίνεται πιο γλυκιά. Γιατί η αύξηση της ταχύτητας της γόμωσης γίνεται πιο ομαλά συν ότι έχουμε μειωμένες ταχύτητες.
 
Last edited:
Έλααα δεν το πιστεύω, έτσι να είναι άραγε ;; Έχεις κάνει βλητικος ;; .my man. .my man.
Εσύ τι λες ? Αυξάνει ο κώνος την μέγιστη συγκέντρωση ?
Όχι στα 4 και 3 άστρα ... την μέγιστη ανεξαρτήτως τσοκ .. και αν ναι πόσο περίπου ?
Γιατί αν την αυξάνει χμμμ 15% θα κάνω και εγώ κώνο να ρίχνω τα percorso στα 95% ... και τα nitro στο 100%.

Δεν κάνω πλάκα ... η ερώτηση είναι σοβαρή.
 
Εσύ τι λες ? Αυξάνει ο κώνος την μέγιστη συγκέντρωση ?
Όχι στα 4 και 3 άστρα ... την μέγιστη ανεξαρτήτως τσοκ .. και αν ναι πόσο περίπου ?
Γιατί αν την αυξάνει χμμμ 15% θα κάνω και εγώ κώνο να ρίχνω τα percorso στα 95% ... και τα nitro στο 100%.

Δεν κάνω πλάκα ... η ερώτηση είναι σοβαρή.
σίγουρα την αυξάνει γιατί μειώνει τις πιέσεις και άρα και την ταχύτητα και τις παραμορφώσεις των σκαγίων. Αυτό ειναι το μεγάλο ώφελος από την επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής και του διευρυμένου αυλού. Διαφορετικά ούτε μειωμένη ανάκρουση θα είχαμε απο την επιμήκυνση του κώνου (που ως γνωστό η ανάκρουση είναι ανάλογη της μάζας της γόμωσης και της ταχύτητας της) ούτε λιγότερες παραμορφώσεις ούτε μεγαλύτερη συγκέντρωση ούτε τίποτα από όλα αυτά. Όμως κανείς δεν αναφέρει πως επηρεάζει την ταχύτητα και την διάτρηση. Και όταν τους λες ότι μειώνονται και τα δύο τότε ξυνίζουν όλοι τους και αλλάζουν κουβέντα και δεν το παραδέχονται με τίποτα. Και εξαιτίας των διευρυμένων αυλών και κώνων προσαρμογής αναγκάζονται και οι εταιρίες και φτιάχνουν φουρνέλα φυσίγγια για να αποδίδουν καλύτερα σε αυτά τα όπλα με τις ανάλογες συνέπειες στα όπλα με κανονικό κώνο και αυλό. Και μετά παίρνουν benelli βάζουν αυτά τα φουρνέλα φυσίγγια και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα και τα ρίχνουν όλα στην benelli γιατί δεν γίνεται τα δυνατά φουρνέλα φυσίγγια που βγάζουν τις super ταχύτητες και τις super διατρήσεις να μην είναι καλά επομένως φταίει η benelli. Και κάπως έτσι βγαίνει η βρώμα ότι η Benelli δεν σκοτώνουν. Απλά τα πραγματα αλλά κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν γιατί έχουν παροπίδες.
 
Last edited:
Η θερμοκρασία αυξάνεται έτσι και αλλιώς είτε έχεις κώνο είτε όχι γιατί οι maximum πιέσεις δημιουργούνται στην θαλάμη. Από την στιγμή που ανοίγει ο κάλυκας οι πιέσεις αρχίζουν να εκτονώνονται και οι θερμοκρασίες αρχίζουν να πέφτουν. Και ανάλογα την χωριτηκότητα της κάννης οι πιέσεις πέφτουν με μεγαλύτερο ρυθμό ή λιγότερο επηρεάζοντας και την αρχική ταχύτητα της γόμωσης.

Παρερμηνεύετε τα λόγια μου και διαβάζετε ή καταλαβαίνετε μόνο ότι θέλετε νομίζω.
Πουθενά δεν είπα ότι ο κώνος και ο διευρυμένος αυλός δεν προσφέρουν στην μείωση των παραμορφωμένων σκαγιών. Αυτό είναι το μόνο πλεονέκτημα που έχουν και έχει επίπτωση κυρίως στην συγκέντρωση και όχι στην διάτρηση. Σε συνδιασμό με πιο μεγάλες γομώσεις και περισσότερες πιέσεις από το φυσίγγι δηλαδή συνολικά ένα πιο δυνατό και βαρύ φυσίγγι θα αποδόσει καλύτερα σε ένα διευρυμένο αυλό με κώνο προσαρμογής. Θέλει όμως γκάζια και βαριά γόμωση. Διαφορετικά σε ενα ελαφρύ φυσίγγι οι πιέσεις θα ειναι λιγότερες το ίδιο και οι ταχύτητες το ίδιο και η συνολική διάτρηση χωρίς να κερδίζεις τίποτα. Επίσης είπα ότι το ίδιο αποτέλεσμα το παίρνεις άνετα από έναν απλό κώνο και στενό αυλό μειώνοντας απλά τα γραμμάρια και τις πιέσεις στο φυσίγγι χωρις να χρειάζεται να πειράξεις αυλό και κώνο.

Σχετικά με την απλή και την super magnum θαλάμη και αν αποδίδουν το ίδιο σε ένα απλό φυσίγγι κάντε ένα τεστ μετρήστε και ταχύτητες και θα δείτε. Ειναι απλό. Δεν χρειάζεται να αποδείξω εγώ κάτι.
Τώρα όσον αφορά την Fabarm μόνο τυχαίο δεν είναι που την αντιγράφει 20 χρόνια μετά και η Beretta.

Εδώ και οι αποδείξεις
Beretta steelium link
View attachment 68055
Σας θυμίζει κάτι; Μήπως το tribore της fabarm;
Και μόνο τυχαίο δεν είναι που και η Browning ενώ παλιότερα είχε και επιμηκυμένο κώνο προσαρμογής αλλά και διευρυμένο αυλό τώρα πλέον έχει διατηρήσει στα καινούρια μοντέλα της μόνο τον διευρυμένο αυλό. Και μόνο τυχαίο δεν ειναι που η Benelli με το power bore δεν έχει ούτε επιμηκυμένο κώνο ούτε διευρυμένο αυλό. Και μόνο τυχαίο δεν είναι που ούτε η Perazzi ούτε η merkel και τόσοι άλλοι κατασκευαστές δεν έχουν τίποτα απο τα δύο στα όπλα τους. Αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα από όλους αυτούς.
Δεν έχω κάτι άλλο να πω.
Αν θέλετε ψάξτε το μόνοι σας αν πάλι όχι πηγαίνετε να επιμηκύνεται τον κώνο μέχρι τα τσοκ και να κυνηγάτε με 19mm αυλό αφού νομίζεται ότι αυτό ειναι το καλύτερο και δεν αποδέχεστε τίποτα άλλο.
merkel 303Ε 18,6, DT11 18.6 perazzi μαλλον 18,7 αν θυμαμαι καλα, CEASAR GUERINI 18,6, browning 18,7 και ειναι σκοπευτικα που ριχνουν ελαφριες γομωσεις.
 
merkel 303Ε 18,6, DT11 18.6 perazzi μαλλον 18,7 αν θυμαμαι καλα, CEASAR GUERINI 18,6, browning 18,7 και ειναι σκοπευτικα που ριχνουν ελαφριες γομωσεις.
Μήπως ειναι 18,55 που είναι η κανονική διάμετρος του αυλού στο 12άρι διαμέτριμα και τα αναφέρουν στρογγυλοποιημένα στα 18,6; Γιατί το 18,55 δεν θεωρείται διευρυμένος αυλός. Η perazzi από όσο ξέρω βγάζει και με 18,4 και με 18,7. Ανάλογα το μοντέλο και που προορίζεται. Στα σκοπευτικά λογικό το βρίσκω να ειναι 18,7. Ειπαμε στα σκοπευτικά δεν μας ενδιαφέρει η διάτρηση αλλά η κατανομή για να σπάνε περισσότερα πιάτα σε standard αποστάσεις. Εκεί είναι η κυριότερη χρήση των διευρυμένων αυλών. Στα σκοπευτικά. Αυτό γράφει και η Fabarm.
 
σίγουρα την αυξάνει γιατί μειώνει τις πιέσεις και άρα και την ταχύτητα και τις παραμορφώσεις των σκαγίων. Αυτό ειναι το μεγάλο ώφελος από την επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής και του διευρυμένου αυλού. Διαφορετικά ούτε μειωμένη ανάκρουση θα είχαμε απο την επιμήκυνση του κώνου ούτε λιγότερες παραμορφώσεις ούτε μεγαλύτερη συγκέντρωση ούτε τίποτα από όλα αυτά. Όμως κανείς δεν αναφέρει πως επηρεάζει την ταχύτητα και την διάτρηση. Και όταν τους λες ότι μειώνονται και τα δύο τότε ξυνίζουν όλοι τους και αλλάζουν κουβέντα και δεν το παραδέχονται με τίποτα. Και εξαιτίας των διευρυμένων αυλών και κώνων προσαρμογής αναγκάζονται και οι εταιρίες και φτιάχνουν φουρνέλα φυσίγγια για να αποδίδουν καλύτερα σε αυτά τα όπλα με τις ανάλογες συνέπειες στα όπλα με κανονικό κώνο και αυλό.
Ο κώνος σε σωστά μελετημένα φυσίγγια με σωστά σκάγια ή buffer δεν αυξάνει καθόλου την συγκέντρωση.
Αυτό θεώρησέ το δεδομένο.

Στα άλλα ειδικά με ψιλά δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει ... ακούγονται νούμερα μέχρι και 10% οπότε υπολόγισε <=5% ...
Κανένα φυσίγγι δεν ταιριάζει απόλυτα με όλες τις γεωμετρίες ούτε μια γεωμετρία ρίχνει καλά όλα τα φυσίγγια.
Πάντα χρειάζεται ψάξιμο.

Αν θες βολές στα όρια ή γίνεσαι ιδιογομωτής ή ρίχνεις ακριβά φυσίγγια (αφού τα δοκιμάσεις).
Σίγουρα δεν αγοράζεις απλά ένα όπλο ...
Και αυτό θεώρησέ το δεδομένο.
 
Ο κώνος σε σωστά μελετημένα φυσίγγια με σωστά σκάγια ή buffer δεν αυξάνει καθόλου την συγκέντρωση.
Αυτό θεώρησέ το δεδομένο.
Προφανώς γιατί σε αυτά τα φυσίγγια δεν έχεις ανάγκη τον κώνο. Τα προστατεύεις τα σκαγια με διαφορετικό τρόπο από παραμορφώσεις. Το έχω αναφέρει πόσες φορές.
 
Για καθηστε καλά βρε βλητική της μπενελλι, που τα ξέρετε όλα, και εμείς ήμαστε η μαλακές η ανίδεοι που τα πείραξαμε και βαράμε με τα ταχύτητες τον 300μ/ς, και με φουρνελα και πράσινα άλογα, οποίος κατάλαβε κατάλαβε. Κάντε εσείς τα σωστά και αφήστε εμείς να κάνουμε τα δικά μας, τα λάθος πράγματα της βλητικής. ;) ;)
 
σίγουρα την αυξάνει γιατί μειώνει τις πιέσεις και άρα και την ταχύτητα και τις παραμορφώσεις των σκαγίων. Αυτό ειναι το μεγάλο ώφελος από την επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής και του διευρυμένου αυλού. Διαφορετικά ούτε μειωμένη ανάκρουση θα είχαμε απο την επιμήκυνση του κώνου (που ως γνωστό η ανάκρουση είναι ανάλογη της μάζας της γόμωσης και της ταχύτητας της) ούτε λιγότερες παραμορφώσεις ούτε μεγαλύτερη συγκέντρωση ούτε τίποτα από όλα αυτά. Όμως κανείς δεν αναφέρει πως επηρεάζει την ταχύτητα και την διάτρηση. Και όταν τους λες ότι μειώνονται και τα δύο τότε ξυνίζουν όλοι τους και αλλάζουν κουβέντα και δεν το παραδέχονται με τίποτα. Και εξαιτίας των διευρυμένων αυλών και κώνων προσαρμογής αναγκάζονται και οι εταιρίες και φτιάχνουν φουρνέλα φυσίγγια για να αποδίδουν καλύτερα σε αυτά τα όπλα με τις ανάλογες συνέπειες στα όπλα με κανονικό κώνο και αυλό. Και μετά παίρνουν benelli βάζουν αυτά τα φουρνέλα φυσίγγια και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα και τα ρίχνουν όλα στην benelli γιατί δεν γίνεται τα δυνατά φουρνέλα φυσίγγια που βγάζουν τις super ταχύτητες και τις super διατρήσεις να μην είναι καλά επομένως φταίει η benelli. Και κάπως έτσι βγαίνει η βρώμα ότι η Benelli δεν σκοτώνουν. Απλά τα πραγματα αλλά κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν γιατί έχουν παροπίδες.
Καμία σχεσει αυτά που γράφεις της δεκαετίες 90/2000 τοτε ήταν φουρνέλα.., ίσα ίσα τώρα είναι νορμαλ … μην γράφουμε ανακριβιες αν δεν ξερουμε… εντελος φιλικά
 
Το πιο πιθανό είναι να έχει βάλει άλλο μέταλο στην κανη η power bowr η κάτι έχει κάνει στην ουρά που βιώνει .
Άκυρο Γιάννη αυτό που λες, εδώ τους βλητικους που έχει η μπενελλι επιμένουν ότι δεν παίζει κανένα ρόλο το μέταλλο στην κάνη. :) ;)
 
Ο κώνος τα έχουμε πει ... αυξάνει την συγκέντρωση των ανοιχτών τσοκ και δεν κάνει τίποτα στα κλειστά.
Βάλτε όπλο με τεράστιο κώνο να ρίξει με φουλ ... μην τα πάει χειρότερα από mod.
Εχω ίδια 28άρια από τον μαστροΝίκο.
Θα του πατήσω 2 τουφεκιές με το dt να δουμε αν ισχύει αυτό που λές.
Full k mod.
Αν ισχύει δεν ξαναμιλάω.
 
Back
Top