Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εχω ίδια 28άρια από τον μαστροΝίκο.
Θα του πατήσω 2 τουφεκιές με το dt να δουμε αν ισχύει αυτό που λές.
Full k mod.
Αν ισχύει δεν ξαναμιλάω.
Άρη θα δεις διαφορά, δεν είπα αυτό.

Το πείραμα που πρέπει να γίνει είναι το εξής.
Μικρός κώνος και μια τουφεκιά με το mod και full.
Κάνεις κώνο και ξαναρίχνεις πάλι με το mod και full.

Στo mod θα δεις αυξημένη συγκέντρωση ενώ στο full θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα.
Έχει γίνει αυτό το πείραμα και αυτό ήταν το συμπέρασμα ...

Επίσης σκέφτομαι ότι με το dt δεν χρειάζεται να σφίξεις το τσοκ για να βγάλεις συγκέντρωση.
Τι γίνεται όμως αν θες να βγάλεις την μέγιστη δυνατή ?
Διαφέρει σημαντικά από τα άλλα όπλα της ίδιας χρήσης και κατηγορίας τιμής ?

Για να το κάνω πιο σαφές.
Ένας με πχ ακριβό σκοπευτικό όπλο Α ψάχνεται και βρίσκει ότι με το Β φυσίγγι και το Γ τσοκ μπορεί να βγάλει την πιο σφιχτή κατανομή.
Το DT11 μπορεί να ξεπεράσει αυτό το ποσοστό σημαντικά ?
Μιλάμε για την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση όχι για το ότι μια μικρότερη συγκέντρωση εσύ μπορεί να την βγάζεις με 4* και ο άλλος με 3* ή με 2*.

Άρα η ερώτηση είναι ... το DT11 με κώνο μισό μέτρο ξεπερνά σε ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τσοκ ένα πχ Perazzi με κώνο 2cm ή απλά μια ΜΗ ΜΕΓΙΣΤΗ συγκέντρωση το DT11 την βγάζει με πιο ανοιχτό τσοκ από το άλλο.
Η δεύτερη ερώτηση είναι περι διάτρησης.
Ο μεγάλος κώνος ευνοεί την διάτρηση ?
Αν την ευνοεί γιατί η Brow στις Maxus τον μίκρυνε ?
 
Άρη θα δεις διαφορά, δεν είπα αυτό.

Το πείραμα που πρέπει να γίνει είναι το εξής.
Μικρός κώνος και μια τουφεκιά με το mod και full.
Κάνεις κώνο και ξαναρίχνεις πάλι με το mod και full.

Στo mod θα δεις αυξημένη συγκέντρωση ενώ στο full θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα.
Έχει γίνει αυτό το πείραμα και αυτό ήταν το συμπέρασμα ...

Επίσης σκέφτομαι ότι με το dt δεν χρειάζεται να σφίξεις το τσοκ για να βγάλεις συγκέντρωση.
Τι γίνεται όμως αν θες να βγάλεις την μέγιστη δυνατή ?
Διαφέρει σημαντικά από τα άλλα όπλα της ίδιας χρήσης και κατηγορίας τιμής ?

Για να το κάνω πιο σαφές.
Ένας με πχ ακριβό σκοπευτικό όπλο Α ψάχνεται και βρίσκει ότι με το Β φυσίγγι και το Γ τσοκ μπορεί να βγάλει την πιο σφιχτή κατανομή.
Το DT11 μπορεί να ξεπεράσει αυτό το ποσοστό σημαντικά ?
Μιλάμε για την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση όχι για το ότι μια μικρότερη συγκέντρωση εσύ μπορεί να την βγάζεις με 4* και ο άλλος με 3* ή με 2*.

Άρα η ερώτηση είναι ... το DT11 με κώνο μισό μέτρο ξεπερνά σε ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τσοκ ένα πχ Perazzi με κώνο 2cm ή απλά μια ΜΗ ΜΕΓΙΣΤΗ συγκέντρωση το DT11 την βγάζει με πιο ανοιχτό τσοκ από το άλλο.
Η δεύτερη ερώτηση είναι περι διάτρησης.
Ο μεγάλος κώνος ευνοεί την διάτρηση ?
Αν την ευνοεί γιατί η Brow στις Maxus τον μίκρυνε ?
Βρε Βασίλη θα μας τρελάνεις, πολλές ανησυχίες έχεις, άκου τη σου προτείνω να πας να πάρεις μια κάνη μεταχειρισμένη βρίσκεις εύκολα για την μ2 όπως τη θες, για να μην χαλάσεις τη δικιά σου, και .sex hard. .sex hard. το Μ.....ι

που την πέταγε στης πάντες, κάτι άλλο δεν έχω να προτείνω.
 
Η βλητική έχει 2 σημαντικές παραμέτρους, την διάτρηση και την συγκέντρωση.
Αν πιάσουμε μόνο την συγκέντρωση υπάρχουν 2 απόψεις περί βλητικής υπεροχής.

1. Συγκρίνοντας μέγιστες δυνατές συγκεντρώσεις που μπορούν να βγάλουν 2 όπλα ανεξαρτήτως τσοκ και φυσιγγίου.
2. Συγκρίνοντας μέγιστες συγκεντρώσεις με το ίδιο φυσίγγι-α και τσοκ.

Εγώ είμαι της πρώτης άποψης διότι με ενδιαφέρει απλά η μέγιστη συγκέντρωση που μπορώ να βγάλω με οποιονδήποτε τρόπο ώστε αν ποτέ την χρειαστώ να μπορέσω να την πιάσω.

Στην δεύτερη άποψη υπάρχουν όπλα που ρίχνουν πιο σφιχτά από άλλα, ... το πρόβλημα είναι πόσο σφιχτά ρίχνουν αν τους ζητήσεις να βγάλουν το μέγιστο δυνατό που μπορούν ????

Όλοι πχ δυσκολεύονται να βγάλουν ποσοστά πάνω από 80% με απλά εμπορικά ανεξαρτήτως όπλου.
Που την βρίσκετε λοιπόν την βλητική υπεροχή της κάνης ?
Στο ότι το 60% το βγάζει με 4* ενώ ένα άλλο όπλο με 2* ?
Οι τρύπες είναι οι ίδιες.
Αν ζητήσετε το μέγιστο δυνατό που μπορούν να βγάλουν πάλι οι τρύπες είναι οι ίδιες ... κάπου εκεί στο 80%.
Τα μικρότερα ποσοστά τα πιάνουν και τα 2.
Γιατί λοιπόν το ένα βλητικά είναι καλύτερο ?
Επειδή περισσότερα φυσίγγια τα πάει πιο σφιχτά από ένα άλλο αλλά δεν μπορεί να το ξεπεράσει στο μέγιστο ?
Τα έχουμε πει αυτά ... αν θέλετε να πάει πιο σφιχτά το όπλο με ανοιχτά τσοκ κάντε κώνο με όλα τα αρνητικά του.
Μην περιμένετε όμως αύξηση στην μέγιστη συγκέντρωση ... θα ψάχνεστε και εκεί στο 70-80% θα είστε πάλι.

Αυτή είναι η δική μου άποψη.
Σεβαστές και όλες οι άλλες.
 
Last edited:
Άρη θα δεις διαφορά, δεν είπα αυτό.

Το πείραμα που πρέπει να γίνει είναι το εξής.
Μικρός κώνος και μια τουφεκιά με το mod και full.
Κάνεις κώνο και ξαναρίχνεις πάλι με το mod και full.

Στo mod θα δεις αυξημένη συγκέντρωση ενώ στο full θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα.
Έχει γίνει αυτό το πείραμα και αυτό ήταν το συμπέρασμα ...

Επίσης σκέφτομαι ότι με το dt δεν χρειάζεται να σφίξεις το τσοκ για να βγάλεις συγκέντρωση.
Τι γίνεται όμως αν θες να βγάλεις την μέγιστη δυνατή ?
Διαφέρει σημαντικά από τα άλλα όπλα της ίδιας χρήσης και κατηγορίας τιμής ?

Για να το κάνω πιο σαφές.
Ένας με πχ ακριβό σκοπευτικό όπλο Α ψάχνεται και βρίσκει ότι με το Β φυσίγγι και το Γ τσοκ μπορεί να βγάλει την πιο σφιχτή κατανομή.
Το DT11 μπορεί να ξεπεράσει αυτό το ποσοστό σημαντικά ?
Μιλάμε για την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση όχι για το ότι μια μικρότερη συγκέντρωση εσύ μπορεί να την βγάζεις με 4* και ο άλλος με 3* ή με 2*.

Άρα η ερώτηση είναι ... το DT11 με κώνο μισό μέτρο ξεπερνά σε ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τσοκ ένα πχ Perazzi με κώνο 2cm ή απλά μια ΜΗ ΜΕΓΙΣΤΗ συγκέντρωση το DT11 την βγάζει με πιο ανοιχτό τσοκ από το άλλο.
Η δεύτερη ερώτηση είναι περι διάτρησης.
Ο μεγάλος κώνος ευνοεί την διάτρηση ?
Αν την ευνοεί γιατί η Brow στις Maxus τον μίκρυνε ?
Και σας έχω πει μην τον αγρευετε, πάλι διαγώνισμα μας έβαλε, .sarcastic. .sarcastic.
 
Βρε Βασίλη θα μας τρελάνεις, πολλές ανησυχίες έχεις, άκου τη σου προτείνω να πας να πάρεις μια κάνη μεταχειρισμένη βρίσκεις εύκολα για την μ2 όπως τη θες, για να μην χαλάσεις τη δικιά σου, και .sex hard. .sex hard. το Μ.....ι

που την πέταγε στης πάντες, κάτι άλλο δεν έχω να προτείνω.
Θα πάρω χαλασμένη πάλι ... άστο ... 🤣
καλημέρα
 
σίγουρα την αυξάνει γιατί μειώνει τις πιέσεις και άρα και την ταχύτητα και τις παραμορφώσεις των σκαγίων. Αυτό ειναι το μεγάλο ώφελος από την επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής και του διευρυμένου αυλού. Διαφορετικά ούτε μειωμένη ανάκρουση θα είχαμε απο την επιμήκυνση του κώνου (που ως γνωστό η ανάκρουση είναι ανάλογη της μάζας της γόμωσης και της ταχύτητας της) ούτε λιγότερες παραμορφώσεις ούτε μεγαλύτερη συγκέντρωση ούτε τίποτα από όλα αυτά. Όμως κανείς δεν αναφέρει πως επηρεάζει την ταχύτητα και την διάτρηση. Και όταν τους λες ότι μειώνονται και τα δύο τότε ξυνίζουν όλοι τους και αλλάζουν κουβέντα και δεν το παραδέχονται με τίποτα. Και εξαιτίας των διευρυμένων αυλών και κώνων προσαρμογής αναγκάζονται και οι εταιρίες και φτιάχνουν φουρνέλα φυσίγγια για να αποδίδουν καλύτερα σε αυτά τα όπλα με τις ανάλογες συνέπειες στα όπλα με κανονικό κώνο και αυλό. Και μετά παίρνουν benelli βάζουν αυτά τα φουρνέλα φυσίγγια και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα και τα ρίχνουν όλα στην benelli γιατί δεν γίνεται τα δυνατά φουρνέλα φυσίγγια που βγάζουν τις super ταχύτητες και τις super διατρήσεις να μην είναι καλά επομένως φταίει η benelli. Και κάπως έτσι βγαίνει η βρώμα ότι η Benelli δεν σκοτώνουν. Απλά τα πραγματα αλλά κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν γιατί έχουν παροπίδες.
Μεχρι τωρα εχεις αναλυσει τα θεματα ορθα και συμβατα με βρισκει απολυτα συμφωνο και για την υπομονη σου και το κουραγιο σου που μακροσκελείς σου βγαζω το καπελο.Επισης χαιρομαι οτι εχεις ουσιαστικη ευρεια αποψη για τα θεματα μας στη νεαρη ηλικία που εισαι διοτι συναφελφοι ασπρισανε και δεν λενε να εχουν λιγο ανοιχτο το μυαλο τους.
 
Η βλητική έχει 2 σημαντικές παραμέτρους, την διάτρηση και την συγκέντρωση.
Αν πιάσουμε μόνο την συγκέντρωση υπάρχουν 2 απόψεις περί βλητικής υπεροχής.

1. Συγκρίνοντας μέγιστες δυνατές συγκεντρώσεις που μπορούν να βγάλουν 2 όπλα ανεξαρτήτως τσοκ και φυσιγγίου.
2. Συγκρίνοντας μέγιστες συγκεντρώσεις με το ίδιο φυσίγγι-α και τσοκ.

Εγώ είμαι της πρώτης άποψης διότι με ενδιαφέρει απλά η μέγιστη συγκέντρωση που μπορώ να βγάλω με οποιονδήποτε τρόπο ώστε αν ποτέ την χρειαστώ να μπορέσω να την πιάσω.

Στην δεύτερη άποψη υπάρχουν όπλα που ρίχνουν πιο σφιχτά από άλλα, ... το πρόβλημα είναι πόσο σφιχτά ρίχνουν αν τους ζητήσεις να βγάλουν το μέγιστο δυνατό που μπορούν ????

Όλοι πχ δυσκολεύονται να βγάλουν ποσοστά πάνω από 80% με απλά εμπορικά ανεξαρτήτως όπλου.
Που την βρίσκετε λοιπόν την βλητική υπεροχή της κάνης ?
Στο ότι το 60% το βγάζει με 4* ενώ ένα άλλο όπλο με 2* ?
Οι τρύπες είναι οι ίδιες.
Αν ζητήσετε το μέγιστο δυνατό που μπορούν να βγάλουν πάλι οι τρύπες είναι οι ίδιες ... κάπου εκεί στο 80%.
Τα μικρότερα ποσοστά τα πιάνουν και τα 2.
Γιατί λοιπόν το ένα βλητικά είναι καλύτερο ?
Επειδή περισσότερα φυσίγγια τα πάει πιο σφιχτά από ένα άλλο αλλά δεν μπορεί να το ξεπεράσει στο μέγιστο ?
Τα έχουμε πει αυτά ... αν θέλετε να πάει πιο σφιχτά το όπλο με ανοιχτά τσοκ κάντε κώνο με όλα τα αρνητικά του.
Μην περιμένετε όμως αύξηση στην μέγιστη συγκέντρωση ... θα ψάχνεστε και εκεί στο 70-80% θα είστε πάλι.

Αυτή είναι η δική μου άποψη.
Σεβαστές και όλες οι άλλες.
Εαν είχαμε φυσιγγια με σωστά σκάγια κυρίως, ίσως να μην γινόταν τόσο μεγάλη συζήτηση.
Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν κάννες (σε κάθε εταιρεία) που τα καταφέρνουν κάπως καλύτερα.
 
Μεχρι τωρα εχεις αναλυσει τα θεματα ορθα και συμβατα με βρισκει απολυτα συμφωνο και για την υπομονη σου και το κουραγιο σου που μακροσκελείς σου βγαζω το καπελο.Επισης χαιρομαι οτι εχεις ουσιαστικη ευρεια αποψη για τα θεματα μας στη νεαρη ηλικία που εισαι διοτι συναφελφοι ασπρισανε και δεν λενε να εχουν λιγο ανοιχτο το μυαλο τους.
Φιλος δεν είναι έτσι ακριβώς είναι κάπου στην μέση σε όλα τα πράγματα, είμαι αγρότης με καλλιέργειες σε θερμοκήπια και υπαίθριες, αν άκουγα τη μου λέει ο γεωπόνος και η εταιρείες με τα λιπάσματα δεν θα έφτανα ποτέ τον ποτών τους 20τονους παραγωγή το στρέμμα το 6 μηνο, όταν ο διπλανός μου έφτανε στους 8με 10τονους το 6 μηνο γιατί έκανα αυτά που τους έλεγαν. Σε όλα είναι θέμα αντίληψης. Το ίδιο συμβαίνει και με τα όπλα να αντιλαμβάνεσαι το παραμικρό, και αυτά που λένε η εταιρίες τα γράφω στην κάτω μεριά τον παλιό μου υποδημάτων. :) .love.
 
Μεχρι τωρα εχεις αναλυσει τα θεματα ορθα και συμβατα με βρισκει απολυτα συμφωνο και για την υπομονη σου και το κουραγιο σου που μακροσκελείς σου βγαζω το καπελο.Επισης χαιρομαι οτι εχεις ουσιαστικη ευρεια αποψη για τα θεματα μας στη νεαρη ηλικία που εισαι διοτι συναφελφοι ασπρισανε και δεν λενε να εχουν λιγο ανοιχτο το μυαλο τους.
Ο mangelasakis μια χαρα τα λεει οι υπολοιποι τι κανουνε που εχουν θεοποιησει καποια τουφεκια που στην ουσια το κανανε γιατι τους το ειπανε οι μπαμπαδες τους, οι παπουδες τους ,οι φιλοι τους !! Οσο για το πηραγμα στα οπλα μου θυμιζουν τους κανγκουρες του 90' που περνανε τα saxo και τα rally τζαμπα και προσπαθουσανε να τα κανουνε αγωνιστηκα σκαζοντας ενα σωρο λεφτα αντι να πανε να παρουν ενα σωστο αμαξι για την δουλεια που θελανε !! Πχ imbresa,lancer evo κτλ !!
Υγ : εγω παντως με τα μπαικαλακια μου με 18,4 αυλο ;; Και τον (ουτε ξερω) κωνο μια χαρα ριχνω και τα μαγκνουμ μου και μια χαρα σκοτωνω στα ζορια ,τωρα γιατι φαηωνεστε δεν μπορω να καταλαβω !!!
Υγ2 : μαλον ξερω γιατι αλλα δεν θελω να σας πληγωσω !!
 
Ο mangelasakis μια χαρα τα λεει οι υπολοιποι τι κανουνε που εχουν θεοποιησει καποια τουφεκια που στην ουσια το κανανε γιατι τους το ειπανε οι μπαμπαδες τους, οι παπουδες τους ,οι φιλοι τους !! Οσο για το πηραγμα στα οπλα μου θυμιζουν τους κανγκουρες του 90' που περνανε τα saxo και τα rally τζαμπα και προσπαθουσανε να τα κανουνε αγωνιστηκα σκαζοντας ενα σωρο λεφτα αντι να πανε να παρουν ενα σωστο αμαξι για την δουλεια που θελανε !! Πχ imbresa,lancer evo κτλ !!
Υγ : εγω παντως με τα μπαικαλακια μου με 18,4 αυλο ;; Και τον (ουτε ξερω) κωνο μια χαρα ριχνω και τα μαγκνουμ μου και μια χαρα σκοτωνω στα ζορια ,τωρα γιατι φαηωνεστε δεν μπορω να καταλαβω !!!
Υγ2 : μαλον ξερω γιατι αλλα δεν θελω να σας πληγωσω !!
Φιλος εσύ στην μπαικαλ ομάδα. Εδώ ακουγομαστε μόνο η μπενελλακιδες έχουμε σοβαρά θέματα να λύσουμε βρε τι έχουμε πάθει. Αυτές η μπενελλι τελικά πολύ θύελλα δημιουργούν . .sarcastic. .sarcastic.
 
Ο κάθε ένας για να κρίνει ένα όπλο βλητικά θέλει μεγάλη εμπειρία και αντίληψη και πολλά φυσίγγια σε διαφορετικες συνθήκες και θηράματα για να δει μέχρι που και πώς αποδίδει το όπλο του .Αφού αυτό το κάνει συγκριτικά με άλλα όπλα.Ενας που έχει αλλάξει δύο όπλα και κυνηγά τσίχλα και ορτύκια οι μπεκάτσες δυστυχώς μπορεί να κάνει πολύ όμορφα κυνήγια αλλά κάνει κυνήγια που οι απαιτήσεις από το όπλο είναι μικρές .Το υδρόβιο και η φάσα έχουν απαιτήσεις και αυτό όταν έχεις ικανότητες να ντουφέκισεις πέρα των ορίων .Μέχρι τα 40 μέτρα σχεδόν και σε 5+ όλα καλά από κει και πάνω σε μέτρα και από 0 και κάτω σφίγγουν τα γάλατα.
 
Ο κάθε ένας για να κρίνει ένα όπλο βλητικά θέλει μεγάλη εμπειρία και αντίληψη και πολλά φυσίγγια σε διαφορετικες συνθήκες και θηράματα για να δει μέχρι που και πώς αποδίδει το όπλο του .Αφού αυτό το κάνει συγκριτικά με άλλα όπλα.Ενας που έχει αλλάξει δύο όπλα και κυνηγά τσίχλα και ορτύκια οι μπεκάτσες δυστυχώς μπορεί να κάνει πολύ όμορφα κυνήγια αλλά κάνει κυνήγια που οι απαιτήσεις από το όπλο είναι μικρές .Το υδρόβιο και η φάσα έχουν απαιτήσεις και αυτό όταν έχεις ικανότητες να ντουφέκισεις πέρα των ορίων .Μέχρι τα 40 μέτρα σχεδόν και σε 5+ όλα καλά από κει και πάνω σε μέτρα και από 0 και κάτω σφίγγουν τα γάλατα.
Άμα χρησιμοποιεί ς σωστά τσοκ και σωστά φυσίγγια όλα λύνονται άμα τώρα το 9αρι σκοτώνει στα 50 μέτρα αστο! Τι να πούμε μετά! Μετά μας φταίνε τα όπλα.
 
Με εσκασες, φαίνεται αν είναι πειραγμενη η κάνη,
Να σου στείλω της 1187 να μου πεις γιατί δεν σκοτώνει καλύτερα από την μ2 🤣
γάμο τον μπελά μου με εσκασες, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. .sarcastic. .sarcastic.
Μην δίνεις σημασία σε ότι λέω ... απλά ανάβω φωτιές για να γίνεται σούσουρο και να υπάρχει ανακατωσούρα ...
Ενίοτε λέω και τίποτα σωστό 🤣
 
Back
Top