Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το Χ% συγκέντρωση είναι κάτι ενδεικτικό.
Πιο ολοκληρωμένο θα ήταν αν είχε σήμανση Χ διείσδυση σε βαλιστικο τζελ στα Ψ μέτρα με Ω νούμερο σκαγιων.
Επειδή η συγκέντρωση είναι ένα μέρος των ζητουμενων.
Το επιδιωκόμενο είναι να έχω ικανή συγκέντρωση και ικανή διάτρηση στα μέτρα που επιχειρώ σε ΟΛΗ την επιφάνεια της οφελειμης τουφεκιας(δεν λέμε για ξανεμιδια).
Αν ρίξουμε σε πίνακα με τρια-τεσσερα διαφορετικά όπλα και κοιτάξουμε την τουφεκιά και ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,θα καταλάβουμε!
Η κάνη που θα βάλει τουφέκια με ασπρισμενα όλα τα σκάγια σε όλο το εύρος της τουφεκιας είναι αυτή που θα σκοτώνει καλά ανεξάρτητα αν είναι φτωχότερη η πιο πλούσια σε συγκέντρωση από μια άλλη που βγάζει μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης πλην όμως η δύναμη της είναι στο κέντρο και τα περιφερειακά σκάγια αφήνουν αποτύπωμα σαν πικα από μολύβι.
Είναι η εξήγηση γιατί κάποιες κανες έχουν "φτιάξει όνομα"σε ότι αφορά την φονικοτητα τους.
Αυτό δεν μπορεί να γίνει. Δηλαδή δεν μπορεί ένας κατασκευαστής να βάλει όποιαδήποτε σήμανση βλητικής στην κάννη γιατί πολύ απλά το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το φυσίγγι. Και δεν παίζουν ρόλο μόνο τα σκάγια στην διάτρηση αλλά και η ταχύτητα. Όσο για τα περιφεριακά σκάγια και την ανομοιομορφία που υπάρχει στην διάτρηση πάντα θα υπάρχει αυτό γιατί ακόμη και απο σκάγι σε σκάγι έχει διαφορά στο σχήμα και στη σφαιρικότητα του οποτε οι τριβές και οι αντιστάσεις λόγο αεροδυναμικής από τον αέρα δεν μπορει να είναι ίδιες σε όλα τα σκάγια. Οπότε κάποια (συνήθως τα περιφεριακά) θα έχουν μεγαλύτερες απώλειες ενέργειας οπότε και μικρότερη διάτρηση.
 
Στην περιφέρεια είναι η διαφορά!
Εκεί παίζεται το παιχνίδι,εκεί είναι όλο το ζουμί!
Με τα κέντρα σκοτώνουν ΟΛΑ!
Εννοείται ότι η περιφέρεια θα έχει μικρότερη ταχύτητα λόγω παραμόρφωσης σκαγιων.
Διαφορετικά,ΔΕΝ θα ήταν περιφέρεια!🙂
 
Φιλε Γιαννη να σκεφτεσαι καλα πριν πεις οτιδηποτε θυγοντας αλλους ανθρωπους ! Δεν εχεις μονο εσυ εμπειρια! και οσο για αυτο το παραμυθι οτι οι φασες θελουν το κατι εξυδηκευμενο πες το εκει που δεν ξερουν εχω σκοτωσει εκατονταδες φασες στα περασματα με νο 8 28-30 γρ ,για τις παπιες θα συμφωνησω λογο καιρου και καποιων που το παιζουν παπιοκυνηγοι και νομιζουν οτι κρατανε μυδραλιο και οχι λειοκανο ! Ναι εκει θελεις εμπειρια να βρεις το σωστο μερος μακρια απο τους μαλακες που κυκλωφορουν αναμεσα μας
Ποιον εθιξα?Αν θίχτηκε κάποιος να του ζητήσω συγνώμη αλλά δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα απλά είπα την άποψη μου λόγο εμπειρίας τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Και θα επιμείνω συμπέρασμα από το χαρτόνι και απο τις τσίχλες δεν βγάζεις για ένα ντουφέκι .Θα σου πω για να καταλάβεις εγώ τα πάπια τα βαρουσα με 6/5 32 γρ ιδιογομωση και όχι στα 30 πολύ παραπάνω αλλά έριχνα τη ντουφέκια πάνω τους βασική προϋπόθεση όπως όσο και αν φανεί περίεργο το έχω ξαναπεί και σε πέρδικα 9 αρι ρίχνω .Άλλο οι φάσεις δεν θέλουν κάτι εξειδικευμένο μη μπλέκεσαι έχω σκοτώσει αρκετές με 9αρια αλλά δείχνουν τη δύναμη του όπλου σου αυτό εννοώ η οποία δεν εξαρτάται μόνο από το φυσίγγι.Που επιμένουν κάποιοι.Εχουν δυσκολέψει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια πληροφοριακά έκανα μέχρι 25000 Χιλ το χρόνο για κυνήγι 1000 Χιλ μονοήμερο πολλές φορές κτλ .Επομένως καταλαβαίνεις ότι γράφω καθαρά λόγο τι έχω διαπιστώσει οχι για να αποδείξω κάτι γι'αυτό στο διευκρινίζω .Φίλος που ζούσε από το κυνήγι παπιών έχει χαλάσει 4 μπενελι στο βάλτο αλλά φυσίγγι μόνο παραγγελία και μπενελι μόνο και μόνο για την αξιοπιστία της εάν δεν είχε τα φυσίγγια δε πήγαινε από Αθήνα του τα στέλναμε.
 
Στην περιφέρεια είναι η διαφορά!
Εκεί παίζεται το παιχνίδι,εκεί είναι όλο το ζουμί!
Με τα κέντρα σκοτώνουν ΟΛΑ!
Εννοείται ότι η περιφέρεια θα έχει μικρότερη ταχύτητα λόγω παραμόρφωσης σκαγιων.
Διαφορετικά,ΔΕΝ θα ήταν περιφέρεια!🙂
Με ένα brain λύθηκε το πρόβλημα!
 
Στην περιφέρεια είναι η διαφορά!
Εκεί παίζεται το παιχνίδι,εκεί είναι όλο το ζουμί!
Με τα κέντρα σκοτώνουν ΟΛΑ!
Εννοείται ότι η περιφέρεια θα έχει μικρότερη ταχύτητα λόγω παραμόρφωσης σκαγιων.
Διαφορετικά,ΔΕΝ θα ήταν περιφέρεια!🙂
Εαν θέλεις να έχεις διάτρηση και στην περιφέρεια τότε λυπάμαι αλλά θα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερα φυσίγγια που θα έχουν πιο σκληρά και ανθεκτικά σκαγια , που θα έχουν buffer , καλύτερο αμορτισέρ και γενικά θα έχουν πιο προστατευμένα τα σκάγια. Ή θα συμβιβαστείς με πιο ελαφρυα φυσίγγια για το όπλο σου που θα έχουν λιγότερες παραμορφώσεις λόγο λιγότερων πιέσεων αν και αυτό δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς στα εμπορικά. Αλλιώς ξεκινάς ιδιογόμωση.
 
Εαν θέλεις να έχεις διάτρηση και στην περιφέρεια τότε λυπάμαι αλλά θα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερα φυσίγγια που θα έχουν πιο σκληρά και ανθεκτικά σκαγια , που θα έχουν buffer , καλύτερο αμορτισέρ και γενικά θα έχουν πιο προστατευμένα τα σκάγια. Ή θα συμβιβαστείς με πιο ελαφρυα φυσίγγια για το όπλο σου που θα έχουν λιγότερες παραμορφώσεις λόγο λιγότερων πιέσεων αν και αυτό δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς στα εμπορικά. Αλλιώς ξεκινάς ιδιογόμωση.
Ευχαριστώ!🙂
Ιδιογομωση κάνω 38 χρόνια...
 
Εαν θέλεις να έχεις διάτρηση και στην περιφέρεια τότε λυπάμαι αλλά θα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερα φυσίγγια που θα έχουν πιο σκληρά και ανθεκτικά σκαγια , που θα έχουν buffer , καλύτερο αμορτισέρ και γενικά θα έχουν πιο προστατευμένα τα σκάγια. Ή θα συμβιβαστείς με πιο ελαφρυα φυσίγγια για το όπλο σου που θα έχουν λιγότερες παραμορφώσεις λόγο λιγότερων πιέσεων αν και αυτό δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς στα εμπορικά. Αλλιώς ξεκινάς ιδιογόμωση.
Λοιπων σειρουλα ολλα καλα αλλα το θεμα των πιεσεων δεν το εχεις σκεφτει σωστα υπαρχουν φυσιγγια με 650 μπαρ με 38-36-34-32 γρ ,δεν ειναι στανταρ οτι φυσιγγι με λιγοτερα γρ θα εχει λιγοτερη πιεση θες να σου πω ενα 28 αρι με γυρω στα 1000 !!!!
 
Στην περιφερεια ολα τα σκαγια εχουν λιγοτερη διατρηση...και οταν λεω ολα εννοω αυτα που
χρησιμοποιουμε στην Ελλαδα...ειτε απλα - επινικελωνα - επιχαλκωμενα -5% αντιμονιο κτλ κτλ.
Εκει που δεν εχω μετρησει ειναι στα ατσαλινα και δεν ξερω τι παιζει..
 
Ποιον εθιξα?Αν θίχτηκε κάποιος να του ζητήσω συγνώμη αλλά δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα απλά είπα την άποψη μου λόγο εμπειρίας τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Και θα επιμείνω συμπέρασμα από το χαρτόνι και απο τις τσίχλες δεν βγάζεις για ένα ντουφέκι .Θα σου πω για να καταλάβεις εγώ τα πάπια τα βαρουσα με 6/5 32 γρ ιδιογομωση και όχι στα 30 πολύ παραπάνω αλλά έριχνα τη ντουφέκια πάνω τους βασική προϋπόθεση όπως όσο και αν φανεί περίεργο το έχω ξαναπεί και σε πέρδικα 9 αρι ρίχνω .Άλλο οι φάσεις δεν θέλουν κάτι εξειδικευμένο μη μπλέκεσαι έχω σκοτώσει αρκετές με 9αρια αλλά δείχνουν τη δύναμη του όπλου σου αυτό εννοώ η οποία δεν εξαρτάται μόνο από το φυσίγγι.Που επιμένουν κάποιοι.Εχουν δυσκολέψει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια πληροφοριακά έκανα μέχρι 25000 Χιλ το χρόνο για κυνήγι 1000 Χιλ μονοήμερο πολλές φορές κτλ .Επομένως καταλαβαίνεις ότι γράφω καθαρά λόγο τι έχω διαπιστώσει οχι για να αποδείξω κάτι γι'αυτό στο διευκρινίζω .Φίλος που ζούσε από το κυνήγι παπιών έχει χαλάσει 4 μπενελι στο βάλτο αλλά φυσίγγι μόνο παραγγελία και μπενελι μόνο και μόνο για την αξιοπιστία της εάν δεν είχε τα φυσίγγια δε πήγαινε από Αθήνα του τα στέλναμε.
Κάπου τα μπερδεύεις όμως.
Καταρχήν το έχουμε ξαναπεί αλλά επιμένετε. Τα πάντα μπορείς να δεις στο χαρτόνι σε δοκιμές σε αντίθεση με τον κυνηγότοπο που τα πάντα ειναι ρευστά και τίποτα σταθερό ώστε να βγάλεις αξιόπιστα συμπεράσματα. Στον κυνηγότοπο μπορεί να φταίει ακόμη και η επώμιση σου ή η λάθος εκτίμηση απόστασης. Λυπάμαι αλλα δεν βγαίνουν έτσι αξιόπιστα συμπεράσματα και μην περιμένεις να τα δεχτούμε αυτά.
Αντιθέτως αν ένα φυσίγγι δουλεύει σωστά στο χαρτόνι με ικανοποιητική κατανομή , με καλές ταχύτητες και καλή διάτρηση τότε αν δεν σου δουλέψει καλά στον κυνηγότοπο τότε δεν φταίει ούτε το φυσίγγι ούτε το όπλο αλλά πιθανότατα φταίει κάτι άλλο όπως τα παραπάνω. Για αυτό και υπάρχουν τα κανονάκια και οι βλητικοί σταθμοί. Για να βγαίνουν ακριβή και αξιόπιστα συμπεράσματα με σταθερές κάποιες παραμέτρους και όχι με αποκλισεις περιορίζοντας τον παράγοντα λάθους. Αλλιώς όλες οι εταιρίες κατασκευής φυσιγγιών θα δοκίμαζαν στον κυνηγότοπο ή θα τα πούλαγαν χωρίς καθόλου δοκιμές.

Δευτερον το όπλο δεν έχει δύναμη. Δεν παράγει καμία ενέργεια το όπλο. Το φυσίγγι ειναι αυτό που παράγει την ενέργεια και τα αέρια. Αν το φυσίγγι σου είναι αδύναμο τότε δεν πας να το βάλεις και σε μπαζούκα τίποτα δεν θα καταφέρεις. Το όπλο είναι το μέσο το οποίο θα οδηγήσει τα σκάγια στον στόχο με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Η διαμόρφωση της κάννης και η χωριτηκότητα της επηρεάζει ως προς τις πιέσεις (όχι τα άερια ούτε την ενέργεια) που θα παραχθούν (σε όσο μικρότερο χώρο παραχθεί συγκεκριμένη ποσότητα αερίων τόσο μεγαλύτερες πιέσεις έχουμε) καθώς και στις τριβές-αντιστάσεις λόγο ακτινικών δυνάμεων στα τοιχώματα της κάννης που μπορεί να παραμορφώσουν τα σκάγια και άλλες μικρές λεπτομέρειες που λίγο πολύ δεν αλλάζουν από κάννη σε κάννη ούτε κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά. Όσο για τον φίλο σου το λες και μόνος σου. Έδινε σημασία στο φυσίγγι. Το είχε πιάσει το νόημα.
 
Last edited:
Λοιπων σειρουλα ολλα καλα αλλα το θεμα των πιεσεων δεν το εχεις σκεφτει σωστα υπαρχουν φυσιγγια με 650 μπαρ με 38-36-34-32 γρ ,δεν ειναι στανταρ οτι φυσιγγι με λιγοτερα γρ θα εχει λιγοτερη πιεση θες να σου πω ενα 28 αρι με γυρω στα 1000 !!!!
Γράφοντας ελαφρυά φυσίγγια εννοώ γενικότερα φυσίγγια και με μικρότερες πιέσεις αλλά και σε βάρος γόμωσης. Δεν εννοώ μόνο ελαφρυά σε βάρος γόμωσης. Δεν το διατύπωσα τόσο ξεκάθαρα. Επίσης για αυτό έγραψα ότι στα εμπορικά δεν μπορεις να είσαι σίγουρος γιατί δεν αναγράφουν όλα τις πιέσεις πάνω.
 
Ποιον εθιξα?Αν θίχτηκε κάποιος να του ζητήσω συγνώμη αλλά δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα απλά είπα την άποψη μου λόγο εμπειρίας τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Και θα επιμείνω συμπέρασμα από το χαρτόνι και απο τις τσίχλες δεν βγάζεις για ένα ντουφέκι .Θα σου πω για να καταλάβεις εγώ τα πάπια τα βαρουσα με 6/5 32 γρ ιδιογομωση και όχι στα 30 πολύ παραπάνω αλλά έριχνα τη ντουφέκια πάνω τους βασική προϋπόθεση όπως όσο και αν φανεί περίεργο το έχω ξαναπεί και σε πέρδικα 9 αρι ρίχνω .Άλλο οι φάσεις δεν θέλουν κάτι εξειδικευμένο μη μπλέκεσαι έχω σκοτώσει αρκετές με 9αρια αλλά δείχνουν τη δύναμη του όπλου σου αυτό εννοώ η οποία δεν εξαρτάται μόνο από το φυσίγγι.Που επιμένουν κάποιοι.Εχουν δυσκολέψει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια πληροφοριακά έκανα μέχρι 25000 Χιλ το χρόνο για κυνήγι 1000 Χιλ μονοήμερο πολλές φορές κτλ .Επομένως καταλαβαίνεις ότι γράφω καθαρά λόγο τι έχω διαπιστώσει οχι για να αποδείξω κάτι γι'αυτό στο διευκρινίζω .Φίλος που ζούσε από το κυνήγι παπιών έχει χαλάσει 4 μπενελι στο βάλτο αλλά φυσίγγι μόνο παραγγελία και μπενελι μόνο και μόνο για την αξιοπιστία της εάν δεν είχε τα φυσίγγια δε πήγαινε από Αθήνα του τα στέλναμε.
Εγω θα σου μιλησω για μενα και θα μου πεις αν εχω ΕΓΩ εμπειρια ας πουμε με τα δικα σου λεγομενα !! 1 ον εχω αυτη τη στηγμη 7 ντουφεκια +αλλα δυο που περασανε απο τα χερια μου και τα εδιωξα ! Κυνηγαω απο τα 13 μου με 12 αρι και πριν 2-3 με 36 και φλομπερ ξεκινησα με υδροβια και λαγο ,εκτοτε κυνηγαω τα παντα εκτος απο περδικες ,ειμαι 40 ! Με τα 6 απο τα 7 τουφεκια σκοτωνω ας πουμε 1 στα 4 μεσο ορο !!! Διαφορες δεν εχω δει !!! Και ολλα ειναι διαφορετικης μαρκας τουφεκια εκτος απο τα δυο μπαικαλ μου που μου καθονται καλητερα απο τα αλλα και δεν εχω ουτε πενελι ουτε μερεντα ουτε μπραου ,και τελευταιο τα κυνηγια μου τα κανω 8 με 10 χιλ απο το σπιτι μου αλλα και εγω κανω 10 χιλ χιλιομετρα το χρονο μονο για το κυνηγι ! Για πες μου εχω εμπειρια για να μπορω να ξεχωρισω μερικα πραγματα ;
Υγ: η τσιχλα εχει απετητικοτερη τουφεκια απο τα παπια μην την υποτημας
 
Ξεκινώντας από το τελευταίο έριχνε παραγγελία γιατί δεν είχε αποτελέσματα με του εμπορίου, έπειτα μην μπερδεύουμε την ιδιογομωση με τα εμπορικά μιλάω πάντα συγκριτικά όπλων με κοινά εμπορικά.Η κανη είναι ζωντανός οργανισμός και συμμετέχει αμεσα γι'αυτό αν ρίξεις δύο ολοιδια φυσίγγια με διαφορετικα όπλα θα δεις διαφορετικά αποτελέσματα μόνο από τύχη θα δεις το ίδιο .Ο πίνακας δίνει μπουσουλα της συγκεκριμένης χρονικής και καιρικές στιγμής κάθε κυνήγι είναι διαφορετικό σε αυτά και εκεί βλέπεις την πραγματικότητα.βαλε πίνακα 2x2 και ξεκινά από τα 20 μέτρα και ριχνε ανά 4 μέτρα μέχρι τα 52 με ίδιο φυσίγγι ίδιο τσοκ με δύο διαφορετικά όπλα και παρακολούθησε την εξέλιξη την εξέλιξη της ντουφέκιας έχω δει πιο μαζεμένη ντουφέκια να έχει μικρότερη διάτρηση καταλαβαινεις τι κοροϊδία μπορεί να φας στη πράξη .Δεν είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε πλήρως τη βλητική ενός όπλου εμείς τουλάχιστον και πιστεύω κανείς επομένως ανταλασουμε απόψεις και τίποτε παραπάνω ούτε θέλω να πείσω ούτε πείθομαι περί ίδιας ικανότητας κανών για μένα δεν υφίσταται τέτοια θέμα και πάντα θα έχω την τρέλα μιας ιδιαίτερης κάνης και όχι ενός ιδιαίτερου φυσιγγίου διότι είτε ιδιογομωσης είται εμπορικό δεν ξέρω αν την επόμενη θα είναι ίδιο αφού δεν υπάρχει σταθερή πυρίτιδα εκτός διαβασικών ούτε σταθερή ποιότητα σκαγιων καλύκων βυσμάτων κτλ.
 
Φιλος δεν είναι έτσι ακριβώς είναι κάπου στην μέση σε όλα τα πράγματα, είμαι αγρότης με καλλιέργειες σε θερμοκήπια και υπαίθριες, αν άκουγα τη μου λέει ο γεωπόνος και η εταιρείες με τα λιπάσματα δεν θα έφτανα ποτέ τον ποτών τους 20τονους παραγωγή το στρέμμα το 6 μηνο, όταν ο διπλανός μου έφτανε στους 8με 10τονους το 6 μηνο γιατί έκανα αυτά που τους έλεγαν. Σε όλα είναι θέμα αντίληψης. Το ίδιο συμβαίνει και με τα όπλα να αντιλαμβάνεσαι το παραμικρό, και αυτά που λένε η εταιρίες τα γράφω στην κάτω μεριά τον παλιό μου υποδημάτων. :) .love.
Θεωρω πως δεν πρεπει να απαξιωνουμε εταιρειες και επιστημη διοτι πισω απο αυτες της παραμετρους υπαρχει η ερευνα και η εξελιξη.Και δεν πρεπει να την αγνοουμε.Ο καθενας απο μας εναι φυσικο ενιοτε να αντιλαμβανεται τα πραγματα διαφορετικα.
 
Θεωρω πως δεν πρεπει να απαξιωνουμε εταιρειες και επιστημη διοτι πισω απο αυτες της παραμετρους υπαρχει η ερευνα και η εξελιξη.Και δεν πρεπει να την αγνοουμε.Ο καθενας απο μας εναι φυσικο ενιοτε να αντιλαμβανεται τα πραγματα διαφορετικα.
Φιλος δεν απαξιώνω τίποτα και κανέναν, αλλά επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα, βλέπω και παρατηρώ τα πάντα που με ενδιαφέρουν, και μπορεί να το πάω και λίγο πάρα πέρα, το κάνω για εμένα, αυτό με ευχαριστη, αυτό μου αρέσει, εξάλλου ένα όνειρο, και μια ελπίδα είναι η ζωή. ;) .love.
 
Στην περιφέρεια είναι η διαφορά!
Εκεί παίζεται το παιχνίδι,εκεί είναι όλο το ζουμί!
Με τα κέντρα σκοτώνουν ΟΛΑ!
Εννοείται ότι η περιφέρεια θα έχει μικρότερη ταχύτητα λόγω παραμόρφωσης σκαγιων.
Διαφορετικά,ΔΕΝ θα ήταν περιφέρεια!🙂
Έχει κάνει δοκιμές νομίζω ο Νίκος.
Εγώ ανάμεσα σε M2 και 1187, κεντρική και περιφερειακή διάτρηση.
Καμία διαφορά ...

Αλλού είναι το μυστικό των σκοτωμάτων
και δεν έχει να κάνει με την κάνη αλλά κατά διαβολική σύμπτωση πάλι με το φυσίγγι !!!!!

Προς όλους ...
Βλέπω μερικά πράγματα που μου φαίνονται αταίριαστα.
1. Ιδιογομωτές κυρίως δηλώνουν ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν.
2. Οι ιδιογομωτές δεν έχουν καταφέρει ακόμα να αποκρυπτογραφήσουν την κάνη της Benelli ώστε να φτιάξουν φυσίγγι για αυτή εκτός από ελάχιστους.
3. Οι μη ιδιογομωτές δεν έχουν θέμα με τα σκοτώματα με εμπορικά και με τα συγκεκριμένα όπλα.
Φανταστείτε να τους δίναμε και καλά ιδιογόμωσης.

Πως κολλάνε όλα αυτά ?
 
Last edited:
έχω δει πιο μαζεμένη ντουφέκια να έχει μικρότερη διάτρηση
Αυτό που αναφέρεις ειναι απολυτα φυσιολογικό να γίνεται και το έχω εξηγησει δεκάδες φορές στα προηγούμενα μηνύματα μου. Ειναι αυτό που αναφέρει και η fabarm στο site της. Ο διευρημένος αυλός βελτιώνει τη συγκέντρωση αλλά μειώνει την διάτρηση. Λογικά έπεσες σε αυτή την περίπτωση. Για να έχεις διάτρηση ο διευρημένος αυλός θέλει και περισσότερα γκάζια από το φυσίγγι.
 
Back
Top