Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ο κάθε ένας για να κρίνει ένα όπλο βλητικά θέλει μεγάλη εμπειρία και αντίληψη και πολλά φυσίγγια σε διαφορετικες συνθήκες και θηράματα για να δει μέχρι που και πώς αποδίδει το όπλο του .Αφού αυτό το κάνει συγκριτικά με άλλα όπλα.Ενας που έχει αλλάξει δύο όπλα και κυνηγά τσίχλα και ορτύκια οι μπεκάτσες δυστυχώς μπορεί να κάνει πολύ όμορφα κυνήγια αλλά κάνει κυνήγια που οι απαιτήσεις από το όπλο είναι μικρές .Το υδρόβιο και η φάσα έχουν απαιτήσεις και αυτό όταν έχεις ικανότητες να ντουφέκισεις πέρα των ορίων .Μέχρι τα 40 μέτρα σχεδόν και σε 5+ όλα καλά από κει και πάνω σε μέτρα και από 0 και κάτω σφίγγουν τα γάλατα.
Φιλε Γιαννη να σκεφτεσαι καλα πριν πεις οτιδηποτε θυγοντας αλλους ανθρωπους ! Δεν εχεις μονο εσυ εμπειρια! και οσο για αυτο το παραμυθι οτι οι φασες θελουν το κατι εξυδηκευμενο πες το εκει που δεν ξερουν εχω σκοτωσει εκατονταδες φασες στα περασματα με νο 8 28-30 γρ ,για τις παπιες θα συμφωνησω λογο καιρου και καποιων που το παιζουν παπιοκυνηγοι και νομιζουν οτι κρατανε μυδραλιο και οχι λειοκανο ! Ναι εκει θελεις εμπειρια να βρεις το σωστο μερος μακρια απο τους μαλακες που κυκλωφορουν αναμεσα μας
 
Να σου στείλω της 1187 να μου πεις γιατί δεν σκοτώνει καλύτερα από την μ2 🤣

Μην δίνεις σημασία σε ότι λέω ... απλά ανάβω φωτιές για να γίνεται σούσουρο και να υπάρχει ανακατωσούρα ...
Ενίοτε λέω και τίποτα σωστό 🤣
Άμα δεν τι θες δωστη μου, και θα της εξηγήσω το όνειρο, γενικά είμαι της πατέντας, έχεις δει Μαγκάιβερ, ακριβώς το το ίδιο είμαι πάει η πατέντα σύννεφο, σε ότι μηχανήματα πιάσω στα χέρια μου. Βρε σε έχω πάρει χαμπάρι, τι νομίζεις ότι θα κάτσω να τρελαθώ για τα παλιοσίδερα, γελάστε γιατί χανόμαστε με αυτά που συμβαίνουν, ΓΕΛΆΣΤΕ όσο μπορείτε. ;) ;)
 
Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν κάννες (σε κάθε εταιρεία) που τα καταφέρνουν κάπως καλύτερα.
Ναι αλλά στις μέσες συγκεντρώσεις ή στις μέγιστες ... ?
Στις μέσες και με τσοκ ανοιχτά ... είναι η απάντηση.

Είδες τουφεκιά εδώ μέσα με φυσιγγάκι που βγάζει ΕΥΚΟΛΑ πάνω από 75-80% ?
Αυτό το ποσοστό που το μοστράρουν κάποιοι (και εγώ για να τους πικάρω :)) το βγάζουν με Kicks κτλ ή/και ελάχιστα φυσίγγια (που ταιριάζουν στο όπλο-τσοκ), πολλές δοκιμές και λίγο τύχη γιατί παίζει δυνατά και αυτή σε μονή τουφεκιά.
Λέμε πχ ο κώνος αποδίδει 10% περισσότερο και το παίρνουν κάποιοι δεδομένο ...
Οκ ... ας μας δείξουν 5 τουφεκιές με φθηνά εμπορικά με ποσοστά κοντά στο 80% μιας και το 70% πιάνεται σχετικά εύκολα με όλα τα όπλα με χοντρά.
Δεν πρόκειται να δεις καμία τέτοια δοκιμή γιατί όλοι ξέρουν τι παίζει.

60-70% εύκολο
70-80% δύσκολο
80-90% με φυσιγγάρα ανεξαρτήτως όπλου με σωστό τσοκ για το φυσίγγι
90-100% με υπερφυσίγγι και σωστό τσοκ για το φυσίγγι.

Όλη η κουβέντα περί βλητικής υπεροχής γίνεται για ποσοστά της τάξης από 50-70%.
Από 80% και πάνω μώκο όλοι.
Αν το πετύχουν από τύχη το τραβάνε καμιά 10αριά φωτογραφίες για να το θυμούνται.
🤪 🤪 🤪 🤪 🤪

Για εμπορικά μέσης ποιότητας φυσίγγια μιλάω
 
Last edited:
Είσαι σίγουρος γιατί δεν έχω εξετάσει κανη power bowr να την ψάξω ? Μπορεί όμως και να έχει κάνει τον κώνο από 1.5 cm που έχουν οι κλασικές 2.5 ή 3 cm και αυτό αρκεί για να έχει βελτίωση
Ψάξτη και πες μας.
 
Φιλε Γιαννη να σκεφτεσαι καλα πριν πεις οτιδηποτε θυγοντας αλλους ανθρωπους ! Δεν εχεις μονο εσυ εμπειρια! και οσο για αυτο το παραμυθι οτι οι φασες θελουν το κατι εξυδηκευμενο πες το εκει που δεν ξερουν εχω σκοτωσει εκατονταδες φασες στα περασματα με νο 8 28-30 γρ ,για τις παπιες θα συμφωνησω λογο καιρου και καποιων που το παιζουν παπιοκυνηγοι και νομιζουν οτι κρατανε μυδραλιο και οχι λειοκανο ! Ναι εκει θελεις εμπειρια να βρεις το σωστο μερος μακρια απο τους μαλακες που κυκλωφορουν αναμεσα μας
Όπου και μα πας δυστυχώς αυτοί η λαλακες που λες έρχονται από κοντά 🤣.
 
Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι οι εταιρίες παραγωγής ξέρουν.
Το ερώτημα που γεννιέται είναι"ποιες ξέρουν?".
Αυτές που παράγουν κανες με αυλό 18,2?
Αυτές που πάνε στο 18.9?
Αυτές που έχουν κώνο 15mm η αυτές που τον πάνε 300mm?
Αυτές που εφαρμόζουν 3 διαφορετικές διαμέτρους κατά μήκος του αυλού η αυτές που εφαρμόζουν 2?
Μήπως αυτή που έχει προοδευτική στένωση μέχρι το στόμιο της κάνης?
Αν ξέρουν όλες,ποιες ξέρουν περισσότερο και ποιες λιγότερο?
 
Μεχρι τωρα εχεις αναλυσει τα θεματα ορθα και συμβατα με βρισκει απολυτα συμφωνο και για την υπομονη σου και το κουραγιο σου που μακροσκελείς σου βγαζω το καπελο.Επισης χαιρομαι οτι εχεις ουσιαστικη ευρεια αποψη για τα θεματα μας στη νεαρη ηλικία που εισαι διοτι συναφελφοι ασπρισανε και δεν λενε να εχουν λιγο ανοιχτο το μυαλο τους.
Παιδιά δεν είμαι αλάνθαστος. Αλλά κάποια πράγματα που ξέρω ότι ισχύουν σίγουρα γιατί εκτός ότι το έχω ψάξει και το έχω αναλύσει και τα έχω δοκιμάσει έχω διαβάσει και κάποια βιβλία και γνώμες άλλων πιο ειδικών και επίσης έχω και μία μόρφωση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θετικών επιστημών που μου δίνει την δυνατότητα να φιλτράρω την παραπληροφορία και να κρατάω μόνο τα ουσιαστικά και αυτά που αξίζουν.
Όσο για την ηλικία μου 40 χρονών είμαι τώρα δεν ειμαι και παιδαρέλι και ασχολούμαι με το κυνήγι απο 9 χρονών που έριξα την πρώτη τουφεκιά με τον παππού μου. Οπότε πέρα από τις γνώσεις έχω δει και πάρα πολλά και στον κυνηγότοπο και έχω και εμπειρίες πάρα πολλές καθώς και έχω ακούσει κάθε λογής ιστορίες και μπαρούφες από τους παλιούς που αν τα πίστευα όλα αυτά θα έλεγα ακόμη ότι τα 100 μέτρα τα έχουν για πλάκα τα όπλα μας.
Αλλά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν. Σημασία δεν έχει τι πιστευω εγώ αλλά τι πραγματικά ισχύει και τι συμβαίνει. Και αυτό που βλέπω με μεγάλη μου λύπη είναι ότι στην κυνηγιετική κοινότητα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη παραπληροφόριση και για αυτό επιμένω και γράφω σεντόνια προσπαθώντας να τα εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ με επιχειρήματα και αποδείξεις και όχι αερολογίες όμως και πάλι βλέπω ότι τα γραφόμενα μου παρερμηνεύονται. Και δεν περιμένω να με πιστέψουν αλλά να προβληματιστούν οι ίδιοι μήπως και κάτσουν να σκεφτούν περισσότερο και αναθεωρήσουν κάποια πράγματα που μπορεί να τους ωφελείσουν εφόσον τους καίει τόσο πολύ η απόδοση της κάννης τους. Η τουλάχιστον ότι γράφουν να το επιχειρηματολογούν και να το εξηγούν επιστημονικά και αν δεν μπορούν να μην το γράφουν καλύτερα γιατί πιθανόν να ειναι λάθος. Όμως αυτοί ξέρουν καλύτερα και έχουν βρει την λύση με μία επιμήκυνση κώνου και έναν διευρυμένο αυλό και η benelli είναι χαζή και δεν μπορεί να το κάνει και να το εφαρμόσει ή δεν την ενδιαφέρει να βγάλει περισσότερο κέρδος λες και ειναι επτασφράγιστο μυστικό. Τι άλλο να πω.
Δεν εχεις μονο εσυ εμπειρια!

Μεγάλη κουβέντα είπες αλλά κάποιοι το κάνουν γαργάρα και νομίζουν ότι μονο αυτοί ασχολούνται και πάνε κυνήγι και χαλάνε χρήματα για το για αυτό δοκιμάζοντας και πειραματίζοντας και όλοι οι άλλοι είναι ανίδεοι.
 
Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι οι εταιρίες παραγωγής ξέρουν.
Το ερώτημα που γεννιέται είναι"ποιες ξέρουν?".
Αυτές που παράγουν κανες με αυλό 18,2?
Αυτές που πάνε στο 18.9?
Αυτές που έχουν κώνο 15mm η αυτές που τον πάνε 300mm?
Αυτές που εφαρμόζουν 3 διαφορετικές διαμέτρους κατά μήκος του αυλού η αυτές που εφαρμόζουν 2?
Μήπως αυτή που έχει προοδευτική στένωση μέχρι το στόμιο της κάνης?
Αν ξέρουν όλες,ποιες ξέρουν περισσότερο και ποιες λιγότερο?
όλες φτάνουν στον ίδιο προορισμό από διαφορετικό δρομολόγιο
δε θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά για λόγους μάρκετινγκ
δεν είναι ολίγον, καθόλου ή πολύ έγκυος
όλες ξέρουν και η καθεμία επιλέγει το δρομολόγιό της
 
Μεταφέροντας τα λόγια του Αϊνστάιν στα δικά μας είναι σαν να λέμε ότι δεν γίνεται να ψηφίζεις τους ίδιους και να περιμένεις διαφορετικές πράξεις, αν το πάμε αντίστροφα στα όπλα, δεν γίνεται δύο κάνες διαφορετικές να βγάζουν ίδιες τουφεκιές. Εκεί που φαίνεται ότι διαφωνούμε είναι στο πόσο σημαντική ή μετρησιμη είναι η διαφορά. Είπε κάποιος πριν πως αν υπήρχε η τέλεια (εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν <η κατάλληλη >) εσωτερική διαμόρφωση κάνης θα την είχαν ανακαλύψει και υιοθετήσει κατόπιν όλοι. Αυτό έχει σχεδόν γίνει στα ραβδωτά, θα είχε γίνει και στα λειοκανα αν όλα τα βύσματα είχαν ακριβώς την ίδια διάμετρο και φούστα. Κατ αρχήν το ότι μία έστω και μεγάλη βιομηχανία παράγει όπλα δεν σημαίνει ότι έχει τμήμα ερευνών με εργαστήρια και επιστήμονες αιχμής, το αντίθετο συμβαίνει, καμία ευρωπαϊκή ή τουρκική βιομηχανία κυνηγετικών όπλων δεν έχει κάτι τέτοιο ούτε καν υποτυπώδες. Από την εμφάνιση πριν 150 χρόνια των οπισθογεμων λειοκανων και μέχρι σχεδόν το 2000 οι κάνες ακολουθούσαν την ίδια εσωτερική γεωμετρία με μικρές αποκλίσεις κυρίως για διαφημιστικους σκοπούς, μήκος θαλαμης ανάλογο με ότι κυκλοφορούσε στο εμπόριο, κώνος 10 με 15 χιλιοστά και αυλός 18,2 ,μέχρι την εμφάνιση των πρώτων πλαστικών βυσμάτων και όσο αυτά εκτοπιζαν τα παραδοσιακά τόσο μεγαλύτερος και ο κώνος και ο αυλός . Εξίσου σημαντική με τις διαστάσεις, ίσως και περισσότερο είναι η ευθύτητα της κάνης και η ομοιογένεια και σταθερότητα στο πάχος των τοιχωμάτων . Η συγκέντρωση δεν είναι μέτρο σύγκρισης της βλητικής υπεροχής μίας κάνης παρα μόνο όταν συνδυάζεται με μεγαλύτερη διάτρηση, επίσης σημαντικό είναι η κάνη να μην μεταβάλλει αισθητά την στοχευση της όταν θερμαίνεται και να διαστέλλεται ελάχιστα. Κατά τα άλλα πολλά από αυτά που γράφονται είναι βολικές απλουστευσεις που κάποιες απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, για κάθε δράση υπάρχει πάντα μία αντίδραση και μπορεί υπερβαλλοντας προς την σωστή κατεύθυνση να οδηγηθουμε στο αντίθετο από αυτό που επιδιώκουμε.
 
Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι οι εταιρίες παραγωγής ξέρουν.
Το ερώτημα που γεννιέται είναι"ποιες ξέρουν?".
Αυτές που παράγουν κανες με αυλό 18,2?
Αυτές που πάνε στο 18.9?
Αυτές που έχουν κώνο 15mm η αυτές που τον πάνε 300mm?
Αυτές που εφαρμόζουν 3 διαφορετικές διαμέτρους κατά μήκος του αυλού η αυτές που εφαρμόζουν 2?
Μήπως αυτή που έχει προοδευτική στένωση μέχρι το στόμιο της κάνης?
Αν ξέρουν όλες,ποιες ξέρουν περισσότερο και ποιες λιγότερο?
Όλες όμως Γιάννη στα τεφτέρια τους γράφουν Full 70%.
Δεν είδα καμία να γράφει 80% εκτός της Brow και αυτό στα 2 3/4" μόνο αν θυμάμαι καλά.

Μήπως τελικά όλα ρίχνουν το ίδιο στην μέγιστη συγκέντρωση ?
Λέω εγώ τώρα ...
 
Last edited:
και οσο για αυτο το παραμυθι οτι οι φασες θελουν το κατι εξυδηκευμενο πες το εκει που δεν ξερουν
Για αυτό πάντα τις εξαιρώ από τα απαιτητικά θηράματα.
Αν τις ρίχνεις όπου τις βλέπεις ... εεε ναι πρέπει να δώσεις κάνα χιλιάρικο σε μετατροπές για να πάρεις 1 περισσότερες στις 20 και αν τις βρεις εκεί που θα πάνε να πέσουν.

Και δεν χρειάζεται να έχει κανένας σκοτώσει χιλιάδες για να το καταλάβει αυτό ...
 
Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι οι εταιρίες παραγωγής ξέρουν.
Το ερώτημα που γεννιέται είναι"ποιες ξέρουν?".
Αυτές που παράγουν κανες με αυλό 18,2?
Αυτές που πάνε στο 18.9?
Αυτές που έχουν κώνο 15mm η αυτές που τον πάνε 300mm?
Αυτές που εφαρμόζουν 3 διαφορετικές διαμέτρους κατά μήκος του αυλού η αυτές που εφαρμόζουν 2?
Μήπως αυτή που έχει προοδευτική στένωση μέχρι το στόμιο της κάνης?
Αν ξέρουν όλες,ποιες ξέρουν περισσότερο και ποιες λιγότερο?
Όλες οι εταιρίες κάνουν μία επιλογή για διάφορους λόγους. Δεν υπαρχει λάθος και σωστό. Όλες οι κάννες σκοτώνουν. Εγώ δεν είπα ότι οι κάννες με διευρυμένο αυλό και επιμηκυμένο κώνο ή χωρίς δεν σκοτώνουν. Άλλοι τα λένε αυτά. Και οι μεν και οι δε όμως έχουν κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειωνεκτηματα. Κάπου κερδίζουν και κάπου χάνουν. Οπότε να λέμε τα θετικά αλλά και τα αρνητικά τους. Γιατί σε κάποιες περιπτώσεις τα αρνητικά ειναι περισσότερα από θετικά. Αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω.
 
Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι οι εταιρίες παραγωγής ξέρουν.
Το ερώτημα που γεννιέται είναι"ποιες ξέρουν?".
Αυτές που παράγουν κανες με αυλό 18,2?
Αυτές που πάνε στο 18.9?
Αυτές που έχουν κώνο 15mm η αυτές που τον πάνε 300mm?
Αυτές που εφαρμόζουν 3 διαφορετικές διαμέτρους κατά μήκος του αυλού η αυτές που εφαρμόζουν 2?
Μήπως αυτή που έχει προοδευτική στένωση μέχρι το στόμιο της κάνης?
Αν ξέρουν όλες,ποιες ξέρουν περισσότερο και ποιες λιγότερο?
Κάποια ξέρει πάντως για να φτιάξει 18,2 με 9 πόντους κώνο για συγκεκριμένα κυνήγια τ οποίο βέβαια δε το είπε ποτέ.καποιοι τις πήραν τις πούλησαν και τωρα τις ξαναψαχνουν αλλά δε τις βρισκουν.18,8 τον έσπρωξαν τ αμερικανακια λόγω ατσάλινων σκαγιων επειδή επί το πλείστον ρίχνουν magnum και s magnum αλλά και πάλι μπενελι σε νο 1 πωλήσεις εκεί.για μένα τ όπλο είναι καθαρά θέμα γούστου και τίποτα άλλο.επισης το θέμα πατέντα πάλι είναι προσωπικό.οι περισσότεροι που το έκαναν βλέπουν βελτίωση και δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει κανένα.προσωπικα αν έπαιρνα όπλο μετά τη Φράνκι μόνο τη σούπερ σπορια γιατί τη γουσταρω
 
Last edited:
Παιδιά δεν είμαι αλάνθαστος. Αλλά κάποια πράγματα που ξέρω ότι ισχύουν σίγουρα γιατί εκτός ότι το έχω ψάξει και το έχω αναλύσει και τα έχω δοκιμάσει έχω διαβάσει και κάποια βιβλία και γνώμες άλλων πιο ειδικών και επίσης έχω και μία μόρφωση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θετικών επιστημών που μου δίνει την δυνατότητα να φιλτράρω την παραπληροφορία και να κρατάω μόνο τα ουσιαστικά και αυτά που αξίζουν.
Όσο για την ηλικία μου 40 χρονών είμαι τώρα δεν ειμαι και παιδαρέλι και ασχολούμαι με το κυνήγι απο 9 χρονών που έριξα την πρώτη τουφεκιά με τον παππού μου. Οπότε πέρα από τις γνώσεις έχω δει και πάρα πολλά και στον κυνηγότοπο και έχω και εμπειρίες πάρα πολλές καθώς και έχω ακούσει κάθε λογής ιστορίες και μπαρούφες από τους παλιούς που αν τα πίστευα όλα αυτά θα έλεγα ακόμη ότι τα 100 μέτρα τα έχουν για πλάκα τα όπλα μας.
Αλλά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν. Σημασία δεν έχει τι πιστευω εγώ αλλά τι πραγματικά ισχύει και τι συμβαίνει. Και αυτό που βλέπω με μεγάλη μου λύπη είναι ότι στην κυνηγιετική κοινότητα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη παραπληροφόριση και για αυτό επιμένω και γράφω σεντόνια προσπαθώντας να τα εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ με επιχειρήματα και αποδείξεις και όχι αερολογίες όμως και πάλι βλέπω ότι τα γραφόμενα μου παρερμηνεύονται. Και δεν περιμένω να με πιστέψουν αλλά να προβληματιστούν οι ίδιοι μήπως και κάτσουν να σκεφτούν περισσότερο και αναθεωρήσουν κάποια πράγματα που μπορεί να τους ωφελείσουν εφόσον τους καίει τόσο πολύ η απόδοση της κάννης τους. Η τουλάχιστον ότι γράφουν να το επιχειρηματολογούν και να το εξηγούν επιστημονικά και αν δεν μπορούν να μην το γράφουν καλύτερα γιατί πιθανόν να ειναι λάθος. Όμως αυτοί ξέρουν καλύτερα και έχουν βρει την λύση με μία επιμήκυνση κώνου και έναν διευρυμένο αυλό και η benelli είναι χαζή και δεν μπορεί να το κάνει και να το εφαρμόσει ή δεν την ενδιαφέρει να βγάλει περισσότερο κέρδος λες και ειναι επτασφράγιστο μυστικό. Τι άλλο να πω.


Μεγάλη κουβέντα είπες αλλά κάποιοι το κάνουν γαργάρα και νομίζουν ότι μονο αυτοί ασχολούνται και πάνε κυνήγι και χαλάνε χρήματα για το για αυτό δοκιμάζοντας και πειραματίζοντας και όλοι οι άλλοι είναι ανίδεοι.
.RESPECT.
 
Όλες όμως Γιάννη στα τεφτέρια τους γράφουν Full 70%.
Δεν είδα καμία να γράφει 80% εκτός της Brow και αυτό στα 2 3/4" μόνο αν θυμάμαι καλά.

Μήπως τελικά όλα ρίχνουν το ίδιο στην μέγιστη συγκέντρωση ?
Λέω εγώ τώρα ...
Το Χ% συγκέντρωση είναι κάτι ενδεικτικό.
Πιο ολοκληρωμένο θα ήταν αν είχε σήμανση Χ διείσδυση σε βαλιστικο τζελ στα Ψ μέτρα με Ω νούμερο σκαγιων.
Επειδή η συγκέντρωση είναι ένα μέρος των ζητουμενων.
Το επιδιωκόμενο είναι να έχω ικανή συγκέντρωση και ικανή διάτρηση στα μέτρα που επιχειρώ σε ΟΛΗ την επιφάνεια της οφελειμης τουφεκιας(δεν λέμε για ξανεμιδια).
Αν ρίξουμε σε πίνακα με τρια-τεσσερα διαφορετικά όπλα και κοιτάξουμε την τουφεκιά και ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,θα καταλάβουμε!
Η κάνη που θα βάλει τουφέκια με ασπρισμενα όλα τα σκάγια σε όλο το εύρος της τουφεκιας είναι αυτή που θα σκοτώνει καλά ανεξάρτητα αν είναι φτωχότερη η πιο πλούσια σε συγκέντρωση από μια άλλη που βγάζει μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης πλην όμως η δύναμη της είναι στο κέντρο και τα περιφερειακά σκάγια αφήνουν αποτύπωμα σαν πικα από μολύβι.
Είναι η εξήγηση γιατί κάποιες κανες έχουν "φτιάξει όνομα"σε ότι αφορά την φονικοτητα τους.
 
Όλες οι εταιρίες κάνουν μία επιλογή για διάφορους λόγους. Δεν υπαρχει λάθος και σωστό. Όλες οι κάννες σκοτώνουν. Εγώ δεν είπα ότι οι κάννες με διευρυμένο αυλό και επιμηκυμένο κώνο ή χωρίς δεν σκοτώνουν. Άλλοι τα λένε αυτά. Και οι μεν και οι δε όμως έχουν κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειωνεκτηματα. Κάπου κερδίζουν και κάπου χάνουν. Οπότε να λέμε τα θετικά αλλά και τα αρνητικά τους. Γιατί σε κάποιες περιπτώσεις τα αρνητικά ειναι περισσότερα από θετικά. Αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω.
Η ΜΗ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ των κανών δημιουργεί προβλήματα και έξοδα σε όλους εμάς και κέρδη σε όλους τους άλλους.
Σκεφτείτε το !!!
 
Η κάνη που θα βάλει τουφέκια με ασπρισμενα όλα τα σκάγια σε όλο το εύρος της τουφεκιας είναι αυτή που θα σκοτώνει καλά ανεξάρτητα αν είναι φτωχότερη η πιο πλούσια σε συγκέντρωση από μια άλλη που βγάζει μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης πλην όμως η δύναμη της είναι στο κέντρο και τα περιφερειακά σκάγια αφήνουν αποτύπωμα σαν πικα από μολύβι.
Συμφωνώ απόλυτα !!! αλλά έχεις δει τέτοιο πράγμα ?
Εγώ δεν έχω δει ...
Μήπως μιλάς για ιδιογομωτικά μασούρια ?
 
Ο οποίος είναι?
-Τα πάντα ρει και ουδέν μένει, Δημόκριτος
-Τι αξία έχει ο γάμος στην αγάπη μας μπροστά, είναι κι άλλοι παντρεμένοι και ας ζούνε χωριστά. Ζαμπέτας.
-Οι σκλάβοι δεν έχουν να χάσουν παρά μόνο τις αλυσίδες τους. Καρλ Μαρξ.
-Μπάγερν-Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ 1-0. Καρλ Χάιντς Ρουμενίγκε.
-Τελικά που πάμε σύντροφε;
-Στο αεροδρόμιο.................
 
Back
Top