Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ηλία τώρα πιάσαν στα χέρια τους όπλο μπενελλι θα μάθουν. .sarcastic.
Γουρούνια τουλάχιστον σκοτώνει ή πέφτουν επειδή περδικλώνονται και πεθαίνουν από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις ?
Αν σκοτώνει γουρούνια εεεε του π@ύστη ρε φίλε θα σκοτώνει και παπιά 🤪

Το συμπέρασμα ποιο ειναι?Όσο εσείς "τρώγεστε" η μαμά beretta τρίβει τα χέρια της και γεμίζει η τσέπη της!
Την πλάκα μας κάνουμε Λουκά ... η μαμά Beretta γεμίζει τις τσέπες μόνο αν αγοράσεις όπλο ... οι δε οπλουργοί μόνο αν κάνεις μετατροπές ;)
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το θέμα και η συζήτηση γίνεται για να μην γεμίζουμε τις τσέπες τρίτων αλλά τα χρήματα να μένουν στις δικές μας.

Έχεις δύο ισάξια,βλητικα,όπλα!!🙂
Πολλές συμπτώσεις όμως, δεν νομίζεις ?
 
Εαν θέλεις να έχεις διάτρηση και στην περιφέρεια τότε λυπάμαι αλλά θα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερα φυσίγγια που θα έχουν πιο σκληρά και ανθεκτικά σκαγια , που θα έχουν buffer , καλύτερο αμορτισέρ και γενικά θα έχουν πιο προστατευμένα τα σκάγια. Ή θα συμβιβαστείς με πιο ελαφρυα φυσίγγια για το όπλο σου που θα έχουν λιγότερες παραμορφώσεις λόγο λιγότερων πιέσεων αν και αυτό δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς στα εμπορικά. Αλλιώς ξεκινάς ιδιογόμωση.
μια ερώτηση μήπως στα ατσάλινα έχουμε καλύτερα περιφερικά αφού ειναι ολα προστατευμένα μέσα κυάθιο;
 
αυτό με τους κώνους είναι μια μόδα που ξεκίνησε προ δεκαετίας περίπου, μάλιστα υπήρξαν και καποιοι αλμπανιδες που κατέστρεψαν βλητικά χαρακτηριστικά οπλων... τι να πω... επειδή βλέπω ότι το πρόβλημα της << καννης>>, αφορά μόνο τις benelli , νούμερο 1 νομίζω εταιρία οπλων σε πωλησεις στον κοσμο....κάτι δεν μου κολλάει, εκτός αν κάνει για όλα τα κυνήγια,εκτός από υδρόβια...αλλά μάλλον κάποιοι πιστεύουν ότι θα έχουν κάνα κανόνι και θα κατεβάζουν τα πράσινα και τα χηναρια από το υπερπέραν. κάπου διάβασα ότι η benelli, πουλάει τρελλα στην Αμερική.
δύο βιντεακια όμως που είδα αμερικανικά, έλεγαν τα χειρότερα για την sbe3... βγάλε άκρη
 
Επίσης εδώ κάνεις λάθος. Από την θαλάμη στον κώνο προσαρμογής δεν εισέρχονται τα σκάγια απο μεγαλύτερη διάμετρο σε μικρότερη διάμετρο. Τα σκάγια δεν βρίσκονται στην θαλάμη μέσα που είναι πάνω απο 20mm αλλά βρίσκονται μέσα στον κάλυκα. Η διάμετρος του κάλυκα ειναι περίπου ίση με τον αυλό γιατί και τα τοιχώματα του κάλυκα έχουν κάποιο πάχος. Οπότε τα σκάγια φεύγουν απο τον κάλυκα και μπαίνουν στον αυλό που έχουν σχεδόν την ίδια διάμετρο.
Και γιατι υπαρχει ο κωνος προσαρμογης?αν ηταν ετσι οπως τα λες θα συνεχιζε μια ευθεια...
 
Στα σκοπευτικά. Αυτό γράφει και η Fabarm.
Και επειδη το γραφει η fabarm ειναι θεσφατο? δεν κοιταει λιγο να βελτιωσει τους μηχανισμους της που εχει μουρλανει τον κοσμο στις εμπλοκες...και τις συναρμογες της...
 
Last edited:
Παρακολουθώ το θεμα με τα σκοτώματα των benelli εδώ κ χρόνια. Μια με πειθει το ενα κίνημα, μια το άλλο. Με benelli κυνηγώ, ακρη δεν εχω βγαλει. Σκεφτομαι ομως πώς θα μπορούσε πρακτικά να αποδειχθεί ποιός εχει το δίκιο και σκέφτηκα το εξής:
Στόχος μεταλλικός να μην τρυπανε τα σκαγια ωστε να ο στόχος να τρωει ολη τους την ενεργεια. Ο στόχος να ειναι στερεωμένος σε μπάρα ή μηχανισμό ο οποιος θα κινείται ώς μοχλός απο το χτυπημα των σκαγίων και θα μετρά σε ζυγαριά την μεγιστη δυναμη που ασκήθηκε απο τα σκαγια. Ή με ενα σχοινακι να ανεβαινει κατα την κρουση ενα βαρίδι και να μετριεται πόσο ανεβηκε. Σε εναν σχετικα μεγαλο στόχο μπορουμε πιασουμε και να μετρήσουμε και τα περιφερειακα σκάγια ενω σε εναν μικροτερο,πχ 30χ30 να μετρήσουμε μόνο τα κεντρικά. Αν μπορουσε να λειτουργήσει νομιζω θα βγαζαμε ακρη πόση δυναμη και αρα αποδοση εχουν τα σκαγια της benelli σε σχεση με ενα "φαρμακερό" όπλο.
 
Για καθηστε καλά βρε βλητική της μπενελλι, που τα ξέρετε όλα, και εμείς ήμαστε η μαλακές η ανίδεοι που τα πείραξαμε και βαράμε με τα ταχύτητες τον 300μ/ς, και με φουρνελα και πράσινα άλογα, οποίος κατάλαβε κατάλαβε. Κάντε εσείς τα σωστά και αφήστε εμείς να κάνουμε τα δικά μας, τα λάθος πράγματα της βλητικής. ;) ;)
Χαλαρα επαμε...
 
Είσαι σίγουρος γιατί δεν έχω εξετάσει κανη power bowr να την ψάξω ? Μπορεί όμως και να έχει κάνει τον κώνο από 1.5 cm που έχουν οι κλασικές 2.5 ή 3 cm και αυτό αρκεί για να έχει βελτίωση
Αντε ντε ψαχτη αν εχεις προσβαση και μπορεις να δουμε επιτελους τι ειναι το powerbore...
 
Παιδιά όταν ακούω ότι δεν σκοτώνει η μπενελι είναι κατά 99% γιατί ρίχνει ψηλά και ο χρήστης δεν έχει ιδέα.

Οτι η μπερετα και η browning είναι πιο ελαστικές σε διάφορα φυσίγγια είναι. και πιθανός να σου δώσουν ένα 5-7% παραπάνω

Ειδικά σε μικρά νούμερα σκαγιων

Όσο χοντρενει οι διαφορές μικραίνουν

Ο κονος αν συγκρίνεις όπλο με κονο 5 και με κονο 7 δεν δεις καμία διαφορά


Αλλά όπλα με 1.5 αν τον κάνεις 3.5 με ομαλή μετάβαση και καλύτερη γωνία σίγουρα θα ρίχνει καλύτερα και με μικρότερο κλοτσημα

Στην powerbore πιστεύω ότι άλλαξε ο κονος όχι ότι έγινε μεγαλύτερος αλλά άλλαξε ίσως ένα cm μεγαλύτερος .

Ρίχνουν καλύτερα οπότε κάτι βελτιώθηκε


Δεν χάνονται οι ταχύτητες ούτε οι διατρησεις σε διευρυμενους αυλους με τα βύσματα του 2023 αυτά είναι παραμύθια για μικρά παιδιά
 
Γουρούνια τουλάχιστον σκοτώνει ή πέφτουν επειδή περδικλώνονται και πεθαίνουν από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις ?
Αν σκοτώνει γουρούνια εεεε του π@ύστη ρε φίλε θα σκοτώνει και παπιά 🤪


Την πλάκα μας κάνουμε Λουκά ... η μαμά Beretta γεμίζει τις τσέπες μόνο αν αγοράσεις όπλο ... οι δε οπλουργοί μόνο αν κάνεις μετατροπές ;)
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το θέμα και η συζήτηση γίνεται για να μην γεμίζουμε τις τσέπες τρίτων αλλά τα χρήματα να μένουν στις δικές μας.


Πολλές συμπτώσεις όμως, δεν νομίζεις ?
Μπααα, χλομό να τα σκοτώνει, αν συγκρίνω από των κουμπάρο μου, πούλησε την μπενελλι και πήρε Μπράουνινγκ. .sarcastic. .sarcastic.
 
Εαν θέλεις να έχεις διάτρηση και στην περιφέρεια τότε λυπάμαι αλλά θα πρέπει να πληρώσεις για καλύτερα φυσίγγια που θα έχουν πιο σκληρά και ανθεκτικά σκαγια , που θα έχουν buffer , καλύτερο αμορτισέρ και γενικά θα έχουν πιο προστατευμένα τα σκάγια. Ή θα συμβιβαστείς με πιο ελαφρυα φυσίγγια για το όπλο σου που θα έχουν λιγότερες παραμορφώσεις λόγο λιγότερων πιέσεων αν και αυτό δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς στα εμπορικά. Αλλιώς ξεκινάς ιδιογόμωση.
Δυο λεφτά να Πάρο πατατάκια!!!!! Δόξα να έχει ο ύψιστος!!!
 
Έχει κάνει δοκιμές νομίζω ο Νίκος.
Εγώ ανάμεσα σε M2 και 1187, κεντρική και περιφερειακή διάτρηση.
Καμία διαφορά ...

Αλλού είναι το μυστικό των σκοτωμάτων
και δεν έχει να κάνει με την κάνη αλλά κατά διαβολική σύμπτωση πάλι με το φυσίγγι !!!!!

Προς όλους ...
Βλέπω μερικά πράγματα που μου φαίνονται αταίριαστα.
1. Ιδιογομωτές κυρίως δηλώνουν ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν.
2. Οι ιδιογομωτές δεν έχουν καταφέρει ακόμα να αποκρυπτογραφήσουν την κάνη της Benelli ώστε να φτιάξουν φυσίγγι για αυτή εκτός από ελάχιστους.
3. Οι μη ιδιογομωτές δεν έχουν θέμα με τα σκοτώματα με εμπορικά και με τα συγκεκριμένα όπλα.
Φανταστείτε να τους δίναμε και καλά ιδιογόμωσης.

Πως κολλάνε όλα αυτά ?
Και εγώ βλέπω πραγματα που μου φαίνονται για γέλια αλλά κρατιέμαι!!!!! Για ολλους το γράφω
 
Αυτό που αναφέρεις ειναι απολυτα φυσιολογικό να γίνεται και το έχω εξηγησει δεκάδες φορές στα προηγούμενα μηνύματα μου. Ειναι αυτό που αναφέρει και η fabarm στο site της. Ο διευρημένος αυλός βελτιώνει τη συγκέντρωση αλλά μειώνει την διάτρηση. Λογικά έπεσες σε αυτή την περίπτωση. Για να έχεις διάτρηση ο διευρημένος αυλός θέλει και περισσότερα γκάζια από το φυσίγγι.
Εγώ ανάβω το Τούρμπο!!! στον διευρυμένο μόνο έτσι σκοτωνη δυστηχως
 
Παρακολουθώ το θεμα με τα σκοτώματα των benelli εδώ κ χρόνια. Μια με πειθει το ενα κίνημα, μια το άλλο. Με benelli κυνηγώ, ακρη δεν εχω βγαλει. Σκεφτομαι ομως πώς θα μπορούσε πρακτικά να αποδειχθεί ποιός εχει το δίκιο και σκέφτηκα το εξής:
Στόχος μεταλλικός να μην τρυπανε τα σκαγια ωστε να ο στόχος να τρωει ολη τους την ενεργεια. Ο στόχος να ειναι στερεωμένος σε μπάρα ή μηχανισμό ο οποιος θα κινείται ώς μοχλός απο το χτυπημα των σκαγίων και θα μετρά σε ζυγαριά την μεγιστη δυναμη που ασκήθηκε απο τα σκαγια. Ή με ενα σχοινακι να ανεβαινει κατα την κρουση ενα βαρίδι και να μετριεται πόσο ανεβηκε. Σε εναν σχετικα μεγαλο στόχο μπορουμε πιασουμε και να μετρήσουμε και τα περιφερειακα σκάγια ενω σε εναν μικροτερο,πχ 30χ30 να μετρήσουμε μόνο τα κεντρικά. Αν μπορουσε να λειτουργήσει νομιζω θα βγαζαμε ακρη πόση δυναμη και αρα αποδοση εχουν τα σκαγια της benelli σε σχεση με ενα "φαρμακερό" όπλο.
Έτσι θα μετριέται το σύνολο της ροζέτας.
Σαν γενικός μέσος όρος.
Ξαναλέω ότι τα κέντρα των τουφεκιών ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ και το κάνουν καλα!!
Αυτό που κάνει την διαφορά είναι να σκοτώνει καλά η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ,τα ακρινα σκάγια.
Εννοείται ότι θα είναι ΠΆΝΤΑ πιο αδυναμα από τα κεντρικά!
Να έχουν όμως την δύναμη που χρειάζεται για να καταβάλουν.
 
μια ερώτηση μήπως στα ατσάλινα έχουμε καλύτερα περιφερικά αφού ειναι ολα προστατευμένα μέσα κυάθιο;
Κατά 99% έχεις καλύτερα περιφερειακά (κοντά στα κεντρικά) γιατί δεν παραμορφώνονται. Δεν έχω ρίξει ατσάλινα στον πίνακα ούτε έχω μετρήσει διάτρηση.
Μεγαλύτερη διάτρηση λόγω σκληρότητας, λείανσης (αν είχαν το ίδιο βάρος με τα μολύβδινα).

Αλλά από βλητική απόδοση χάλια λόγω πυκνότητας. Παίρνεις ασανσέρ και κατεβαίνεις 2-3 ορόφους.

Εεεε πόσα όπλα δοκίμασες?
Καμιά εκατοστή?😎
Γιατί να δοκιμάσω 100 όπλα ;
Κουτός είμαι ;
2 δοκίμασα, το καλύτερο και το χειρότερο όπλο που υπάρχει.
Έτσι δεν λένε ότι η Rem έχει σαφώς πιο "δυνατή" περιφέρεια ;;;
Δεν το είδα.

Έχεις κάνει δοκιμές εσύ και έχεις να προτείνεις κάτι από όπλο για να το επαληθεύσω ?
Μόνο V3 μην μου πεις. :rolleyes:

Και εγώ βλέπω πραγματα που μου φαίνονται για γέλια αλλά κρατιέμαι!!!!! Για ολλους το γράφω
Εγώ γελάω απίστευτα ... για αυτό συνεχίζω να γράφω.

Πήρα Benelli, γιατί αυτός που μου πρότεινε Remington που πάει καλά μεγάλη γκάμα φυσιγγίων, κυνηγούσε με Browning και φουρνέλλα ιδιογόμωσης.
.sarcastic.

Κάπως έτσι έχουμε γίνει εδώ μέσα.
 
Last edited:
Back
Top