Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Θεωρείς δειγμα κουταμαρας να δοκιμάσεις παραπάνω από δύο όπλα?
Δοκίμασες το υπ' αριθμ.ΧΧΧΧΧΧΧΧ και το υπ'αριθμ.ΟΟΟΟΟΟΟΟ όπλο και είσαι κατηγορηματικος ότι δεν έχουν διαφορά στις αποδόσεις ΟΛΑ τα όπλα που παραγονται από τους δύο αυτούς διαφορετικούς κατασκευαστές?
Το κάνω για τον ίδιο λόγο που εσείς τα έχετε βάλει με όλα τα Serial Νumber και μοντέλα τις Benelli αφού έχετε δοκιμάσει μόνο κάποιες.
Θα πρέπει να λέτε κανονικά ότι "δοκίμασα Χ τεμάχια και τα Υ δεν σκότωναν. :cool:
Έχω βέβαια καβάντζα και 1-2 δικές μου που σκοτώνουν, αλλά αυτές είναι εξαιρέσεις.
" 🤣
Όταν το κάνετε θα σταματήσω και εγώ την ισοπέδωση.
Από πού προκύπτει ότι δοκίμασες το ΚΑΛΥΤΕΡΟ και το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ όπλο που υπάρχει?
Γιατί δεν έχω κάνει μόνο με αυτά τα όπλα Γιάννη ... απλά σε αυτές τις τρείς δοκιμές μέτρησα.
Ούτε άκουσα, ούτε είδα διαφορά στην απόχρωση του σκασίματος των σκαγιών.

Δεν ανεβάζω τα πάντα ...
πχ διάτρηση από 2 όπλα με Full και ένα με LM
S90-1100-M2.jpg
 
Last edited:
Κώστα το έχω περίπου 2 χρόνια, μου αρέσει τρελλά, αλλά δεν το έχω βολευτεί ακόμα... Γι αυτό όποτε ξεκινάω για κυνήγι, το χέρι πιάνει τη μόντυ... Είναι μεγάλη η διαφορά όταν έχεις μάθει μετά από τόσες δεκαετίες να κυνηγάς με καραμπίνα.
Στη διάθεσή σου όποτε γουστάρεις!
Ευχαριστώ. Αν πας κανα σκοπευτήριο καμιά φορά ρίξε σύρμα να το χαζέψω λίγο.
 
Κώστα το έχω περίπου 2 χρόνια, μου αρέσει τρελλά, αλλά δεν το έχω βολευτεί ακόμα... Γι αυτό όποτε ξεκινάω για κυνήγι, το χέρι πιάνει τη μόντυ... Είναι μεγάλη η διαφορά όταν έχεις μάθει μετά από τόσες δεκαετίες να κυνηγάς με καραμπίνα.
Στη διάθεσή σου όποτε γουστάρεις να το χουφτώσεις!
βάλε την καραμπίνα αλλού και να πάει το χέρι στο δικανο. Παω με την παρέα μου περπατητο και έχουν και οι δύο αυτογεμη. Θεωρητικα με το τρίτο φυσιγγι έχουν πλεονέκτημα απέναντι μου. Αλλα στις ψευτοκοντρες που βάζουμε 7/10 φορες τους κερνάω τσάγια και τους δύο!!!
 
βάλε την καραμπίνα αλλού και να πάει το χέρι στο δικανο. Παω με την παρέα μου περπατητο και έχουν και οι δύο αυτογεμη. Θεωρητικα με το τρίτο φυσιγγι έχουν πλεονέκτημα απέναντι μου. Αλλα στις ψευτοκοντρες που βάζουμε 7/10 φορες τους κερνάω τσάγια και τους δύο!!!
Δεν είναι μόνο το τρίτο φυσίγγι (που έχω συνηθίσει), είναι κυρίως σκοπευτική ανασφάλεια , παρά το ότι με τις φλάντζες μου ήρθε αμέσως καρφί!
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Ωραίο ελαφρύ δικανακι με γλυκό ζύγισμα κουμπώνει ωραία.

Το Μόνο που δεν μου άρεσε η λαβή λίγο μικρή και εγώ δεν έχω τίποτα τεράστια χέρια δεν ξέρω αν την έχουν βελτιώσει αυτό που είχα πιάσει ήταν από τα πρώτα στου καλκατζακου.

Είχα κάνει τεστ εκείνη την μέρα το μπενελι το ultralight και το guerini tempio light

Νικητής για μένα ήταν το guerini με ανώτερα ξύλα και όμορφες εφαρμογές


Θα το έπαιρνα το μπενελι σε τιμή ευκαιρίας όμως όχι 2 χήνες και πόσα ζητάνε.
 
Υπάρχουν δύο σχολές του πίνακα και του πεδίου δε σημαίνει απόλυτα ότι η μία αναιρεί την αλλά αλλά ο πίνακας δείχνει στις συγκεκριμένες συνθήκες που δοκιμαζεις,και αν ξέρεις να τον διαβασεις βλέπεις έχεις ένα μπουσουλα ,το πεδίο επιβεβαιώνει την αποτελεσματικότητα του πυρομαχικου
 
Ωραίο ελαφρύ δικανακι με γλυκό ζύγισμα κουμπώνει ωραία.

Το Μόνο που δεν μου άρεσε η λαβή λίγο μικρή και εγώ δεν έχω τίποτα τεράστια χέρια δεν ξέρω αν την έχουν βελτιώσει αυτό που είχα πιάσει ήταν από τα πρώτα στου καλκατζακου.

Είχα κάνει τεστ εκείνη την μέρα το μπενελι το ultralight και το guerini tempio light

Νικητής για μένα ήταν το guerini με ανώτερα ξύλα και όμορφες εφαρμογές


Θα το έπαιρνα το μπενελι σε τιμή ευκαιρίας όμως όχι 2 χήνες και πόσα ζητάνε.
Όλα τα premium δίκανα από 2+ ξεκινάνε. (λες και τα αξίζουν) :mad:
 
Μην περιμένετε σημαντικές διαφορές στην διάτρηση αν δεν αλλάξετε φυσίγγι.
Ούτε στην κεντρική ούτε στην περιφερειακή αν τα όπλα έχουν την ίδια περίπου κατανομή και ίδια αρχική.
Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν ...

Κάντε όσες δοκιμές θέλετε.
 
Υπάρχουν δύο σχολές του πίνακα και του πεδίου δε σημαίνει απόλυτα ότι η μία αναιρεί την αλλά αλλά ο πίνακας δείχνει στις συγκεκριμένες συνθήκες που δοκιμαζεις,και αν ξέρεις να τον διαβασεις βλέπεις έχεις ένα μπουσουλα ,το πεδίο επιβεβαιώνει την αποτελεσματικότητα του πυρομαχικου
Ε δε θέλει και επιστήμη θέλει να τον διαβάσεις. Κατανομή - κενά και % σκάγια μετράς στον κύκλο.
 
ακόμη και στα ποζε όπου δεν είχε προηγούμενη εμπειρία η benelli από το πρώτο κιόλας ποζέ που έφτιαξε κατάφερε και έδωσε λύσεις που δεν μπορούσαν να σκεφτουν οι άλλες εταιρίες πάνω από έναν αιώνα τώρα.
Πραγματικά πιστεύεις ότι οι άλλοι δεν μπορούσαν να σκεφτούν αυτό που έφτιαξε η benelli;
Ένα υβρίδιο καραμπίνας και αλληλεπίθετου έφτιαξε
Δεν αμφιβάλλω ότι είναι ποιοτικό και με τις φλάτζες σου δίνει επιλογές αλλά δεν ανακάλυψαν και τον τροχό που δεν μπορούσαν οι άλλοι έναν αιώνα τώρα
 
Φίλε μου ξαναδιάβασε το μήνυμα μου πιο προσεκτικά σε παρακαλώ και σταμάτα να παρερμηνευεις τα γραφόμενα μου και να με προσβάλεις. Όλα τα παραπάνω που έγραψα εγώ και όχι εσύ ισχύουν και αναφέρονται στον εαυτό μου . καταρχήν ξεκινάω λέγοντας ότι δεν είμαι αλάνθαστος. Δεν είπα πουθενά ότι εσεις δεν έχετε πτυχία (που να το ξέρω άλλωστε) ,ουτε ότι δεν το έχετε ψάξει ούτε ότι δεν φιλτράρετε την παραπληροφόρηση ούτε ότι δεν ξέρετε τι συμβαίνει ούτε τίποτα που να απευθύνεται σε άλλους ή σε κάποιον άλλο προσωπικά πέρα από τον εαυτό μου. Και ούτε συγκρίνω τον εαυτό μου με εσάς και ούτε αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα. Ότι γράφω στο forum αυτό απευθύνεται σε όποιον θέλει να το διαβάσει διαφορετικά θα σας τα έστελνα σε private μήνυμα. Στον εαυτό μου και μόνο αναφέρομαι με την λέξη "εγώ". Το " ενώ οι άλλοι όχι" τα γραφεις εσύ και μόνο εσύ παρερμηνεύοντας τα γραφόμενα μου. Και για αυτό ωφείλεις τουλάχιστον μία συγνώμη. Και ναι πιστεύω ότι κάνετε λάθος χωρίς να σας κατηγορώ όμως για αυτό. Ποτέ δεν σας κατηγόρησα ούτε σας ειρωνεύτικα όπως αντίθετα έγινε προς το πρόσωπο μου . Σας σέβομαι απόλυτα και σας εκτιμώ για αυτό συνεχίζω και συνομιλώ μαζί σας κατι που δεν συνηθίζω να κάνω με άτομα που δεν χαίρουν τον σεβασμό μου και της εκτίμησης μου. Θα καταλάβετε ότι δεν σας σέβομαι και δεν σας εκτιμώ όταν σταματήσω να συνομιλώ μαζί σας σπαταλώντας τόσο χρόνο να γράφω δύο μέρες τώρα προσπαθωντας να σας εξηγήσω 2-3 πράγματα και να κάνουμε διάλογο. Και ναι υπάρχει παραπληροφόρηση και μπορεί να προέρχεται και απο εσάς και απο εμένα εφόσον κάνω λάθος και μπορείτε να το αποδείξετε. Όχι όμως με συμπεράσματα απο τον κυνηγότοπο. Τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε. Όσοι νομίζετε ότι σας θίγει αυτό που έγραψα παραπάνω εγώ και όχι εσείς τότε μάλλον θα έχετε τους λόγους σας. Εγώ την συνείδηση μου την έχω πεντακαθαρή με αυτό που έγραψα και γράφω από τότε που έκανα εγγραφή σε αυτό το forum.
Αφου εγω παρερμηνευω, ολα οκ...Τωρα ποιος προσβαλει ποιον ας το κρινουν οι αλλοι..
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
ελα θα παω επανω στον κυργια μετα το πασχα,θα συνεννοηθω με τα παιδια να σε κλειδωσουμε στην αποθηκη με τα οπλα για καμια 20αρια μερες μπας και ησυχασουμε με σενα.yel.
 
ελα θα παω επανω στον κυργια μετα το πασχα,θα συνεννοηθω με τα παιδια να σε κλειδωσουμε στην αποθηκη με τα οπλα για καμια 20αρια μερες μπας και ησυχασουμε με σενα.yel.
Να τον ψαξετε πριν μην εχει εργαλεια μαζι του και αρχισει το reverse engineering.
 
Back
Top