Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
forums.benelliusa.com
ναι γράφουν διαφορά προβλήματα,και μετά από όχι ιδιαιτερα σκληρη χρήση...
Οι πιο πολλοι δεν ξερανε να βγαλουν τη σκανδαλοθηκη και εμενε η σκανδαλοθηκη μισο ξεκουμποτη και μετα δεν μπορουσαν να τη βαλουν ξανα στη θεση της.
 
Εμένα μου έχει συμβεί αυτό ακριβώς που περιγράφει αυτός στο shootclayforum.com :
Πατάω και δεν ρίχνει, σαν να έχω ασφάλεια. Φίλος παρατήρησε ότι αυθόρμητα βάζω το δάχτυλο ψηλά στην σκανδάλη, όταν συνειδητά το βάζω πιο χαμηλά, δεν συμβαίνει...
Ίσως κάτι στη γεωμετρία της λαβής δεν μου ταιριάζει και με αναγκάζει να βάζω το δάχτυλο πιο ψηλά
Είχα μετρήσει πρόχειρα το βάρος έλξης της σκανδάλης και ήταν γύρω στα 1,8-2 kg, απόλυτα φυσιολογικό.


woody

  • woody
Posted August 13, 2018
A mate is using the 828U for clays. The trigger is without a doubt the worst I've ever felt, and causes him no end of problems. It's a weird one though. He shot for years with an old Parker Hale, and then a 525. Never had an issue pulling the trigger before. Now he uses this and he gets these solid trigger pulls where the gun wont fire, but he accepts its something he does and not the gun. Other people, me included have put endless shots through it and never had a problem.
we've studied him use it and its not a case of not releasing properly, he is, but holds the trigger very high towards the action.
he's gonna sell it and lose a shed load, and stick to shooting his 525.


Διαβάζω ότι έβγαλε καινούργια σκανδαλοθήκη για το 828u Sport, λέτε να ταιριάζει; Θα πάρω αύριο τον Κύργια...
 
Mangelasakis, η εκπυρσοκροτηση του φυσιγγίου έχει πολλές αναλογίες με όσα λες, αλλά και σημαντικές διαφορές. Το παρακάτω δείχνει την επιτάχυνση της στήλης των σκαγιων μέσα στην κάννη. Στον κατακόρυφο άξονα η ταχύτητα που επιτυγχάνεται και στον οριζόντιο το μήκος της κάνης. Στην περίπτωση αυτή πρόκειται για σκοπευτικα φυσίγγια που αναπτύσσουν 1200 πόδια/δευτερόλεπτο ,δηλαδή 365 μ/δ. Βλέπουμε πως πριν η στήλη βγει από την θαλαμη έχει ήδη ταχύτητα 600 πόδια δηλαδή την μισή, και μεγάλη επιτάχυνση επίσης στο τμήμα του κωνου, περίπου 200 πόδια επιπλέον. Στον αυλό η επιτάχυνση μειώνεται ραγδαία και στο τελικό τμήμα του είναι ελάχιστη. Στο δεύτερο διάγραμμα φαίνεται η πίεση κατά μήκος της κάνης, βλέπουμε πως υπάρχει ταύτιση, όσο ψηλότερη η πίεση τόσο μεγαλύτερη η επιτάχυνση. Πολύ συνοπτικά, οι διαστάσεις της θαλαμης επηρεάζουν πολυ την ταχύτητα 50%, ο κώνος 15%, και η κάνη 35%. Αν συνυπολογισουμε ότι η πίεση δημιουργείται από την καύση της πυρίτιδας, και αυτή γίνεται πιο αποτελεσματική όσο πιο περιορισμένη είναι χωρικά και όσο πιο μεγάλες οι τριβές, τότε όπως σωστά λες ένας απότομος κοντός κώνος βελτιώνει την καύση (με τα αρνητικά που συνεπάγεται), αλλά ένας στενός αυλός (πάλι με τα αρνητικά που συνεπάγεται για τα σκάγια) από το σημείο όπου η καύση ολοκληρώνεται και μετά κρατάει την πίεση ψηλότερα από έναν φαρδυτερο αλλά προσθέτει και πολύ αυξημένες τριβές, άρα φρενάρισμα στην γόμωση και ανάλογα την ισορροπία των δυνάμεων από ένα σημείο και μετά επιβραδύνει την στήλη. Όσο για την τριμπορ, θεωρώ πως είναι σχεδιασμένη για να έχει όσο πιο χαμηλό λάκτισμα γίνεται , για έναν που επιθυμεί την μέγιστη ταχύτητα είναι η πλέον λανθασμένη σχεδίαση.
 

Attachments

  • ShotgunRecoilFig5.jpg
    ShotgunRecoilFig5.jpg
    38,8 KB · Προβολές: 6
  • ShotgunRecoilFig4.jpg
    ShotgunRecoilFig4.jpg
    38,6 KB · Προβολές: 6
Το κάνω για τον ίδιο λόγο που εσείς τα έχετε βάλει με όλα τα Serial Νumber και μοντέλα τις Benelli αφού έχετε δοκιμάσει μόνο κάποιες.
Θα πρέπει να λέτε κανονικά ότι "δοκίμασα Χ τεμάχια και τα Υ δεν σκότωναν. :cool:
Έχω βέβαια καβάντζα και 1-2 δικές μου που σκοτώνουν, αλλά αυτές είναι εξαιρέσεις.
" 🤣
Όταν το κάνετε θα σταματήσω και εγώ την ισοπέδωση.

Γιατί δεν έχω κάνει μόνο με αυτά τα όπλα Γιάννη ... απλά σε αυτές τις τρείς δοκιμές μέτρησα.
Ούτε άκουσα, ούτε είδα διαφορά στην απόχρωση του σκασίματος των σκαγιών.

Δεν ανεβάζω τα πάντα ...
πχ διάτρηση από 2 όπλα με Full και ένα με LM
View attachment 68084
Βασίλη,αν έχεις προσέξει έχω επισημάνει πολλές φορές ότι μιλάω για τα όπλα που κατέχω!
Όπως και να χει δεν μιλάω γενικολογα εκτός και πρόκειται για πείραγμα και χαβαλε.
Για μένα,αν έχεις δοκιμές καλό είναι να τις παρουσιάζεις και να κάνουμε κουβέντα!
Δεν είμαι παραπονιαρης όμως αυτό το "εσείς τα έχετε βάλει",με χάλασε λίγο...
Δεν είμαι μέλος καμιάς ομάδας "αντί "πολύ περισσότερο δεν εκπροσωπώ κάποια τέτοια!
Ότι ρωτάω,απαντάω σε όποια κουβέντα έχω συμμετοχή αφορά εμένα!
 
Και θα πιάσει να τα λύσει όλα ...... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.

κανονικά στην γιορτή του φίλου μου του κολλια @kollias πρέπει να μαζευτούμε σαν φόρουμ και να του κάνουμε δώρο έναν εξωλκεα αποθήκης. μην παιδεύεται ο ανθρωπος.
 
Last edited:
κανονικά στην γιορτή του φίλου μου του κολλια πρέπει να μαζευτούμε σαν φόρουμ και να του κάνουμε δώρο έναν εξωλκεα αποθήκης. μην παιδεύεται ο ανθρωπος.
Σταμάτη βλέπω ξέρετε και από επισκευές τρακτέρ, διαβάζω εξωλκεα και τα συναφή, και αρχίζω και σας φοβάμαι. .sarcastic. .sarcastic.
 
Να ρωτησω εγω κατι αλλο .... Comfort κοντακι και απλο κοντακι μεχρι 36 γρ φυσιγγια... Υπαρχει διαφορα στην ανακρουση?
Μεγάλη σε ότι και να ρίχνεις δεν έχει σχέση το κομφορντ με το απλό η νύχτα με τη μέρα
 
κανονικά στην γιορτή του φίλου μου του κολλια @kollias πρέπει να μαζευτούμε σαν φόρουμ και να του κάνουμε δώρο έναν εξωλκεα αποθήκης. μην παιδεύεται ο ανθρωπος.
Μόνο εσύ με νιώθεις.
ΥΓ. Με τρώει ο κωλος μου να πάρω το otis ripcord.
 
Εμένα μου έχει συμβεί αυτό ακριβώς που περιγράφει αυτός στο shootclayforum.com :
Πατάω και δεν ρίχνει, σαν να έχω ασφάλεια. Φίλος παρατήρησε ότι αυθόρμητα βάζω το δάχτυλο ψηλά στην σκανδάλη, όταν συνειδητά το βάζω πιο χαμηλά, δεν συμβαίνει...
Ίσως κάτι στη γεωμετρία της λαβής δεν μου ταιριάζει και με αναγκάζει να βάζω το δάχτυλο πιο ψηλά
Είχα μετρήσει πρόχειρα το βάρος έλξης της σκανδάλης και ήταν γύρω στα 1,8-2 kg, απόλυτα φυσιολογικό.


woody

  • woody
Posted August 13, 2018
A mate is using the 828U for clays. The trigger is without a doubt the worst I've ever felt, and causes him no end of problems. It's a weird one though. He shot for years with an old Parker Hale, and then a 525. Never had an issue pulling the trigger before. Now he uses this and he gets these solid trigger pulls where the gun wont fire, but he accepts its something he does and not the gun. Other people, me included have put endless shots through it and never had a problem.
we've studied him use it and its not a case of not releasing properly, he is, but holds the trigger very high towards the action.
he's gonna sell it and lose a shed load, and stick to shooting his 525.


Διαβάζω ότι έβγαλε καινούργια σκανδαλοθήκη για το 828u Sport, λέτε να ταιριάζει; Θα πάρω αύριο τον Κύργια...
Εγώ μια πουλα που έριξα με το δικό σου δεν θυμάμαι να έκανε κιχ.
(να μην λένε ότι δεν πιάνω benelli στα χέρια μου)....
Και με αριστερό κοντάκι.....:p
 
Πραγματικά πιστεύεις ότι οι άλλοι δεν μπορούσαν να σκεφτούν αυτό που έφτιαξε η benelli;
Ένα υβρίδιο καραμπίνας και αλληλεπίθετου έφτιαξε
Δεν αμφιβάλλω ότι είναι ποιοτικό και με τις φλάτζες σου δίνει επιλογές αλλά δεν ανακάλυψαν και τον τροχό που δεν μπορούσαν οι άλλοι έναν αιώνα τώρα
Και γιατί δεν το είχαν κάνει τότε μόνο προσπαθούν τόσες δεκαετίες να λύσουν δύο από τα μεγαλύτερα προβλήματα στα δίκαννα με άλλους τρόπους χωρίς επιτυχία;
 
Back
Top