Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν νομίζω ότι καταλήγουν σε συμβατικό αυλό οι κάννες της beretta αλλά στο 18,6 που αναφέρουν γι'αυτό και τα τσοκ αντιστοιχούν στο 18,6 και όχι σε στενότερο σε αντίθεση με τη fabarm που είναι υπολογισμένα με 18,4!!! Αυτή είναι και η διαφορά στα υπόλοιπα συμφωνώ!!!
Δικιο έχεις. Δεν ξέρω που καταλήγει γιατί ουτε το αναφέρει ούτε τα εχω μετρήσει απο κοντά για να ξέρω. Η ιδέα όμως ειναι αυτή που αναφέρω και παρόμοια με το tribore.
 
View attachment 68117

Αυτό το μικρό κομμάτι είναι ο κώνος προσαρμογής. Τα υπόλοιπα ,κίτρινο και πράσινο είναι επιπλέον κωνικά μέρη της κάννης όπου ακολουθουν την λογική της tribore της Fabarm. Δηλαδή από διευρυμένο αυλό καταλήγουν σε συμβατικο 18,5 (ή και μικρότερο δεν το γνωρίζω).
Αν ο κώνος προσαρμογής ήταν το πράσινο κομμάτι και ήταν 450mm θα είχαμε πολύ μεγάλες διαφυγές αερίων μέχρι να μειωθεί η διάμετρος της κάννης από 20+mm που είναι η θαλάμη μέχρι τα 18,5 που θα καταλήγει κάπου προς το τέλος της κάννης
Μπράβο πολύ ωραίες λεπτομέρειες που εγώ δεν τις είχα ψάξει ποτέ.
 
κατανοητό. αν και πιστεύω για να το έβαλε η μπερετα στο ποιο καλό της σκοπευτικο κάτι θα δίνει παραπάνω
Σταμάτη αυτός ο κώνος στο σκοπευτη θα δώσει πράματα σίγουρα και σημαντικά πράματα σε κυνηγετικό όπλο δε ξέρω αν έχει κάτι να δώσει αλλά η συζήτηση πάει στο κατά πόσο ο μέσος κυνηγός μπορεί να πάρει το 100% από το όπλο του
 
ενδιαφέρον είναι του dt11 που λέει ότι είναι 480mm
Το ακόμα πιο ενδιαφέρον Σταμάτη είναι γιατί δεν υπάρχουν κυνηγετικά με 480mm.
Στις εταιρίες δεν κοστίζει τίποτα.
Απλά αλλάζουν mandrel.
Η Μaxus I που είχε κώνο 6cm μειώθηκε στην Maxus II.
Κάτι παίζει αλλά τι παίζει ?
Ξέρω ότι το DT11 βγάζει σφιχτές τουφεκιές με τα 4*.
Το Full του δεν το ξέρω.
Ξέρω όμως σίγουρα ότι τα πιο σφιχτά όπλα (καταγεγραμένα με 10 σκοπευτικά αμερικάνικα φυσίγγια) έβγαλαν μέσο όρο ποσοστό 80% πάντα στα 36,5m.
Αν το DT11 βγάζει μεγαλύτερο με ότι τσοκ και να το βγάλει είναι ένα εξαιρετικά σφιχτό όπλο.

Άρη αν μπορείς ρίξε ένα σκοπευτικό (όχι αλευρωμένο) με Full και Mod και ένα χοντρό (ότι θες κάτω από #5) με Full και Mod.
Πάντα στα 36.5m
Τράβα φωτό του πίνακα και θα τις φτιάξω εγώ.

longshortcones-1Winston.gif
1678283557867.png
 
Το ακόμα πιο ενδιαφέρον Σταμάτη είναι γιατί δεν υπάρχουν κυνηγετικά με 480mm.
Στις εταιρίες δεν κοστίζει τίποτα.
Απλά αλλάζουν mandrel.
Η Μaxus I που είχε κώνο 6cm μειώθηκε στην Maxus II.
Κάτι παίζει αλλά τι παίζει ?
Ξέρω ότι το DT11 βγάζει σφιχτές τουφεκιές με τα 4*.
Το Full του δεν το ξέρω.
Ξέρω όμως σίγουρα ότι τα πιο σφιχτά όπλα (καταγεγραμένα με 10 σκοπευτικά αμερικάνικα φυσίγγια) έβγαλαν μέσο όρο ποσοστό 80% πάντα στα 36,5m.
Αν το DT11 βγάζει μεγαλύτερο με ότι τσοκ και να το βγάλει είναι ένα εξαιρετικά σφιχτό όπλο.

Άρη αν μπορείς ρίξε ένα σκοπευτικό (όχι αλευρωμένο) με Full και Mod και ένα χοντρό (ότι θες κάτω από #5) με Full και Mod.
Πάντα στα 36.5m
Τράβα φωτό του πίνακα και θα τις φτιάξω εγώ.

View attachment 68120
View attachment 68121
Με τι χοντρά?
Οσο για τον κώνο του dt οπτικά το μαύρο δαχτυλίδι που ξέρουμε ( κώνος) είναι μικρός αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι στενεύει αναλογικά.
 
Με τι χοντρά?
Ότι έχεις κάτω από #5
Οσο για τον κώνο του dt οπτικά το μαύρο δαχτυλίδι που ξέρουμε ( κώνος) είναι μικρός αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι στενεύει αναλογικά.
Μόνο η απόδοση στο χαρτί και η διάτρηση μετράει.
Η διάτρηση είναι μανίκι και δεν θέλω να σε μπλέξω, δεν έχει και νόημα σε σκοπευτικά.

Τσοκ διάλεξε πάλι εσύ ... αν θες ρίξε με 4* και 2* ή 1*.
Ότι νομίζεις.
Τράβα απλά μια φωτό του πίνακα αρκεί να φαίνονται καλά τα σκάγια οπότε μην ρίξεις 8,5, καλύτερα σφιχτά τραποφύσιγγα #7,5.
 
Αν ρίξεις στον Ασπρόπυργο να ξέρεις ότι η πλάκα που γράφει 36μ είναι στα 35μ πραγματικά από τους πίνακες ;)
Οπότε το στόμιο πρέπει να είναι περίπου 1,5μ πίσω από την πλάκα.

Δεν ψάχνουμε τα εκατοστά αλλά τα μέτρα τα ψάχνουμε.
 
Και σου είχα πει και τότε ότι από ενα διάγραμμα μόνο μίας τουφεκιάς σε μία κάννη δεν μπορείς να συγκρίνεις και να βγάλεις συμπέρασμα
Μανώλη, είναι από από πολλές τουφεκιές με φυσίγγια ίδιας ταχύτητας και βάρους σκαγιων με 3 πυριτιδες διαφορετικής προοδευτικοτητας, η πιο ταχυκαυστη είναι η e3 και η πιο αργή η unique.
Είναι πολύ πιο απλό και κατανοητό. Η ανάκρουση είναι ανάλογη του βάρους γόμωσης και της ταχύτητας και αντιστρόφως ανάλογη του βάρους του όπλου.
Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί η καύση της πυριτιδας είναι μεταβλητή που εκτός της προώθησης των σκαγιων κάνει και άλλα , στην ίδια σειρά δοκιμών εντάσσεται και αυτή του λάκτισματος και όπως βλέπεις στην ίδια κάνη, ίδια σε όλα φυσίγγια εκτός την πυρίτιδα που διαφέρει σε προοδευτικοτητα δίνουν διαφορετικό λάκτισμα.
αλλά μιλάμε για μείωση της επιτάχυνσης και όχι μείωση της ταχύτητας δηλαδή επιβράδυνση.
Όχι αν διαβάσεις προσεκτικά για επιβράδυνση μιλάω. Πχ σε έναν αυλό 18,2 μια γόμωση χ γραμμαρίων σε βύσμα διαμέτρου 18,5 μετά από κάποιο μήκος κάνης ( η benelli αναφέρει μετά τα 65 περιπου εκατοστά) θα αρχίσει να χάνει ταχύτητα όσο αυξάνει το μήκος της κάνης. Αντίθετα η ίδια γόμωση σε αυλό 18,7 θα επιταχύνει όσο και να αυξηθεί το μήκος της κάνης. Στην εικόνα που παρέθεσες με τις εσωτερικές γεωμετρίες των κανων των σκοπευτικων της beretta, οι τρεις από τις τέσσερις τοπολογίες είναι κώνοι διπλής κωνικοτητας, δεν είναι μόνο το καφέ τμήμα κώνος. Για να μην κουράζω δεν γράφω για τα περί βεντουρι που λες γιατί είναι άλλο κεφάλαιο.
 

Attachments

  • ShotgunRecoilFig6.jpg
    ShotgunRecoilFig6.jpg
    39,3 KB · Προβολές: 5
6.5cm μην μας τον μικραινεις στην μαξους2 3.2cm και από όσο ξέρω τον έκανε ποιο κοντό
Ναι κάπου εκεί είναι.
για τα ατσάλινα
Γιατί τα ατσάλινα δεν πάνε καλά με μεγάλους κώνους ?
Ρωτάω δεν ξέρω ...
Το αν δεν τους χρειάζονται επειδή δεν παραμορφώνονται είναι άλλο θέμα αλλά δεν πάνε καλά με 6,5cm κώνο ?
 
Ναι κάπου εκεί είναι.

Γιατί τα ατσάλινα δεν πάνε καλά με μεγάλους κώνους ?
Ρωτάω δεν ξέρω ...
Το αν δεν τους χρειάζονται επειδή δεν παραμορφώνονται είναι άλλο θέμα αλλά δεν πάνε καλά με 6,5cm κώνο ?
Αλο μπεκ κοντο και αλο μακρη.διαφορετικα πεταει το νερο,τη δεν καταλαβενης .very funny. .big smile..yel.
 
Στον αυλό η επιτάχυνση μειώνεται ραγδαία και στο τελικό τμήμα του είναι ελάχιστη.
Αυτό γράφεις βρε θα με τρελάνεις;
Μανώλη, είναι από από πολλές τουφεκιές με φυσίγγια ίδιας ταχύτητας και βάρους σκαγιων με 3 πυριτιδες διαφορετικής προοδευτικοτητας, η πιο ταχυκαυστη είναι η e3 και η πιο αργή η unique.
Ναι αλλά δεν είναι σε διαφορετικές κάννες για να συγκρίνουμε και να δούμε διαφορές λόγο αυλού και κώνου. Εδώ απλά βλέπουμε τι συμβαίνει στην ίδια κάννη με διαφορετικές πυρίτιδες.
Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί η καύση της πυριτιδας είναι μεταβλητή που εκτός της προώθησης των σκαγιων κάνει και άλλα , στην ίδια σειρά δοκιμών εντάσσεται και αυτή του λάκτισματος και όπως βλέπεις στην ίδια κάνη, ίδια σε όλα φυσίγγια εκτός την πυρίτιδα που διαφέρει σε προοδευτικοτητα δίνουν διαφορετικό λάκτισμα.
Αν διαφέρει η προοδευτικότητα της πυρίτιδας θα διαφέρει και η ταχύτητα οπότε φυσιολογικό να διαφέρει και η ανάκρουση. Δεν παίζει σημασία μόνο η τελική ταχύτητα αλλά και πόσο μεγάλη είναι η επιτάχυνση δηλαδή ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας. Αλλά το πας πάλι αλλού και έτσι συμπέρασμα δεν βγαίνει γιατί αλλάζεις και προοδευτικότητα πυρήτιδας και άλλους παράγοντες. Εδώ μιλάμε για ένα ίδιο ακριβώς φυσίγγι τι διαφορές θα έχεις σε ταχύτητες όταν το ρίξεις από δυο διαφορετικές κάννες με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Και αυτό δεν μπορεί να φανεί σε κανένα από τα διαγράμματα που έχεις ανεβάσει.
Όχι αν διαβάσεις προσεκτικά για επιβράδυνση μιλάω. Πχ σε έναν αυλό 18,2 μια γόμωση χ γραμμαρίων σε βύσμα διαμέτρου 18,5 μετά από κάποιο μήκος κάνης ( η benelli αναφέρει μετά τα 65 περιπου εκατοστά) θα αρχίσει να χάνει ταχύτητα όσο αυξάνει το μήκος της κάνης. Αντίθετα η ίδια γόμωση σε αυλό 18,7 θα επιταχύνει όσο και να αυξηθεί το μήκος της κάνης.
Παρακάτω γράφεις και για επιβράδυνση. Προφανώς αν πάρεις μία κάννη 2 μέτρα κάποια στιγμή θα έχουμε και επιβράδυνση. Σε κάννες όμως μεταξύ 66 και 71 σε όσες δοκιμές έχω δει πάντα η 71 cm έχει περίπου 10-20 m/s μεγαλύτερη ταχύτητα που σημαίνει ότι έχουμε επιτάχυνση και μετά τα 66 εκ κάννης. Διαφορετικά η 66εκ κάννη πάντα θα έβγαζε μεγαλύτερες ταχύτητες απο την 71εκ που δεν ισχύει. Που το αναφέρει αυτό με τα 65 εκ η Benelli; Δεν το έχει πάρει κάπου το μάτι μου. Επίσης στον 18,2 αυλό το βύσμα 18,5 θα έχει μεγαλύτερες τριβές. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο. Αλλά τριβές θα έχει και στον 18,7. Δεν ειναι μηδενικές οι τριβές επειδή το βύσμα έχει μικρότερη διάμετρο. Γιατι υπάρχουν ακτινικές δυνάμεις και επίσης η διάμετρος της γόμωσης με τα σκάγια δεν παραμένει 18,5 μέσα στην κάννη αλλά μεγαλώνει και γίνεται όσο και της κάννης. Οπότε είναι λάθος αυτό που λες ότι όσο και να αυξηθεί το μήκος τις κάννης δεν χάνει ταχύτητες. Απόδειξη σε αυτό είναι ότι και στις κάννες με τους διευρυμένους αυλούς μια χαρά μολυβδώσεις έχουμε που σημαίνει ότι υπάρχει επαφή και τριβή των σκαγίων με τα τοιχώματα της κάννης από τις ακτινικές δυνάμεις. Γιατί το βύσμα είναι ελαστικό και δεν συμπιέζεται μόνο αλλά διογκώνεται κιόλας. Αλλιώς θα είχαμε και μεγάλες διαφυγές πιέσεων στις κάννες με διευρυμένο αυλό όπως το παράδειγμα που ανέφερες που το βύσμα έχει 18,5 διάμετρο διότι θα υπήρχε κενό 0,3 χιλιοστά.

Στην εικόνα που παρέθεσες με τις εσωτερικές γεωμετρίες των κανων των σκοπευτικων της beretta, οι τρεις από τις τέσσερις τοπολογίες είναι κώνοι διπλής κωνικοτητας, δεν είναι μόνο το καφέ τμήμα κώνος.
Ναι αλλά σημασία έχει το πρώτο κωνικό τμήμα δηλαδή το πορτοκαλί-καφέ και η γωνία του για να δούμε κατα πόσο μειώνεται η διάμετρος της θαλάμης. Γιατί αυτό ουσιαστικά ειναι ο κώνος προσαρμογής. Οι επόμενοι κώνοι λειτουργούν σαν venturi όπως λειτουργεί και της fabarm το tribore στο σημείο που γίνεται από 18,7 σε 18,4. Σίγουρα ο πρώτος κώνος μειώνει την διάμετρο περίπου στο 18.7-18,9 για να μην έχουμε διαφυγές αερίων. Οι υπόλοιποι 2 κώνοι λογικά θαν μειώνουν σταδιακά μέχρι το 18,5 -18,6. Εγώ κάτι τέτοιο θεωρώ πιο λογικό. Δυστυχώς όμως δεν αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες για ξέρουμε ακριβώς.
 
Βασίλη,αν έχεις προσέξει έχω επισημάνει πολλές φορές ότι μιλάω για τα όπλα που κατέχω!
Όπως και να χει δεν μιλάω γενικολογα εκτός και πρόκειται για πείραγμα και χαβαλε.
Για μένα,αν έχεις δοκιμές καλό είναι να τις παρουσιάζεις και να κάνουμε κουβέντα!
Δεν είμαι παραπονιαρης όμως αυτό το "εσείς τα έχετε βάλει",με χάλασε λίγο...
Δεν είμαι μέλος καμιάς ομάδας "αντί "πολύ περισσότερο δεν εκπροσωπώ κάποια τέτοια!
Ότι ρωτάω,απαντάω σε όποια κουβέντα έχω συμμετοχή αφορά εμένα!
Μην χαλιέσαι ... επίσης ξέρεις ότι σε εκτιμώ και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για τα σίδερα.
Δεν θα ανεβάσω καμία δοκιμή γιατί αφορά 2 δικά μου όπλα ...

Και εμένα με χαλάει να κοπιάζω και να ανεβάζω πράγματα και κάποιοι να βγάζουν όπλα σκάρτα γιατί νομίζουν ότι όλα της τάδε μάρκας είναι οπλάρες και ένα η εξαίρεση.
Επειδή όμως δεν αφήνω τίποτα στην τύχη έχω δοκιμάσει άλλη μια 1187 και μια 1100.
Δεν έδωσαν κάτι διαφορετικό από την δική μου 1187 σε συγκέντρωση και πρόχειρες δοκιμές διάτρησης.
Και κατά διαβολική σύμπτωση ούτε του Νίκου που είχε δοκιμάσει και αυτός μια 1100 σε συγκέντρωση.

Σου λέω όμως ότι στις δοκιμές διάτρησης κεντρικής και περιφερειακής η 1187 έδωσε ότι και η Μ2 με διαφορές ανάξιες λόγου απλά διάλεξα 3 φυσίγγια και τσοκ που από προηγούμενες δοκιμές είδα ότι βγάζουν παραπλήσια ποσοστά.
Η δοκιμή αυτή ήταν να γίνει τα Χριστούγγενα με την V3 αλλά ο Γιώργος δεν μπορούσε να έρθει.
Οι διαφορές πέρα από το ότι ήταν μικρές δεν ήταν και στις 3 δοκιμές υπέρ του ενός όπλου.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι θα αρχίσουν να επηρρεάζουν τα βαρομετρικά χαμηλά, τα μέταλλα, οι θερμοκρασίες, το πως έβγαλε το όνομα το κάθε όπλο και λοιπές ιστορίες ας ρίχνει ο καθένας με ότι γουστάρει.
Εγώ εξάλλου γουρούνια κυνηγάω ... όποιος κυνηγάει παπιά ας κάνει τις δικές του δοκιμές με τα δικά του όπλα, σίγουρα τον ενδιαφέρουν περισσότερο από τα δικά μου.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος 2 κυνηγετικά όπλα να βγάζουν διαφορετική κεντρική και περιφερειακή διάτρηση αν βγάζουν τα ίδια ποσοστά με την ίδια αρχική.
Όποιος έχει λογική εξήγηση, μας την λέει.

Η υπεροχή της περιφερειακής διάτρησης (μακάρι να υπήρχε) είναι μια τεράστια μπαρούφα (για εμένα πάντα), όπως η άτρακτος στα φρενάτα μετρούμενη από τον ήχο, η διάτρηση των Kicks από το σκάσιμο των σκαγιών στον πίνακα κτλ πράγματα που ακούγαμε συνέχεια και κάποιοι ακόμα ίσως τα πιστεύουν.
Μακάρι να κάνω λάθος για την περιφερειακή διάτρηση αλλά οι πιθανότητες φοβάμαι ότι είναι μηδαμινές.
 
Last edited:
Η benelli έδωσε απλές λύσεις που οι άλλες εταιρίες δεν μπορούσαν.
Η beretta και η browning πχ που φτιάχνουν κάτι δεκαετίες περισσότερες δίκαννα σε σχέση με την benelli και βάζουν φλάτζες στις καραμπίνες,δεν μπορούν να βάλουν φλάτζες σε δίκαννα και βρέθηκε η benelli που έχει την τεχνογνωσία και έβαλε στο πρώτο δίκαννο που έβγαλε
Μάλλον δεν ήθελαν και όχι ότι δεν μπορούσαν πιστεύω
Εάν η αγορά δείξει ότι το θέλει θα το κάνουν και αυτοί, δεν πρέπει να είναι και τόσο δύσκολο φαντάζομαι
Το ότι δεν έχει ακόμη τις περισσότερες πωλήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει φτιάξει κάτι πρωτοποριακό
Κάτι το πρωτοποριακό δεν είναι αυτομάτως και το καλύτερο
Ο χρόνος θα δείξει και με αυτές τις καινοτομίες αν θα πιάσουν ή όχι
Συμφωνούμε
 
Ότι έχεις κάτω από #5

Μόνο η απόδοση στο χαρτί και η διάτρηση μετράει.
Η διάτρηση είναι μανίκι και δεν θέλω να σε μπλέξω, δεν έχει και νόημα σε σκοπευτικά.

Τσοκ διάλεξε πάλι εσύ ... αν θες ρίξε με 4* και 2* ή 1*.
Ότι νομίζεις.
Τράβα απλά μια φωτό του πίνακα αρκεί να φαίνονται καλά τα σκάγια οπότε μην ρίξεις 8,5, καλύτερα σφιχτά τραποφύσιγγα #7,5.
:cool: Αν είμαι μόνος μου θα τις πατήσω τις τουφεκιές από τα -30 μέτρα αντί 36,5 και ποιός σε σώζει μετά..Θα σε φάνε ζωντανό εδώ μέσα...sarcastic.
 
Ναι κάπου εκεί είναι.

Γιατί τα ατσάλινα δεν πάνε καλά με μεγάλους κώνους ?
Ρωτάω δεν ξέρω ...
Το αν δεν τους χρειάζονται επειδή δεν παραμορφώνονται είναι άλλο θέμα αλλά δεν πάνε καλά με 6,5cm κώνο ?

νομίζω δεν τον χρειάζονται τον κώνο τα ατσάλινα. ωστόσο είχαν παραπονεθεί οι Αμερικάνοι ότι δεν πήγαινε καλά ένα τύπο φυσιγγιου με ατσάλινα.
 
Στην μαξους είχε μειωθεί ο κονος ήδη από την ένα σε επόμενη παραγωγή για ένα και μοναδικό λόγο που είχε να κάνει με ένα φυσίγγι ατσάλινα που δεν τράβαγε με μεγάλο κονο αποδεδειγμένα σε οποιαδήποτε όπλο

Δεν θυμάμαι αν ήταν φεντεραλ η Winchester κάτι τέτοιο

Μονό τα πρώτα 2, 3χρόνια της παραγωγής είχαν τον μεγάλο μετά πήγε 3.5 που είναι καλό Μέγεθος με σωστές μοίρες και δεν άλλαξε ιδιετερα η απόδοση στο μολύβι.
 
Back
Top