Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Στην μαξους είχε μειωθεί ο κονος ήδη από την ένα σε επόμενη παραγωγή για ένα και μοναδικό λόγο που είχε να κάνει με ένα φυσίγγι ατσάλινα που δεν τράβαγε με μεγάλο κονο αποδεδειγμένα σε οποιαδήποτε όπλο

Δεν θυμάμαι αν ήταν φεντεραλ η Winchester κάτι τέτοιο

Μονό τα πρώτα 2, 3χρόνια της παραγωγής είχαν τον μεγάλο μετά πήγε 3.5 που είναι καλό Μέγεθος με σωστές μοίρες και δεν άλλαξε ιδιετερα η απόδοση στο μολύβι.

αν δεν κάνω λάθος ήταν το φυσιγγι αυτό με τα τετράγωνα σκάγια
 
Μανωλη, καταρχήν μην νομίσεις ότι γράφω οτιδήποτε για να σε αμφισβητήσω, καλοπροαιρετα το κάνω. Εκεί που λέω για μείωση της επιτάχυνσης αναφέρομαι σε αυτό που βλέπουμε στο πρώτο διάγραμμα. Τα έβαλα για να έχουμε μία εικόνα προσεγγιστικη της συμβολης του κάθε τμήματος της κάνης στην δημιουργία πιέσεων.
Αν διαφέρει η προοδευτικότητα της πυρίτιδας θα διαφέρει και η ταχύτητα οπότε φυσιολογικό να διαφέρει και η ανάκρουση. Σου ξαναλέω πως όλα τα φυσίγγια των δοκιμών βγάζουν ίδια ταχύτητα αλλά με διαφορετικής προοδευτικοτητας πυριτιδες.
Δεν παίζει σημασία μόνο η τελική ταχύτητα αλλά και πόσο μεγάλη είναι η επιτάχυνση δηλαδή ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας.
Πολύ σωστά, αυτό βέβαια δεν επηρεάζει το μετρησιμο λάκτισμα αλλά το αισθητό.
Σε κάννες όμως μεταξύ 66 και 71 σε όσες δοκιμές έχω δει πάντα η 71 cm έχει περίπου 10-20 m/s μεγαλύτερη ταχύτητα που σημαίνει ότι έχουμε επιτάχυνση και μετά τα 66 εκ κάννης.
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε όταν συγκρίνουμε δύο διαφορετικές κάνες είναι όταν κοιτάμε μόνο τις διαφορές σε μήκος και διάμετρο αυλού. Γιαυτό έβαλα τα διαγράμματα για να φανεί ότι οι διαστάσεις της θαλαμης για παράδειγμα, επηρεάζουν περισσότερο από τον αυλό και το μήκος. Για να είναι αξιόπιστη μία σύγκριση θα πρέπει οι δύο κάνες να έχουν ακριβώς ίδιες θαλαμες και ανάλογα με το τι ελέγχουμε, κώνους, αυλους και τσόκ.
Που το αναφέρει αυτό με τα 65 εκ η Benelli; Δεν το έχει πάρει κάπου το μάτι μου
Είναι ένα pdf που θα βρεις στο διαδίκτυο αν ψάξεις benelli ballistica interna το είχα βάλει παλιά σε μια ωραία ανταλλαγή απόψεων που είχα εδώ μέσα, αλλά δεν το έχω τώρα.
Δεν ειναι μηδενικές οι τριβές επειδή το βύσμα έχει μικρότερη διάμετρο.
Σωστά λες ότι τριβές θα έχουμε πάντα, οι τριβές σαν αποτέλεσμα των ακτινικων πιέσεων κυρίως, αυξάνονται παράλληλα με την επιτάχυνση, στον αυλό όπως βλέπεις στο διάγραμμα η επιτάχυνση μειώνεται ραγδαία. Αυτό που αυξάνει κατά πολύ τις τριβές είναι τα τμήματα του βύσματος που έχουμε συμπαγές πλαστικό όπως στην βάση του κυαθιου, εκεί όντας στερεό όταν η διάμετρος είναι μεγαλύτερη του αυλού και υπό πίεση και από τις δύο πλευρές, ( από τα αέρια από την μία και τα σκάγια από την άλλη), παρεμποδιζει πολύ την ολίσθηση στο κοίλο της κάνης. Για να το διαπιστώσεις βάλε ένα βύσμα σε μία κάνη και ρίξε με φυσίγγιο που έχει μόνο καψυλιο, σε στενό αυλό θα φρενάρει και θα παραμείνει εντός, ενώ αν η διάμετρος του αυλου είναι λίγο μεγαλύτερη θα πεταχτεί αρκετά μέτρα μακριά. Θέτεις πολλά ερωτήματα μαζί και ήδη έγραψα πολλά, καλύτερα ένα ένα για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους. Οι διπλοί κώνοι για παράδειγμα είναι ολόκληρο κεφάλαιο και ίσως αξίζει περισσότερης προσοχής από πολλά άλλα.
 
Στην μαξους είχε μειωθεί ο κονος ήδη από την ένα σε επόμενη παραγωγή για ένα και μοναδικό λόγο που είχε να κάνει με ένα φυσίγγι ατσάλινα που δεν τράβαγε με μεγάλο κονο αποδεδειγμένα σε οποιαδήποτε όπλο

Δεν θυμάμαι αν ήταν φεντεραλ η Winchester κάτι τέτοιο

Μονό τα πρώτα 2, 3χρόνια της παραγωγής είχαν τον μεγάλο μετά πήγε 3.5 που είναι καλό Μέγεθος με σωστές μοίρες και δεν άλλαξε ιδιετερα η απόδοση στο μολύβι.
Το black cloud ητανε
 
Στέλιο είναι βέβαια άσχετο με το θέμα αλλά θα σου πω κάτι που είδα στο πίνακα με φυσίγγια από 28 έως 36 γραμ όταν είχα τη 350.εβγαλε καλύτερες τουφεκιές από τη plus των 36 πόντων κώνου.απο κει και πάνω δε ξέρω γιατί δεν έγινε συγκριτικό ούτε βέβαια με ατσάλινα.παντως μέχρι 36 γραμ αυτό είδα και ακόμα καλύτερη η xtrema με 14 π.κωνο.μιλαμε τώρα για λεπτομέρειες αλλά εγινε
Με τι τσοκ έγιναν οι δοκιμές ?
 
36 στη plus 14 στην xtrema 6,5 περίπου στη 350 που για μένα είναι το πιο vfm καραμπινακι από τις καπνιαρες
Έχω κάνει δοκιμές με την α350.,390,Βεν 121κ Βεν σούπερ 90,σε όλες τις δοκιμές με ότι φυσίγγια +δράμια έριξα η 350 δίνει καλύτερες κατανομές.Διατρηση δεν τσεκαρα αλλά θα κάνω κάποιες με σκάγια από περιέργεια.το πρόβλημα είναι όμως ότι για να φέρω το κοντάκι μου έσπασε τα νεύρα...και δεν το κυνήγησα αρκετά φέτος.
Πολλές τροποποιήσεις,άλλο πέλμα,αύξηση απόστασης και pitch, κατέβασμα και λίγο cast of......
Με 7αρια Ρουμελιώτης πάντως και 2 τσοκ καρακάξες και κίσσες (δοκιμές για το κοντάκι) τις κατεβάζεις από πολυυυ μακριά.
 
Το φαινομενο venturi εχει να κανει με ροη ρευστου μεσα σε σωληνα οπου σε καποιο σημειο εχει στενωση ακριβως σε αυτο το σημειο εχουμε πτωση πιεσης και αυξηση ταχυτητας(σταθερη παροχη οποτε μειωση διαμετρου -> αυξηση ταχυτητας) μετα την στενωση ομως η πιεση αυξανεται και η ταχυτητα μειωνεται... οποτε μεσα στην καννη δεν καταλαβαινω τη χρηση αυτου του φαινομενου...χρησιμοποιειται ευρεως στα στα παλια καρμπυρατερ για να ανεβει η βενζινη απο το ποτηρακι...
Venturifixed2.png
 
Γιώργο 82 την ίδια άποψη έχω για το 828. Πριν παρουσιασει η Benelli την Vinci για ένα χρόνο έλεγε κάτι υπερβολές ( αν και σε αυτό το όπλο είχε τρεις καινοτομίες αλλά καμία σχέση με όσα άφηνε να εννοηθουν) και όλοι περιμέναμε να δούμε κάτι από το διάστημα, με το 828, πήρε πράγματα από το ΤΟζ , το beretta, krieghoff, και τα κιπλαουφ ,κοτσαρε και το δέσιμο κοντακίου των αυτογεμων και μας έκανε τα μούτρα κρέας. Η τέλεια αποκαθήλωση της λειτουργικής αισθητικής του δικανου όπλου και μάλιστα όχι από Ασιάτες αλλά από Ευρωπαίους.
 
Το 828 το είχα περιεργαστεί όταν αγόρασα το 690. Μου άρεσε πολύ το ζυγισμα του στα χέρια άψογο.Μου άρεσε πολύ, ωραίες καινοτομίες, όμορφο κατ εμε τουφέκι και πολύ ποιοτικό. Απλώς εγω ήθελα πιο κλασσικό δίκαννο. Επίσης φυσικά και όλες οι εταιρείες θα μπορούσαν να κάνουν οτι οι άλλες, χάνουν όμως, αν το κάνουν την ταυτοτητά τους. Π.χ η beretta έχει τους κλασσικούς πίρους να ξεχωρίζει, η browning τον μονοκόμματο η fabarm το tribore κ.ο.κ Αυτά είναι οι σταθερές και αναγνωρίσιμα απο τον καταναλωτή και υπάρχουν παραλλαγές βελτιωμένες πάνω εκεί. Η benelli έκανε ντεμπούτο στα δίκαννα και μπόρεσε να κάνει 2 διαφορετικά πράγματα για να δώσει τη δική της ταυτότητα στο προΐον, άλλωστε θα έπρεπε να διαφοροποιηθεί και να κάνει δυναμικό ντεμπούτο για να πάρει μερίδιο απο τα καταξιωμένα ber brow και όπως φαίνεται πέτυχε!
 
:cool: Αν είμαι μόνος μου θα τις πατήσω τις τουφεκιές από τα -30 μέτρα αντί 36,5 και ποιός σε σώζει μετά..Θα σε φάνε ζωντανό εδώ μέσα...sarcastic.

Πολλοί προσπάθησαν αλλά κανένας δεν τα κατάφερε αχαχαχαχα
Μακάρι ρε παιδιά να έχετε δίκιο να αλλάξω όπλο αμέσως !!! 🤣

Κάνε ότι δοκιμή γουστάρεις από όσα μέτρα γουστάρεις με ότι τσοκ γουστάρεις με ότι φυσίγγι γουστάρεις ...
Απλά κάνε και μια με σφιχτό τσοκ να δούμε το max της συγκέντρωσης.
 
Επίσης σήμερα παρέλαβα απο τον Κύργια την benelli, αφαιρέθηκε ένα γρέζι στη σκανδαλοθήκη όπως μου είπαν και πλέον η σκανδάλη μπαινοβγαίνει όπως πρέπει. @vagosbenelli σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για την υπομονή σου να ασχοληθείς με το θέμα μου, σου είμαι υπόχρεος!
 
Το 828 ελεγα να το παρω στον γιο μου αλλα αυτος προτιμησε μια σκυλα κουρτσχααρ
Ένα όπλο μπορεί να το έχεις μία ζωή, αλλά αυτά που θα σου προσφέρει ένα καλό σκυλί δεν γίνεται να συγκριθούν με κανένα όπλο
 
Επίσης σήμερα παρέλαβα απο τον Κύργια την benelli, αφαιρέθηκε ένα γρέζι στη σκανδαλοθήκη όπως μου είπαν και πλέον η σκανδάλη μπαινοβγαίνει όπως πρέπει. @vagosbenelli σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για την υπομονή σου να ασχοληθείς με το θέμα μου, σου είμαι υπόχρεος!
Θέλει χτύπημα με το χέρι τώρα ή μπαίνει αέρα ?
 
Στην μαξους είχε μειωθεί ο κονος ήδη από την ένα σε επόμενη παραγωγή για ένα και μοναδικό λόγο που είχε να κάνει με ένα φυσίγγι ατσάλινα που δεν τράβαγε με μεγάλο κονο αποδεδειγμένα σε οποιαδήποτε όπλο

Δεν θυμάμαι αν ήταν φεντεραλ η Winchester κάτι τέτοιο

Μονό τα πρώτα 2, 3χρόνια της παραγωγής είχαν τον μεγάλο μετά πήγε 3.5 που είναι καλό Μέγεθος με σωστές μοίρες και δεν άλλαξε ιδιετερα η απόδοση στο μολύβι.
Η μαξους 2 έχει το μεγάλο κώνο.. ο αρις που την έχει ξερει
 
Αλο μπεκ κοντο και αλο μακρη.διαφορετικα πεταει το νερο,τη δεν καταλαβενης .very funny. .big smile..yel.
Όπα όπα Γιάννη δεν τα λες όλα, κρυφό κλέβεις κουβέντες, πες ότι άλλο πέταγμα θα έχει το νερό με μονοβαθμια αντλία, και άλλο με δυβαθμια αντλία. Για να το καταλάβει. .sarcastic. .sarcastic.
 
Back
Top