Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Απευθυνομενος προς ιδιογομωτες και κατοχους χρονογραφου(αν το λεω σωστα...)εχει δοκιμασει κανεις να ριξει το ιδιο ακριβως φυσιγγι με ολα τα εργοστασιακα τσοκ και αν ναι ποια ηταν η διακυμανση της ταχυτητας?
 
Απευθυνομενος προς ιδιογομωτες και κατοχους χρονογραφου(αν το λεω σωστα...)εχει δοκιμασει κανεις να ριξει το ιδιο ακριβως φυσιγγι με ολα τα εργοστασιακα τσοκ και αν ναι ποια ηταν η διακυμανση της ταχυτητας?
Όσο πιο κλειστό το τσοκ τόσο μεγαλύτερη η ταχύτητα που μετράς.
Μικρή διαφορά αλλά μετρήσιμη.
 
Μπορεί κάποιος να ζυγίζει μια κανη power bowr και μια απλή της benelli να μας πει βάρος ίδιου μήκους χωρίς τσοκ.
Θα μπορούσα να το κάνω αλλά μάλλον θα θέλεις με απλή ρίγα, γιατί η δικιά μου είναι πιο ελαφρια επειδή είναι ανθρακονήματα.
 
Last edited:
Θα μπορούσα να το κάνω αλλά μάλλον θα θέλεις με απλή ρίγα, γιατί η δικιά μου είναι πιο ελαφρια επειδή είναι ανθρακονήματα.
Η power bore ειναι με μεταλλική ρίγα; Αν σε βοηθάει, κάννη 18.3 του 1996 με μεταλλική ρίγα 71 πόντους ζυγίζει 1030 γραμμ. Φαντάζομαι ότι υποψιάζεσαι μεγαλύτερο αυλό στην powerbore και άρα χαμηλότερο βάρος;
 
Η power bore ειναι με μεταλλική ρίγα; Αν σε βοηθάει, κάννη 18.3 του 1996 με μεταλλική ρίγα 71 πόντους ζυγίζει 1030 γραμμ. Φαντάζομαι ότι υποψιάζεσαι μεγαλύτερο αυλό στην powerbore και άρα χαμηλότερο βάρος;
Εγώ υποψιάζομαι μεγαλύτερο βάρος και μεγαλύτερο κώνο
 
Η power bore ειναι με μεταλλική ρίγα; Αν σε βοηθάει, κάννη 18.3 του 1996 με μεταλλική ρίγα 71 πόντους ζυγίζει 1030 γραμμ. Φαντάζομαι ότι υποψιάζεσαι μεγαλύτερο αυλό στην powerbore και άρα χαμηλότερο βάρος;
Οχι λέω λόγω ρίγας ανθρακόνημα θα ναι πιο ελαφριά. Δεν θα μπορεί να βγεί συμπέρασμα δηλαδή.
 
Εγώ υποψιάζομαι μεγαλύτερο βάρος και μεγαλύτερο κώνο
Γιάννη εγώ θα πω αν και τρέχει το μυαλό μου, ότι παρουσιάζουν καινούργιες και καλά πάτεντες, αυτά τα καλουδια που είχε η καλιστον όταν είχε βγεί. Και εδώ κολλάει αυτά που μου έλεγε ο γέρος μου, τριανταφυλλε βάλε φρενο στο μυαλό σου γιατί με την ταχύτητα που τρέχει, σπάει το φράγμα του ήχου. Όλο βγάζουν βγάζουν, και όλο κύκλους κάνουν. .my man.
 
Θα μπορούσα να το κάνω αλλά μάλλον θα θέλεις με απλή ρίγα, γιατί η δικιά μου είναι πιο ελαφρια επειδή είναι ανθρακονήματα.
Μέτρα τον κώνο ... εύκολο είναι.
Πάρε ένα καλαμάκι από σουβλάκι βάλε χαμηλό φως από το στόμιο φτάστο μέχρι την αρχή του κώνου, μαρκάρισε, φτάστο μέχρι το τέλος και ξαναμαρκάρησε.
Μέτρα την διαφορά.
Σε 1 λεπτό το κάνω.

Μ2 ~15mm
1187 ~25mm
 
Γιάννη εγώ θα πω αν και τρέχει το μυαλό μου, ότι παρουσιάζουν καινούργιες και καλά πάτεντες, αυτά τα καλουδια που είχε η καλιστον όταν είχε βγεί. Και εδώ κολλάει αυτά που μου έλεγε ο γέρος μου, τριανταφυλλε βάλε φρενο στο μυαλό σου γιατί με την ταχύτητα που τρέχει, σπάει το φράγμα του ήχου. Όλο βγάζουν βγάζουν, και όλο κύκλους κάνουν. .my man.
Και η μέγιστη συγκέντρωση με εμπορικά κολλημένη στο 80% με όλα τα όπλα (τα δικά μου πάντα) !!! .yelling.
Μια χαρά έκανες που ξεκίνησες να γεμίζεις ...

Εγώ θα περιμένω τα βολφράμια ... μέχρι να αρχίσω να κυνηγάω πάλι παπιά ... του πούστη θα έχουν έρθει Ελλάδα. 🤣
 
Και να συμπληρώσω επειδή όλο και κάτι σκαρώνουν, όλες η εταιρίες όπλον αλλά η βάση είναι μια, η κάνη της καλιστον τη είχε κώνο 6.5mm.. άυλο 18.55. και πορτινγκ, μήκος κάνης 71. Τώρα τη κυκλοφορεί ;; Κάθε φορά πασάρουν και από ένα. ;)
 
Εγώ υποψιάζομαι μεγαλύτερο βάρος και μεγαλύτερο κώνο
Καλά το πας ...
Αλλά τελείωσαν οι κώνοι φίλε ... μόνο ατσάλια τώρα.
Όλες θα ρίχνουν τα ίδια σκ@τά.

Ελπίζω το εργαλείο που πήρες να είναι 3ιντσο.
 
Και να συμπληρώσω επειδή όλο και κάτι σκαρώνουν, όλες η εταιρίες όπλον αλλά η βάση είναι μια, η κάνη της καλιστον τη είχε κώνο 6.5mm.. άυλο 18.55. και πορτινγκ, μήκος κάνης 71. Τώρα τη κυκλοφορεί ;; Κάθε φορά πασάρουν και από ένα. ;)
Σκότωνε μακρυά αυτή ?
Ακουστά την έχω μόνο ...
 
Και να συμπληρώσω επειδή όλο και κάτι σκαρώνουν, όλες η εταιρίες όπλον αλλά η βάση είναι μια, η κάνη της καλιστον τη είχε κώνο 6.5mm.. άυλο 18.55. και πορτινγκ, μήκος κάνης 71. Τώρα τη κυκλοφορεί ;; Κάθε φορά πασάρουν και από ένα. ;)
Κ αποχρωμιωμένη!
 
Πατέντα του κυρίου Σωτηροπουλου ήταν η συγκεκριμένη αν το θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει και τα χρόνια.για την εποχή ακριβή και μακριά από εκεί που μπορούσα να φτάσω.πολυ όμορφο οπλο
Τεζα "πείραγμα" στην κάνη,τσοκακια σεμινολ και η λαβή στρογγυλή.
 
Back
Top