Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
+ Απληστία, τώρα θέλουμε να σκοτώνουμε τα πάντα σε οποιαδήποτε απόσταση.
Άλλο το θέλω και άλλο το γίνεται και μπορώ
Οι αποστάσεις πρίν από το όπλο και το φυσίγγι θέλουν χέρια
Χέρια που τα έχουν λίγοι
Τώρα πώς γίνεται άτομα που είναι μέτριοι έως κακοί στα 20-30 μέτρα να ψάχνονται και να ανησυχούν για τα 50-60 μέτρα δεν μπορώ να το καταλάβω και δεν θα με ενδιέφερε
Αλλά με ενδιαφέρει γιατί κάτι τέτοιοι καίνε τόπους και θηράματα για να βγάλουν το κόμπλεξ που έχουν στο μυαλό τους
 
+ Απληστία, τώρα θέλουμε να σκοτώνουμε τα πάντα σε οποιαδήποτε απόσταση.
Όχι απαραίτητα... Σίγουρα οι διαδικτυακές κόντρες φέρνουν άπληστες συμπεριφορές αλλά το θήραμα είναι πολύ λιγότερο... Οι τόποι έχουν συρρικνωθεί στο 1/3 κ ίσως να λέω κ λίγο την τελευταία 20ετια... Όταν ήμουν πιτσιρικάς δεν έδινα σημασία στα κοντάκια, αλλα πήγαινα κ δέκα λεπτά από το σπίτι μου κ τουφέκαγα 5-6 μπουλούκια παπιά στην ξεφτίλα... Πήγαινα στο βουνό κ είχα ευκαιρίες στις φάσσες.. τώρα για να πάω για φάσσα πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ το λιγότερο πετρέλαιοδιοδια για ελάχιστες ευκαιρίες... Αυτή την ευκαιρία θέλω να την κάνω θήραμα, όχι γιατί είμαι άπληστος, η τσάντα ποτέ δεν με ένοιαζε, αλλά γιατί αυτή είναι η χαρά του κυνηγιού, να πιάνω το θήραμα στα χέρια μου...
Οπότε στα τεχνικό κομμάτι όλοι θέλουν να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο καλούμενοι, άσχετα που στο 70% των κυνηγών το πρόβλημα βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κ όχι στα υπόλοιπα....
 
Όχι απαραίτητα... Σίγουρα οι διαδικτυακές κόντρες φέρνουν άπληστες συμπεριφορές αλλά το θήραμα είναι πολύ λιγότερο... Οι τόποι έχουν συρρικνωθεί στο 1/3 κ ίσως να λέω κ λίγο την τελευταία 20ετια... Όταν ήμουν πιτσιρικάς δεν έδινα σημασία στα κοντάκια, αλλα πήγαινα κ δέκα λεπτά από το σπίτι μου κ τουφέκαγα 5-6 μπουλούκια παπιά στην ξεφτίλα... Πήγαινα στο βουνό κ είχα ευκαιρίες στις φάσσες.. τώρα για να πάω για φάσσα πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ το λιγότερο πετρέλαιοδιοδια για ελάχιστες ευκαιρίες... Αυτή την ευκαιρία θέλω να την κάνω θήραμα, όχι γιατί είμαι άπληστος, η τσάντα ποτέ δεν με ένοιαζε, αλλά γιατί αυτή είναι η χαρά του κυνηγιού, να πιάνω το θήραμα στα χέρια μου...
Οπότε στα τεχνικό κομμάτι όλοι θέλουν να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο καλούμενοι, άσχετα που στο 70% των κυνηγών το πρόβλημα βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κ όχι στα υπόλοιπα....
Όταν υπάρχουν θηράματα υπάρχουν και επιτυχίες.
Κάποτε πηγαίναμε για κυνήγι με τα πόδια και γυρνούσαμε γεμάτοι.

Απληστία δεν είναι να έχεις την ευκαιρία και να την κάνεις θήραμα.
Απληστία είναι να θες να κάνεις θήραμα την κάθε ευκαιρία.

Απληστία είναι να φορτώνεις πχ 1-2 κούτες φυσίγγια για φάσσες, το σάματις θα τα ξαναδώ, το να μην αφήνεις να στρώνουν τα πουλιά, να κάθεσαι μπροστά από τον άλλο σε μέρος που δεν έχεις το πλεονέκτημα και απλά να χαλάς το κυνήγι όλων, να κυνηγάς ένα λαγούδι με 10 νοματαίους και άλλα τόσα σκυλιά, και πολλά άλλα που τα ξέρουμε όλοι καλά.
 
Καλά το πας ...
Αλλά τελείωσαν οι κώνοι φίλε ... μόνο ατσάλια τώρα.
Όλες θα ρίχνουν τα ίδια σκ@τά.

Ελπίζω το εργαλείο που πήρες να είναι 3ιντσο.
Βασίλη αν επικρατήσει τελικά το ατσάλι, εγώ θα γεμίζω με σύρμα όπως κάναν παλιά. Οπότε πάλι κώνο θέλει. .sarcastic. .sarcastic.
 
Είναι φαύλος κύκλος αυτή η συζήτηση, όλα τα σενάρια έχουν ηθικο κ ανήθικο κομμάτι, κομπλεξικη κ φυσιολογική συμπεριφορά κ πάει λέγοντας...
Απλά τα τελευταία χρόνια με το διαδίκτυο έχουν γίνει πολύ περισσότεροι αυτοί που που νομίζουν ότι σκοτώνουν μακριά... Το μακριά για μένα δεν είναι κατακριτέο αν ξέρεις να το κάνεις κ μπορείς να διασφαλίσεις ότι θα βρεις το θήραμα... Το 80% αυτών που έχω δει εγώ να σκοτώνουν μακριά το κάνουν, έχουν τον τρόπο είτε να το σκοτώσουν είτε να φύγει... Αυτοί που νομίζουν ότι σκοτώνουν μακριά πάλι, καίνε άσκοπο φυσίγγι, ΟΛΕΣ οι τουφεκιές τους είναι πίσω κ μόνο κάνενα ακροσκαγο από τα ακατάλληλα σκάγια που χρησιμοποιούν σε κεφάλι η φτερό τους δίνει θήραμα...είναι κ οι ίδιοι που θα πάνε για μαύρες τσίχλες μέσα στο λόγγο, θα σκαγιασουν την πλάση στα 15 κ 20 μέτρα όλη για να πάρουν δέκα πουλιά...
Προσωπικά όταν υπάρχουν επιλογές να μου έρθει το θήραμα στα 20 μέτρα θα τις ψάξω μέχρι τελευταίας αντοχής μου, σε κάποιες εξαιρέσεις θα αναγκαστώ να τουφέκισω κ μακριά... Το μακριά για μένα είναι τα 45-50-60 μέτρα στα μεγάλα θηράματα...

Αλλά φεύγουμε από το θέμα μας... Έχω να βγάλω τη μ2 έξω από τον Οκτώβρη, πρέπει να βγεί να κεράσει ένα τσάι την μαξους μου φαίνεται... :p
 
Last edited:
Είναι φαύλος κύκλος αυτή η συζήτηση, όλα τα σενάρια έχουν ηθικο κ ανήθικο κομμάτι, κομπλεξικη κ φυσιολογική συμπεριφορά κ πάει λέγοντας...
Απλά τα τελευταία χρόνια με το διαδίκτυο έχουν γίνει πολύ περισσότεροι αυτοί που που νομίζουν ότι σκοτώνουν μακριά... Το μακριά για μένα δεν είναι κατακριτέο αν ξέρεις να το κάνεις κ μπορείς να διασφαλίσεις ότι θα βρεις το θήραμα... Το 80% αυτών που έχω δει εγώ να σκοτώνουν μακριά το κάνουν, έχουν τον τρόπο είτε να το σκοτώσουν είτε να φύγει... Αυτοί που νομίζουν ότι σκοτώνουν μακριά πάλι, καίνε άσκοπο φυσίγγι, ΟΛΕΣ οι τουφεκιές τους είναι πίσω κ μόνο κάνενα ακροσκαγο από τα ακατάλληλα σκάγια που χρησιμοποιούν σε κεφάλι η φτερό τους δίνει θήραμα...είναι κ οι ίδιοι που θα πάνε για μαύρες τσίχλες μέσα στο λόγγο, θα σκαγιασουν την πλάση στα 15 κ 20 μέτρα όλη για να πάρουν δέκα πουλιά...
Προσωπικά όταν υπάρχουν επιλογές να μου έρθει το θήραμα στα 20 μέτρα θα τις ψάξω μέχρι τελευταίας αντοχής μου, σε κάποιες εξαιρέσεις θα αναγκαστώ να τουφέκισω κ μακριά... Το μακριά για μένα είναι τα 45-50-60 μέτρα στα μεγάλα θηράματα...

Αλλά φεύγουμε από το θέμα μας... Έχω να βγάλω τη μ2 έξω από τον Οκτώβρη, πρέπει να βγεί με κεράσει ένα τσάι την μαξους μου φαίνεται... :p
.RESPECT. .RESPECT. .RESPECT.
 
Καλημέρα στους μπενελλάτσηδες. Πώς ελαφραίνουμε μια raffaello special lusso γιατί τα χέρια βαραίνουν; Κάννη με ανθρακόνημα ριγα μπαίνει; Εχει ενα πτερυγιο ουρά το οποιο η lusso δεν το εχει.
Μήπως κουμπώνει η αποθήκη αλουμινιου της passion; Βοηθάει κ αυτό απ' οτι διαβασα.
@VaggosBenelli εχεις υπ'όψιν;
 
Καλημέρα στους μπενελλάτσηδες. Πώς ελαφραίνουμε μια raffaello special lusso γιατί τα χέρια βαραίνουν; Κάννη με ανθρακόνημα ριγα μπαίνει; Εχει ενα πτερυγιο ουρά το οποιο η lusso δεν το εχει.
Μήπως κουμπώνει η αποθήκη αλουμινιου της passion; Βοηθάει κ αυτό απ' οτι διαβασα.
@VaggosBenelli εχεις υπ'όψιν;
Τι βαρος εχει τωρα?
 
Βασίλη αν επικρατήσει τελικά το ατσάλι, εγώ θα γεμίζω με σύρμα όπως κάναν παλιά. Οπότε πάλι κώνο θέλει. .sarcastic. .sarcastic.
Το ότι θα επικρατήσει είναι σίγουρο.

Εγώ ο καπιτάλας θα ρίχνω με TSS. 🤪
Θα πάρω και την αντιπροσωπεία της APEX και θα τα κονομήσω χοντρά.
.yelling.


Κάτσε να ρίξει ο @ΝίκοςΠ το Rooster στα 50m να δούμε τι κάνει και αυτό μακρυά.
Αν πετύχει τον στόχο !!! 🤣 αλλά πάει καλά προετοιμασμένος αυτός.
Αν έχεις βγάλει καλύτερο φυσίγγι θα σε παραδεχτώ ρε μπαγάσα.

Εγώ πάντως ούτε στα 36 δεν βαράω τον πίνακα 🤪
Alpha Game 4_6 mod.jpg
 

Attachments

Καλημέρα στους μπενελλάτσηδες. Πώς ελαφραίνουμε μια raffaello special lusso γιατί τα χέρια βαραίνουν; Κάννη με ανθρακόνημα ριγα μπαίνει; Εχει ενα πτερυγιο ουρά το οποιο η lusso δεν το εχει.
Μήπως κουμπώνει η αποθήκη αλουμινιου της passion; Βοηθάει κ αυτό απ' οτι διαβασα.
@VaggosBenelli εχεις υπ'όψιν;
Μήπως με αγορά μιάς άλλης ; ;)
Ή ανταλλαγή - πώληση και αγορά νέας;
Μια Beccaccia ίσως δώσει άριστα την λύση
 
Είναι φαύλος κύκλος αυτή η συζήτηση, όλα τα σενάρια έχουν ηθικο κ ανήθικο κομμάτι, κομπλεξικη κ φυσιολογική συμπεριφορά κ πάει λέγοντας...
Απλά τα τελευταία χρόνια με το διαδίκτυο έχουν γίνει πολύ περισσότεροι αυτοί που που νομίζουν ότι σκοτώνουν μακριά... Το μακριά για μένα δεν είναι κατακριτέο αν ξέρεις να το κάνεις κ μπορείς να διασφαλίσεις ότι θα βρεις το θήραμα... Το 80% αυτών που έχω δει εγώ να σκοτώνουν μακριά το κάνουν, έχουν τον τρόπο είτε να το σκοτώσουν είτε να φύγει... Αυτοί που νομίζουν ότι σκοτώνουν μακριά πάλι, καίνε άσκοπο φυσίγγι, ΟΛΕΣ οι τουφεκιές τους είναι πίσω κ μόνο κάνενα ακροσκαγο από τα ακατάλληλα σκάγια που χρησιμοποιούν σε κεφάλι η φτερό τους δίνει θήραμα...είναι κ οι ίδιοι που θα πάνε για μαύρες τσίχλες μέσα στο λόγγο, θα σκαγιασουν την πλάση στα 15 κ 20 μέτρα όλη για να πάρουν δέκα πουλιά...
Προσωπικά όταν υπάρχουν επιλογές να μου έρθει το θήραμα στα 20 μέτρα θα τις ψάξω μέχρι τελευταίας αντοχής μου, σε κάποιες εξαιρέσεις θα αναγκαστώ να τουφέκισω κ μακριά... Το μακριά για μένα είναι τα 45-50-60 μέτρα στα μεγάλα θηράματα...

Αλλά φεύγουμε από το θέμα μας... Έχω να βγάλω τη μ2 έξω από τον Οκτώβρη, πρέπει να βγεί να κεράσει ένα τσάι την μαξους μου φαίνεται... :p
Βάλε κάνα βίντεο να δούμε τώρα και άστα τα ηθικά :)
Την δοκίμασες την εφαρμογή που σου είπα ?
 
Το ότι θα επικρατήσει είναι σίγουρο.

Εγώ ο καπιτάλας θα ρίχνω με TSS. 🤪
Θα πάρω και την αντιπροσωπεία της APEX και θα τα κονομήσω χοντρά.
.yelling.


Κάτσε να ρίξει ο @ΝίκοςΠ το Rooster στα 50m να δούμε τι κάνει και αυτό μακρυά.
Αν πετύχει τον στόχο !!! 🤣 αλλά πάει καλά προετοιμασμένος αυτός.
Αν έχεις βγάλει καλύτερο φυσίγγι θα σε παραδεχτώ ρε μπαγάσα.

Εγώ πάντως ούτε στα 36 δεν βαράω τον πίνακα 🤪
View attachment 68198
Βασίλη, γάμο την τρέλα μου, εσύ με πέρασες εμένα, ισχυρογνώμων και η δύο . Κάνε εικόνα τα δύο μας για υδρόβιο θα σου έχω φτιάξει τελάρο με μαδερι για να μην σπάει θα καθόμαστε δίπλα δίπλα εγώ αμαρτομενος με πυραύλους εδάφους αέρος, το όπλο με την φλογέρα, και εκείνη την ημέρα να μην βαράω γαϊδούρι στο ανήφορο, και εσύ να είσαι φωτιά, όχι κάντο εικόνα το τη έχει να γίνει, να ψάχνω μέρος για να κρυφτό. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .love.
 
Καλημέρα στους μπενελλάτσηδες. Πώς ελαφραίνουμε μια raffaello special lusso γιατί τα χέρια βαραίνουν; Κάννη με ανθρακόνημα ριγα μπαίνει; Εχει ενα πτερυγιο ουρά το οποιο η lusso δεν το εχει.
Μήπως κουμπώνει η αποθήκη αλουμινιου της passion; Βοηθάει κ αυτό απ' οτι διαβασα.
@VaggosBenelli εχεις υπ'όψιν;
Αν η ραφαελλο είναι παλιά παίρνει κάννη με Ρίγα από ανθρακονήματα από την πρώτη Centro.Ψαξε μια 65αρα.Έχω αυτά τα δύο όπλα και το ξέρω καλά.
Επισης αλλαγή της βίδας της πάπιας με άλλη ελαφρύτερη. Επίσης αφαίρεση προσεκτικά ξύλου από το κοντακι.
 
Το ότι θα επικρατήσει είναι σίγουρο.

Εγώ ο καπιτάλας θα ρίχνω με TSS. 🤪
Θα πάρω και την αντιπροσωπεία της APEX και θα τα κονομήσω χοντρά.
.yelling.


Κάτσε να ρίξει ο @ΝίκοςΠ το Rooster στα 50m να δούμε τι κάνει και αυτό μακρυά.
Αν πετύχει τον στόχο !!! 🤣 αλλά πάει καλά προετοιμασμένος αυτός.
Αν έχεις βγάλει καλύτερο φυσίγγι θα σε παραδεχτώ ρε μπαγάσα.

Εγώ πάντως ούτε στα 36 δεν βαράω τον πίνακα 🤪
View attachment 68198
Εγώ παντός θα διαλεγα το ψάρεμα!!!!μετα από αυτό…. 🤪
 
Back
Top