Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Γιατί να δοκιμάσω 100 όπλα ;
Κουτός είμαι ;
2 δοκίμασα, το καλύτερο και το χειρότερο όπλο που υπάρχει.
Έτσι δεν λένε ότι η Rem έχει σαφώς πιο "δυνατή" περιφέρεια ;;;
Θεωρείς δειγμα κουταμαρας να δοκιμάσεις παραπάνω από δύο όπλα?
Δοκίμασες το υπ' αριθμ.ΧΧΧΧΧΧΧΧ και το υπ'αριθμ.ΟΟΟΟΟΟΟΟ όπλο και είσαι κατηγορηματικος ότι δεν έχουν διαφορά στις αποδόσεις ΟΛΑ τα όπλα που παραγονται από τους δύο αυτούς διαφορετικούς κατασκευαστές?
Από πού προκύπτει ότι δοκίμασες το ΚΑΛΥΤΕΡΟ και το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ όπλο που υπάρχει?
 
Θεωρω πως δεν πρεπει να απαξιωνουμε εταιρειες και επιστημη διοτι πισω απο αυτες της παραμετρους υπαρχει η ερευνα και η εξελιξη
Επισης απο πισω υπαρχει το κερδος και το χρημα... και καλο ειναι να το εχουμε και αυτο στο πισω μερος του μυαλου μας...
 
Παιδιά δεν είμαι αλάνθαστος. Αλλά κάποια πράγματα που ξέρω ότι ισχύουν σίγουρα γιατί εκτός ότι το έχω ψάξει και το έχω αναλύσει και τα έχω δοκιμάσει έχω διαβάσει και κάποια βιβλία και γνώμες άλλων πιο ειδικών και επίσης έχω και μία μόρφωση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θετικών επιστημών που μου δίνει την δυνατότητα να φιλτράρω την παραπληροφορία και να κρατάω μόνο τα ουσιαστικά και αυτά που αξίζουν.
Όσο για την ηλικία μου 40 χρονών είμαι τώρα δεν ειμαι και παιδαρέλι και ασχολούμαι με το κυνήγι απο 9 χρονών που έριξα την πρώτη τουφεκιά με τον παππού μου. Οπότε πέρα από τις γνώσεις έχω δει και πάρα πολλά και στον κυνηγότοπο και έχω και εμπειρίες πάρα πολλές καθώς και έχω ακούσει κάθε λογής ιστορίες και μπαρούφες από τους παλιούς που αν τα πίστευα όλα αυτά θα έλεγα ακόμη ότι τα 100 μέτρα τα έχουν για πλάκα τα όπλα μας.
Αλλά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν. Σημασία δεν έχει τι πιστευω εγώ αλλά τι πραγματικά ισχύει και τι συμβαίνει. Και αυτό που βλέπω με μεγάλη μου λύπη είναι ότι στην κυνηγιετική κοινότητα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη παραπληροφόριση και για αυτό επιμένω και γράφω σεντόνια προσπαθώντας να τα εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ με επιχειρήματα και αποδείξεις και όχι αερολογίες όμως και πάλι βλέπω ότι τα γραφόμενα μου παρερμηνεύονται. Και δεν περιμένω να με πιστέψουν αλλά να προβληματιστούν οι ίδιοι μήπως και κάτσουν να σκεφτούν περισσότερο και αναθεωρήσουν κάποια πράγματα που μπορεί να τους ωφελείσουν εφόσον τους καίει τόσο πολύ η απόδοση της κάννης τους. Η τουλάχιστον ότι γράφουν να το επιχειρηματολογούν και να το εξηγούν επιστημονικά και αν δεν μπορούν να μην το γράφουν καλύτερα γιατί πιθανόν να ειναι λάθος. Όμως αυτοί ξέρουν καλύτερα και έχουν βρει την λύση με μία επιμήκυνση κώνου και έναν διευρυμένο αυλό και η benelli είναι χαζή και δεν μπορεί να το κάνει και να το εφαρμόσει ή δεν την ενδιαφέρει να βγάλει περισσότερο κέρδος λες και ειναι επτασφράγιστο μυστικό. Τι άλλο να πω.
Διαβασε το μηνυμα σου και σκεψου να το ειχε γραψει η "αλλη πλευρα" για σενα...τι θα σκεφτοσουν...
Εγω εχω πτυχιο τριτοβαθμιας οι αλλοι οχι?
Εγω το εχω ψαξει οι αλλοι οχι...
Εγω φιλτραρω την παραπληροφορηση οι αλλοι οχι...
Εγω εχω εμπειρια οι αλλοι οχι...
Εγω ξερω τι πραγματικα ισχυει και συμβαινει οι αλλοι οχι...
Στην κυνηγετικη κοινοτητα υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση που την τρωνε οι αλλοι αλλα οχι εγω...
Οι αλλοι πρεπει να αναθεωρησουν αλλα οχι εγω...
Εγω γραφω με επιχειρηματα και αποδειξεις οι αλλοι αερολογουν...
Δεν γινεται ετσι διαλογος φιλε, εδω ανταλλασουμε πληροφοριες εμπειριες και αποψεις και ο καθενας διαβαζει και κρινει και κραταει αυτο που μπορει ο ιδιος να θεωρει "σωστο"(σε εισαγωγικα για ευννοητους λογους...)
 
Και γιατι υπαρχει ο κωνος προσαρμογης?αν ηταν ετσι οπως τα λες θα συνεχιζε μια ευθεια...
Για να μπορείς να ρίχνεις και φυσίγγια που έχουν μικρότερο μήκος από την θαλάμη. Αλλά σε αυτή την περίπτωση σου είπα ότι δεν αποδίδει το ίδιο καλά το φυσίγγι όχι λόγο διαφυγή αεριων και έμφραξης αλλά μεγαλύτερου όγκου στην κάννη που συνεπαγεται μείωση ταχυτήτων και το αμφισβήτησες ότι ειναι μύθος. Τα φυσίγγια αποδίδουν καλύτερα όταν το μήκος τους είναι ίδιο ακριβώς με το μήκος της θαλάμης ώστε να μην υπάρχει κενός χώρος μέχρι τον κώνο. Γιατί αυτός ο επιπλέον χώρος συμβάλει στην διόγκωση των αερίων ρίχνοντας λίγο τις πιέσεις και επομένως και τις ταχύτητες και την διάτρηση. Το ίδιο δηλαδή που συμβαίνει και με την επιμήκυνση του κώνου που αυξάνει ο εσωτερικός κενός όγκος της κάννης.
Ποτέ δεν διαφώνησα ότι ο επιμηκυμένος κώνος και ο διευρυμένος αυλός βοηθάει ώστε να έχουμε λιγότερες παραμορφώσεις στα σκάγια. Αυτό ακριβώς ειναι το κέρδος από αυτή την μετατροπή. Αυτό όμως συμβάλει μόνο στην μεγαλύτερη συγκέντρωση απο τα λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια. Η διάτρηση θα ήταν μεγαλύτερη αν και οι αρχικές ταχύτητες σε συνδιασμό με τα λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια παρέμεναν ίδιες. Όμως λόγο αύξησης του όγκου στην κάννη οι πιέσεις πέφτουν και άρα και οι ταχύτητες. Και αυτός ειναι και ο λόγος που μειώνεται και η ανάκρουση από την επιμήκυνση του κώνου. Γιατί η ανάκρουση είναι ανάλογη των ταχυτήτων και του βάρους της γόμωσης. Εφόσον όμως το βαρός την γόμωσης δεν μειώνεται τότε για να μειωθεί η ανάκρουση σημαίνει ότι έχουμε μείωση ταχύτητας. Με ότι αυτό συνεπάγεται.
Και για να καταλάβεις γιατί τα φυσίγγια με μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες θα έχουν πάντα μεγαλύτερη διάτρηση σκέψου ότι αν από την μία κάννη χωρίς κωνο έχεις αρχικές ταχύτητες 410 m/s και από την άλλη με τον κώνο 400m/s τότε λόγο ότι και στις δύο ατράκτους σκαγίων θα έχεις ταυτόχρονη μείωση ταχυτήτων πάντα τα σκάγια απο την πρώτη κάννη θα έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα από την δεύτερη κάννη μέχρι να βρουν τον στόχο. Επίσης πάντα τα σκάγια της πρώτης κάννης θα προπορεύονται αυτών της δεύτερης κάννης. Τα λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια της δεύτερης κάννης μπορεί να έχουν μικρότερη μείωση της ταχύτητας σε σχέση με τα περισσότερο παραμορφωμένα σκάγια της πρώτης κάννης αλλά και στην πρώτη κάννη υπάρχουν σκάγια χωρίς παραμορφώσεις που θα έχουν και μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες και άρα και μεγαλύτερες μένουσες που συνεπάγεται μεγαλύτερη διάτρηση από τα μη παραμορφωμένα σκάγια της δεύτερης κάννης με τις μικρότερες αρχικές ταχύτητες. Και αυτή η μικρή διαφορά στις μένουσες είναι που σου δίνει ένα πλεονέκτημα στην διάτρηση στις μεγαλύτερες αποστάσεις. Γιατί στις μικρές αποστάσεις τα σκάγια και των δυο καννών θα έχουν ικανοποιητικες μένουσες οπότε και αποτελεσματικότητα.
Και επειδη το γραφει η fabarm ειναι θεσφατο? δεν κοιταει λιγο να βελτιωσει τους μηχανισμους της που εχει μουρλανει τον κοσμο στις εμπλοκες...και τις συναρμογες της...
Σε αυτό έχεις δίκιο. Μπορεί η fabarm να έχει ένα κάρο άλλα προβλήματα που δεν μπορεί να βελτιώσει χρόνια τώρα αλλά από κάννες έχει πολύ καλές. Τόσο καλές που πλέον το σύστημα tribore όπως σας έδειξα το αντιγράφει 20 χρόνια μετά και η beretta με το steelium. Προσωπικά σκεφτομαι να αγοράσω fabarm μόνο και μόνο για την κάννη της. Και δεν ειναι όλα μαρκετίστικα κόλπα. Ούτε η διεύρυνση αυλού και επιμήκυνση κώνου είναι μαρκετίστικα κόλπα. Έχουν τα θετικά τους και αυτά που είναι πολύ σημαντικά. Γιατί σε τέτοιες κάννες μπορείς να χρησιμοποιήσεις με μεγαλύτερη άνεση και αποτελεσματικότητα πιο δυνατά φυσίγγια. Και δεν ειναι μόνο απόδοση στην τουφεκιά που μετράει. Είναι και η ανάκρουση που επηρεάζει και βοηθάει ο κώνος γιατί η αύξηση στην ταχύτητα της γόμωσης γίνεται πιο ομάλα που αυτό βοηθάει και στην ανάκρουση.
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Ρε κολλια ξεκωλα !!! Φτανουν τα τουφεκια που εχεις ειπαμε καλα τα καινουρια αλλα εσυ εχς ξεφυγει !!! :p
Πλακα κανω μην με παρεξηγησεις !!
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Το έχω ξαναγράψει πριν λίγο καιρό..
Φίλος που το έχει είναι υπέρ ευχαριστημένος..
Τουφεκιές φαρμάκι και πολύ καλές κατανομές στον πίνακα...
 
Διαβασε το μηνυμα σου και σκεψου να το ειχε γραψει η "αλλη πλευρα" για σενα...τι θα σκεφτοσουν...
Εγω εχω πτυχιο τριτοβαθμιας οι αλλοι οχι?
Εγω το εχω ψαξει οι αλλοι οχι...
Εγω φιλτραρω την παραπληροφορηση οι αλλοι οχι...
Εγω εχω εμπειρια οι αλλοι οχι...
Εγω ξερω τι πραγματικα ισχυει και συμβαινει οι αλλοι οχι...
Στην κυνηγετικη κοινοτητα υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση που την τρωνε οι αλλοι αλλα οχι εγω...
Οι αλλοι πρεπει να αναθεωρησουν αλλα οχι εγω...
Εγω γραφω με επιχειρηματα και αποδειξεις οι αλλοι αερολογουν...
Δεν γινεται ετσι διαλογος φιλε, εδω ανταλλασουμε πληροφοριες εμπειριες και αποψεις και ο καθενας διαβαζει και κρινει και κραταει αυτο που μπορει ο ιδιος να θεωρει "σωστο"(σε εισαγωγικα για ευννοητους λογους...)
Φίλε μου ξαναδιάβασε το μήνυμα μου πιο προσεκτικά σε παρακαλώ και σταμάτα να παρερμηνευεις τα γραφόμενα μου και να με προσβάλεις. Όλα τα παραπάνω που έγραψα εγώ και όχι εσύ ισχύουν και αναφέρονται στον εαυτό μου . καταρχήν ξεκινάω λέγοντας ότι δεν είμαι αλάνθαστος. Δεν είπα πουθενά ότι εσεις δεν έχετε πτυχία (που να το ξέρω άλλωστε) ,ουτε ότι δεν το έχετε ψάξει ούτε ότι δεν φιλτράρετε την παραπληροφόρηση ούτε ότι δεν ξέρετε τι συμβαίνει ούτε τίποτα που να απευθύνεται σε άλλους ή σε κάποιον άλλο προσωπικά πέρα από τον εαυτό μου. Και ούτε συγκρίνω τον εαυτό μου με εσάς και ούτε αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα. Ότι γράφω στο forum αυτό απευθύνεται σε όποιον θέλει να το διαβάσει διαφορετικά θα σας τα έστελνα σε private μήνυμα. Στον εαυτό μου και μόνο αναφέρομαι με την λέξη "εγώ". Το " ενώ οι άλλοι όχι" τα γραφεις εσύ και μόνο εσύ παρερμηνεύοντας τα γραφόμενα μου. Και για αυτό ωφείλεις τουλάχιστον μία συγνώμη. Και ναι πιστεύω ότι κάνετε λάθος χωρίς να σας κατηγορώ όμως για αυτό. Ποτέ δεν σας κατηγόρησα ούτε σας ειρωνεύτικα όπως αντίθετα έγινε προς το πρόσωπο μου . Σας σέβομαι απόλυτα και σας εκτιμώ για αυτό συνεχίζω και συνομιλώ μαζί σας κατι που δεν συνηθίζω να κάνω με άτομα που δεν χαίρουν τον σεβασμό μου και της εκτίμησης μου. Θα καταλάβετε ότι δεν σας σέβομαι και δεν σας εκτιμώ όταν σταματήσω να συνομιλώ μαζί σας σπαταλώντας τόσο χρόνο να γράφω δύο μέρες τώρα προσπαθωντας να σας εξηγήσω 2-3 πράγματα και να κάνουμε διάλογο. Και ναι υπάρχει παραπληροφόρηση και μπορεί να προέρχεται και απο εσάς και απο εμένα εφόσον κάνω λάθος και μπορείτε να το αποδείξετε. Όχι όμως με συμπεράσματα απο τον κυνηγότοπο. Τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε. Όσοι νομίζετε ότι σας θίγει αυτό που έγραψα παραπάνω εγώ και όχι εσείς τότε μάλλον θα έχετε τους λόγους σας. Εγώ την συνείδηση μου την έχω πεντακαθαρή με αυτό που έγραψα και γράφω από τότε που έκανα εγγραφή σε αυτό το forum.
 
Last edited:
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Είναι μπενελι και δεν σκοτώνει όπως οι καραμπίνες χα χα
Και άμα μπούμε Κώστα σε ποζε ποια σκοτώνουν και ποια όχι το κλείσαμε το μαγαζί
Σκέψου τι θα γίνει με bro beretta και τα λοιπά αμερικαν μπαρ
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Του έχω πιει το αίμα. χιλιάδες φυσιγγια κάθε χρόνο από το 18 και δωθε... 99% πάω με αυτό. Τα αυτογεμη τα πάρκαρα στον οπλοβαστο.
 
Ρε παιδιά ο καθένας πιστεύει τα δικά του από δοκιμές η από την εμπειρία του πάνω στο θήραμα.
Μάταια προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλο.
Τα έχω ξαναγράψει και παλιότερα.
Όταν κάτοχοι benelli λένε ότι σκοτώνει το όπλο τους δεν έχουμε λόγο να τους αμφισβητήσουμε και να τα λεμε νεροσωληνες κτλ!
Τα τύπου ο γνωστός του γνωστού μου με benelli το έκανε παλούκι στο χωράφι η το κλασσικό είχα benelli και το πούλησα και τώρα από τα 10 που τουφεκαω παίρνω τα 15 είναι καθαρά θέμα κοντακιου.
Φέτος έκανα 6 κυνήγια μόνο δυστυχώς αλλα τα έκανα όλα μόνο με την Α400.
Έκανα κάτι ωραίες τουφεκιές που ήταν σαν να λέμε έπεσαν σε τοίχο οι τσίχλες κτλ κτλ.
Δεν εντυπωσιάστηκα όμως γιατί τις ιδιες τουφεκιές τις έκανα και με την es 100 ένα όπλο που έχει αφήσει με το στόμα ανοιχτό.
Τώρα αν πρέπει να πάω Έβρο για να πω ότι η καννη steelium-optima κάνει δουλειά μάλλον δεν θα το δω ποτέ.Αρα για τον μέσο κυνήγο που κινείται στα πέριξ για κυνήγι όλα αυτά είναι άχρηστα.
Αν γουστάρετε αυτό που κρατάτε στα χέρια όλα είναι να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε που έλεγε και ο αυγολεμονος.
Peace
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Δεν το έχω. Ούτε το έχω δει απο κοντά . Όμως από τα χαρακτηριστικά και τις καινοτομίες του θα έλεγα ότι ακόμη και στα ποζε όπου δεν είχε προηγούμενη εμπειρία η benelli από το πρώτο κιόλας ποζέ που έφτιαξε κατάφερε και έδωσε λύσεις που δεν μπορούσαν να σκεφτουν οι άλλες εταιρίες πάνω από έναν αιώνα τώρα. Πρώτο και καλύτερο οι φλάντζες αλλαγής κλίσεων. Και δεύτερο το σύστημα κλειδώματος στην βάση του που δεν πρόκειται να κουνήσει ποτέ. Αν μου περίσευαν θα το επαιρνα χθες.
 
Ρε παίδες για πείτε καμιά άποψη για το 828U, αν ξέρει κανείς.
Ακόμα καλύτερα αν το έχει κιόλας.
Κώστα το έχω περίπου 2 χρόνια, μου αρέσει τρελλά, αλλά δεν το έχω βολευτεί ακόμα... Γι αυτό όποτε ξεκινάω για κυνήγι, το χέρι πιάνει τη μόντυ... Είναι μεγάλη η διαφορά όταν έχεις μάθει μετά από τόσες δεκαετίες να κυνηγάς με καραμπίνα.
Στη διάθεσή σου όποτε γουστάρεις να το χουφτώσεις!
 
Back
Top