Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έστειλα μειλ να μου πουν αν η κάννη της μοντυ ρίχνει high performance ατσάλινα, γιατί δεν έχει σφραγίδα με κρίνο. Μόνο CIP S έχει και μια άλλη μαλακία. Σίγουρα ρίχνει γιατί είναι δοκιμασμένη σε 1370 bar. Αλλά γιατί δε βάλανε τον κρίνο? Μήπως δεν απαιτείται και καλύπτεται απο τη CIP S?
Περιμένω Λούκα.
αυτό που θυμάμαι από παλαιότερα, όταν είχα ψαχτεί αρκετά με το θέμα ατσαλια, πριν παω εβρο ,ήταν ότι πέρα από τις πιέσεις ( magnum ), έπαιζε και κάτι με τα τσοκ...δεν το έψαξα περισσότερο γιατί το όπλο μου είχε πιστοποίηση για ατσαλια , και τότε το 2013 από όσο θυμαμαι , δεν ανέφεραν κάτι για πιέσεις, παρά μόνο για πιστοποιήσεις στα όπλα, ίσως κάτι έχει αλλάξει από τότε

ας δούμε τι θα πει ο Luca! αν και την ώρα που έγραφα ο gvp, νομίζω έδωσε την απάντηση
 
Last edited:
Το ξαναγράφω πιο απλά ...

1. Αν η κάνη δεν έχει τον κρίνο αλλά έχει τσοκ κατάλληλα για ατσάλινα ρίχνει ατσάλινα αλλά όχι τα high performance.

2. Αν η κάνη έχει τον κρίνο ρίχνει όλα τα ατσάλινα αλλά πάλι χρειάζεται τσοκ κατάλληλο για ατσάλινα για να μην δημιουργηθούν γραμμώσεις στο τσοκ όπως στην προηγούμενη φωτό.

Σε όλες τις περιπτώσεις αν ρίχνουμε χοντρά ατσάλινα κάτω από 3/0 ή BB ακόμα και αν γράφει το full τσοκ ότι είναι κατάλληλο για ατσάλινα δεν το χρησιμοποιούμε.
Βιδώνουμε μέχρι mod.

C'est ca ...
 
Αν η κάνη έχει τον κρίνο ρίχνει τα ΠΑΝΤΑ (εκτός ιδιογομωτικά ατσάλινα φουρνέλα) αν συνδιαστεί και με τσοκ για ατσάλινα ("Steel shot OK").

Αν η κάνη ΔΕΝ έχει τον κρίνο ρίχνει τα ΠΑΝΤΑ (εκτός ιδιογομωτικά ατσάλινα φουρνέλα και high performance ατσάλινα) αν συνδιαστεί και με τσοκ για ατσάλινα ("Steel shot OK").
Κσλα καλα κατσε να τα επιτρεψουν και θα γινε τηςι αλαμανας Σιγα μην κατσει ο πσππους να δει εαν η καννη εχει κρινους η βασλικους. Δεν θα μεινει ελατηριο το μονο σιγουρο
 
Πάντως χωρίς πλάκα, γιατί από ότι βλέπω με αυτούς που έχουμε, ( νησταζουν οι άνθρωποι ) και δεν θα υπάρχει άλλο σκαγιο εκτός από ατσάλι, θα το κρεμάσω πάνω από το τζάκι να το βλέπω, και σταματάω το κυνήγι, επειδή είμαι νευρικό στοιχείο, δεν θα περιμένω να μου έρθουν στα 20μετρα για να τα βαράω, δεν μου αρέσει έτσι το κυνήγι, θα ξεκινήσω το ψάρεμα και τελειώνει το πανηγύρι.:)
 
Κσλα καλα κατσε να τα επιτρεψουν και θα γινε τηςι αλαμανας Σιγα μην κατσει ο πσππους να δει εαν η καννη εχει κρινους η βασλικους. Δεν θα μεινει ελατηριο το μονο σιγουρο
Τα σίγουρα ?
Κάτσε να δεις πως ανοίγουν οι κώνοι σαν μαρούλια τώρα σε λίγο ...

silver_pigeon_2-tm-tfb.jpg
 
Το ξαναγράφω πιο απλά ...

1. Αν η κάνη δεν έχει τον κρίνο αλλά έχει τσοκ κατάλληλα για ατσάλινα ρίχνει ατσάλινα αλλά όχι τα high performance.

2. Αν η κάνη έχει τον κρίνο ρίχνει όλα τα ατσάλινα αλλά πάλι χρειάζεται τσοκ κατάλληλο για ατσάλινα για να μην δημιουργηθούν γραμμώσεις στο τσοκ όπως στην προηγούμενη φωτό.

Σε όλες τις περιπτώσεις αν ρίχνουμε χοντρά ατσάλινα κάτω από 3/0 ή BB ακόμα και αν γράφει το full τσοκ ότι είναι κατάλληλο για ατσάλινα δεν το χρησιμοποιούμε.
Βιδώνουμε μέχρι mod.

C'est ca ...
Βασίλη σύμφωνο με αυτά που λες, και να συμπληρώσω μήπως είναι καλύτερα τα 5* αστέρια για τα ατσάλινα. Γιατί αν έχουν την αντίστοιχη σκληρότητα που έχουν τα ρουλεμάν είναι πολύ επικίνδυνα, ΔΕΝ πεζουν.
 
Τα σίγουρα ?
Κάτσε να δεις πως ανοίγουν οι κώνοι σαν μαρούλια τώρα σε λίγο ...

View attachment 68439
Σιγά τα χοντρά τοιχώματα που πάνε κάποιοι και κάνουν διεύρυνση αυλού , πόσο μάλλον όταν υπάρχουν κρατήρες σε κάτι αρχαιολογιες,ρε καθίστε καλαααα.
 
Βασίλη σύμφωνο με αυτά που λες, και να συμπληρώσω μήπως είναι καλύτερα τα 5* αστέρια για τα ατσάλινα. Γιατί αν έχουν την αντίστοιχη σκληρότητα που έχουν τα ρουλεμάν είναι πολύ επικίνδυνα, ΔΕΝ πεζουν.
Εσύ ρίχνεις τα απλά ατσάλινα (όχι τα high performance) μέχρι και μηδενικά με ότι τσοκ γράφει "Steel shot OK".
Συνήθως μέχρι και το mod το γράφουν.

Σκάγια που βρέθηκαν μέσα σε πάπιες.

Untitled 1.jpg
 
Και να συμπληρώσω μου έχει τύχει να πάθω ζημιά σε αγροτικό μηχάνημα και δεν ήταν της πλάκας το μηχάνημα, από μπίλια ρουλεμάν και τράβαγα τα μαλλιά μου. Εγώ προσωπικά δεν μπα να έχει όλους τους κρίνους του πλανήτη δεν τα ρίχνω, ξέρω πολύ καλά πως είναι να κόβεται όπλο μια πιθαμή από το πρόσωπο και ξέρω πολύ καλά, ότι δεν θα είναι κάθε μέρα τα άγια Γιαννιου.
 
Εσύ ρίχνεις τα απλά ατσάλινα (όχι τα high performance) μέχρι και μηδενικά με ότι τσοκ γράφει "Steel shot OK".
Συνήθως μέχρι και το mod το γράφουν.

Σκάγια που βρέθηκαν μέσα σε πάπιες.

View attachment 68440
Βασίλη ξέρεις ποιο είναι το θέμα, ξέχωρα από την ασφάλεια, δεν θα με ευχαριστη για εμένα πάντα μιλάω, να πάω για υδρόβια για να κυνηγησω μπούκα φωτιά, θέλω να αναμετρηθω εγώ και το παπί στα ίσια σε μακρινές βολές του έριξα το πήρα καλός, δεν το πήρα δεν πειράζει και αύριο μέρα θα ξανά αναμετρηθούμε, για αυτό κυνηγάω απόμερα μόνος μου να μην χαλάω σε άλλους τα παπιά, εγώ έχω άλλο θεό επάνω στο κυνήγι, πιστεύω καταλαβενεις πως το λέω ;; δεν υποτιμώ κανέναν ο κάθε ένας μας κυνηγάει όπως του αρέσει και τον ευχαριστεί, και το σέβομαι. :)
 
Πάντως χωρίς πλάκα, γιατί από ότι βλέπω με αυτούς που έχουμε, ( νησταζουν οι άνθρωποι ) και δεν θα υπάρχει άλλο σκαγιο εκτός από ατσάλι, θα το κρεμάσω πάνω από το τζάκι να το βλέπω, και σταματάω το κυνήγι, επειδή είμαι νευρικό στοιχείο, δεν θα περιμένω να μου έρθουν στα 20μετρα για να τα βαράω, δεν μου αρέσει έτσι το κυνήγι, θα ξεκινήσω το ψάρεμα και τελειώνει το πανηγύρι.:)
Γκρινιάρη, κάτι θα κάνουμε...
 
Βασίλη ξέρεις ποιο είναι το θέμα, ξέχωρα από την ασφάλεια, δεν θα με ευχαριστη για εμένα πάντα μιλάω, να πάω για υδρόβια για να κυνηγησω μπούκα φωτιά, θέλω να αναμετρηθω εγώ και το παπί στα ίσια σε μακρινές βολές του έριξα το πήρα καλός, δεν το πήρα δεν πειράζει και αύριο μέρα θα ξανά αναμετρηθούμε, για αυτό κυνηγάω απόμερα μόνος μου να μην χαλάω σε άλλους τα παπιά, εγώ έχω άλλο θεό επάνω στο κυνήγι, πιστεύω καταλαβενεις πως το λέω ;; δεν υποτιμώ κανέναν ο κάθε ένας μας κυνηγάει όπως του αρέσει και τον ευχαριστεί, και το σέβομαι. :)
Τριαντάφυλλε, η καλύτερη λύση είναι τα ρύζια. Πιάνεις μια ρυζιά "καλή" και καρτερεύεις. Συνήθως είσαι μόνος σου. Οι πολλοί, πάνε στα κλασσικά καρτέρια. Το κακό είναι, ότι και οι ρυζιές έχουν αρχίσει και λιγοστεύουν επικίνδυνα, μιλάω για Αιτωλοακαρνανία.
 
Τον κρίνο που λες.
Αν δεν έχει κρίνο ρίχνεις "Standard Steel" μέχρι 930bar μέσω οποιουδήποτε τσοκ "Steel OK"

Αν έχει κρίνο ρίχνεις και "High Performance Steel" μέσω οποιουδήποτε τσοκ "Steel OK"
Στην περίπτωση αυτή και για σκάγια κάτω από ΒΒ προτείνεται να χρησιμοποιείς μέχρι Mod.

Διάβασε
 

Attachments

Back
Top