Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τα έχει τα 35 μέτρα άνετα το Lm, ίσως το πιο ευέλικτο τσοκακι...
Τα 25 μέτρα είναι πολύ κοντινή απόσταση γι αυτή τη σύσφιξη... Εχθές στο σκοπευτήριο μου λέει ένας φίλος που είναι τα 25 μέτρα να ρίξω μια τουφεκιά? Του λέω εδώ... Αποκλείεται μου λέει τόσο κοντά να είναι 25 μέτρα... Μέχρι που βγήκε η κορδέλα κ λύθηκε η απορία... Εγώ πάντως ρε παιδιά, λίγα θηράματα τουφέκαω τόσο κοντά στο καρτέρι, τι να πω...
Άρη δε σηκώνω τουφέκι πάνω από 30 άντε 35, γιατί δεν έχω την ικανότητα. Το 4 αρι έχω πάντα πάνω. Και στο δίκανο έχω 4-4. Αυτό το πήρα lm γιατί 4 αρι έχω το μαμά και γιατί είναι όπως είπες το πιο ευέλικτο. Έτσι να υπάρχει και γιατί φαίνεται ωραίο στο τουφέκι.
 
Τα έχει τα 35 μέτρα άνετα το Lm, ίσως το πιο ευέλικτο τσοκακι...
Τα 25 μέτρα είναι πολύ κοντινή απόσταση γι αυτή τη σύσφιξη... Εχθές στο σκοπευτήριο μου λέει ένας φίλος που είναι τα 25 μέτρα να ρίξω μια τουφεκιά? Του λέω εδώ... Αποκλείεται μου λέει τόσο κοντά να είναι 25 μέτρα... Μέχρι που βγήκε η κορδέλα κ λύθηκε η απορία... Εγώ πάντως ρε παιδιά, λίγα θηράματα τουφέκαω τόσο κοντά στο καρτέρι, τι να πω...
Ε ναι εντάξει εσύ είσαι και ζορος μαύρος εκδικητής.ε ρε που μπλεξαμε
 
Τα έχει τα 35 μέτρα άνετα το Lm, ίσως το πιο ευέλικτο τσοκακι...
Τα 25 μέτρα είναι πολύ κοντινή απόσταση γι αυτή τη σύσφιξη... Εχθές στο σκοπευτήριο μου λέει ένας φίλος που είναι τα 25 μέτρα να ρίξω μια τουφεκιά? Του λέω εδώ... Αποκλείεται μου λέει τόσο κοντά να είναι 25 μέτρα... Μέχρι που βγήκε η κορδέλα κ λύθηκε η απορία... Εγώ πάντως ρε παιδιά, λίγα θηράματα τουφέκαω τόσο κοντά στο καρτέρι, τι να πω...
Αυτό έγραψα κι εγώ πιο πίσω. Σε κάτι δοκιμές που κάναμε βάζοντας την κορδέλα 25 μ είδαμε οτι είναι πολύ κοντά. Και σκέψου εταιρείες ανεβάζουν τις τουφεκιές στα 25 μ για να διαφημίσουν τα φυσίγγια τους!
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι τουφεκιές πάνω από 40 γυαρδες είναι τύχη.
Μετά τα 36,50 μέτρα(40 γιάρδες) αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα από όλες τις απόψεις..... Και από βλητική επάρκεια της ντουφέκιας και από σκοπευτική ικανότητα του κυνηγού...... Πάντως πιστεύω ότι από έναν καλό σκοπευτή με κατάλληλη κανη,τσοκ, φυσίγγια και νούμερο σκαγιων είναι εφικτές οι επιτυχημένες ντουφέκιες μέχρι τα 45 μέτρα ....
 
Εσύ που έχεις τουφεκισει πίνακες θεωρείς ότι δεν είναι κοντά τα 25 μέτρα?
Εξαρτάται Άρη το στήσιμο ...
Αν στήνεσαι για 15μ τα 25μ είναι μακρυά.
Αν στήνεσαι για τα 60μ είναι πολύ κοντά.
Αν κάνεις τυποποιημένες δοκιμές στα 36,5μ είναι πάλι κοντά.

Τα 25μ για εμένα (γενικά) είναι μια πολύ κοντινή απόσταση ...
 
Άρη δε σηκώνω τουφέκι πάνω από 30 άντε 35, γιατί δεν έχω την ικανότητα. Το 4 αρι έχω πάντα πάνω. Και στο δίκανο έχω 4-4. Αυτό το πήρα lm γιατί 4 αρι έχω το μαμά και γιατί είναι όπως είπες το πιο ευέλικτο. Έτσι να υπάρχει και γιατί φαίνεται ωραίο στο τουφέκι.
Όταν μάθεις το lm θα το καταργήσεις το 4αρι.κανει ότι κάνει το 4 και κάτι παραπάνω.ειναι το πιο ευέλικτο τσοκ απ' ολα
 
Οι αποστάσεις που ρίχνει ο καθένας μας έχουν να κάνουν με πολλούς παράγοντες.... επίσης με την εξάσκηση σε αυτές τις συγκεκριμένες αποστάσεις και το είδος της τουφεκιας..... αλλιώς ρίχνει στα 35-40 μέτρα ένας κυνηγός φασσας, τσίχλας και πάπιας και αλλιώς εγώ που τα περισσότερα κυνήγια μου είναι σε μπεκάτσα...... όταν όμως δουλέψω 2-3-4 κυνήγια σε τσίχλα ρίχνω διαφορετικά......σε καρτερια..... επίσης μη φοβάστε να βάλετε προσκοπευση..... καλύτερα να μου φύγει μπροστά η τουφεκιά παρά να μένω πίσω... .
 
Εξαρτάται Άρη το στήσιμο ...
Αν στήνεσαι για 15μ τα 25μ είναι μακρυά.
Αν στήνεσαι για τα 60μ είναι πολύ κοντά.
Αν κάνεις τυποποιημένες δοκιμές στα 36,5μ είναι πάλι κοντά.

Τα 25μ για εμένα (γενικά) είναι μια πολύ κοντινή απόσταση ...
Εγώ δεν είπα για στήσιμο, είπα μόνο για την απόσταση... Μακάρι να μπορούσα να εξασφαλίσω ότι μπορώ να τουφέκαω μέχρι 25 μέτρα, έναν κύλινδρο, άντε βελτιωμένο κύλινδρο κ 8αρια θα ήθελα, για όλα τα θηράματα....
Είναι πολύ κοντά τα 25 μέτρα παιδιά, οποίος έχει αμφιβολία ας απλώσει ένα μέτρο...
 
Εγώ δεν είπα για στήσιμο, είπα μόνο για την απόσταση... Μακάρι να μπορούσα να εξασφαλίσω ότι μπορώ να τουφέκαω μέχρι 25 μέτρα, έναν κύλινδρο, άντε βελτιωμένο κύλινδρο κ 8αρια θα ήθελα, για όλα τα θηράματα....
Είναι πολύ κοντά τα 25 μέτρα παιδιά, οποίος έχει αμφιβολία ας απλώσει ένα μέτρο...
Η διαφορά Άρη όμως είναι ότι πολλοί τα 25 μέτρα τα βλέπουν για 50.....τα 50 για 100.... και μετά ψάχνουν όπλα και φυσίγγια διηπειρωτικούς πυραύλους.....
 
Η διαφορά Άρη όμως είναι ότι πολλοί τα 25 μέτρα τα βλέπουν για 50.....τα 50 για 100.... και μετά ψάχνουν όπλα και φυσίγγια διηπειρωτικούς πυραύλους.....
Ότι κ να ψάξουν αυτοί το πρόβλημα είναι πίσω από το κοντάκι κ συνήθως ο εγωισμός τους δεν τους αφήνει να το λύσουν ποτέ... Μεγαλώνω κιόλας κ δεν έχω υπομονή πολύ πλέον, όταν βλέπω τέτοια σφίγγω δρόμο...
 
Είναι πολύ κοντά τα 25 μέτρα παιδιά, οποίος έχει αμφιβολία ας απλώσει ένα μέτρο...
Στο έδαφος και ειδικά σε τόπο ανοιχτό ναι, σε πυκνό και σε βολές ψηλά οι περισσότεροι νομίζουμε ότι ρίχνουμε στα 40 μέτρα, 25 μέτρα είναι πάνω από οικοδομή 8 ορόφων.
 
Στο έδαφος και ειδικά σε τόπο ανοιχτό ναι, σε πυκνό και σε βολές ψηλά οι περισσότεροι νομίζουμε ότι ρίχνουμε στα 40 μέτρα, 25 μέτρα είναι πάνω από οικοδομή 8 ορόφων.
Η τσίχλα φίλε μου στα πόσα μετρα φαίνεται σαν κουκίδα? Και τη βλέπεις μόνο χωρίς μοίρα?
 
Back
Top