Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Στο έδαφος και ειδικά σε τόπο ανοιχτό ναι, σε πυκνό και σε βολές ψηλά οι περισσότεροι νομίζουμε ότι ρίχνουμε στα 40 μέτρα, 25 μέτρα είναι πάνω από οικοδομή 8 ορόφων.
Λευτέρη δεν κρίνω αυτό εγώ...
Τα 25 μέτρα είναι 25 μέτρα παντού, είτε ορίζοντια, είτε κάθετα, είτε στο χώμα, είτε στον ουρανό, είτε μέσα στη θάλασσα... Από εκεί κ πέρα η εκτίμηση τους είναι άλλο κεφάλαιο... Εγώ θεωρώ ότι κατακόρυφα πολλοί υπερεκτιμούν την απόσταση ειδικά αν δεν έχουν εικόνες κ στις τραβέρσες τις υποεκτιμουν...
 
Λευτέρη δεν κρίνω αυτό εγώ...
Τα 25 μέτρα είναι 25 μέτρα παντού, είτε ορίζοντια, είτε κάθετα, είτε στο χώμα, είτε στον ουρανό, είτε μέσα στη θάλασσα... Από εκεί κ πέρα η εκτίμηση τους είναι άλλο κεφάλαιο... Εγώ θεωρώ ότι κατακόρυφα πολλοί υπερεκτιμούν την απόσταση ειδικά αν δεν έχουν εικόνες κ στις τραβέρσες τις υποεκτιμουν...
Το ίδιο λέμε Άρη, απλά εσύ το εξεθεσες καλύτερα.
 
Δεν είπα τίποτα τέτοιο.
Ναι ρε συ απλά δίνω παράδειγμα γιατι δεν γινεται τώρα να κυνηγάμε τόσα χρόνια και να λένε ορισμένοι για τους δικούς τους λόγους ότι δεν ξέρουμε να υπολογίσουμε τα 25 και τα 50 μετρα δεν μιλάω για εσενα
 
Ναι ρε συ απλά δίνω παράδειγμα γιατι δεν γινεται τώρα να κυνηγάμε τόσα χρόνια και να λένε ορισμένοι για τους δικούς τους λόγους ότι δεν ξέρουμε να υπολογίσουμε τα 25 και τα 50 μετρα δεν μιλάω για εσενα
Σταύρο χωρίς παρεξήγηση.... διαβάζω όπως έχω ξαναπεί όλα τα μηνύματα..... πόσα χρόνια κυνηγάς; Είσαι 25 ετών σωστά; Μπορείς να μου πεις πόσα μέτρα ύψος έχει μία 8 οροφη οικοδομή; Και πόσες τσίχλες βλέπεις εσύ στην Κρήτη σε σχέση με ένα κυνηγό στην βόρεια Ελλάδα; Για να σου δώσω ένα μέτρο σύγκρισης και αριθμών πριν από 15 χρόνια είχα γνωρίσει κάποια παιδιά 5-6 από την Κύπρο φοιτητές στη Θεσσαλονίκη ( δυνατά πόδια και καλά τουφέκια) οι οποίοι με δίκανα έριχναν σε ένα Σαββατοκύριακο 500 - 600 φυσίγγια..... και έπαιρναν ΠΟΛΛΑ πουλιά.....θα τρομάξεις αν δεις φωτογραφίες.....το όριο το έπιαναν για πλάκα.....
 
Ο υπολογισμός της αποστασης δεν μετριέται κατακόρυφα, καθώς σχεδόν ποτέ δεν τουφεκάμε κατακόρυφα. Ο στόχος έχει ένα ύψος αλλα έχει και μια απόσταση απο εμάς στον κάθετο νοητό άξονα. 25 μέτρα όπως πολύ σωστά είπε ο Αρης είναι παντου 25 μέτρα και είναι μια κοντινή τουφεκιά, αν τη φάει το πουλί εκεί γεμάτη με ενα 3 * και 9 αρια θα πρέπει να γίνει σουρωτηρι...
 
Κανένας (νομίζω) δεν πατάει την σκανδάλη υπολογίζοντας αποστάσεις.
Πατάμε όταν το μέγεθος φαίνεται "σωστό" άρα οι πιθανότητες επιτυχίας αυξημένες.
Εγώ πάλι ρε Βασιλη όταν πατάω στη φασα το μέγεθος είναι κανονικό αλλά είναι αρσενικές και με τα κουνάνε οι καργιολες
Αφού ξέρεις μ αρέσει να τσιγκλαω μη με παρεξηγας
 
Εγώ πάλι ρε Βασιλη όταν πατάω στη φασα το μέγεθος είναι κανονικό αλλά είναι αρσενικές και με τα κουνάνε οι καργιολες
Αφού ξέρεις μ αρέσει να τσιγκλαω μη με παρεξηγας
Είπαμε αυξημένες ... όχι 100%.
Ενώ οι υπόλοιποι είμαστε σβηστήρες 🤣
 
Όσο δύσκολο είναι να πάρεις πουλί μακριά και με κίνδυνο να μην το βρεις, άλλο τόσο δύσκολο είναι να πάρεις κοντινό με στενό τσοκ και με κίνδυνο να το λιώσεις.Εκει το δικανο είναι η λύση.Ο καθένας κάνει τις επιλογές και βάζει τα όρια .
 
Back
Top