Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το δάχτυλο, σε στάση αναμονής, είναι ανοιχτό και ακουμπάει στον υποφυλακτήρα.

Αλλά αν τυχόν έχει μπει ασφάλεια, όταν η ασφάλεια είναι μπροστά πρέπει το δάχτυλο να μετακινηθεί μπροστά και ξανά πίσω στην σκανδάλη (άσε που δεν αισθάνεσαι αμέσως ότι έχει μπει ασφάλεια !!!!!!!!!) ενώ αν η ασφάλεια είναι πίσω δεν μετακινείς το δάχτυλο πίσω μπρος αλλά την πιέζεις με την άρθρωση.

Σωστό επίσης ότι η ασφάλεια δεν είναι ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
εκανα οτι ειπες κ επαθα εξαρθρωση....
 
Το δάχτυλο, σε στάση αναμονής, είναι ανοιχτό και ακουμπάει στον υποφυλακτήρα.

Αλλά αν τυχόν έχει μπει ασφάλεια, όταν η ασφάλεια είναι μπροστά πρέπει το δάχτυλο να μετακινηθεί μπροστά και ξανά πίσω στην σκανδάλη (άσε που δεν αισθάνεσαι αμέσως ότι έχει μπει ασφάλεια !!!!!!!!!) ενώ αν η ασφάλεια είναι πίσω δεν μετακινείς το δάχτυλο πίσω μπρος αλλά την πιέζεις με την άρθρωση.

Σωστό επίσης ότι η ασφάλεια δεν είναι ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Ειπαμε η ασφαλεια ειναι σαν να μην υπαρχει εγω τα εχω τα τουφεκια μου ΠΑΝΤΑ !!! ΑΠΑΣΦΑΛΗΣΜΕΝΑ και παντα τα αντημετοπηζω ετσι σαν να ειναι παντα ετοιμα για τουφεκια ,οταν θελω να μετακηνηθω κτλ η σπαζω το δικανο η βγαζω το φυσιγγι απο την θαλαμη
 
Τα πράγματα είναι απλά το πιο ασφαλή όπλο είναι το κοκοροντούφεκο .Η πιο γρήγορη επιλογή γίνεται σε δισκάνδαλο όπλο,η πιο γρήγορη απασφάλιση και ρίξιμο γίνεται σε αυτογεμές που η ασφάλεια βρίσκεται εμπρός της σκανδάλης .Τα καλύτερα τσοκαρίσματα σε σταθερό για μεικτό κυνήγι για δίκανο είναι 4/3 και για αυτογεμες 3* .Το πιο γρήγορο γέμισμα το έχει η browning σε αυτογεμές και το πιο αξιόπιστο όπλο είναι η benelli.Επισης τα αυτογεμές πρέπει να είναι ελαφρώς εμπροστόβαρα και καλύτερα να έχουν και ελατήριο επανάτασης γύρω από την αποθήκη.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για κάποια πράγματα από εμπειρία .
 
Ειπαμε η ασφαλεια ειναι σαν να μην υπαρχει εγω τα εχω τα τουφεκια μου ΠΑΝΤΑ !!! ΑΠΑΣΦΑΛΗΣΜΕΝΑ και παντα τα αντημετοπηζω ετσι σαν να ειναι παντα ετοιμα για τουφεκια ,οταν θελω να μετακηνηθω κτλ η σπαζω το δικανο η βγαζω το φυσιγγι απο την θαλαμη
Τα έχουμε πει αυτά Δημήτρη ... η ασφάλεια δεν ασφαλίζει την σφύρα (εκτός από μετρημένα όπλα) και είναι σαν να μην υπάρχει ακόμα και σε αυτά που ασφαλίζει την σφύρα αλλά χρειάζεται σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις.
Στα πυκνά σκεπάζω με το χέρι μου την σκανδάλη αλλά δεν μπορείς να το κάνεις πάντα ειδικά όταν κρατάς το όπλο με το δεξί χέρι και ανοίγεις δρόμο με το αριστερό.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όπλο στον κόσμο χωρίς κάποιου είδους ασφάλεια ...
Αν κάποιος είναι κουκουρούκου καμία ασφάλεια δεν θα τον γλυτώσει.
 
Η πιο καλή ασφάλεια σπάσιμο το δικανο τράβηγμα τονκλειστρο και μαγκωμα τ φυσιγγι στ Πλάι και ασφαλές είναι για κατεβάσματα η στην ξεκούραση και δεν ξεχνάς ποτέ να ξαναγεμισεις βλέπεις το φυσιγγι μαγκωμενο και το ξαναβαζεις στη θαλαμη αυτά κάνω τουλάχιστον εγώ, έχω δει όπλο να σκάει από πέσιμο με ασφαλισμενη σκανδάλη
 
Η πιο καλή ασφάλεια σπάσιμο το δικανο
και μετά ψάχνεις τα φυσίγγια 🤣 ... έχει συμβεί Παναγιώτη ... θυμάμαι την φάση και γελάω.
Πάντως χωρίς πλάκα τώρα, το σπασμένο δίκανο με φυσίγγια στην θαλάμη για εμένα δεν είναι ασφαλές.
Η θαλάμη πρέπει να είναι άδεια.

τράβηγμα το κλειστρο και μαγκωμα τ φυσιγγι στο πλάι
σωστό, στα δύσκολα ή όταν το όπλο είναι σίγουρο ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί είναι το καλύτερο.
 
Και άδειο να είναι το όπλο και με ανοιχτό το κλείστρο πάλι δεν το στρέφουμε επάνω σε άνθρωπο
Αλλά και η ασφάλεια για κάποιον λόγο υπάρχει, αλλιώς θα την είχαν καταργήσει
καλα με τοσους ταλιμπαν που εχω βρεθει στο κυνηγι η εχουμε κυνηγισει στην ιδια παρεα !!! με εχουν σημαδεψει πολες φορες με γεματο οπλο με η χωρις ασφαλεια , γιαυτο παω μονος οπου μπορω και στα κυνηγια που δεν γινεται πχ γουρουνι κοιταω να κρυβομαι αν ειμαι κοντα σε αλλον που δεν τον "ξερω" τι καπνο φουμαρει
 
καλα με τοσους ταλιμπαν που εχω βρεθει στο κυνηγι η εχουμε κυνηγισει στην ιδια παρεα !!! με εχουν σημαδεψει πολες φορες με γεματο οπλο με η χωρις ασφαλεια , γιαυτο παω μονος οπου μπορω και στα κυνηγια που δεν γινεται πχ γουρουνι κοιταω να κρυβομαι αν ειμαι κοντα σε αλλον που δεν τον "ξερω" τι καπνο φουμαρει
Την καλύτερη δουλειά κάνεις
Έχει τύχει με άνθρωπο που πηγαίναμε στα καρτέρια,που για να φτάσουμε περνούσαμε και μέσα από ντυμένα, να τον ρωτήσουμε εάν το έχει άδειο και απάντησε
Ναι μόνο ένα έχω μέσα στην θαλάμη
Άντε να βγάλεις άκρη με αυτόν τον άνθρωπο
Ο αδερφός του σε παρόμοια περίπτωση, του λέμε ανοίξε το κλείστρο, το ανοίγει και είχε φυσίγγια μέσα
Τι κάνεις μωρέ άνθρωπε του λέμε θα σκοτωθούμε
Είχα δεί κάτι φάσσες νωρίτερα λέει γέμισα και τα ξέχασα
Η καλύτερη μου όταν πήγαινα για γουρούνια ήταν πιό μακρινό καρτέρι,μόνος και έρημος να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
 
Έχει τύχει με άνθρωπο που πηγαίναμε στα καρτέρια,που για να φτάσουμε περνούσαμε και μέσα από ντυμένα, να τον ρωτήσουμε εάν το έχει άδειο και απάντησε
Ναι μόνο ένα έχω μέσα στην θαλάμη
.sarcastic.
Η καλύτερη μου όταν πήγαινα για γουρούνια ήταν πιό μακρινό καρτέρι,μόνος και έρημος να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Τα ίδια ....
 
Η καλύτερη ασφάλεια σε αυτογεμές θα ήταν μια παραλλαγή του ωστηρίου ασφάλισης που είχαν τα Colt 0,45'' ή τα πρώτα Luger ή το μεταγενέστερο H&K P7 στην έσω - κάτω επιφάνεια της λαβής πίσω από τον υποφυλακτήρα της σκανδάλης.
Ούτε κουμπί εμπρός από την σκανδαλοθήκη ούτε κουμπί πίσω που πατιούνται και κινούνται σε άξονα κάθετο με την σκοπευτική γραμμή και την λαβή του όπλου.
Όταν δεν υπάρχει χέρι να αγκαλιάζει την λαβή η σκανδάλη δεν πατιέται με τίποτα - κι άς πέσει το όπλο κάτω κι άς σκαλώσει σε κλαριά, πουρνάρια, βάτα, σχοινιά κλπ μέσα στα πυκνά - κι ας χώσει τα πόδια του ο σκύλος στην σκανδάλη.
Μόλις το "κουλό" μας αγκαλιάσει τη λαβή και πιέσει (ελάχιστα) το ωστήριο απενεργοποείται η ασφάλεια και ρίχνουμε όποτε θέλουμε. Άν είμαστε στην αναμονή του καρτεριού ή σε φέρμα ή σε περπατητό εν αναμονή εμφάνισης του θηράματος και πιθανής βολής το χέρι αγκαλιάζει την λαβή η σκανδάλη είναι έτοιμη για δράση και το δάχτυλο είναι έξω από την σκανδαλοθήκη παράλληλα με τον άξονα της κάννης και ακουμπάει στην βάση του όπλου.
Απόφαση για βολή; Αναγνώριση του στόχου, παρακολούθηση της πορείας του - επώμιση - ο δείκτης πάει στην σκανδάλη και βολή με το κατάλληλο follow through.
Οι κατασκευαστές άς βάλουν κουμπιά όπου θέλουν - άς υπάρχουν για όποιον τα θέλει - πιο εργονομικό σύστημα από αυτό όμως δεν υπάρχει.
Ούτε απασφαλίζω και ασφαλίζω και ξαναπασφαλίζω και τρίχες κατσαρές .
Θέλω να ρίξω; Το χέρι στην λαβή - το δάχτυλο στην σκανδάλη και πύρ!
 
Η καλύτερη ασφάλεια σε αυτογεμές θα ήταν μια παραλλαγή του ωστηρίου ασφάλισης που είχαν τα Colt 0,45'' ή τα πρώτα Luger ή το μεταγενέστερο H&K P7 στην έσω - κάτω επιφάνεια της λαβής πίσω από τον υποφυλακτήρα της σκανδάλης.
Ούτε κουμπί εμπρός από την σκανδαλοθήκη ούτε κουμπί πίσω που πατιούνται και κινούνται σε άξονα κάθετο με την σκοπευτική γραμμή και την λαβή του όπλου.
Όταν δεν υπάρχει χέρι να αγκαλιάζει την λαβή η σκανδάλη δεν πατιέται με τίποτα - κι άς πέσει το όπλο κάτω κι άς σκαλώσει σε κλαριά, πουρνάρια, βάτα, σχοινιά κλπ μέσα στα πυκνά - κι ας χώσει τα πόδια του ο σκύλος στην σκανδάλη.
Μόλις το "κουλό" μας αγκαλιάσει τη λαβή και πιέσει (ελάχιστα) το ωστήριο απενεργοποείται η ασφάλεια και ρίχνουμε όποτε θέλουμε. Άν είμαστε στην αναμονή του καρτεριού ή σε φέρμα ή σε περπατητό εν αναμονή εμφάνισης του θηράματος και πιθανής βολής το χέρι αγκαλιάζει την λαβή η σκανδάλη είναι έτοιμη για δράση και το δάχτυλο είναι έξω από την σκανδαλοθήκη παράλληλα με τον άξονα της κάννης και ακουμπάει στην βάση του όπλου.
Απόφαση για βολή; Αναγνώριση του στόχου, παρακολούθηση της πορείας του - επώμιση - ο δείκτης πάει στην σκανδάλη και βολή με το κατάλληλο follow through.
Οι κατασκευαστές άς βάλουν κουμπιά όπου θέλουν - άς υπάρχουν για όποιον τα θέλει - πιο εργονομικό σύστημα από αυτό όμως δεν υπάρχει.
Ούτε απασφαλίζω και ασφαλίζω και ξαναπασφαλίζω και τρίχες κατσαρές .
Θέλω να ρίξω; Το χέρι στην λαβή - το δάχτυλο στην σκανδάλη και πύρ!
Πρέπει να καταλάβουμε ότι οποιοδήποτε κουμπί μοχλός ασφαλείας είναι μια μεγάλη παρανόηση.Απο τη στιγμή που η σφύρα -ες είναι οπλισμένες και η επαφή με την σχαστηρια -ες είναι ελάχιστες πρέπει το όπλο να γεμίζεται στο καρτέρι η στο περπάτημα να κοιτάει σε ασφαλές σημείο το δάχτυλο ποτέ στη σκανδάλη,πάντα άδειασμα περνώντας ρέματα , χαντάκια , εμπόδια και προσοχή στα κλαριά.
 
Πρέπει να καταλάβουμε ότι οποιαδήποτε κουμπί μοχλός ασφαλείας είναι μια μεγάλη παρανόηση.Απο τη στιγμή που η σφύρα -ες είναι οπλισμένες και η επαφή με την σχαστηρια -ες είναι ελάχιστες πρέπει το όπλο να γεμίζεται στο καρτέρι η στο περπάτημα να κοιτάει σε ασφαλές σημείο το δάχτυλο ποτέ στη σκανδάλη,πάντα άδειασμα περνώντας ρέματα , χαντάκια , εμπόδια και προσοχή στα κλαριά.
Κι αυτό είναι γνωστό - δυστυχώς όμως η "πνευματική αδράνεια" των σχεδιαστών όπλων δεν προσπάθησε να βρεί λύση σε αυτό το θέμα.
 
Κατά την άποψη μου η πιο σωστή, μηχανική, ασφάλεια είναι αυτή που εμποδίζει - μπλοκάρει την κίνηση του επικρουστήρα.
Δεν γνωρίζω κάποιο ημιαυτόματο που να διαθέτει τέτοιου είδους ασφάλεια.
 
Όσο πιο οικεία και "στρωτή"στην αίσθηση είναι η λαβή του όπλου,τόσο το καλύτερο!
"Ξένη"αίσθηση είναι παράταιρη.
Κάθε τι που αλλάζει που κινείται που μεταβάλλεται, εκεί που πιάνει το χέρι μας είναι θέμα...
Και για τα δύο χέρια...
 
Η τέλεια ασφάλεια είναι αυτή που έχουν αρκετά ραβδωτά όπου το κουμπί της ασφάλειας αφοπλίζει την σφύρα ( και την οπλιζει) .πχ όπλα κινητού ουραιου Mauser, Sauer, Blaser ή αυτογεμη Browning, Sauer κλπ.
 
Καλησπέρα σας, υπάρχει ανταλλακτικό πέλμα για Benelli m2 πιο κοντό από το μαμά που έρχεται? Αν μπορείτε βάλτε το λινκ. Ευχαριστώ!
 
Back
Top