Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Προσωπικα προτιμώ να έχω τεντωμένο δάκτυλο να απασφαλιζω και να ρίχνω παρά να το πηγαίνω από πίσω προς τα εμπρός.Ειναι σαν το δισκανδαλο όπλο να έπρεπε να ρίξεις πρώτα τη δεύτερη σκανδάλη και μετά τη πρώτη.Πιστευω πως η ασφάλεια μπροστά είναι πιο εργονομική.
Εμένα με βολεύει το αντίθετο,είναι θέμα συνήθειας
Έχω και το χούι να βγάζω την ασφάλεια τελευταία στιγμή πρίν ρίξω, ακουμπάω το δάχτυλο επάνω και όπως πάω να σηκώσω το όπλο απασφαλίζω περνάει το δάχτυλο μπροστά και ρίχνω, εάν είναι μπροστά δεν με βολεύει
Προτιμότερο είναι όπως έχει η Mossberg σαν τα δίκαννα παρά μπροστά, ίσως εκεί να βολεύει τους πάντες,με μακριά και κοντά δάχτυλα
 
Έχει ξαναγίνει αυτή η κουβέντα...
Η "ασφάλεια"που εμποδίζει ΜΟΝΟ την σκανδάλη μας "κοιμίζει"και ΝΟΜΊΖΟΥΜΕ ότι έχουμε... ασφάλεια!
Με το όπλο συμπεριφερόμαστε σαν να είναι ΑΠΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΚΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΡΙΞΕΙ!
ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΥΛΑΒΕΙΑ!!
ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΕΘΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΟΡΘΙΟ ΣΕ ΚΟΡΜΟΎΣ, ΤΟΙΧΟΥΣ Κ.Λ.Π.!!!
Άλλο το ένα άλλο το άλλο,μιλάω καθαρά για ευχρηστία προσωπικά.
 
Και ποιά είναι η σωστή θέση του δείκτη ακόμη και με απασφαλισμένο όπλο αν όχι αυτή της έκτασης;
Προσωπικά τεντωμένος αγγίζοντας το εμπρός μέρος του υποφυλακτήρα ακόμη και σε Φέρμα .Αντιθέτως με πολλούς που έχω δει που αγγίζουν την σκανδάλη στην αναμονή.Βλέπεις μου έχει μείνει χούι από την πλύση εγκεφάλου από παιδί που πρέπει να μου το έιχε πει ο πατέρας μου χιλιάδες φορές ότι το δάκτυλο πάει στην σκανδάλη μόνο όταν επωμίζεις.
 
Όλες οι εταιρείες εκτός της beretta πίσω την έχουν την ασφάλεια......... Εγώ για να απασφαλήσω σε beretta πρέπει να πιάσω τη λαβή σε άλλη θέση να απασφαλήσω και να τραβήξω το χέρι πίσω για να πάει το χέρι στη σκανδάλη δηλαδή χαιρετίσματα!!!
Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες παλάμες!!!!!!!!!!!
 
Ένα πράγμα αν αλλάξει η benelli θα βελτιωθεί να πάψει να φτιάχνει κανες με ουρές και όχι μονοκόματες
Τι εννοείς ?
όπως και να βάλει την ασφάλεια στο εμπρός μέρος της σκανδάλης και όχι στο πίσω.
Αιτία μη αγοράς όπλου για εμένα ... η ασφάλεια πάντα πίσω.
H A400 απορρίφθηκε και για αυτόν τον λόγο.
 
Last edited:
Το δάχτυλο, σε στάση αναμονής, είναι ανοιχτό και ακουμπάει στον υποφυλακτήρα.

Αλλά αν τυχόν έχει μπει ασφάλεια, όταν η ασφάλεια είναι μπροστά πρέπει το δάχτυλο να μετακινηθεί μπροστά και ξανά πίσω στην σκανδάλη (άσε που δεν αισθάνεσαι αμέσως ότι έχει μπει ασφάλεια !!!!!!!!!) ενώ αν η ασφάλεια είναι πίσω δεν μετακινείς το δάχτυλο πίσω μπρος αλλά την πιέζεις με την άρθρωση.

Σωστό επίσης ότι η ασφάλεια δεν είναι ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
 
Εγω θα προτιμούσα τα όπλα μου να μην εχουν ασφάλεια.
Χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις ειδικά όταν περνάς από πυκνά γρήγορα και χρησιμοποιείς το ένα χέρι ... στα περισσότερα κυνήγια δεν χρειάζεται.
 
Αλλά ποτέ αυτές οι κανες δεν αποδίδουν όπως οι άλλες.
Άλλο ένα οπλο σημαία του WWF…. σε ευχαριστούμε μπενελι για την πληθώρα τον πουλιών που αφήνεις πισο σου .cofee. Αυτό θα πει πράσινη μεταβαση
Το βλέπω συνέχεια ...
🤣
Καλύτερη όμως η v3 ... ότι φυσίγγι και να βάλεις 85% βγάζει η ρημάδα και τον τενεκέ σουβλάκι με #8 στα 40m.
 
Τι εννοείς ?

Αιτία μη αγοράς όπλου για εμένα ... η ασφάλεια πάντα πίσω.
H A400 απορρίφθηκε και για αυτόν τον λόγο.
Γούστα είναι αυτά.Και εννοώ ότι ότι έχει ουρά δεν έχει φτάσει ακόμη στον homo sapiens άρα έχει θεματάκια.
 
Τι εννοείς ?

Αιτία μη αγοράς όπλου για εμένα ... η ασφάλεια πάντα πίσω.
H A400 απορρίφθηκε και για αυτόν τον λόγο.
Σε ένα αριστερό δεν βολεύει πατάς το κουμπί η μπραουνινγκ είναι η μόνη που αλλάζεις την ασφάλεια από την αντίθετη μεριά για αυτό μόνο μπροστά η αφαλεις
 
Σε ένα αριστερό δεν βολεύει πατάς το κουμπί η μπραουνινγκ είναι η μόνη που αλλάζεις την ασφάλεια από την αντίθετη μεριά για αυτό μόνο μπροστά η αφαλεις
Και στην benelli αλλάζει η φορά της ασφάλειας ... για όποιον ενδιαφέρεται ..

 
Γούστα είναι αυτά.Και εννοώ ότι ότι έχει ουρά δεν έχει φτάσει ακόμη στον homo sapiens άρα έχει θεματάκια.
Η ουρά είναι καλή ή κακή .... δεν κατάλαβα.
Για εμένα είναι άριστη που υπάρχει και επίσης που ξεβιδώνει και μπορείς να την αλλάξεις και μόνος σου.
 
Back
Top