Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ένα πράγμα αν αλλάξει η benelli θα βελτιωθεί να πάψει να φτιάχνει κανες με ουρές και όχι μονοκόματες όπως και να βάλει την ασφάλεια στο εμπρός μέρος της σκανδάλης και όχι στο πίσω.
Δεν υπάρχει πιο βολική θέση για τη ασφάλεια από εκεί που την έχει η Μπενέλι και μάλιστα το συζητούσαμε τελευταίες μέρες του κυνηγιού με φίλους που έχουν και Μπερέτα, που την έχει μπροστά.
Πίσω η ασφάλεια είναι σε φυσική/εργονομική θέση και άμεσα μπορείς να την απενεργοποιήσεις και να πυροβολήσεις, ενώ μπροστά πρέπει να έχεις αρκούντως μακριά δάχτυλα (οι φίλοι ύψος 1.90, όχι τίποτα πιθάρια, ακόμη και αυτούς δεν τους βολεύει).
Όσο για το πρώτο, οι κάννες με την ουρά έδωσαν το πλεονέκτημα την εναλλαξιμότητας μεταξύ των μοντέλων.
Επιπλέον με το ίδιο όπλο έχοντας δύο κάννες διαφορετικών χαρακτηριστικών καλύπτεις όλο το πιθανό φάσμα χρήσεων.
 
παιδια καλημερα,επειδη δεν εχω παρακολουθησει την συζητηση γιατι μιλατε για τα ατσαλινα?αυτα μονο για τον βαλτο δεν ειναι?υπαρχει περιπτωση να τα καθιερωσουν πχ αυριο για ολα τα κυνηγια?
Προσωπικά Φώτη πιστεύω πως αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Και αν γίνει θα γίνει μετά από μία δεκαετία τουλάχιστον. Διότι με το που θα γίνει θα είναι η αρχή του τέλους για το κυνήγι στην χώρα μας.
 
Προσωπικά Φώτη πιστεύω πως αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Και αν γίνει θα γίνει μετά από μία δεκαετία τουλάχιστον. Διότι με το που θα γίνει θα είναι η αρχή του τέλους για το κυνήγι στην χώρα μας.
Η ταφόπλακα των παλιών όπλων
 
παιδια καλημερα,επειδη δεν εχω παρακολουθησει την συζητηση γιατι μιλατε για τα ατσαλινα?αυτα μονο για τον βαλτο δεν ειναι?υπαρχει περιπτωση να τα καθιερωσουν πχ αυριο για ολα τα κυνηγια?
Ακούστηκε κάτι περί ολικής απαγόρευσης μολύβδου, σε 5 με 7 χρόνια
 
Πίσω η ασφάλεια είναι σε φυσική/εργονομική θέση και άμεσα μπορείς να την απενεργοποιήσεις και να πυροβολήσεις, ενώ μπροστά πρέπει να έχεις αρκούντως μακριά δάχτυλα (οι φίλοι ύψος 1.90, όχι τίποτα πιθάρια, ακόμη και αυτούς δεν τους βολεύει)
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Αν κρατάμε το όπλο σωστά, σεβόμενοι τους κανόνες ασφαλείας, η πιο εργονομική θέση για την ασφάλεια είναι μπροστά.
 
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Αν κρατάμε το όπλο σωστά, σεβόμενοι τους κανόνες ασφαλείας, η πιο εργονομική θέση για την ασφάλεια είναι μπροστά.
Η καλύτερη ασφάλεια είναι το ανοιχτό κλείστρο στις καραμπίνες και το σπασμένο όπλο στα δίκαννα!
 
Τα ατσάλινα θα έρθουν παιδιά. Η οικολογική φρενίτιδα είναι σαρωτική . Η ειρωνεία όμως είναι ότι ισχύει μόνο στα λειοκαννα. Στην πολεμική βιομηχανία δεν; Και εκεί δε υπάρχει μόνο μολυβδος
 
Τα ατσάλινα θα έρθουν παιδιά. Η οικολογική φρενίτιδα είναι σαρωτική . Η ειρωνεία όμως είναι ότι ισχύει μόνο στα λειοκαννα. Στην πολεμική βιομηχανία δεν; Και εκεί δε υπάρχει μόνο μολυβδος
ποιος θα ειναι ο αντικτυπος για τα οπλα μας?δεν τα δουλευουν?
 
Τα ατσάλινα θα έρθουν παιδιά. Η οικολογική φρενίτιδα είναι σαρωτική . Η ειρωνεία όμως είναι ότι ισχύει μόνο στα λειοκαννα. Στην πολεμική βιομηχανία δεν; Και εκεί δε υπάρχει μόνο μολυβδος
Οτι θα έρθουν Κωστή ειναι σίγουρο. Μακάρι να αργήσουν γιατί πάνω από τους μισούς θα κόψουν το κυνήγι.
 
Back
Top