Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κανονικά η Benelli θα πρεπε να εξηγήσει τι σημαίνει power bore. Ξεκάθαρα. Όπως π.χ η fabarm λέει tribore κι εξηγεί τεχνικά πως είναι και σε τι ωφελεί. Το να πληρώνεις παραπάνω ένα όπλο επειδή είναι power bore χωρίς να ξέρεις τι είναι , για μένα είναι φαουλ. Τουλάχιστον να ξέρουμε τι πληρώσαμε. Όλα τα άλλα τα εξηγεί τεχνικά π.χ comfortech, b.e.s.t κτλ κι έχει αποδειχτεί οτι κάνουν αυτό που υπόσχονται.
Ίσως πληρώνεις την αυθυποβολή σου.
 
Ίσως πληρώνεις την αυθυποβολή σου.
Οχι. Πληρώνω κάποιες τεχνολογίες παραπάνω στην be diamond απο ένα απλό μοντέλο, αρα θα πρέπει να ξέρω ποιά είναι τα οφέλη και πως αυτά επιτυγχάνονται. Όλες τις τεχνολογίες- καινοτομίες τις έχει εξηγήσει η Benelli, αυτήν γιατί όχι; Αυτή είναι η αποψη μου.
 
Οχι. Πληρώνω κάποιες τεχνολογίες παραπάνω στην be diamond απο ένα απλό μοντέλο, αρα θα πρέπει να ξέρω ποιά είναι τα οφέλη και πως αυτά επιτυγχάνονται. Όλες τις τεχνολογίες- καινοτομίες τις έχει εξηγήσει η Benelli, αυτήν γιατί όχι; Αυτή είναι η αποψη μου.
Συμφωνώ αλλά εφ' όσον δεν το κάνει επί του παρόντος ο καθένας μπορεί να υποθέσει το οτιδήποτε.

Ίσως είναι θέμα πατέντας που προστατεύεται από δίπλωμα ευρεσιτεχνίας ή κάτι ανάλογο.
 
Συμφωνώ αλλά εφ' όσον δεν το κάνει επί του παρόντος ο καθένας μπορεί να υποθέσει το οτιδήποτε.

Ίσως είναι θέμα πατέντας που προστατεύεται από δίπλωμα ευρεσιτεχνίας ή κάτι ανάλογο.
Mακάρι να είναι έτσι, σίγουρα πάντως επειδή είχα κι άλλες benelli είναι γενικά καλύτερο το όπλο απο τα προηγούμενα.
 
Θα μετρήσω τον κώνο όταν πάω στον @vazelos
Εύκολο είναι βρε παιδιά ... φακός καλός και ένα ψιλό καλαμάκι χρειάζεται ή κάτι λεπτό ... βγάλτε με από τον κόπο.
καλαμακι απο fredo (ασιατης) ή καλαμάκι απο fredoccino ( αφρικανος)....;;;;;
 
Και σου κάθονταν?
Ναι. Και πολυ καλά μάλιστα. Την έδωσα μόνο και μόνο γιατί για τα δικά μου δεδομένα ήταν βαριά. Μπορουσα να αλλάξω κάποια πραγματα αλλά έβγαινε πολυ το κόστος για να γλιτώσω λίγα γραμμάρια. Όποτε την έδωσα και πειρα την becaccia 66cm. Αλλά σαν όπλο ήταν από τα καλύτερα μου.
 
Ναι. Και πολυ καλά μάλιστα. Την έδωσα μόνο και μόνο γιατί για τα δικά μου δεδομένα ήταν βαριά. Μπορουσα να αλλάξω κάποια πραγματα αλλά έβγαινε πολυ το κόστος για να γλιτώσω λίγα γραμμάρια. Όποτε την έδωσα και πειρα την becaccia 66cm. Αλλά σαν όπλο ήταν από τα καλύτερα μου.
Και καλα εκανες .Ετσι εκανα και εγω , τα βαρια οπλα καθωντε στον οπλοβαστο .Εγω θα ξεφορτωθω οτι δεν χρησιμοποιω .Τη Becaccia την εχει ο γιος μου .Μια χαρα κυνηγαει ,του εκατσε καλα
 
Ότι έγραψα για τις κάννες power bore είναι αυτά που γράφουν κάποιοι Ιταλοί που και γνωρίζουν και έχουν επικοινωνία με την benelli και δεν έχουν αμφισβητηθεί δημόσια , δεν είναι δικές μου εικασίες.
Και έτσι είναι φίλε ονόμασαν power bowr το συνδυασμό αυλού 18.35 με τον κατάλληλο κώνο κοντό κλασικό όπως περιγράφεται που μετά από πάρα πολλές βολές τους έδωσε τα καλύτερα αποτελέσματα στις μετρήσεις.Και όπως σας έχω ξαναγράψει η μπενελι είχε αναφέρει ότι έψαξε το σωστό αυλό όχι τον κώνο,έτσι άφησε τον κλασικό κώνο και έψαξε τον αυλό απλά μπορεί να χρησιμοποίησε τρόπο κατασκευής κάνης από Μπερέτα μεριά που είναι και το μεγάλο αφεντικό
 
Ότι έγραψα για τις κάννες power bore είναι αυτά που γράφουν κάποιοι Ιταλοί που και γνωρίζουν και έχουν επικοινωνία με την benelli και δεν έχουν αμφισβητηθεί δημόσια , δεν είναι δικές μου εικασίες.
Και η franchi που γράφουν benelli πάνω που φτιαχνονται? Στην beretta?( Λευτέρη,τα φόρουμ τα ιταλικά είναι όπως τα δικά μας,θα ακούσεις χιλιεςδυο άποψης το τι θα φιλτραρεις είναι άλλο θέμα και τι είναι πραγματικό και πιο είναι μια άποψη. )
 
Ολα αυτα καλα με την powerbore. Και προφανως εχει κανει κατι, που βεβαια ειναι αλλο θεμα αν εχει πρακτικη εφαρμογη. Το πιο απλο ειναι και το προφανες. Βαζεις μια Benelli με ιδιο τσοκ ονομαστικο διπλα σε μια χωρις powerbore ριχνεις 10-20 βολες και περνεις μεσους ορους. Η βαζεις διπλα και μια Beretta για περαιτερω συγκριση ουσιας. Το πως θα γινει ακριβως η δοκιμη, υπαρχουν πολυ πιο γνωστες απο μενα να πουν. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να ειναι επαναλαμβανομενο το πειραμα
 
Last edited:
Ολα αυτα καλα με την powerbore. Και προφανως εχει κανει κατι, που βεβαια ειναι αλλο θεμα αν εχει πρακτικη εφαρμογη. Το πιο απλο ειναι και το προφανες. Βαζεις μια Benelli με ιδιο τσοκ ονομαστικο ριχνεις 10-20 βολες και περνεις μεσους ορους. Η βαζεις διπλα και μια Beretta για περαιτερω συγκριση ουσιας. Το πως θα γινει ακριβως η δοκιμη, υπαρχουν πολυ πιο γνωστες απο μενα να πουν. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να ειναι επαναλαμβανομενο το πειραμα
Θα είχε ενδιαφέρον κι εγω θα ήθελα να την κάνω τη δοκιμή, αλλά απο την άλλη όταν είσαι ικανοποιημένος με το όπλο όλα αυτά δε χρειάζονται!
 
Θα είχε ενδιαφέρον κι εγω θα ήθελα να την κάνω τη δοκιμή, αλλά απο την άλλη όταν είσαι ικανοποιημένος με το όπλο όλα αυτά δε χρειάζονται!
Εγω θα ηθελα να ξερω αν και που υπερτερει το οπλο. Πχ κεντρα, δυναμη διατρηση κτλ
 
Back
Top