Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Επειδη και εγω προσωπικα δεν εχω δωσει ποτε μεγαλη εμφαση στην βλητικη υπεροχη πιστευωντας παντα οτι οι διαφορες ειναι μικρες στους μεγαλους κατασκευαστες και αφορουν περισσοτερο τα ραβδωτα οπλα πιστευω ομως οτι υπαρχουν μεγαλες ποιοτικες διαφορες στα σημερινα οπλα σε θεματα μετρησιμα οπως το ζυγισμα η εργονομια η ποιοτητα κατασκευης και η εμφανιση .Σε αυτους τους τομεις απο οτι εχω δει πραγματι η Benelli Εχει δωσει ρεστα. Και φυσικα δεν μπορει να κανει 1000 ευρω ενα οπλο με καλο ζυγισμα αριστο swing τοπ υλικα και στην περιπτωση της BEST Μια τεχνολογια βαφης με εγγυηση 25ετη και να ειναι και ενα οπλο κουκλι.
Αγοράζεις ένα δίκανο beretta κι έχεις όλα αυτά που αναφέρεις στον υπέρτατο βαθμό.....
 
Και όσο για τα γουρούνια καλές ντουφέκιες έχει με δράμια αλλά μεγάλο μείον το λάκτισμα....... Ένα όπλο αερίων σου προσφέρει καλύτερη δεύτερη και τρίτη ντουφέκια....... Στη φασα και στο παπί επίσης......... Για
Εκεί είναι Όλοι η ουσία ,και όχι στης Κάννες!
 
Αγοράζεις ένα δίκανο beretta κι έχεις όλα αυτά που αναφέρεις στον υπέρτατο βαθμό.....
Μιλαμε για καραμπινα που για οποιοδηποτε λογο καποιος θελει να παρει. Τα Δικαννα ειναι μια αλλη ιστορια. Πονεμενη θα ελεγα στην Ελλαδα .
 
Οι
Μιλαμε για καραμπινα που για οποιοδηποτε λογο καποιος θελει να παρει. Τα Δικαννα ειναι μια αλλη ιστορια. Πονεμενη θα ελεγα στην Ελλαδα .
Ο λόγος που θα προτιμούσα καραμπίνα είναι το κυνήγι του αγριογούρουνου, υδρόβιων και φασας όπου θέλουμε το ένα παραπάνω φυσίγγιο και καλύτερη διαχείριση της ανακρουσης βαριών γομωσεων και σε αυτά όλα η λύση είναι καραμπίνα αερίων........ Κυνήγια Φέρμας και περπάτητα δίκανο ασυζητητί..........
 
1000-2000 ευρώ η κάθε κάνη για να βαράμε τσόνια.
Βρε ούρτ ... 🤪
🤣 🤣 🤣

Σωστός, και δεν είναι μόνο οι τιμές το θέμα ...
Φίλε τα λάθη,τα πάθη και τα γούστα πληρώνονται...........
Αν κοιτάξουμε το χρήμα στο χόμπι μας ,να το κόψουμε τελείως να πάει στο διάολο για κυνήγι.........
Μην μου ξηγιεσαι βήτα και σκουλικιαρικα και μου γίνεσαι Καρμίρης......... Είπαμε λεφτά υπάρχουν!!!!
 
Οι

Ο λόγος που θα προτιμούσα καραμπίνα είναι το κυνήγι του αγριογούρουνου, υδρόβιων και φασας όπου θέλουμε το ένα παραπάνω φυσίγγιο και καλύτερη διαχείριση της ανακρουσης βαριών γομωσεων και σε αυτά όλα η λύση είναι καραμπίνα αερίων........ Κυνήγια Φέρμας και περπάτητα δίκανο ασυζητητί..........
Τα ειπες μονος σου. Η καραμπινα ειναι εργαλειο. Το δικκανο οπλο-ιδεα,κ@@λα. Αλλα δεν φτανω στο αλλο ακρο να σνομπαρω τις καραμπινες. Τις εκτμω σαν εργαλειο. Και για τους λογους που προανεφερες ολο και περισσοτερο.
 
Τα ειπες μονος σου. Η καραμπινα ειναι εργαλειο το δικκανο οπλο,ιδεα,κ@@λα. Αλλα δεν φτανω στο αλλο ακρο να σνομπαρω τις καραμπινες. Τις εκτμω σαν εργαλειο
Όπως σου είπα επίσης ποια καραμπίνα και γιατί........... Όπως και που δίκανο και που καραμπίνα......... Δε σνομπαρισα πότε τις καραμπίνες,έχω κι εγώ........
Όμως όταν ζητάς το καλύτερο για να κάνεις αυτό που αγαπάς,το κυνήγι δηλαδή,πρέπει να ξέρεις να διαλέγεις το πλέον κατάλληλο για κάθε χρήση........
 
Λευτερη θα σου απαντησω με ερωτηση απο που προκυπει οτι υστερει των αλλων?
Αν η τεχνογνωσία απλά αγοράζεται, τότε οι κινέζικες ή τουρκικές εταιρίες δεν υστερούν σε τίποτα σε σχέση με μία κορυφαία ευρωπαϊκή ή αμερικανική εταιρία. Αν πάλι αποκτάται με μακρά και συνεχή προσπάθεια, έρευνα και πειραματισμό, τότε μία αμερικανική εταιρία που πρωτοπορεί εδώ και 100 χρόνια σε κάθε καινοτομία, ξόδεψε χρήματα για μελέτες και πειράματα που σε μας φαίνονται αδικαιολογητα, και συνεχίζει να το κάνει, δεν μπορεί να βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με μία βιομηχανία μοτοσυκλετών, όπου ο διορατικος ιδιοκτήτης της πίστεψε και στήριξε μία επαναστατική ιδέα για μηχανισμό λειτουργίας ενός όπλου, και συναρμολογουσε όπλα με τμήματα που παραγγελνε σε άλλους, και αυτό τα τελευταία χρόνια.
 
Τα πάντα είναι σχετικά ... δεν έχει τόσο μεγάλο λάκτισμα όσο φαντάζεσαι με τα νέα κοντάκια ... ρίξε να δεις.
Το λάκτισμα έχει να κάνει με το βάρος Βαγγέλη.
Τώρα που όλοι πάνε σε ελαφρύτερα όπλα, αρχίσουν σιγά σιγά να εφευρίσκουν και αυτοί τεχνολογίες μείωσης λακτίσματος.
Έριξα με rafaello cryo comfort δικά μου οκταβολα 12/0 σε κάλυκα μαγκουμ και πήγε να μου φύγει από τα χέρια....... Ότι και να κάνανε λάκτισμα όπως το αερίων δεν έχει...... Η μέρα με τη νύχτα...........
Άσχετο για γουρούνι θα επερνα ευχαρίστως μια μπαικαλ ΜP 155......
 
Το καλητερο οπλο που έχει βγάλει η μπενελι είναι το δίκανο που έχει πραγματικά προσφέρει κάτι καινούργιο.. μπορι να είναι ακρηβω αλλά το θεωρό ντουφέκι μεγάλο
Γούστα είναι αυτά Ηλία, εμένα που λατρεύω τα δίκανα μου φαίνεται σαν παρατραγουδο. Για την δικιά μου αισθητική είναι σαν να διαλέγει φωτομοντέλο ένας άντρας και ένας γυναικωτος, ο ένας θα επιλέξει κορίτσια όπως ήταν η Ζιζελ στα ντουζενια της και ο άλλος την ντανα ιντερνασιοναλ.
 
Το καλητερο οπλο που έχει βγάλει η μπενελι είναι το δίκανο που έχει πραγματικά προσφέρει κάτι καινούργιο.. μπορι να είναι ακρηβω αλλά το θεωρό ντουφέκι μεγάλο
Το 828 ενώ ξεκίνησε γεμάτο υποσχέσεις, εμπορικά δεν πηγε καθολου καλα. Επίσης είναι το πρώτο εγχείρημα της benelli στα δίκαννα. Δεν νομίζω οτι ουτε οι ίδιοι πίστεψαν οτι θα κοντράρουν Beretta Browning. Σε αυτή την χρηματική κατηγορία, θα βρει 725 και 694. Κοινώς... ζόρικα τα πράγματα!
 
Πάνε οι πέρδικες Βασίλη......... Είναι ψηλά οι ρουφιανες............ Όταν τις κυνηγούσα με καραμπίνα μια απ' αυτές ήταν και η μπενελι.......
Δε βαριέσαι........ Ο καθένας έχει τις απόψεις του ....... Έχει τις εμπειρίες του,έχει βγάλει τα συμπεράσματά του........ Και όσο για τα γουρούνια καλές ντουφέκιες έχει με δράμια αλλά μεγάλο μείον το λάκτισμα....... Ένα όπλο αερίων σου προσφέρει καλύτερη δεύτερη και τρίτη ντουφέκια....... Στη φασα και στο παπί επίσης......... Για κυνήγια Φέρμας και καμιά τσιχλιτσα καλή είναι κι η μπενελι.........
Προσωπική μου άποψη φυσικά........

.Στη τσιχλα ριχνεις πολλα ομως .
 
Αν η τεχνογνωσία απλά αγοράζεται, τότε οι κινέζικες ή τουρκικές εταιρίες δεν υστερούν σε τίποτα σε σχέση με μία κορυφαία ευρωπαϊκή ή αμερικανική εταιρία. Αν πάλι αποκτάται με μακρά και συνεχή προσπάθεια, έρευνα και πειραματισμό, τότε μία αμερικανική εταιρία που πρωτοπορεί εδώ και 100 χρόνια σε κάθε καινοτομία, ξόδεψε χρήματα για μελέτες και πειράματα που σε μας φαίνονται αδικαιολογητα, και συνεχίζει να το κάνει, δεν μπορεί να βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με μία βιομηχανία μοτοσυκλετών, όπου ο διορατικος ιδιοκτήτης της πίστεψε και στήριξε μία επαναστατική ιδέα για μηχανισμό λειτουργίας ενός όπλου, και συναρμολογουσε όπλα με τμήματα που παραγγελνε σε άλλους, και αυτό τα τελευταία χρόνια.
Συγνωμη Λευτερη αλλα νομιζω οτι δεν απαντησες στην ερωτηση ,απο που προκυπτει οτι τα Βενελλι δεν εχουν καλες καννες? Εγω δεν ειπα οτι η βενελλι εχει ανωτερες καννες βλητικα απο τους αλλους κατασκευαστες
 
Σαν αριστερόχειρας που είμαι αν μπορούσα θα το επερνα με κληστα μάτια μόνο και μόνο για την ευκολίες που έχει να το φέρεις στα μέτρα σου.. από εδώ που είμαι δηνατοτητα να φτιάξω κοντάκι στα μέτρα μου δεν υπάρχει θέλει και χρόνο και χρημα
 
Συγνωμη Λευτερη αλλα νομιζω οτι δεν απαντησες στην ερωτηση ,απο που προκυπτει οτι τα Βενελλι δεν εχουν καλες καννες? Εγω δεν ειπα οτι η βενελλι εχει ανωτερες καννες βλητικα απο τους αλλους κατασκευαστες
Εμένα να με συγχωρέσεις γιατί δεν κατάλαβα αυτό, εγώ νόμισα πως την τοποθετησες πάνω από όλους. Όσο για κάννες της, νομίζω πως είναι εξίσου καλές με τις κάννες όλων των άλλων.
 
Back
Top