Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Είναι πολύ σημαντικό ... μην το γελάς.
Τι περιμένεις δηλαδή να κερδίσεις με την powerbore ?
Να σκοτώνει τα θηράματα μόνη της ?

Πάλι θα χρειαστεί να βάλεις ένα σωστό φυσίγγι, με ένα σωστό νούμερο και να σημαδέψεις σωστά, όπως σε όλα τα όπλα.
Αν το κάνεις αυτό θα δεις ότι αυτό που ονομάζουν κάποιοι "βλητική υπεροχή" (και λανθασμένα εννοούν την συγκέντρωση) είναι μηδαμινής αξίας.
Και αυτό γιατί, ακόμα και αν πραγματικά ισχύει, σπεύδουν να ανοίξουν το τσοκ γιατί η πολύ βλητική υπεροχή φέρνει μεγάλη θηραματική πενία.
Και μένουν οι πραγματικά long rangers duck hunters που σχεδόν όλοι είναι ιδιογομωτές και αδιαφορούν για την κάνη μιας και μπορούν να βγάλουν ότι φυσίγγι θέλουν, και ότι τουφεκιά θέλουν για οποιαδήποτε κάνη.
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Αν η σκοπευτική ικανότητα κάποιου απαιτεί κατά μέσο όρο πχ 50% συγκέντρωση σε #8 στα 36,5m για να έχει την μέγιστη επιτυχία στις τσίχλες στις διαφορετικές αποστάσεις που τουφεκά και του δώσεις ένα όπλο+φυσίγγι+τσοκ που βγάζει 80% δεν θα χτυπά τίποτα με το βλητικά ανώτερο όπλο και θα προσπαθήσει να το κάνει βλητικά υποδεέστερο, είτε ανοίγοντας το τσοκ ή αλλάζοντας φυσίγγι.

Οπότε έχουμε 2 όπλα που με το κατάλληλο συνδιασμό φυσιγγίου και τσοκ προσπαθούμε να πετύχουμε το ίδιο πράγμα ... την μέγιστη κάρπωση, την ίδια δηλαδή συγκέντρωση και διάτρηση απλά το ένα όπλο το κάνει με έναν συνδιασμό και το δεύτερο με άλλο.
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 όπλα που πετυχαίνουν τα ίδια αποτελέσματα ανακηρύσσουμε αυθαίρετα "βλητικά ανώτερο" αυτό με το ανοιχτότερο τσοκ.

Τι κερδίζουμε λοιπόν με την βλητική ανωτερότητα ?
Αυτοπεποίθηση και πάλι ...

απλά να δεχτούμε ότι βγάζει καλύτερη ντουφεκιά
Καλύτερες τουφεκιές βγάζουν οι κάνες full Γιάννη αλλά παραδόξως προτείνεις 2* και 4* στα δίκανα.
Έχεις κανένα δίκανο με κάνες F και XF σταθερά τσοκ ?
Για τόλμα να πας για κυνήγι με αυτό γιατί εγώ κυνηγούσα χρόνια με τέτοιο.
 
Είναι πολύ σημαντικό ... μην το γελάς.
Τι περιμένεις δηλαδή να κερδίσεις με την powerbore ?
Να σκοτώνει τα θηράματα μόνη της ?

Πάλι θα χρειαστεί να βάλεις ένα σωστό φυσίγγι, με ένα σωστό νούμερο και να σημαδέψεις σωστά, όπως σε όλα τα όπλα.
Αν το κάνεις αυτό θα δεις ότι αυτό που ονομάζουν κάποιοι "βλητική υπεροχή" (και λανθασμένα εννοούν την συγκέντρωση) είναι μηδαμινής αξίας.
Και αυτό γιατί, ακόμα και αν πραγματικά ισχύει, σπεύδουν να ανοίξουν το τσοκ γιατί η πολύ βλητική υπεροχή φέρνει μεγάλη θηραματική πενία.
Και μένουν οι πραγματικά long rangers duck hunters που σχεδόν όλοι είναι ιδιογομωτές και αδιαφορούν για την κάνη μιας και μπορούν να βγάλουν ότι φυσίγγι θέλουν, και ότι τουφεκιά θέλουν για οποιαδήποτε κάνη.
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Αν η σκοπευτική ικανότητα κάποιου απαιτεί κατά μέσο όρο πχ 50% συγκέντρωση σε #8 στα 36,5m για να έχει την μέγιστη επιτυχία στις τσίχλες στις διαφορετικές αποστάσεις που τουφεκά και του δώσεις ένα όπλο+φυσίγγι+τσοκ που βγάζει 80% δεν θα χτυπά τίποτα με το βλητικά ανώτερο όπλο και θα προσπαθήσει να το κάνει βλητικά υποδεέστερο, είτε ανοίγοντας το τσοκ ή αλλάζοντας φυσίγγι.

Οπότε έχουμε 2 όπλα που με το κατάλληλο συνδιασμό φυσιγγίου και τσοκ προσπαθούμε να πετύχουμε το ίδιο πράγμα ... την μέγιστη κάρπωση, την ίδια δηλαδή συγκέντρωση και διάτρηση απλά το ένα όπλο το κάνει με έναν συνδιασμό και το δεύτερο με άλλο.
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 όπλα που πετυχαίνουν τα ίδια αποτελέσματα ανακηρύσσουμε αυθαίρετα "βλητικά ανώτερο" αυτό με το ανοιχτότερο τσοκ.

Τι κερδίζουμε λοιπόν με την βλητική ανωτερότητα ?
Αυτοπεποίθηση και πάλι ...


Καλύτερες τουφεκιές βγάζουν οι κάνες full Γιάννη αλλά παραδόξως προτείνεις 2* και 4* στα δίκανα.
Έχεις κανένα δίκανο με κάνες F και XF σταθερά τσοκ ?
Για τόλμα να πας για κυνήγι με αυτό γιατί εγώ κυνηγούσα χρόνια με τέτοιο.
Έριχνα με τη super sport με το truglo 2extra full με ίσιες ραβδώσεις και porting και ξέρω καλά τι έκανε και τι σκόπευση χρειαζόταν αλλά έριχνα μόνο σε φάσα με αυτό .Το ότι γράφω ότι καλύτερος συνδυασμός είναι το 7/10 και το 2/10 σε δίκανο το γράφω για το μέσο όρο για να σε βοηθάει και λίγο προσωπικά τα τσοκακια που δούλευα σε δίκανα εγώ ήταν 1* και 5* ή 1* και 4* καταλαβαίνεις των άκρων .Και στη fusion evolve που είχα με 76 εκ κάνη στο 80% χρησιμοποιούσα 1* τσοκ ακόμη και σε βολές σε τσίχλες 20 μέτρων.Σε τέτοιες αποστάσεις η browning 2000 με 71 και 1* χαλούσε τα πουλιά το ίδιο και η bereta 302 με την 81 και 2* σταθερό magnoum κάνη που ειχα, ενώ η fusion απλά τα σκότωνε εκεί καταλαβαίνεις και τη διαφορά κάνης.Οπως και το πρώτο 12αρι που κυνηγησα από το δημοτικό στην έκτη ήταν ένα vinckers μονοκανο με κόκορα 2* με αυτό κυνηγούσα 2χρονια ανελλιπώς μέχρι που έπιασα την 302 στη β Γυμνασίου και με έπιασε τότε το δασαρχείο με τρία σκυλιά μαζί του πατέρα μου πηγαίνοντας για ορτύκια αλλά μου τη χάρισαν και απλά μου είπαν να πάω σπίτι ,βέβαια μετέπειτα έπιασαν τους γύρω γύρω δάσκαλο του χωριού συγγενείς και τους είπαν πείτε στο παιδάκι να προσέχει και να μην κυκλοφορεί στο δρόμο εν έτη 1986/1987.Αλλες εποχές όμορφες και ανέμελες.
 
Last edited:
βασιλη βλεπεις ποσο δικιο εχουν τα παιδια εδω μεσα .Οι ανθρωποι δεν εχουν τεχνογνωσια δεν ξερουν απο οπλα Το βιντεο τα λεει ολα
Δεν υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που να μην έχει τεχνογνωσία ειδικά σήμερα ,το θέμα είναι που δίνεις την βάση ,πως τη διαχειρίζεσαι με βάση τα οικονομικά οφέλη που προσδοκάς βαφτίζοντας το τίποτα εξέλιξη και στηριζόμενος στην εικόνα που πλέον επικρατεί στο σύνχρονο κόσμο και τον οδηγεί στα τάρταρα όλα για το τι φένεσθαι και ουσία μηδέν .Η μπενελι δεν ανήκει ακριβώς σε αυτό τον τομέα το προσπαθεί σε όλα και πετυχαίνει αλλά την ουσία της καλύτερης βλητικής απόδοσης απέχει πολύ ακόμη.
 
Είναι πολύ σημαντικό ... μην το γελάς.
Τι περιμένεις δηλαδή να κερδίσεις με την powerbore ?
Να σκοτώνει τα θηράματα μόνη της ?

Πάλι θα χρειαστεί να βάλεις ένα σωστό φυσίγγι, με ένα σωστό νούμερο και να σημαδέψεις σωστά, όπως σε όλα τα όπλα.
Αν το κάνεις αυτό θα δεις ότι αυτό που ονομάζουν κάποιοι "βλητική υπεροχή" (και λανθασμένα εννοούν την συγκέντρωση) είναι μηδαμινής αξίας.
Και αυτό γιατί, ακόμα και αν πραγματικά ισχύει, σπεύδουν να ανοίξουν το τσοκ γιατί η πολύ βλητική υπεροχή φέρνει μεγάλη θηραματική πενία.
Και μένουν οι πραγματικά long rangers duck hunters που σχεδόν όλοι είναι ιδιογομωτές και αδιαφορούν για την κάνη μιας και μπορούν να βγάλουν ότι φυσίγγι θέλουν, και ότι τουφεκιά θέλουν για οποιαδήποτε κάνη.
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Αν η σκοπευτική ικανότητα κάποιου απαιτεί κατά μέσο όρο πχ 50% συγκέντρωση σε #8 στα 36,5m για να έχει την μέγιστη επιτυχία στις τσίχλες στις διαφορετικές αποστάσεις που τουφεκά και του δώσεις ένα όπλο+φυσίγγι+τσοκ που βγάζει 80% δεν θα χτυπά τίποτα με το βλητικά ανώτερο όπλο και θα προσπαθήσει να το κάνει βλητικά υποδεέστερο, είτε ανοίγοντας το τσοκ ή αλλάζοντας φυσίγγι.

Οπότε έχουμε 2 όπλα που με το κατάλληλο συνδιασμό φυσιγγίου και τσοκ προσπαθούμε να πετύχουμε το ίδιο πράγμα ... την μέγιστη κάρπωση, την ίδια δηλαδή συγκέντρωση και διάτρηση απλά το ένα όπλο το κάνει με έναν συνδιασμό και το δεύτερο με άλλο.
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 όπλα που πετυχαίνουν τα ίδια αποτελέσματα ανακηρύσσουμε αυθαίρετα "βλητικά ανώτερο" αυτό με το ανοιχτότερο τσοκ.

Τι κερδίζουμε λοιπόν με την βλητική ανωτερότητα ?
Αυτοπεποίθηση και πάλι ...


Καλύτερες τουφεκιές βγάζουν οι κάνες full Γιάννη αλλά παραδόξως προτείνεις 2* και 4* στα δίκανα.
Έχεις κανένα δίκανο με κάνες F και XF σταθερά τσοκ ?
Για τόλμα να πας για κυνήγι με αυτό γιατί εγώ κυνηγούσα χρόνια με τέτοιο.
Καλημέρα,καλό μήνα ........Εφυγες από το δίκανο με φουλ και έξτρα φουλ ,πηγές στη μπενελι και σωθηκες....
 
Δεν υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που να μην έχει τεχνογνωσία ειδικά σήμερα ,το θέμα είναι που δίνεις την βάση ,πως τη διαχειρίζεσαι με βάση τα οικονομικά οφέλη που προσδοκάς βαφτίζοντας το τίποτα εξέλιξη και στηριζόμενος στην εικόνα που πλέον επικρατεί στο σύνχρονο κόσμο και τον οδηγεί στα τάρταρα όλα για το τι φένεσθαι και ουσία μηδέν .Η μπενελι δεν ανήκει ακριβώς σε αυτό τον τομέα το προσπαθεί σε όλα και πετυχαίνει αλλά την ουσία της καλύτερης βλητικής απόδοσης απέχει πολύ ακόμη.
οκ Γιαννη εχεις την αποψη σου και ειναι σεβαστη 25 κορυφαιοι μηχανολογοι που ειναι στο τμημα σχεδιασμου κανουν οτι μπορουν γιανα βγαλουν τα ποιο χαλια βλητικα οπλα.Ειμαι σιγουρος οτι τους περιμενει το ταμειο ανεργιας
 
Βαγγέλη από που προκύπτει ότι η Benelli έχει τεχνογνωσία για την βλητική των όπλων, ανώτερη ή έστω ίση των άλλων ;
Η βλητική υπεροχή δεν είναι κανένα επτασφράγιστο μυστικό ειδικά στις μέρες που η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ...αν όντως υπερέχει κάποιο τόσο κραυγαλέα πολύ απλά παίρνεις μια κάνη κάνεις τις μετρήσεις και απλά την αντιγράφεις!!!
Για να βγάζει η κάθε εταιρεία τις δικές τις κάννες με διαφορετικές γεωμετρίες ο ένας από τον άλλο το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι όλα είναι θέμα marketing γιατί οι διαφορές είναι αμελητέες!!!
 
Last edited:
Καλημέρα,καλό μήνα ........Εφυγες από το δίκανο με φουλ και έξτρα φουλ ,πηγές στη μπενελι και σωθηκες....
Καλό μήνα.
Εννοείται Βαγγέλη.
Θα διάλεγες όπλο που έβαζε μόνιμα με κάθε φυσίγγι 100% σε κύκλο 10cm στα 50m σαν κύριο και μοναδικό σου όπλο για όλα τα κυνήγια ?
Όχι.
Οπότε, ποιό είναι το καλύτερο όπλο ?
Αυτό που βάζει 5% περισσότερα σκάγια από ένα άλλο στην ίδια απόσταση, με το ίδιο φυσίγγι και με ένα μέσο και διαφορετικό τσοκ ?
Μην ξεχνάς ότι το 10% εξανεμίζεται σε μικρότερη απόσταση των 3m στα ψιλά.

Μην κολάς στην Benelli βρε Βαγγέλη ... έχω ρίξει 18 διαφορετικά φυσίγγια και με την 1187 και μια από τα ίδια είναι σε συγκέντρωση.
Έχω δοκιμάσει και άλλα όπλα ... δεν έχω δει κάτι φοβερό.
Δεν σκοτώνει πάντα μακρύτερα η μεγαλύτερη συγκέντρωση ... καταλάβετέ το αυτό.
Στις νορμάλ αποστάσεις είναι μειονέκτημα.

Αν τώρα θέλετε να με πείσετε ότι το "καλό" όπλο βαράει xfull με mod και mod με κύλινδο, δεν θα τα καταφέρετε ποτέ.
Είναι δυνατόν να επιζητάς "βλητική υπεροχή" στις πέρδικες και εγώ στα γουρούνια ?

Έχουμε χάσει το δάσος μου φαίνεται ...
 
Last edited:
Επειδη και εγω προσωπικα δεν εχω δωσει ποτε μεγαλη εμφαση στην βλητικη υπεροχη πιστευωντας παντα οτι οι διαφορες ειναι μικρες στους μεγαλους κατασκευαστες και αφορουν περισσοτερο τα ραβδωτα οπλα πιστευω ομως οτι υπαρχουν μεγαλες ποιοτικες διαφορες στα σημερινα οπλα σε θεματα μετρησιμα οπως το ζυγισμα η εργονομια η ποιοτητα κατασκευης και η εμφανιση .Σε αυτους τους τομεις απο οτι εχω δει πραγματι η Benelli Εχει δωσει ρεστα. Και φυσικα δεν μπορει να κανει 1000 ευρω ενα οπλο με καλο ζυγισμα αριστο swing τοπ υλικα και στην περιπτωση της BEST Μια τεχνολογια βαφης με εγγυηση 25ετη και να ειναι και ενα οπλο κουκλι.
 
Καλό μήνα.
Εννοείται Βαγγέλη.
Θα διάλεγες όπλο που έβαζε μόνιμα με κάθε φυσίγγι 100% σε κύκλο 10cm στα 50m σαν κύριο και μοναδικό σου όπλο για όλα τα κυνήγια ?
Όχι.
Οπότε, ποιό είναι το καλύτερο όπλο ?
Αυτό που βάζει 5% περισσότερα σκάγια από ένα άλλο στην ίδια απόσταση, με το ίδιο φυσίγγι και με ένα μέσο και διαφορετικό τσοκ ?
Μην ξεχνάς ότι το 10% εξανεμίζεται σε μικρότερη απόσταση των 3m στα ψιλά.

Μην κολάς στην Benelli βρε Βαγγέλη ... έχω ρίξει 18 διαφορετικά φυσίγγια και με την 1187 και μια από τα ίδια είναι σε συγκέντρωση.
Έχω δοκιμάσει και άλλα όπλα ... δεν έχω δει κάτι φοβερό.
Δεν σκοτώνει πάντα μακρύτερα η μεγαλύτερη συγκέντρωση ... καταλάβετέ το αυτό.
Στις νορμάλ αποστάσεις είναι μειονέκτημα.

Αν τώρα θέλετε να με πείσετε ότι το "καλό" όπλο βαράει xfull με mod και mod με κύλινδο, δεν θα τα καταφέρετε ποτέ.
Είναι δυνατόν να επιζητάς "βλητική υπεροχή" στις πέρδικες και εγώ στα γουρούνια ?

Έχουμε χάσει το δάσος μου φαίνεται ...
Πάνε οι πέρδικες Βασίλη......... Είναι ψηλά οι ρουφιανες............ Όταν τις κυνηγούσα με καραμπίνα μια απ' αυτές ήταν και η μπενελι.......
Δε βαριέσαι........ Ο καθένας έχει τις απόψεις του ....... Έχει τις εμπειρίες του,έχει βγάλει τα συμπεράσματά του........ Και όσο για τα γουρούνια καλές ντουφέκιες έχει με δράμια αλλά μεγάλο μείον το λάκτισμα....... Ένα όπλο αερίων σου προσφέρει καλύτερη δεύτερη και τρίτη ντουφέκια....... Στη φασα και στο παπί επίσης......... Για κυνήγια Φέρμας και καμιά τσιχλιτσα καλή είναι κι η μπενελι.........
Προσωπική μου άποψη φυσικά........

.
 
βασιλη βλεπεις ποσο δικιο εχουν τα παιδια εδω μεσα .Οι ανθρωποι δεν εχουν τεχνογνωσια δεν ξερουν απο οπλα Το βιντεο τα λεει ολα
Που να ξέρουν από μέταλλα, κώνους και αυλούς αυτοί ...
Να στείλουμε κανέναν Έλληνα να τους μάθει την δουλειά.
🤪
.sarcastic.
 
Πάνε οι πέρδικες Βασίλη......... Είναι ψηλά οι ρουφιανες............ Όταν τις κυνηγούσα με καραμπίνα μια απ' αυτές ήταν και η μπενελι.......
Δε βαριέσαι........ Ο καθένας έχει τις απόψεις του ....... Έχει τις εμπειρίες του,έχει βγάλει τα συμπεράσματά του........ Και όσο για τα γουρούνια καλές ντουφέκιες έχει με δράμια αλλά μεγάλο μείον το λάκτισμα....... Ένα όπλο αερίων σου προσφέρει καλύτερη δεύτερη και τρίτη ντουφέκια....... Στη φασα και στο παπί επίσης......... Για κυνήγια Φέρμας και καμιά τσιχλιτσα καλή είναι κι η μπενελι.........
Προσωπική μου άποψη φυσικά........
Τα πάντα είναι σχετικά ... δεν έχει τόσο μεγάλο λάκτισμα όσο φαντάζεσαι με τα νέα κοντάκια ... ρίξε να δεις.
Το λάκτισμα έχει να κάνει με το βάρος Βαγγέλη.
Τώρα που όλοι πάνε σε ελαφρύτερα όπλα, αρχίσουν σιγά σιγά να εφευρίσκουν και αυτοί τεχνολογίες μείωσης λακτίσματος.
 
Back
Top